Jarmarečník

Jarmarečník https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/452798/bmid_jarmarecnik-i9s-452798.jpg 4 261 60

Křišťálový klíč série

Dědicové Ignáce Heřmana přijdou o Falknovskou huť, kterou získá Leopoldova bývalá snoubenka Hildegarda a ta žije pro jedinou věc – rodu Heřmanů se pomstít. Ignácovi vnukové musí čelit nejen jejím intrikám, ale i hospodářským potížím, které s sebou nese nový styl manufakturního podnikání. Tradiční obchod nahrazují dravé obchodní kompanie. Nový styl hospodaření prospívá ovšem těm schopným, a to samozřejmě přinese rodu Heřmanů nové možnosti, ale také konflikty. Klid není ani v zemi, neboť císař Karel nemá mužského dědice a rodu, který po staletí vládl ve střední Evropě, hrozí ztráta moci.... celý text

malýčtenář
malýčtenář
20.10.2023 5 z 5

Rodina Ignáce Heřmana se úspěšně rozrůstá a členové rodiny se zabývají už nejen výrobou skla, ale projevují se zde už počátky manufaktur . Seznamujeme se s dalšími lidmi a také s videňskym životem, který není vždy lehký a bezstarostný, jak se zdá. Opět kniha, která zaujme od počátku.

marta4697
marta4697
21.02.2023

Poslouchám jako audioknihu u běhání a musím říct, že moje objemy kilometrů značně vzrostly :-). Vždycky se těším, až zas půjdu běhat a kousek si poslechnu. Moc hezký příběh, zasazený do reálných dějin. Jen jsem furt nepřišla na to, proč je název zrovna křišťálový klíč, proč zrovna klíč, klíč k čemu? :-)

Fanda74
Fanda74
10.02.2023 5 z 5

Pan Vondruška píše tak odlehčeně a nekomplikovaně, třetí díl rodinné ságy se mi opěě líbil a určitě se pustím do dalšího dílu.

ondras666
ondras666
10.02.2023 5 z 5

Změnou kronikáře došlo i ke změně pohledu na události v rodině a okolí rodiny. Musím říct, že příběh rodiny Ignáce a Anny se pěkně rozrostl a baví mě sledovat osudy všech. Ať už ty dobré, ale i ty smutné.
Těším se na další díl a jsem zvědavý, zda do rodiny ještě nějak zasáhne Robert.

Evaho73
Evaho73
21.01.2023 4 z 5

Zmenou kronikára sa zmenila aj perspektíva prerozprávania osudov jednotlivých členov rodinného klanu. Oproti prvým dvom dielom, kedy som bola úchvatná umením sklárskeho remesla a všetkým s tým súvisiacim, je tento diel zameraný skôr na vzťahy medzi postavami. Z toho dôvodu sa mi tento diel páči o kúsok menej, ako tie predchádzajúce. Toto však neuberá na atraktívnosti celej série a už sa teším na ďalší diel.

Iki1
Iki1
24.12.2022 5 z 5

Hluboce smekám. Dějově perfektně zpracovaný příběh. Líbilo se mi rozvrstvení do epizod, které se větvily, občas sešly a opět rozlétly do stran. K tomu parádně přidané reálie tehdejší doby. Často jsem si říkal, jak jednoduchá doba to byla, co se týče státních zásahů do života lidí. Je pravda, že leccos zastala církev, ale přece jen, tehdejší život byl prostě v rukou člověka. A pokud potřeboval pomoc, hledal ji u své rodiny. A pokud to takto funguje po staletí... No nic, raději se nepřenesu do dnešní doby natažených dlaní... Skvěle jsem si početl moc pěkně napsaný historický román.

p.stranska
p.stranska
08.12.2022 5 z 5

Poslouchala jsem audioknihu. Trošku jsem bojovala s přednesem Miroslava Táborského, který podle mě dost pokulhává za kvalitou podání pana Hyhlíka, který načetl první dva díly. Nicméně kniha jako taková je opět skvělá.

Tučňák492
Tučňák492
29.11.2022 5 z 5

Tak třetí díl Jarmarečník přečtený a opět nezklamal, moc hezky se to četlo, je fakt, že tento díl byl více zaměřen na platenictví, ale vůbec mi to nevadilo, protože pan Vondruška vás dokáže vtáhnout do děje, moc Vám fandím a spousty takových krásných a poutavých knih pane Vondruško a už se těším na 4 díl, protože jsem zvědavá, jak tato rodinná sága dopadne

martin2819
martin2819
17.11.2022 5 z 5

Je to ten druh knih, kdy u některých pasáží si i radostí zatleskám :-)

Elapheg
Elapheg
08.08.2022 5 z 5

Třetí díl Jarmarečník je další povedené dílo Vlastimila Vondrušky. Jarmarečník se sice točí pořád kolem sklářských hutí, ale Falknovskou vlastní Hildegarda, která se chce mstít celému rodu Heřmanů. Jarmarečník se točí hlavně kolem vnoučat Ignáce a Aničky, zejména pak kolem Vilemíny, Pavlínky a Petra. Rodinnou kroniku tentokrát nepíše Johann, ale jeho dcera Vilemína. Sklářský obchod už nehraje jenom prim, ale hodně se v tomto díle rozmáhá obchod s plátenictvím, o který se stará především Vilemína. Velkou roli zde opět, jak je na tu dobu dané, hraje církev, její obřady, nařízení, zvyky a ultimáta a zejména jezuité, kteří jsou strikně proti lutheranům a protestantům a zakázaným knihám. Hlavní roli zde mají i hrabata, správcové, richtáři a vídeňský dvůr v Habsurské monarchii. Bylo to pohodové počtení. Jsem zvědav na poslední díl, jak autor zakončí rod Heřmanů. Jako v každém díle, jsou zde uzávírána nová manželství a partnerské vztahy odrostlých ratolestí, vznikají nové rodiny. Kniha se mi líbila, chtěl jsem něco odpočinkového a to jsem dostal, takže za mne plná spokojenost a doporučení knihy ostatním. :-)

Isew
Isew
29.07.2022 4 z 5

Hrdinové prvních dvou dílů postupně opouštějí křesťanský svět a do popředí se dostávají jejich potomci. Sklářství se už věnuje pouze poslední z rodu. Velmi oceňuji, že se nenásilnou formou čtenář (posluchač) seznamuje s již zaniklými řemesly. Opravdu mě překvapilo Bělidlo. Tak jako všichni znám Staré Bělidlo z Babičky, ale nikdy mě nenapadlo, že to není jen místní název, ale opravdové bělidlo, kde se bělily látky.

Benny215
Benny215
03.06.2022 4 z 5

Pohodové čtení

Jaruš7
Jaruš7
02.05.2022 5 z 5

Audiokniha tradičně pohodová.

Sága rodu Heřmanů se rozvětvuje a tím i zaměření obživy.

Vygooglovaný rod Kinských (Kchynských) je důsledkem pozoruhodnosti, která dává tomuto románu punc a tak zobrazuje střípky našich dějin té doby.

Je to příjemný dotyk historie.

Pdede
Pdede
25.04.2022 5 z 5

Další osudy rodiny Heřmanů mne nezklamaly, naopak musím se vrhnout na další díl - jen mne mrzí, že je poslední…

Šnek86
Šnek86
31.03.2022 4 z 5

V tomto díle se většina příběhu točí kolem Vilemíny, která se ujme kroniky a jako v předchozích částech se řeší neustálé obchody a rodinné vztahy, příběh příjemně plyne, jako život sám.Pokračuji dalším dílem.

harena
harena
03.03.2022 5 z 5

I třetí díl Křišťálového klíče je moc pěkné a pohodové čtení. Je vidět, že kroniku Heřmanů nyní sepisuje Vilemína, protože se víc věnuje chování a vztahům mezi členy rodiny a lidmi okolo. Válka pokračuje a důsledky se začínají dotýkat i Heřmanovic rodiny. Moc příjemné počtení zvláště v dnešní době.

Standa24
Standa24
28.12.2021 4 z 5

Pohodové a oddychové čtení. Těším se, až si přečtu poslední díl série.

1casper
1casper
26.09.2021 5 z 5

Moc hezké čtení, klidně bych četla další díly....

LéňaM
LéňaM
25.09.2021 5 z 5

Skvělé čtení, krasny příběh rodu Heřmanů.

Kanimůra2
Kanimůra2
08.07.2021 5 z 5

Krása, velká krása. Ráda čtu ságy, nejraději český ságy. Ještě lepší než jeho detektivky. Už se těším na další díl