Jarmarečník

Jarmarečník https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/452798/bmid_jarmarecnik-i9s-452798.jpg 4 265 61

Křišťálový klíč série

Dědicové Ignáce Heřmana přijdou o Falknovskou huť, kterou získá Leopoldova bývalá snoubenka Hildegarda a ta žije pro jedinou věc – rodu Heřmanů se pomstít. Ignácovi vnukové musí čelit nejen jejím intrikám, ale i hospodářským potížím, které s sebou nese nový styl manufakturního podnikání. Tradiční obchod nahrazují dravé obchodní kompanie. Nový styl hospodaření prospívá ovšem těm schopným, a to samozřejmě přinese rodu Heřmanů nové možnosti, ale také konflikty. Klid není ani v zemi, neboť císař Karel nemá mužského dědice a rodu, který po staletí vládl ve střední Evropě, hrozí ztráta moci.... celý text

Kanimůra2
08.07.2021 5 z 5

Krása, velká krása. Ráda čtu ságy, nejraději český ságy. Ještě lepší než jeho detektivky. Už se těším na další díl

rodak
04.07.2021 5 z 5

Nemůžu napsat nic jiného než že se jedná o další skvělé pokračování ságy rodu Heřmanů,jejich dětí a dalších potomků.Závěrečný díl již mám doma...

Dandulka
03.07.2021 5 z 5

Zajimave pokracovani kroniky. Toto je poprve,kdy kroniku v autorove podani psala zena
Dokazuje,ze i zeny mohly byt uspesne a mohly se prosadit. Mely a maji k tomu jine zbrane nez muzi,ale i to je spravne.

ondrula
24.06.2021 4 z 5

S gustem a chutí jsem si přečetl další díl. Ve srovnání s ostatními Vondruškovými ságami (Husitská epopej, Přemyslovská epopej) má Křišťálový klíč větší výhodu ve čtivosti, sympatických a uvěřitelných postavách a také v zajímavějších historických reáliích. Jakoby baroko sedlo autorovi lépe než středověk. Dokonce mi přijde, že pan Vondruška tentokrát ubral i na neustálém nastrkování různých forem dobového miliskování a jiné kopulace.

Le Chat
14.06.2021 5 z 5

Tato sága mne opravdu baví, třetí díl jsem si užila stejně jako dva předchozí. Naštěstí se můžu hned začíst do čtvrtého. :-)

lapagerie
28.05.2021 5 z 5

Tahle sága mě opravdu baví. Těším se na další díl.

Lavender756
25.05.2021 3 z 5

Oproti staticky nudné Husitské epopeji se Křišťálový klíč díl od dílu zlepšuje a nabírá na obrátkách. Osudy všech rodinných příslušníků zatím v nejsviznejsim díle Klíče si zkrátka nechcete nechat ujít, a to je konečně to, co mi u knih Vondrušky naprosto chybělo.

čef
12.05.2021 5 z 5

Tuto knihu si určitě nenecháte ujít, zvláště pokud jste již četli předchozí díly. Ságy rodů jsou vždy zajímavé, zde jde o střední třídu v Čechách 18. století, se všemi jejich zápasy s panstvem, sexuálními trapasy a potížemi s péčí o rodinu. No prostě k sežrání.

Bedřich63
26.04.2021 5 z 5

Autor si drží svůj vysoký standard. Knize nemám co vytknout. Celá série je dle mého názoru podařená a už se pomalu chystám na další, zatím poslední díl. Milé vyprávění životních osudů rozvětvené rodiny poklidně plyne. Někdy se žije veseleji, jindy je to složitější. Je to ale takové příjemné počtení v dnešní komplikované době. Ne že by tehdejší život byl snazší, každá doba má své radosti i starosti.

Ramiel
01.04.2021 2 z 5

Je to takové milé vyprávění. Ale všechno už tu bylo. Je to pořád dokola. Jen postav je zase o něco víc, jak přibývají nové generace. Tu má někdo úspěch, jiný krachuje, tu zase některá čeká parchanta... Je to takové už značně recyklované z knih minulých.

Vojslava
14.03.2021 4 z 5

Čtyři hvězdy za plynulé vyprávění... ale nějak jsem pro sebe neodhalila žádnou přidanou hodnotu. Vyprávění se rozbíhá doširoka (není divu, když se autor věnuje prakticky všem), ale postavy splývají, žádná není vyloženě vyhraněná k sympatiím a nesympatiím a sklářského je už taky pomálu. Počkám na další díl - nečekám zlom, ale náznaky, že bychom se mohli k hlavnímu tématu vrátit, stojí za zvážení.

PaníLenka
09.03.2021 4 z 5

Přečetla jsem 3 díly série za sebou - ono to vlastně jinak nejde, každý díl končí uprostřed děje... příjemné oddechové čtení na dlouhé zimní večery - nic víc, nic míň...

raty
25.02.2021 4 z 5

Opět velmi čtivé vyprávění o rodu Heřmanů. Ten se pěkně rozvětvuje, což činí čtení poněkud nepřehleným. A bohužel děj poněkud uhýbá od zajímavého námětu sklářství. Další díl si určitě přečtu, ale kvality prvních dvou za mě tento bohužel nedosahuje.

Hakl54
17.02.2021 5 z 5

Trochu jsem měla dojem, že autor již vyčerpal příběh v I a II díle a občas nevěděl jak dál, tak si už moc vymýšlel a odchyloval se od skutečného života té doby. Ale jinak pěkné čtení a bylo mi líto, že jsem knihu dočetla. Už se těším na další a jiné knihy pana Vondrušky.

emamat
10.02.2021 3 z 5

Po trochu slabším prvním díle už další dva mají trochu spád a dobře se to čte.

Modrina
05.02.2021 5 z 5

Ke druhému dílu jsem se dostala dlouho po prvním, ale zaujal mě tolik, že jsem po jeho přečtení okamžitě sáhla po třetím. Ten jsem vdechla. Pan Vondruška je skvělý vypravěč, příběh se čte úplně sám. Ještě že je čtyřka už na dohled. :)

Pepa0216
28.01.2021 5 z 5

Jak již tu bylo napsáno tak historie v tomto dílu dost ubylo. Rozvĕtvený rod Heřmanů a pokračování lidských osudů jeho členů mĕ však hodnĕ bavili a tak celkovĕ tuto knihu hodnotím velice kladnĕ. Kniha se velice dobře čte. Dĕj má spád, zápletky, lásky, zklamání. Je to zábavné, ale o historii se toho moc nedozvíme.

lenyleny
26.01.2021 5 z 5

Ani tento díl mne nezklamal. Když čtenář nehledá jen historii , ale chce hlavně lidské příběhy s pozadím historie , tak musí být velmi spokojen. A tak jsem spokojená a těším se na další díl

Dorotka2011
26.01.2021 5 z 5

Opět skvělé čtení, díky pane Vondruško!!!

Pavelpi
22.01.2021 5 z 5

Výborné pokračování osudů hrdinů série. Autor skládá jednotlivé osudy logicky jako pasiáns. V březnu přijde poslední díl, což hodnotím jako škodu. Docela by mne příběhy a osudy jednotlivých hrdinů zajímaly. Třeba ale autor přijde s něčím dalším, co mne zaujme, jako tahle série.