Jelení vršek

Jelení vršek
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/507066/jeleni-vrsekAgjBqF-WgC-.jpg 4 634 634

Východní Čechy na sklonku 16. století Na hrad, kde žije Jan – poslední potomek pánů ze Zhoře, přijíždí z Francie vdova po jeho mladším bratru Vilémovi. Bratři si byli od malička velmi blízcí, rozkol mezi nimi nastane až ve chvíli, kdy se Vilém rozhodne odjet do Francie, aby podpořil krále Jindřicha IV. Navarského. Ve Francii se přes bratrův nesouhlas ožení a krátce nato nachází smrt na bojišti. Jan trpí výčitkami svědomí, neboť se s bratrem rozešel ve zlém. Navíc má finanční problémy, protože výdaje na válečné tažení a nečekaný Vilémův sňatek silně zatížily rodinnou pokladnu. Příjezd vdovy, která hodlá uplatnit dědický nárok, tak ještě vyhrotí napjatou situaci. Krajina „na konci světa“ zavátá sněhem je pro mladou Francouzku trestem sama o sobě. Doufala, že tu najde nový domov, ale naráží pouze na chlad a odmítání. I služebnictvo vycítí náladu panstva a chová se k ní nepřátelsky. Brzy po příjezdu se ji někdo pokusí otrávit. Jediným ochráncem vdovy je Vilémův právník Václav Lešický, který se snaží vypátrat viníka. Když v kraji vypukne morová nákaza, na hradě hledá azyl i početné Vilémovo příbuzenstvo. Mezi rodinnými příslušníky panují napjaté vztahy, nucené soužití pod jednou střechou přináší další problémy. V sázce není už jenom majetek, ale i život…... celý text

misssicccka
15.03.2023 5 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu, casto jsem usnula, ale ne proto, ze by byla kniha spatna, nebo nezazivna. Je skvela. Nemam vytek. Asi se k ni vratim ;)

KarolK.
14.03.2023 5 z 5

Historické romány jsem nikdy nevyhledávala, ale paní Körnerová je má oblíbenkyně a kniha se mi navíc hodila do čtenářské výzvy. Nakonec jsem byla příjemně překvapená, a přestože začíst se mi poněkud trvalo, druhou polovinu knihy jsem přečetla jedním dechem.

LenkaMacak
12.03.2023 4 z 5

Poslední kniha do mé čtenářské výzvy. Rozhodně ten typ literatury není můj šálek kávy, ale nakonec jsem byla ráda, že jsem se pustila zrovna do této. Kniha má spád, hodně akce a nakonec i pěkné zakončení. 4/5 *

perlas.ps
09.03.2023 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Pomalu přicházím na chuť historickým románům, a tato kniha se četla samo. Má akci, má spád má zápletku. Co víc si přát.

starrky
07.03.2023 5 z 5

Knihu jsem si vybrala v rámci letošní čtenářské výzvy. Zpočátku jsem byla skeptická, zda ji vůbec dočtu, protože historické romány nepatří zrovna mezi mnou vyhledávaná témata. Nakonec jsem se do ní začetla tak, že jsem se vůbec nemohla odtrhnout. Kniha je velmi zajímavá a napínavá, moc se mi líbila a určitě si od autorky přečtu i něco jiného. Nic na tím nemění ani fakt, že již od začátku lze vytušit, jak to s hlavními postavami dopadne. Rozšířila jsem si obzory a už vím, že u historický román může být zajímavý :)

Airelle
06.03.2023 4 z 5

(SPOILER) Jako můj návrat k historickým románům jsem si snad nemohla vybrat lepší knihu. Příběh je plný zvratů, překvapení a zajímavých postav.

Když mladá vdova Francouzka Diana přijíždí do rodiště svého zesnulého manžela Viléma, je si téměř jistá, že jí v novém bydlišti nečeká nic pěkného. Seznámí se zde s majitelem panství a svým švagrem Janem ze Zhoře, se kterým si ovšem absolutně neporozumí.

Diana neumí řeč a služebnictvo zas nemluví francouzsky, takže o další neshody není nouze. Ke zlepšení nepomůže tomu ani Dianina otrava, ani mor, který zachvátí celé okolí, ani tlupa lupičů, která řádí po okolí. Jediným přítelem je Dianě Vilémův právník Václav Lešický, který je bývalým učitelem Jana, a tak se mu snaží všemožně domlouvat, aby Dianě pobyt ulehčil.

Najdou k sobě nakonec Diana a Jan cestu? A kdo stojí za lupiči, kteří mají na svědomí už několik lidských životů?

Opravdu moc se mi líbil popis okolí, na což já moc nejsem. Také postavy zde nebyly černobílé a u některých jsem byla nakonec nemile překvapena, jak se jejich charakter vyvinul. Diana se mi líbila hlavně tím, že to nebyla jen křehká květinka, jak by člověk od ženy v jejím postavení a s jejím původem čekal. Myslím si, že jsem byla ale překvapená mnohem méně než Jan :-D

vanilka231
05.03.2023 4 z 5

Opět jedna krásná kniha od autorky. Kdo má rád historický příběh můžu jenom doporučit.

katka.oo
04.03.2023 5 z 5

Audiokniha ... pěkná kniha, příjemný poslech, historické romány nevyhledávám, ale knížka se mi opravdu moc líbila a byla jsem zvědavá jak nakonec Diana zapadne do nového domova a jak to s ní a se všemi dopadne, příběh plný napětí a intrik, ale i lásky, oddechové čtení, paní spisovatelka píše skvěle, doporučuji.

Hanjimka
03.03.2023 4 z 5

Vybráno do Čtenářské výzvy a dobře jsem udělala. Nejsem příznivcem tohoto žánru, ale kniha měla spád, napětí, lásku i dobrý konec. A to mám ráda.

Annannas
03.03.2023 5 z 5

Tato autorka je moje srdcová záležitost a nikdy nezklame. Krásné plynulé čtení bez hluchých míst. Ano, konec je předvídatelný, ale byla to prostě pohádková knížka pro dospělé a já si jí užila.

Anitram22
03.03.2023 4 z 5

Pro mne byla kniha pěkným oddechovým čtením. Začátek byl pro mne krapet zdlouhavý, ale nejspíš to tak má být, aby vše v druhé polovině příběhu zapadlo krásně do sebe. Nechyběla napínavá zápletka, která ke konci gradovala. Díky ní, jsem knihu nemohla odložit a musela zjistit, jak vše dopadne. Doporučiji, stejně tak, jako všechny knihy paní autorky.

Olous1
02.03.2023 5 z 5

Kniha se mi líbila, sice mám raději thrillery a detektivky,ale tohle se četlo dobře. Paní autorka píše moc dobře,za mě doporučuji. No musím říct, že v této době bych opravdu nechtěla žít. 85%.

orinka3
01.03.2023 2 z 5

Přinutila jsem se román dočíst a vím, že se k němu podruhé nevrátím. Nechci urazit ani autorku ani některé nadšené čtenářky, ale je to hodně plytké čtení. Vždycky mě otráví, když po pár stránkách předem vytipuju, jak to všecko dopadne. Vždyť je to do očí bijící! Zatrpklý vdovec Jan ze Zhoře je až komicky zaujatý proti své nebohé švagrové (rovněž vdově, jaká náhoda) a skoro do konce vystupuje jako tupý pařez neschopný změny názoru. Diana je naopak naprosto vzorná šlechtična, kterou nic nenaštve, pro všechno má pochopení a soucitu má na rozdávání. Zikmund s krásnou tváří a proradnou duší. Přesto, že tu jde o hodně dramatické situace - lapkové, mor - jakoby to bylo opravdu jen vymyšlené, papír šustí jen což a i postavy jsou jako z papíru a celé placaté.... a čtení si vůbec neužívám. Pro mě zkrátka jenom nuda. Přesto jsem přesvědčená, že si román své čtenářky najde. Pro odpočinek je to knížka dobrá, určitě si někdo třeba ve špitále nebude chtít lámat hlavu a uvítá prostinký děj, od začátku jasné rozdělení rolí a sladký happy end.

petrabohy
01.03.2023 5 z 5

Knížka se mi moc líbila.Ostatně jako všechny od této autorky

mnohoknih
01.03.2023 4 z 5

Čteno kvůli čtenářské výzvě. Je to ohromná romantika. Napřed strázně a nepřízeň, pak nebezpečí a na konec láska. Plačky si užijí :-)

rumova_kulicka
27.02.2023 4 z 5

První půlka se mi táhla, jako spoustě čtenářů tady, ale druhá to vynahradila. Byl to můj první historický román a bylo fajn se podívat, jak se žilo na hradě v dřívějších dobách.

rodak
26.02.2023 5 z 5

Je tam romantika,láska,zrada,boje,.Je tam zkrátka vše,co má v historickém románu být.Ve výborném historickém románu...

Libunka74
25.02.2023 5 z 5

Skvělé, úžasné, báječné čtení. Dlouho jsem nečetla nic historického, a tato kniha mě ve všech směrech uspokojila. Napětí. Láska. Faktogragie. Skvěle vystavený příběh. Autorka umí zahrát na všechny strunky naší duše. Úplně máte pocit, že jste součástí příběhu a ještě se naučíte uvařit jed

Astonius
24.02.2023 3 z 5

(SPOILER) Za mě je to takové 3+,byl to dobrodružný oddychový román přibližující život v 16. století, což bylo sice velmi zajímavé, ale bohužel chybělo mi hlubší propracování osobností a jejich vztahů, abych to jako dospělý čtenář mohla víc prožívat. Tohle byl prostě takový odvyprávěný příběh, který si dokážu představit i jako scénář filmu. Co musím ale vyzvednout, to byla romantická linka, se kterou jsem byla moc spokojená, protože to bylo uvěřitelné, krásně pomalé a ke konci i decentně jiskřivé. V tomhle případě se milostný vztah vyvíjel velmi pomalu, na pozadí různých událostí a byl pro mě hlavní motivací dočíst, abych věděla, jak to s nimi dopadne.... Kdyby autorka začala s takovými těmi klišoidními rozehrávkami typu "poprvé ho viděla a nemohla se udržet", tak si myslím, že bych nedočetla.... :-) Bylo to příjemné nakouknutí do historie, ovšem bez výraznějšího pocitu prožití děje knihy. O hlavní hrdiny jsem se nijak nebála, konec jsem tušila prakticky od začátku... :-)

MarNe
24.02.2023 4 z 5

Moje první setkání s autorkou.
První polovina knihy se vlekla a příliš mě nebavila, zato ta druhá plně vynahradila pokulhávání první.
Příjemná oddechovka. Kromě líčení osudu pána z Jeleního vršku nechybí popis života v 16. století včetně morové epidemie a ani trocha té romantiky.
Líbí se mi i obálka knihy.