Jelení vršek
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/507066/jeleni-vrsekAgjBqF-WgC-.jpg 4 634 634

Východní Čechy na sklonku 16. století Na hrad, kde žije Jan – poslední potomek pánů ze Zhoře, přijíždí z Francie vdova po jeho mladším bratru Vilémovi. Bratři si byli od malička velmi blízcí, rozkol mezi nimi nastane až ve chvíli, kdy se Vilém rozhodne odjet do Francie, aby podpořil krále Jindřicha IV. Navarského. Ve Francii se přes bratrův nesouhlas ožení a krátce nato nachází smrt na bojišti. Jan trpí výčitkami svědomí, neboť se s bratrem rozešel ve zlém. Navíc má finanční problémy, protože výdaje na válečné tažení a nečekaný Vilémův sňatek silně zatížily rodinnou pokladnu. Příjezd vdovy, která hodlá uplatnit dědický nárok, tak ještě vyhrotí napjatou situaci. Krajina „na konci světa“ zavátá sněhem je pro mladou Francouzku trestem sama o sobě. Doufala, že tu najde nový domov, ale naráží pouze na chlad a odmítání. I služebnictvo vycítí náladu panstva a chová se k ní nepřátelsky. Brzy po příjezdu se ji někdo pokusí otrávit. Jediným ochráncem vdovy je Vilémův právník Václav Lešický, který se snaží vypátrat viníka. Když v kraji vypukne morová nákaza, na hradě hledá azyl i početné Vilémovo příbuzenstvo. Mezi rodinnými příslušníky panují napjaté vztahy, nucené soužití pod jednou střechou přináší další problémy. V sázce není už jenom majetek, ale i život…... celý text

Prateri
15.01.2023 5 z 5

Když člověk dojde od nenávisti k lásce nebo přátelství, to je přece skvělé. Bohužel stává se to více často v knihách než ve skutečném životě. Jelení vršek je kniha, která potěšila nás příznivce paní Körnerové (a není nás málo). Je to kniha odpočinková, i když život v 16. století byl vlastně stálý boj o přežití - zhoubné nemoci, lapkové, falešní příbuzní. Ono vlastně se nám něco dochovalo dosud. Pět hvězdiček dávám i přesto, že konec jsem tušila od začátku.

Mabie
13.01.2023 3 z 5

(SPOILER) Ráda střídám různé žánry a po skvělém Heřmánkovém údolí jsem čekala NĚCO. Bohužel tentokrát se autorce nepodařilo udržet laťku kvality a kniha sklouzla do červené knihovny, byť s dobrým historickým podtextem.
Román se odehrává v 16. století ve východních Čechách, kam na hrad Hiršberk přijíždí spolu s právníkem Václavem Lešickým vdova po Vilémovi - mladším bratrovi hradního pána. Mladá vdova hodlá uplatnit dědický nárok na polovinu hradu a věří, že tu po smrti celé své rodiny najde nový domov.
Vše je hodně předvídatelné - přerod nevychovance v klaďase, z pohledného a vychovaného šlechtice se vyklube bídák, prostředí je plné zrady a intrik …a nakonec přichází nevyhnutelný happyend.
Abych jen neočerňovala, musím H. M. Körnerové přiznat, že v této knize nabízí velice dobré popisy prostředí a tehdejšího práva, problematiky majetku a dědictví, nejrůznějších pokrokových postupů při řešení morové nákazy, popisy výkonů léčitelství, prostě velice pěkně zdokumentovala dobu konce 16. století i pro laika z 21. století.
Kdo má rád romantické příběhy z historie, bude spokojený.

packlik
12.01.2023 3 z 5

(SPOILER) Jsem od autorky asi zvyklá na vyšší laťku. Hrdinové z Hiršberku jdou sice sympatičtí, ale to je tak vlastně všechno. Nemůžu si pomoct, ale chyběl mi silnější příběh. Pookřála jsem jen při moru a přepadení hradu. A trošičku mne zamrzel Jošt, protože to on byl můj oblíbenec.

Petrasuvicka
12.01.2023 4 z 5

Kdo čte Körnerovou rád, ví, co čekat. Prostě typická, a zároveň trochu jiná. Milostná pletka je spíše stranou a jen tak mimochodem. Jelení vršek je víc než červená knihovna příběh pána z Jeleního vršku a dění na jeho hradu. Kniha nezklamala.

Knižní střípky
10.01.2023 5 z 5

Co se týče romantické linie, která samozřejmě v historických románech této autorky je vždy, tak tady já jsem byla spokojená, protože jsem ji vnímala jako vedlejší, nehrála zde v mých očích prim a to mi vyhovovalo. Za mě tak akorát, pro skalní romantičky asi málo. V podstatě ihned po přečtení anotace, aniž byste knihy této autorky četli 30 let jako já, tak je vám jasné, kdo s kým nakonec bude, ale když ona to paní Hana Marie dokáže všechno tak krásně napsat. A hlavně čtenářům vždy dopřeje perfektní zachycení dané historické éry, že já prostě nemůžu nic vytknout... A vlastně ani nechci.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

essidaven
10.01.2023 5 z 5

Na novou knihu paní Körnerové jsem se těšila dlouho a jelikož se vydání stále odkládalo nemohla jsem se dočkat. Mám od ní přečteno vše a ve srovnání s jinými počiny, je to takový lepší průměr. Což ale neznamená, že kniha je špatná, naopak je stejně dobře napsaná jako její ostatní knihy. Velmi jsem uvítala, že se jednalo opět o knihu z historie, ty z dvacátého století mě netěšily tolik. Velmi doporučuji sérii Pán hor nebo Kočár do neznáma!

Kackac77
10.01.2023 5 z 5

Děj nás zavede do začátku 16. stol. , do Čech přijíždí francouzska Diana, vdova po Vilémovi, hledá zde útočiště u svého švagra Jana. Jan není vůbec že své švagrové nadšený, naopak, ale na svém hradě ji nechá.. V příběhu dochází k různým dramatům, např. epidemie moru, různá přepadení, úklady o život, ale vše dopadne.....jak má. Mně se to líbilo. Paní Körnerová, má i lepší knihy, ale já jsem vůči ní dost nekritická, a tak dávám 5 hvězdiček.

KatarínaK.
08.01.2023 3 z 5

Romance zasazená do období 16.století s detektivními prvky. Proč ne?
Od autorky jsem četla skvělé Heřmánkové údolí a Hlas Kukačky. Přesto,že jsem knihu začala číst s vědomím, že tato bude jiná, očekávala jsem více než se mi dostalo.
Paní Körnerová píše opravdu čtivě. Přesto se jí nepodařilo mě na tolik vtáhnout do příběhu,aby mě pohltil. Bohužel, vše bylo až velmi předvídatelné. Často jsem měla pocit, že je mi opět třináct let a čtu z Večerů pod lampou.
Ten, kdo má rád tento typ příběhů bude spokojený.

iveta3689
06.01.2023 4 z 5

Příjemné čtení. Napínavý děj, zajímavé postavy, popisy míst detailní, ale ne nudné. Autorka má příjemný styl, její knihy se čtou samy.

jaste
05.01.2023 3 z 5

Asi jsem cekala vic, nez historickou cervenou knihovnu. Mne bohuzel nicim neuchvatila.

Atara16
04.01.2023 5 z 5

Ty jo, pecka, kde by se zdálo, že začne být nuda se najednou objeví další zvrat a kniha napjatě pokračuje, až do konce.

Val
04.01.2023 5 z 5

Krajina zavátá sněhem, vytí vlků a všudypřítomné nepřátelství. To jsou první dojmy vdovy Diany , která přijíždí do Čech z daleké Francie ...
Víc už prozrazovat nebudu . Snad jen, že tentokrát je příběh více dobrodružný a místy jsem měla pocit , že čtu pana Vondrušku :-)
Což myslím samozřejmě jako kompliment .
Za mě výborná.

Barča21
01.01.2023 4 z 5

Knížky od paní Körnerové mám moc ráda, ale do této jsem se ze začátku nemohla začíst. I jsem si říkala, jestli jí vůbec dočtu. Ale přibližně od poloviny knížky se příběh rozjel a můžu říct, že nakonec hodnotím jako hezký, napínavý a zamilovaný román.

Runinka
31.12.2022 5 z 5

Krásná knížka,pěkný děj,milovaná autorka. Co víc si přát.

zuzana2599
31.12.2022 5 z 5

Právě dočtena poslední kniha tohoto roku a i tentokrát byl můj výběr vydařený.
Jelení vršek je očekávaná kniha od oblíbené české autorky. Je to historický román a ty čtu asi nejraději. Knížka má krásnou poetickou zimní obálku, moc se mi líbí.
Román se odehrává ve východních Čechách, na konci 16. století a děj začíná, když na hrad, kde žije Jan ze Zhoře přijíždí z Francie Diana, vdova po Janovu bratru Vilémovi. Krajina zavátá sněhem i nepříjemný hradní pán i služebnictvo, není nic příjemného pro mladou Dianu. Skvěle namíchaný román, kde nechybí kapka dobrodružství, zrada, napětí, oddanost a v neposlední řadě i láska. Na tu jsem si musela počkat, ale stálo mi to zato. Linka romantická mi dlouho chyběla, ale přišla... Doporučuji k přečtení !

LéňaM
31.12.2022 5 z 5

Kniha na kterou jsem se dlouho těšila je přečtena a opět nezklamala.
Pěkný příběh, který skrýval překvapení, zavist, zradu, ale také věrnost, oddanost a lásku.
Všem příznivcům pani Körmerove doporučuji

VladkaBU
28.12.2022 5 z 5

... jéé to byl hezký příběh. Přenesla jsem se do doby Pána hor. Jan mi ho velmi připomínal. Krásný čtivý historický příběh.

Opatov
27.12.2022 4 z 5

Další kniha od oblíbené autorky. Trochu připomíná Pána hor.
Děj není jen romantika, ale jde především o vylíčení života na hradech. A nejen to, kniha je i o tehdejším právu, majetku a moci a o nebezpečích s tím spojených.
Ale jinak příjemná kniha pro zimní večery.

8372
24.12.2022

Kniha Jelení vršek se mi velmi líbila. Od této spisovatelky jsem četla všechny ji vydané knihy.

knihovniceS
23.12.2022 5 z 5

Jelení vršek
Historický román z 16. století se odehrává v Čechách. Uf, to byla síla, přiznám se, nechtěla bych žít v té době moru, úkladů a šárvatek ...
Na hrad Hiršberk přijíždí mladá Francouzka, vdova po Vilémovi mladším bratrovi hradního pána. Jan má finanční problémy a příjezd vdovy, která hodlá uplatnit dědický nárok, tak ještě vyhrotí napjatou situaci. Diana věřila, že v Čechách najde nový domov, ale opak je pravdou. Brzy po příjezdu se ji někdo pokusí otrávit. Jediným ochráncem vdovy je Vilémův právník Václav Lešický, který se snaží vypátrat viníka.
V kraji vypukne morová nákaza, na hradě hledá azyl také početné Vilémovo příbuzenstvo. Mezi rodinnými příslušníky panují napjaté vztahy, které přináší další problémy, kdy jde o život…
Napínavý děj čtenáře nenechá vydechnout a musíte číst a číst. Tentokrát zapomeňte na romantiku. Večer před spaním jsem se rozrušila až měla jsem divoké sny ... Dávám 5 hvězd a doporučuji.