Jeden den Ivana Děnisoviče a jiné povídky

Jeden den Ivana Děnisoviče a jiné povídky https://www.databazeknih.cz/img/books/97_/97045/jeden-den-ivana-denisovice-a-jine-povidky-97045.jpg 4 225 225

Titulní novela odhaluje otřesné skutečnosti sovětských gulagů v 50.letech 20.století. Autor zaznamenává klidným, nevzrušeným tónem jeden všední den člověka, vězněného za stalinské éry v sibiřském koncentračním táboře jen proto, že se za války dostal na několik hodin do německého zajetí. Novela je považována za dosud nejotřesnější svědectví poměrů v Sovětském svazu v době stalinského kultu osobnosti. Závažnému ideovému obsahu je zcela rovnocenná i umělecká stránka novely: působivá analogie mezi náladou sibiřské krajiny a atmosférou tábora, přísný nesentimentální styl bez expresivních výrazů maximálně umocňuje závažnost této výpovědi. (www.mlp.cz)... celý text

Marbo
07.10.2014 4 z 5

Jeden den Ivana Děnisoviče a Matrjonina chalupa jsou velice vydařené povídky ( prvně jmenovaná spíše z historického hlediska, druhá imho patří k nejlepším ruským povídkám vůbec ), zbytek mne nijak zvlášť nezaujal.

FillisDilla
12.01.2014 3 z 5

Je otázka, jak knihu hodnotit. Z hlediska literární výpovědi se určitě jedná o výjimečný (a výjimečně odvážný) kus. Co se však kvality týče, Složenicyn silně pokulhává. Výsledné hodnocení je tedy určitým kompromisem mezi těmito dvěma póly. Mezi dokumentární a literární kvalitou tohoto díla. Mezi tím, co jsem si z knihy vzal a tím, jak se mi četla. Ve zkratce.

MATY-sek
26.12.2013 4 z 5

Zajímavá kniha, poutavé čtení, nicméně trošičku mě to zklamalo - očekával jsem od toho více. Dříve jsem četl od stejného autora knihy Souostroví Gulag a v těch byly hrůzy sovětských koncentračních táborů a vůbec celé té vražedné mašinérie líčeny o dost podrobněji a drsněji. Když bych to mohl srovnat se Souostrovím Gulag, tak Jeden den Ivana Děnisoviče je proti tomu popis běžného dne chlapce někde na chmelové brigádě... i když to musela být ve skutečnosti nepředstavitelná hrůza...

Evus
11.12.2013 4 z 5

Skvěle napsaná kniha, ale dávám 4*, jelikož na mě nezapůsobila tak, jak jsem očekávala. Věřím, že být v gulagu muselo být peklo na zemi, ale z knížky mám dojem, jako by si žili celkem slušně, jen to jídlo mohlo být lepší. Teď se chystám na Krále Krysu, tak jsem zvědavá, jestli předčí moje očekávání

Nick269
28.02.2013 3 z 5

Kniha se

antonio13
21.01.2013 5 z 5

Velmi poutavě napsán...vlastně jeden den věznění v Gulagu.

Alix
04.12.2012 5 z 5

mgeisselreiter: Povídková kniha se jmenuje Ve vyšším zájmu. Vyšší princip je povídka Jana Drdy.

mgeisselreiter
04.12.2012 4 z 5

Úvodní povídka Jeden den... je autorova prvotina, další 3 povídky jsou obsažené ve sbírce Vyšší princip, kterou jsem četl před touto knihou. Hodnocení knihy tedy 80%. 4.12.2012.
Oprava: Samozřejmě jde o knihu Ve vyšším zájmu, napsal jsem to v rychlosti z nepozornosti. Děkuji za upozornění.

nightlybird
16.07.2012 4 z 5

Solženicyn byl poněkud rozporuplná osobnost - jako ostatně řada jiných (v Rusku i u nás) si lebedil v bahýnku socializmu, dokud mu neujela huba a neotřel se o Stalina. To mu umožnilo seznámit se s odvrácenou stranou této ideologie a prozřít.. Tuto několikaletou zkušenost zužitkoval ve své prvotině, která založila jeho spisovatelský věhlas. Jeho Ivan si vlastně v lágru docela klidně žije, je to sice nepohodlné místo, nic moc, ale když v tom člověk umí chodit a nevystrkuje zbytečně hlavu, dá se to docela dobře přežít. Chápu, že pokud chtěl vůbec něco o tom prostředí napsat a vydat, musel se držet při zdi (taky by mohl šupem mašírovat zpátky). Víc se mi proto líbí Matrjonina chalupa, v té je víc podle mne vidět to přežívání v beznaději, ta bezmoc a rezignace, poddání se osudu a mizérii žití, které ve svém důsledku udělalo z „ruského bohatýra“ uťápnutou postavičku schopnou přežít všechno, co život pod rudou knutou přináší a ta skloněná hlava a shrbený hřbet naopak umožnila mocipánům držet otěže moci celá ta léta.

Peggy Sue
15.07.2012 5 z 5

Úžasná kniha. Jen lituji, že jsem ji nepřečetla dříve. Protože bych jela do Ruska obejmout pana Solženicyna za to jaký je to pašák.

DustinMind
25.12.2011 4 z 5

Původně jsem plánoval, přečíst si pouze samostatnou vazbu Ivana Děnisoviče, ale nakonec jsem popadl i svazek jiných povídek. Hodnotit čtyřmi nebo pěti hvězdičkami je zde otazník, ale né zas takový, který by vás měl tížit. Povídky mají svůj smysl, své kouzlo a proto je důležité, koho se jak zmocní.

Livien
19.06.2011 4 z 5

Řekněme, že Jeden den Ivana Děnisoviče nejsou povídky, které si potrpí na přehnaně dobré konce.