Jáma

Jáma https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/414426/bmid_jama-KAk-414426.jpg 4 1466 429

Kříďák, drásavý a děsivý psychothriller C. J. Tudor, se stal nejúspěšnější knižní prvotinou roku 2018. Nyní je tu Jáma, příběh, v němž autorka co do hrůznosti a napětí ještě přitvrdila... Joe se nikdy nechtěl vrátit do rodného Arnhillu. Ne potom, co zažil se svou partou: šikanu, zradu, sebevraždu. Ne potom, co zmizela jeho sestra Annie. Ne potom, co přišel o rodiče. Ale Joe nemá na vybranou. Protože to, co se kdysi stalo Annie, se děje zase. Protože minulost má ve zvyku se vracet. Protože nejhorší den Joeova života nebyl ten, kdy se jeho sestra ztratila, ale ten, kdy se vrátila.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Kalibr

The Hiding Place (or The Taking of Annie Thorne) , 2019

ZuzanaZ83
17.08.2021 3 z 5

Temný román s prvky hororu vyprávějící o temném místě i lidech. Knihy C. J. Tudor mám ráda a ani tahle nezklamala.

Rade
12.08.2021 4 z 5

O fous lepší než Kříďák. Líbil se mi styl psaní, návraty do dětství, dávné křivdy, dávná tajemství i pochmurná atmosféra anglického zapadákova s hornickou minulostí.
Lepší o ten mysteriózní šmrnc, proto zde celkem beru i ten trochu překombinovaný konec, který mi tak vadil u Kříďáka. Tady se mi to prostě k té záhadě víc hodilo. Gemblerství, sadistická vymahačka, to tu být nemuselo, na druhou stranu bychom přišli o jednu nečekanou pointu…
Inspirace Kingem mi tady už malilinko vadila (ta jedna hodně stejná věc, jako v Řbitově zvířátek), na druhou stranu to stále beru jako inspiraci, autorka neopisuje a stále je v mnoha věcech originální, svá, navíc vše se napodobit prostě nedá.
Celé poněkud pochmurné, všichni jsou spíš hajzlíci či podivíni, tak nějak jsem měla pocit, že zaprášený nehostinný Arnhill je to poslední místo na světě, kde bych se chtěla ocitnout. Což byl jistě záměr, takže i tohle bezútěšné depresivní vyznění se autorce celkem povedlo…

Radesan
12.08.2021 4 z 5

Spousta lidí porovnává autorku s tím či oným dílem pana Kinga, což já nemohu, protože ač jsem si vědom Kingovi obliby, já osobně od něj zatím nikdy nic nečetl. Za mne je kniha "příjemná temnota", postavy se mi líbí a v zásadě....na mne ohromně platil efekt, kdy kapitola skončila nějakým nakousnutím něčeho nového, což mne motivovalo číst dále. Lidé působí lidsky v tom slova smyslu, že jsou to přirození dobráci se "skrytými vadami na kráse". Nedokážu přesně definovat čím to je, ale atmosféru, kterou autorka v knihách má, mi připomíná takové to deštivé počasí, které sledujete za oknem s šálkem kávy - hnusné počasí, které si ale ohromně užíváte :-D (chápete ne?).

Ales.BD
10.08.2021 3 z 5

Morbidní, řbitovně zviřátková kniha pro kingovce. Autorka asi dělá chybu, že i na první pohled kladné postavy obdařuje silně negativními vlastnostmi. Hlavní hrdina není zrovna sympaťák a když se ukáže, že má taky hodně másla na hlavě, zájem čtenáře se vytrácí. Přidávám se k názoru, že linka s gamblerstvím a vymáháním dluhů by se mohla vypustit. Kříďák dobrý, Jáma o něco horší, Ti druzí zatím nejlepší.

Sejna1955
08.08.2021 4 z 5

Čtivé. Knihy spisovatelky mají spád a neumím to vyjádřit, ale je to něco jiného, než dosavadní knihy, co jsem přečetl. A jdu na Ti druzí. Už se těším.

Aivlis
06.08.2021 1 z 5

Naprostá strata času.

Metla
02.08.2021 4 z 5

„Říká se, že čas všechny rány zahojí, ale není to pravda. Pouze obrušuje paměť.“

Zdejší hodnocení a komentáře ukazují značnou rozpolcenost, spoustě čtenářů „Jáma“ nesedla a tak jsem se připravovala na zklamání. Zbytečně. Autorka zatím trefuje můj vkus či snad aktuální duševní rozpoložení poměrně přesně, byť úplně do černého ještě nezasáhla. Pokaždé si najdu důvod kafrat a sundat hvězdu, ani tentokrát tomu není jinak. Nebudu ohrnovat frňák nad zjevnou inspirací Kingovým „Řbitovem zviřátek“ – když mě něco baví, originalitu neřeším. A já se většinu stránek bavila výborně, akorát finále opět vykazovalo jisté chyby v matrixu, které nechci rozebírat s ohledem na spoilery.
Výjimečně nebudu komentář natahovat, jelikož vstávám dlouho před slepicemi a mít špetku zdravého rozumu, už bych pěkných pár desítek minut slintala do polštáře. Shrnu své dojmy prostým sdělením, že mě tenhle mix hororu a psychologického thrilleru morbidně potěšil, užila jsem si odhalování děsivé kapitoly z mládí hlavní postavy a vyhovuje mi, jakým způsobem C.J. Tudor vykresluje charaktery, buduje atmosféru i spřádá zápletky svých knih (tato není výjimkou). 80%

VeFab
01.08.2021 5 z 5

Parádní čtení!

megamysl1901
01.08.2021 5 z 5

Moje první kniha od autorky a za mě super. Příběh byl zajímavý a napínavý. Nevidím nic špatného na tom, když se autoři inspirují jinými. Určitě si přečtu také Kříďáka a Ti druzí. Doporučuji. Hodnotím 5*.

EliskaD
29.07.2021 2 z 5

Skvělá ukázka toho, jak může závěr úplně zničit tak čtivý, poutavý, tajemný a mysteriózní příběh. Pointa chybí a dějové linky příběhu nejsou vysvětleny a uzavřeny. To v knihách nemám ráda. Vnímám to po 300 stranách čtení trochu jako podraz. A to už vůbec nemluvím o pečeti vydavatele. Kříďák se mi líbil. Ale toto? Promrhaný čas.

Sixtinka144
27.07.2021 3 z 5

Knihu jsem neplánovala číst, ale dostala se mi pod ruku, a tak jsem si řekla, proč ne. Samozřejmě jsem netušila, o čem má být, takže jsem se do toho pustila s čistým štítem a jenom si užívala příběh. Autorka umí psát opravdu chytlavě, krásně vykreslila hlavní postavy a vytvořila temnou atmosféru, která celou knihu doplňovala. Přečteno jsem měla během jednoho odpoledne, takže příběh zábavný je, ale má pár much, přes které se nemohu přenést. Hned na začátku knihy mi vyskočila jedna myšlenka, kterou mám v hlavě do teď. Proč je to tolik podobné Řbitovu zvířátek od Stephena Kinga? Jasně, Řbitov se vymění za Jámu, a nikdo nic nepozná... Asi? Další věc, která mě naštvala byl konec knihy, protože jsem čekala nějakou pecku a ono nic, vlastně to nebylo ani nějak vysvětlené. A linka s vymahači dluhů byla za mě úplně zbytečná, jen vycpávková blbost. Ale jako oddechový příběh to byl fajn, a určitě si plánuji od autorky přečíst i jiné knihy, protože psát opravdu umí.

anája
22.07.2021 3 z 5

Kniha se četla sama, byla napinava a děsivá. Ale podle mě se potenciál knihy mohl zvýšit a vybrousit do úplně jiných rozměrů, kdyby se tam vynechal ten hazard a peníze a kdyby se konec odvíjel trochu jinak a jasněji. Zahadněji.Čekala jsem nějaké vysvětlení o té zabité matce se synem, ale nedočkala jsem se. Ale knihu jsem přečetla na jediný zátah. Tak jsem byla zvědavá jak to dopadne…..Znovu se tam objevila postava Spekouna z předchozí knihy a i to mě zbytečně málo a odvadelo od příběhu. Hřbitov zvířátek od Kings je opravdu velice nápadně podobný tomuhle lidskému hřbitovu.

Mandlevest
03.07.2021 4 z 5

Jáma. Neskutečně dobře se mi tato kniha četla. C. J. Tudor umí opravdu výstižně přidat k, pro mě, originálnímu námětu (pana Kinga nečtu, takže mě případná podobnost nerušila) potřebnou ponurou a tísnivou atmosféru. Otáčela jsem stránku za stránkou, byla jsem moc zvědavá jak vše dopadne a doufala jsem, že budu i s koncem knihy spokojená. Bohužel, podobně jako u knihy Útočiště, kterou jsem před časem četla, zbylo pro mě ještě několik nedořešených otázek a některé symboly jsem zřejmě nepochopila. Závěrečný epilog bych vynechala úplně. Na druhou stranu, kniha se jeví jako mysteriózní thriller (možná i horor), takže asi nemohu očekávat logické zakončení všech dějových linek. Přesto nemám tyto rozpačité konce moc ráda a proto v hodnocení ubírám jednu*. Ale celkově hodnotím knihu jako příjemné překvapení.

Bara52
26.06.2021 1 z 5

Nevim,co si o tom myslet. Dej me chytil az nekdy od poloviny, do te doby jsem i preskakovala text - o nic jsem neprisla. Namet divne jamy, ktera vas schlamstne a nasledne vyplivne zpatky jine, by byl super, ale proc tam proboha byla ta zapletka s gamblerstvim a vymahaci? Prislo mi,jak kdyby to autorka pripsala az na konci puvodniho pribehu, aby mela cim vysvetlit smrt tech dvou. Navic se mi moc nelibil zaver, co vlastne bylo v te jame nebylo nijak vysvetleno, a Epilog, kdy tam chlapecek autista chodi kamaradit s Benem a Annie? Jakoby jama historicky sezrala a vyplivla jen tyhle konkretni dva. No proste za me knizka nesmysl.

Janík511
20.06.2021 5 z 5

Kniha se mi neobyčejně líbila. Možná více nežli Kříďák. Námět a zpracování jsou hodně poutavé, nemohla jsem se během víkendu od knihy odtrhnout. Otevřený konec slibuje další pokračování. Takže za mě ano, zaslouží si plný počet *****.

sarkaditt
16.06.2021 5 z 5

Audiokniha:
Přednes naprosto fantastický, myslím že i díky němu se mi kniha tolik líbila. Vůbec mi nevadila podobnost s Kříďákem (zapadakov, hazardní hráč a alkoholik s poničeným životem, parta z mládí...) a ani podobnost se Řbitovem zviřátek, zkrátka kniha čtivě napsaná, žádné zbytečné natahování.

Pája961
11.06.2021 4 z 5

(SPOILER) Mám pocit, že tahle autorka se asi inspirovala Kingem. Kříďák mi trochu připomínal To, ale řekla jsem si, že to musí být náhoda.. ale když jsem četla Jámu, tak příběh byl skoro úplně totožný (nebo aspoň děj zasazený do minulosti) se Řbitovem zvířátek. Nic proti tomu nemám, obě knížky se mi líbily, ale podle mého názoru to je hrozně okaté

Verča23
06.06.2021 3 z 5

Těžké, ale hezky napsané. Není to sice můj styl, ale i tak jsem si to celkem užila

Luciluc
01.06.2021 4 z 5

Od C.J. Tudor jsem četla Kříďáka, a to v nedávné době, proto mi docela vadilo, že autorka zasadila příběh do podobného prostředí (malé městečko, kde tzv. chcípl pes) a i postavy příběhu byly skoro shodné (vypravěčem je muž kolem čtyřicítky, který se rád napije, je to učitel, tak trochu podivín, v mládí byl členem party ve složení čtyři kluci, jedna holka, vrací se do rodného městečka, aby vyřešil minulost,..). Jáma mi přišla čtivější a napínavější než Kříďak, měla lepší zápletku, ale konec mě trochu zklamal, ten mi přišel lepší u Kříďáka. Každopádně mě ještě čekají Ti druzí a doufám, že tentokrát nastane nějaká změna prostředí a postav.
"Říká se, že čas všechny rány zahojí, ale není to pravda. Pouze obrušuje paměť. Navzdory tomu, co člověka postihne, běží čas stále dál, rozmělňuje vzpomínky a drolí obrovské balvany bolesti, až z nich zůstanou jen ostré úlomky, které se pořád zarývají do srdce, ale jsou tak malé, že se to dá vydržet." (kap. 6)

iluz3
31.05.2021 odpad!

Nejhorší kniha co jsem četla v poslední době

thrillery tajemství horory šikana hornictví maloměsto britská literatura

C. J. Tudor
britská, 1972