Jáma a kyvadlo a jiné povídky (34 povídek)

Jáma a kyvadlo a jiné povídky (34 povídek) https://www.databazeknih.cz/img/books/81_/8103/jama-a-kyvadlo-a-jine-povidky-F40-8103.jpg 4 2344 193

Soubor 34 povídek od mistra hororového a detektivního žánru. Nejznámější z nich – Jáma a kyvadlo – je psychologickým hororem z období středověku, kdy ještě měla hlavní slovo inkvizice. Člověk, odsouzený inkvizicí na smrt je vržen do temné kobky, kde ho má dostihnout smrt. Ta má podobu jámy a kyvadla. Autor dokonale popisuje zoufalé pocity odsouzence, který se snaží přežít za každou cenu.... celý text

Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: , Levné knihy

The Pit and the Pendulum , 1841

Valko
07.08.2014 5 z 5

E.A.Poe=mistr a zakladatel hororu. Má však povídky veleúžasné (Černý kocour), dobré (Jáma a kyvadlo, Záhada Marie Rogérové, Vražda v ulici Morgue,...) a nijaké (nebudu jmenovat, někoho bych mohla pohoršit).
Celkový dojem z knížky však působí velmi dobře. Kocoura bych mohla číst (a čtu) pořád dokola. To prostě neomrzí... :) Za mě 5*

bookemma
24.07.2014 4 z 5

Poeovy povídky rozhodně nejsou čistě hororové, ale je pravda, že po přečtení některých mi běhal mráz po zádech (Černý kocour). Jiné mi naopak přišly vyloženě hloupé (Muž davu). Pokud mám knihu celkově hodnotit, dávám 4 hvězdičky, protože celkový dojem na vás kniha udělá.

adelv
16.07.2014 3 z 5

Jáma a kyvadlo a jiné povídky je opravdu pěkná knížka. Ne všechny povídky v knize jsou však skvělé, některé mě vyloženě nudily a jejich dočtení mě obtěžovalo.. :)

Fuksinka
22.04.2014 5 z 5

Na dnešního čtenáře působí Poe poněkud "ukecaně". Ale u tak krásných slovních obratů, ta ukecanost vůbec nevadí. Nenazvala bych povídky úplně hororovými. Poe byl spíš mistr v nastínění atmosféry a pocitů. Některé povídky byly přece jenom dost předvídatelné třeba: Vrah jsi ty. Vraždy v ulici Morgue byla vyloženě hloupá. Za mě nejlepší Černý kocour, Eleonora, Zánik domu Usherů, Zrádné srdce.

Denisa_a
31.03.2014 3 z 5

Při čtení některých povídek mi lezl mráz po zádech!

Eumenida
08.02.2014 5 z 5

Naprosto skvělé horory, které neznudí ani dnes!

Patt
27.01.2014 5 z 5

Nádherné dílo v němž je zcela ryze vypsána a vybarvena skličující deprese a to v několika rovinách. Dle mého názoru těžká literatura, jež dokáže čtenáře neuvěřitelně obohatit.

Domuly
27.01.2014 4 z 5

Upřímně Poe musel byt šílenec až běda. Super povídky, kromě známých povídek jako jsou Jáma a kyvadlo a Černý kocour se mi moc líbila Berenice.

dusty
21.01.2014 4 z 5

Jedna z knížek, která mě uchvátila, když jsem začínal se čtením. S horory to opravdu nemá mnoho společného, ale u Anděla pitvornosti se zasměju dodnes.

Adelajda_4
02.12.2013 5 z 5

Skvělá klasika od mistra hororových povídek. Knížku si nemůžu vynachválit a ráda se k ní vracím

Paluska
05.10.2013 5 z 5

Miluju všechny povídky od Poa. Četla jsem to snad 100x a pořád se mi to moc líbí. Opravdu doporučuji.

Gizminek
20.09.2013 5 z 5

Ani ve snu si neumím představit, jak bohatý měl E.A. Poe vnitřní život. Jedna z věcí, které mě dokáží na knihách nadchnout je popis všedních věcí nevšedním, strhujícím způsobem - to knihy Poa splňují (začátky příběhů). Pokračují ovšem dále, Poe popisuje nevšední, nadpřirozené věci a to úplně uvěřitelným a všedně navozujícím pocitem. Máte pocit, že se takové věci opravdu dějí a je to tak normální. Ani se nad tím nepozastavujete a jenom si užíváte strhující příběh. Největší požitek pro mě ale na Poeových povídkách je barvitost, slohová bohatost, která je opravdu odzbrojující. Skoro v každém příběhu bych si mohla vypsat krásná přirovnání, mistrnné slovní obraty a žasnout nad jejich výstižností. Výborná kniha.

Standa Šebek
03.09.2013 5 z 5

Dokonalé dílo mistra napětí. Nejsilnější horory, nepřekonatelná temnota duše. Moji favorité jsou Zánik domu Usherů a Zrádné srdce.

hory2
13.08.2013 5 z 5

Poe je brán především jako "strašidelný" spisovatel, ale já na něm snad nejvíce obdivuji jeho humor. Mezi mé oblíbené povídky patří např. Ďábel ve zvonici, O šizení jakožto exaktní vědě, Muž, který se rozpadl nebo Brýle.

mercedes1j8
09.08.2013 5 z 5

Miluju horory a ty od Poea patří k nejlepším.

smnpka
21.06.2013 4 z 5

Jojo Edgar uměl. Krátké příběhy, které jsou napínavé hned od začátku se hodí před spaním, protože pointu se dozvíte hned a neprobdíte tak noci u dlouhých zapletených románů.

Lady Dracula
19.06.2013 5 z 5

Tak do téhle knihy jsem se zamilovala. Všech 34 povídek jsem zhltla jako nic a opravdu jsem litovala toho,že jsem to měla přečtené během chvilky. Nejlepší povídky byly asi Černý kocour,Zánik domu Usherů,Maska červené smrti a Berenice.
Zde je vidět,že příběhy nemusí být ani moc dlouhé,aby vás dokázaly naprosto uchvátit. E.A.Poe má a vždy bude mít můj obdiv.

Evickar
12.06.2013 3 z 5

Na základě komentářů jsem čekala hororové povídky, ale jak jsem četla a četla, tak jsem na ně nenarazila. Ano, povídka Jáma a kyvadlo byla napínavá, ale neřekla bych hororová. A povídka o orangutanovi? Při tom jsem se vážně nasmála. Mno, jako odpočinkové čtení bych řekla průměrné, ale horor nečekejte.

Tizi
27.05.2013 5 z 5

Poea nejde číst, Poeovi se musí rozumět. Nejlépe to asi vyjádřil Baudelaire, který Poea překládal: „Když jsem poprvé otevřel jednu z jeho knih,“ píše ve své korespondenci, „nenalezl jsem ke svému údivu a potěšení jen jisté náměty, o nichž jsem snil, ale dokonce i věty, které jsem vymyslel já, které však Poe napsal dvacet let přede mnou.“
Stejně jako jsou rozpolcené a nevyrovnané jeho povídky, je takový on a my s ním.

Misan1993
03.05.2013 3 z 5

Parádní a kdo říká že ne musí si uvědomit že v jeho době nebyli různí zombíci a podobné hororové postavy jako dnes a i tak perfektně dokázal navodit hororovou atmosféru..!