Jelení vršek

Jelení vršek
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/507066/jeleni-vrsekAgjBqF-WgC-.jpg 4 634 634

Východní Čechy na sklonku 16. století Na hrad, kde žije Jan – poslední potomek pánů ze Zhoře, přijíždí z Francie vdova po jeho mladším bratru Vilémovi. Bratři si byli od malička velmi blízcí, rozkol mezi nimi nastane až ve chvíli, kdy se Vilém rozhodne odjet do Francie, aby podpořil krále Jindřicha IV. Navarského. Ve Francii se přes bratrův nesouhlas ožení a krátce nato nachází smrt na bojišti. Jan trpí výčitkami svědomí, neboť se s bratrem rozešel ve zlém. Navíc má finanční problémy, protože výdaje na válečné tažení a nečekaný Vilémův sňatek silně zatížily rodinnou pokladnu. Příjezd vdovy, která hodlá uplatnit dědický nárok, tak ještě vyhrotí napjatou situaci. Krajina „na konci světa“ zavátá sněhem je pro mladou Francouzku trestem sama o sobě. Doufala, že tu najde nový domov, ale naráží pouze na chlad a odmítání. I služebnictvo vycítí náladu panstva a chová se k ní nepřátelsky. Brzy po příjezdu se ji někdo pokusí otrávit. Jediným ochráncem vdovy je Vilémův právník Václav Lešický, který se snaží vypátrat viníka. Když v kraji vypukne morová nákaza, na hradě hledá azyl i početné Vilémovo příbuzenstvo. Mezi rodinnými příslušníky panují napjaté vztahy, nucené soužití pod jednou střechou přináší další problémy. V sázce není už jenom majetek, ale i život…... celý text

Lucie401
01.04.2023 2 z 5

pěkna kniha. ale cekala jsem vic......

grimik
31.03.2023 2 z 5

Knihu jsem si vybral do tématu Čtenářské výzvy - kniha, jejíž děj se odehrává v 16. století. Už na sklonku minulého roku jsem od paní Körnerové přečetl Heřmánkové údolí, které sice nebylo úplně nezapomenutelným čtením, ale rozhodně jsem díky němu měl celkem velká očekávání i od Jeleního vršku. Bohužel, Jelení vršek ze všeho nejvíc definuje slovo plytké. Příběhu chybí ve všech aspektech něco víc. Zápletka je celkem plochá a o začátku bez velkého snažení předvídatelná, ty vedlejší dramatické události pak nestačí čtenáře ani zaujmout, jak nezajímavě jsou psané a jak rychle zmizí sami od sebe. Jen plnidlo stránek? Dobová surovost zde vůbec nevyplouvá na povrch ani při líčení morové nákazy táhnoucí krajem. Emoční profil postav a jejich projev je jak herecké umění Silvestra Staloneho. Nefunguje ani romantická linka. Po 300 stranách vzájemného odporu mezi ústřední dvojicí, nepůsobí závěrečné vzplanutí vůbec uvěřitelně a Jan ze Zhoře dočista změní charakter. Navíc se knize nedařilo držet ve mě soustavně pocit středověku, doby, v níž se děj odehrává. Na relativně málo stránkách je zde prostě od všeho trochu a přitom nic, nic zapamatovatelného. Guláš, který ale nikdo nezamíchal. Všechny ingredience jen tak leží na sobě, neprolnuté, oddělené. Kniha je výrazně lepší od půlky, ale co s tím, když už je stejně od samého začátku jasné co se stane, jak to skončí, nebo kdo za čím stojí. Práce s napětím a tajemstvím naprosto nezvládnutá. Vypadá to, jako bych viděl jen samá negativa, ale ono to tak není, jen nedokážu vyzdvihnout nic vyložené skvělého, všechno je tak nějak ... plytké.

capricornus
31.03.2023 4 z 5

Budu se opakovat, ale tohle je moje první kniha od této autorky, díky výzvě 2023 (děj knihy v 16.st). Děj příběhu začal pomalu až téměř nudně, o to rychlejší a napínavější byl závěr.
Ale co ty překlepy (na dvou místech v knize úplně vyměněná slova ve větě)?

čef
31.03.2023 5 z 5

Historický román z Čech a fiktivního hradu Hiršberg na sklonku 16. století je hlavně romantika, ale trocha dobrodružství k němu naštěstí také patří. Nakonec to musím hodnotit jako příjemné čtení, do poloviny mi právě to dobrodružství trochu chybělo a historických reálií také nebylo příliš. Oproti knihám tohoto žánru, třeba od p. Vondrušky, má tento román o dost vláčnější tempo, ale závěr vše vylepšil.

Gabetka
29.03.2023 4 z 5

Autorčiny historické romány mám velmi ráda od té doby, co jsem narazila na Pána hor. Tento se od těch ostatních, které jsem četla, trochu liší. Začátek je pozvolný, spousta popisů a jmen bez zjevných souvislostí. Pak se to však rozjede ve velkém stylu a závěrečná část je až nebývale akční. O romantické lince se zde ani téměř nedá mluvit, převládá napětí a akce. Historická pohádka pro dospělé, která se mi velmi libila.

1bublina
28.03.2023 5 z 5

Díky Čtenářská výzvo! Kniha se mi moc líbila. Na začátku mi to chvíli trvalo, ale pak mě to moc bavilo. Jak už tu uváděli jiní, tak tam bylo všechno - zajímavá zápletka, napětí i láska. Byl to můj první historický román a nebýt výzvy, asi bych ho nikdy nepřečetla. Těším se na Heřmánkové údolí.
ČV 2023 - Kniha, která se odehrává v 16. století.

Sandruš
28.03.2023 5 z 5

Mé první seznámení s autorkou a tímto žánrem. A musím říct, že jsem byla nadšená.
Kniha s prvky napětí a lásky, moc hezky se to četlo.

tabaluga
26.03.2023 4 z 5

Hrad Hiršberk a osudy jeho obyvatel v době 16.stoleti. Román byl docela akční s příchutí rodící se lásky mezi nejméně očekávanými lidmi. Pan Jan ze Zhoře a paní Diana si k sobě dlouho hledali cestu. Paní spisovatelka prostě umí:-)

99jana99
26.03.2023 5 z 5

Kniha mě moc bavila. Je napsána velmi čtivě, jako ostatně všechny knihy této spisovatelky. Vůbec mi nevadil předvídatelný děj, má to spád, lásku, zápletku, rozuzlení a ..konec.

beruzzka
24.03.2023 4 z 5

Bylo to jako vždy skvělé, miluji tuto autorku, ale pravda je, že po Heřmánkovém údolí byla laťka sakra vysoko a nebylo snadné ji překonat.
Děj se mi moc líbil. Kniha přečtena za 3 dny a musím říct, že studna mi naháněla husí kůži.

Jenny46
22.03.2023 4 z 5

Knihu jsem si vybrala do ČV, historické romány mám ráda...
Příběh je trochu předvídatelný a začátek byl pomalejší , ale jinak příjemná oddechová četba.
Musím pochválit obálku 4*

le21nka
21.03.2023 3 z 5

Krásný historický příběh plný napětí, zrady, lásky. Dobře se četlo.

martinka9352
19.03.2023 5 z 5

Úžasná

adlenka
19.03.2023 3 z 5

Román pro ženy s historickým pozadím. Proč ne, nenáročné čtení. Ale po přečtení Heřmánkového údolí jsem čekala trochu víc.

martineknatasa
18.03.2023 5 z 5

Ani takto kniha od mé oblíbené spisovatelky mě nezklamala. Hezky se četla a pobavila mě.

Jabkovžupanu
18.03.2023 2 z 5

Neurazí, nenadchne. Fajn oddechovka na víkend, nic víc bych od toho nečekala.

TessFright
18.03.2023 2 z 5

Moc nechápu, proč má ta kniha tak vysoké hodnocení. Chtěla jsem sáhnout po historické epoše, která není tak často zobrazována, a zaujala mě obálka, ale to je bohužel tak všechno. Je to neuvěřitelně plytké čtení. Postavy jsou ploché, předvídatelné. Jak román dopadne, je jasné po prvních pár stránkách, což by ani tak nevadilo, kdyby to bylo lehce a čtivě napsáno. Místo toho si připadáte, jako byste se brodili po pás bahnem. Musela jsem to odložit. Po další knize od stejné autorky už se asi pídit nebudu.

Limonadovyjoe
18.03.2023 5 z 5

Ze začátku jsem si říkala, že tohle mě asi moc bavit nebude, středověká období nevyhledávám ale hodí se to do výzvy (kniha z 16. stol.) tak to vydržím. Ve výsledku to byla příjemná změna oproti všem těm poválečným románům, které pořád čtu :)

V knize sledujeme příběh francouzské lady Diany, která po smrti manžela Viléma - českého pána ze Zhoře, přijíždí na Jelení vrch jehož část jí náleží.
Chladná a sychravá zima, neútulné komnaty, nepříjemný Vilémův bratr Jan i služebnictvo hradu.

Přes vlažný začátek se rozjíždí napínavý děj, kde se tráví, loupí i vraždí. Nechybí tak ani detektivní zápletka. Nejpovedenější jsou pak kapitoly po vypuknutí morové nákazy.

Vlastně nemám moc co vytknout. Mé první setkání s autorkou dopadlo výborně. Velice příjemné odpočinkové čtení.
Čteno jako audiokniha s příjemným hlasem Dagmar Čárové.

Alena1957
16.03.2023 4 z 5

Paní spisovatelka je má oblíbenkyně, kniha se mi líbila, doporučuji.

WaN635
15.03.2023 3 z 5

Musím upřímně říct, že 3 hvězdičky jsem dala hlavně za druhou polovinu knihy, kdy se konečně začalo něco dít. Do té doby mi to přišlo dost nudné a předvídatelné. Ve finále to dopadlo tak, jak bylo jasné asi od 5 strany, ovšem k cíli jsme došli cestou klikatou.
Upřímně jsem se na knihu těšila, neboť spojovala mou oblíbenou autorku a milovanou historii, ale za sebe musím říct že jsem četla od autorky už lepší knihy a to jako o hodně lepší.