Jedna želva za druhou

Jedna želva za druhou https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/394581/bmid_jedna-zelva-za-druhou-gvX-394581.jpg 4 1159 293

Šestnáctiletá Aza neměla vůbec v plánu pídit se po tajemstvích uprchlého miliardáře Rusella Picketta, ale v sázce je sto tisíc dolarů a její nejlepší a nejstatečnější kamarádka Daisy, se nemůže dočkat, až se společně pustí do vyšetřování. Aza se opravdu snaží. Snaží se být dobrou dcerou, skvělou kamarádkou, vzornou studentkou, a taky schopnou vyšetřovatelkou. Zároveň však bojuje s nekončícím vírem svých vlastních myšlenek, kterým není schopná poručit… Dlouho očekávaný návrat úspěšného autora bestsellerů Johna Greena, v němž se inspiroval svými vlastními zkušenostmi s mentální poruchou.... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

Turtles All the Way Down , 2017

xArt
03.07.2020 4 z 5

Po zklamání z knihy Will Grayson, Will Grayson jsem tuto knihu dlouho odkládala. Nakonec velice příjemně překvapila. Byla jsem z ní nadšená hlavně pro úžasné vyjádření duševního onemocnění hlavní hrdinky, kniha pro mě nebyla předvídatelná a nenašla jsem zde žádné z romantických klišé, tak typických pro většinu současné tvorby. Prostě žádná "levná" kniha :D ;) Vřele doporučuji.

Ani832
03.07.2020 5 z 5

John Green mě přesvědčil, že jeho knížky za něco stojí. Už jsem od něj četla knihy jménem Hledání Aljašky a Hvězdy nám nepřály, z toho mě první zmiňovaná kniha uchvátila a druhá naopak zklamala. Tím pádem jsem si nebyla úplně jistá, co si o jeho příbězích mám myslet a jestli stojí za to si od něj přečíst ještě něco.
Tenhle příběh mi přijde ze všech nejupřímnější, nejniternější a předává i dost důležitých myšlenek.

Bylo velmi zajímavé ponořit se myšlenek člověka, který trpí tak těžkým OCD a ještě myšlenkovými spirálami - Aza se nemůže vymanit z obsedantně-kompulzivních myšlenek, nemůže je kontrolovat. Jde vidět, že o Aze psal někdo, kdo má s OCD zkušenosti, její myšlení působí neskutečně reálně a díky němu se určitě podařilo tuto nemoc přiblížit více lidem.

Na těch myšlenkách je nejhorší to, že člověk ví, že je s ním něco v nepořádku, ví, že má myšlenkové spirály, ale nemůže s tím nic dělat. Jako by jeho tělo ani nepatřilo jemu.

Po přečtení anotace jsem ale očekávala větší zaměření na pátrání, kterého se mi sice na začátku dostalo, ale pak se kniha začala zaměřovat spíše na vztahy, jako všechny Greenovy knížky. Text oplývá mnoha krásnými citáty, které ale nejsou tak známé a tak se ve výsledku stávájí mnohem cennejšími.

V celé knize jde hlavně o myšlenky - ať už o ty otravné a dotěrné nebo o tu spoustu krásných a k zamyšlení.

A co si odnáším?
- nakonec zůstaneme sami
- na některé otázky není odpověď
- jsme malincí, nicotní, zároveň ale důležití
- některé věci v životě prostě nevyjdou - pochopit druhé je někdy obtížné
- je důležité zajímat se o životy druhých a nemyslet jen na sebe
- každá ztráta je jedinečná
- na duševním zdraví záleží (což jsem si spíš připomněla)

“Podívat se na tebe může každý, ale je dost vzácnost najít někoho, kdo vidí stejný svět jako ty.”
PS: Ta obálka s ilustrací od Leny Vítkové je naprosto famózní!

Ronny97
02.07.2020 4 z 5

Ze začátku jsem se do příběhu nemohla dostat. Postupně ale začínal být příběh stále zajímavější a na konci už jsem knihu neodložila :)

simviki
23.06.2020 3 z 5

Knížky od J. Greena jsou většinou smutné. Mají však spoustu hlubokých myšlenek. Tahle je navíc hodně zvláštní díky detektivní zápletce a handicapu hlavní postavy. Ve
skutečnosti vak autor nepíše detektivku ani psychologický rozbor, píše o křehkosti a neuchopitelnosti mládí, o drsném světě dospělých, do kterého musí sotva odrostlá děcka vstoupit ačkoliv na to nejsou vůbec připravena. O světě, kde už svou hlavní roli hrají peníze, konexe a moc. Otázka zní , lze se na to připravit? a byli jsme na to připraveni my ? A pak je to o tom, že člověk musí bojovat a nikdy to nevzdat se svými velkými i malými démony..protože naděje umírá poslední. Strašlivé líčení o invazi mikrobů jsem však musela přeskakovat, takže 2 hvězdy dolů.

_ld91
11.06.2020 1 z 5

Dočetla jsem ji, protože má málo stran, ale vůbec mě nebavila.

Dancaa1
05.06.2020 4 z 5

Tohle bylo něco...takovou knihu jsem ještě nečetla. Bylo zajímavé číst o myšlenkách této nactileté dívky, musí to být těžké potýkat se den co den s těmito vlezlými myšlenkami a umět s nimi žít. Úžasně popsané. John Green opět nezklamal!
I přesto, že kniha je řazena do teen literatury, tak si neumím představit, že by mi v 16 letech čtení této knihy něco dalo, a že bych to pochopila tak, jako jsem to pochopila nyní. Myslím, že ne vždy čtení knih pro mladší znamená, že starším čtenářům se nemůže líbit. Myslím, že tohle je skvěle rozebraná psychologie psychicky deprivované dívky a dívky, která si nepřipadá dost dobrá a hezká, a mladší ročníky z toho akorát mohou mít stres a vtíravé myšlenky. A že to nemá úplně typický příběh a zápletku? No a co. Ta kniha není o hledání zmizelého miliardáře, jde o to, co říká mezi řádky. Úžasný. John Green rozhodně není “jen” spisovatel pro mladé.

8912
05.06.2020 2 z 5

Greena mám ráda a nikdo snad nepřekvapí, že nejoblíbenější knihou od něj jsou Hvězdy nám nepřály. A tak jsem se těšila i na tuto. Každou měl přece výbornou, tak ani tahle nemůže zklamat, ne? No, zklamala. A brutálně.

moniiwolf
17.05.2020 4 z 5

Nejsem zrovna fanynka Johna Greena, a přesto jsem si k tomuto příběhu našla svou cestu. Svým způsobem mě příběh chytl za srdce. S hlavní hrdinkou jsme soucítila a držela ji palce, aby to všechno překonala a dala svůj život trochu do kupy. Každopádně pro mě super kniha ze žánru Young adult.

dzejkbeltygros
14.05.2020 4 z 5

Celkově příběh nic moc. Přišlo mi to takové o ničem, nebyla tam pořádně nějaká zápletka. Ale jinak to bylo napsané velice dobře a vyjádření myšlenek hlavní hrdinky bylo hodně zajímavé. Je fajn nahlédnout do přemýšlení duševně nemocného člověka.

blackoutzuzi
12.05.2020 4 z 5

Greenovka, která nezklamala. Velmi odpočinková, nenáročná, čtivá, s milým příběhem a důležitým poselstvím. Poukazuje na mentální onemocnění, které může člověku pěkně zkomplikovat život. Co zvedá na autentičnosti příběhu, je skutečnost, že autor čerpal ze svých vlastních zkušeností s tímto onemocněním. Působila na mě trochu jinak, než jeho předešlé knihy - ale rozhodně v pozitivním slova smyslu. Obsahuje spoustu krásných myšlenek :)

ilona6788
02.05.2020 3 z 5

Příběh o nemoci, kamarádství, lásce. Autor nám umožnňuje nahlédnout do mysli psychicky nemocné dívky, čím si denně prochází, jaký svádí neustálý vnitřní boj.

jaruva
28.04.2020 4 z 5

Třetí přečtená kniha tohoto autora. Jako první jsem četla Papírová města a málem to byla i poslední kniha poslední... A musím říct, že se mi líbila moc, asi nejvíc z těch tří... Neměla jsem žádná očekávání. Snad že téma ztráty otce (manžela) se mě bytostně dotýká. I zvláštnosti hlavní hrdinky. Možná si jen zvykám na styl Greenova psaní. ;o)

Nany_cz
21.04.2020 2 z 5

Podle mě se je to slabší knížka od Johna Greena. Celkově mi to přišlo takové zvláštní. Podle anotace jsem čekala pořádné napětí, ale bohužel. Abych ale nebyla úplně negativní, tak se mi moc líbilo, jak dokázal autor popsat co se děje v hlavě osobě, která trpí obsedantně-kompulzivní poruchou.

Dominika_a
04.04.2020 3 z 5

I když doslova vím , jak se Aza cítila, a co prožívala, nějak jsem od knihy čekala více. Z příběhu se podle mě dalo vytáhnout víc, a také jsem čekala kdy přijde ten spád, ale nepřišel. Greena mám jako spisovatele šíleně ráda, četla jsem od něj vše, ale tato mě moc nenadchla. Ačkoliv to, čím si Aza prochází, je popsáno bez chyby.

vera5841
27.02.2020 3 z 5

Nakouknutí do toho, co se děje v hlavě v hlavě psychicky nemocné dívky. O tom, že i když se nám může někdo zdát prostě divný, tak on sám svádí velký vnitřní boj. Ale jinak se toho vlastně příliš nedělo. A vlastně ani typický happy end se nekonal, ale... tak to nakonec v životě chodí, ne?

eva3992
23.02.2020 4 z 5

Příběh šestnáctileté Azy, která se díky své kamarádce začne zajímat, kam zmizel miliardář Russell Pickett, aby získaly finanční odměnu. Díky tomu znovu potká jeho syna Davise a navážou na staré kamarádství z dětství.
Aza trpí obsedantně-kompulzivní poruchou a snaží se s tím vypořádat jak se dá, někdy je to však těžší, než se zdá.

Velmi silný a osobní příběh, který se Vám dostane pod kůži. Je o kamarádství, ať už mezi Azou a Daisy anebo mezi Azou a Davisem. Každé je jiné, ale obě jsou silné.
Příběh je o lásce a to nejen mezi chlapcem a dívkou, ale hlavně mezi našimi nejbližšími a nebo těmi, kteří už nemohou být s námi.
Příběh je o nemoci. Je zde velice dobře popsáno, jak trpí lidé s obsedantně – kompulzivní poruchou a můžeme je tak blíže poznat. To, co prožívají ve své hlavě, je pro nás nepředstavitelné.

V knize se mi nelíbila část o miliardáři Pickettovi, ale chápu, že se Aza nějak potřebovala dostat k Davisovi.

Každopádně je kniha celkově moc pěkná a i když už nejsem její cílová skupina, tak se mi moc líbila.

0819
19.02.2020 4 z 5

Fakt povedená kniha moje první Greenovka, asi si přečtu i další knihy od autora.????

WaspSalander
31.01.2020 3 z 5

Knížka pro young adult, které mě neurazila ani nenadchla.
Asi nejsem cílovka. Co se mi ale hodně líbilo byl náhled do života s OCD- výborně vykresleno a popsáno.

KnihomolkaOli
30.01.2020 2 z 5

Ať se snažím sebevíc, nejde to. Příběhy tohoto autora jsou dobré. V těch, které jsem četla, hraje hlavní roli vážná nemoc, mentální porucha nebo nezačlenění se do společnosti. Ale proč proboha musí mít pokaždé tak (aspoň pro mě) nesympatické hlavní hrdiny (většinou teda hrdinky). Cítím z nich pouze sobeckost a některé jejich jednání naprosto nechápu a nesedí mi ani k té dané postavě (ať si je divná sebevíc). V případě této knihy mě hlavní hrdinka opravdu vadila a nemyslím si, že to jakkoliv souvisí s její poruchou. A rádoby detektivní příběh, který se odehrává na pozadí její poruchy, mi k tomu všemu vůbec neseděl. Zdál se mi odfláknutý a dá se říct že i celkem zbytečný.. Asi se prostě budu muset smířit s tím, že tvorba tohoto autora pro mě zůstane pouze jako námět na romantický film pro puberťáky, který v televizi přepnu, než jako něco, co bych cíleně vyhledávala.

izfnp
29.01.2020 3 z 5

Čo sa príjemnej literatúry pre mladých o mladých týka, Green patrí k špičke. Autor mal opäť čo povedať a opäť tak učinil extrémne citlivo. Táto knižka rezala hlbšie, než obvykle autorove príbehy režú. I cez svoju ťažšiu tému sa však čítala ľahko a ja som rada, že som sa k nej po dlhej dobe dokopala.