Jan Žižka

Jan Žižka https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/418223/bmid_jan-zizka-bx1-418223.jpg 5 275 86

Velká Žižkova biografie z dílny respektovaného znalce husitské doby představuje táborského hejtmana v netradičním světle. Příběh nejslavnějšího českého vojevůdce se odehrává na pozadí barvitého dějinného panoramatu, jež pomáhá porozumět Žižkovu vnitřnímu světu a motivaci jeho činů. Žižkův nový životopis vychází u příležitosti 600. výročí výbuchu husitské revoluce a napravuje bilanci české historiografie, jež po tetralogii Františka Šmahela nepřišla s fundovaným vědeckým dílem na toto vzrušující téma již půl století.... celý text

kulanekstorm
31.03.2020 5 z 5

Tleskám a zároveň smekám pomyslný klobouk před pokorou, s jakou PAN SPISOVATEL pojal a popsal člověka Žižku. Ano, člověka se svými přednostmi i nedostatky. Autor z Žižky nedělá ani reka bez bázně a hany, ani apokalyptickou příšeru, ale snaží se vnímat ho a pochopit jeho činy v dobových souvislostech. A nutno dodat, že se mu to daří. A to ještě tak, aby to bylo čtivé. Třešničkou na dortu je grafické zpracování knihy. Nádhera. Dávám pět hvězdiček jenom proto, že jich nemohu dát víc. Kniha i autor by si to určitě zasloužili.

puml
30.03.2020 5 z 5

Co napsat, když vše podstatné již bylo napsáno. Je to skvělá monografie s obrovským přesahem. Co mě překvapilo bylo, že i přes to úsilí takřka 16 let badatelské práce zůstává v životě Jana Žižky spousta otazníků. Především to "bílé" dvacetiletí konce 14. století, kde jako by Žižka zcela zmizel ze scény. To je, jak upozorňuje Čornej, pro nějakého dalšího badatele. Takže celkově skvělý počin a budu se těšit, že tahle výzva třeba opět někoho zapálí podobně jako pana Čorneje. Doporučuji.

Při druhém čtení, které následovalo krátce po tom prvním. Furt jsem musel na tu knihu myslet, tak jsem si to dal krátce po sobě ještě jednou a zřejmě ne naposledy. Druhé čtení opět skvělé, jen jedna věc mě napadá, která by možná stála za to doplnit při případném dalším vydání. A to mapku Prahy a okolí. Je tam jen Praha, ovšem bez širšího okolí, což by se při představě jednotlivých bojových akcí hodilo. A také dobová mapa Čech a Moravy. Přeci jen těch měst, městeček a vesnic je hodně a opět si myslím, že by to pomohlo při představě přesunů jednotlivých bojových uskupení. Přeci jen je to kniha, kterou, a v to doufám, bude číst širší čtenářská veřejnost. To je ale jen malá vada na jinak fenomenální knize, která bude zřejmě dlouho měřítkem kvality, hloubky ale zároveň i čtivosti jinak ryze odborného textu. Je to ale dáno nejspíš i tím, že autor, jak se na konci doznává, již jako starobní důchodce "nemusí tančit dobové tance", proto si sem tam neodpustí i nějakou tu jízlivost či rozpustilost, která jako by zdánlivě do textu nezapadá.

PS - Autora fascinoval Žižka po celý život a je zajímavé, že jednou z inspirací jeho celoživotního zápalu pro Žižku byl i Vávrův dobový film Jan Žižka, který autor viděl v devíti letech.

Felidae
13.03.2020 5 z 5

Velká osobnost našich dějin ve velké době z pera velkého historika. Co dodat? Vřele doporučuji.

Rawen616
17.01.2020 5 z 5

Monumentální kus. A to nejen obsahem a objemem práce, jaký musel být pro jeho sepsání vynaložen, ale i fyzicky. Krásně zpracovaná, pořádně tlustá a těžká kniha. Pan Čornej, odvedl opravdu úctyhodný kus práce. Jan Žižka je velmi kontroverzní postava a o jeho životě toho víme pramálo. (Kniha ostatně nejvíce popisuje jeho poslední léta života a kariéru vojevůdce.) Žižka byl svými současníky uctíván i nenáviděn. Kolem jeho osoby se rojily mýty jak pozitivní tak negativní. Je tedy logické, že to co se dochovalo doslova létá ode zdi ke zdi. Pan Čornej se pokusil vydat cestou mezi těmito zdmi a sestavit Žižkův příběh chronologicky, pokud možno nezatížen pohledem ani jedné ani druhé strany a vytvořil objektivní historické dílo a vhled do mentality člověka v němž se snoubil vojenský génius s náboženským fanatikem jdoucím přes mrtvoly. Celá kniha je navíc docela dobře stravitelná i pro laického zájemce o husitství. Maximálně doporučuji!

jan6044
15.01.2020 5 z 5

Nádherná kniha, napsaná krásným jazykem, objevná, dobře čtivá.

witiko
04.01.2020 5 z 5

Že Petr Čornej umí psát nejen erudovaně, ale i čtivě, vím od doby, kdy jsem přelouskal jeho osmisetstránkové Velké dějiny zemí Koruny české V. jako ten nejnapínavější román. Také tady autor zúročuje svoji schopnost vyprávět historii faktograficky přesně, objektivně a přitom literárně přitažlivě a s určitou obecně lidskou nadstavbou. Dokáže psát přehledně, vypíchnout hlavní body a zdůraznit motivy, které se budou opakovat, přesně odlišit fakta od možností, domněnek a spekulací a nikdy neztrácí ze zřetele širší nadčasový kontext. Nebojí se ani tu a tam si lidsky povzdechnout a nikdy neztrácí smysl pro dějinnou ironii. To vše v mimořádně poutavém dramatickém oblouku, který vás nenechá knihu odložit, dokud nedospějete k závěru. Jan Žižka se nám tu ze zákulisí dějin postupně vynořuje takřka jako (z různých úhlů nasvěcovaná) divadelní postava. Čím víc se o něm dozvídáme a začínáme chápat jeho motivy, tím víc fascinuje svojí trvalou záhadností. Dovedu si představit, že řada čtenářů může být zklamána tím, že kniha je spíš o husitství než o Žižkovi samotném. Nicméně tak skoupá je řeč historických pramenů. Čornejova kniha je nakonec nejen o Žižkovi a husitství, ale v dalším plánu též o roli jedince v dějinách, o vrženosti člověka do určité doby a prostředí, a také trefně postihuje obecně platné rysy všech revolucí. Že nejde "jen" o biografii, je také díky tomu, že Jan Žižka tu má rovnocenného protihráče v osobě krále Zikmunda, jehož politická strategie (na rozdíl od jeho fatálních vojenských neúspěchů) tu nijak nezaostává za vojenskou genialitou jednookého hejtmana. Je to vyloženě napínavá partie, zvlášť pokud si nejste jistí, komu vlastně fandíte... Kdo víc ničil zemi, husité, nebo křižáci? Co při četbě vyloženě bolí, je poznání, kolik utrpení jsou si lidé schopni způsobovat lpěním na správném výkladu víry. Osobně mě drásá pochybnost, jestli bylo husitství (se všemi následky, které přineslo do dalších století) prokletím, nebo požehnáním našich dějin. Pokud se chcete v jednom z těchto krajních názorů jednoduše utvrdit, toto určitě není kniha pro vás.