...a je čas zabíjet

...a je čas zabíjet https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/238565/bmid_a-je-cas-zabijet-qL9-238565.jpg 4 314 54

Jake Brigance série

V Clantonu, malém městečku na jihu Spojených států, dojde ke znásilnění Tonyi Haileyové, desetileté černošské dívenky. Její otec Carl Lee se rozhodne vzít spravedlnost do vlastních rukou a oba pachatele, bělochy, potrestat. Soudní proces, který následuje, rozvíří místní poklidnou hladinu života, probudí staré zášti a rozdělí obyvatele na dva protichůdné tábory. A uprostřed jejich nesmiřitelného sváru se ocitne advokát Jake Brigance, jehož Carl Lee požádá o obhajobu… O prvotině Johna Grishama, světového bestselleristy a ikony žánru právnických thrillerů, mnozí tvrdí, že jde o jedno z jeho nejlepších děl. Snad i proto se Grisham po pětadvaceti letech rozhodl do Clantonu vrátit a napsat další příběh Jakea Brigance ze soudní síně, nazvaný Platanová alej.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

A Time to Kill , 1989

Sabina335
06.04.2020 5 z 5

Za mě je to naprosto úchvatná kniha. Od knihy jsem se těžce odtrhávala, byla napínavá od začátku až do konce.

Jack Bauer
02.02.2020 3 z 5

Od Grishama jsem četl mnohem lepší knihy, tato je zbytečně moc rozvláčná, spousta vaty, zajímavá, ale nepřekvapující.

Jessica007
20.11.2019 5 z 5

Výborná kniha, vůbec jsem se nemohla odtrhnout, četla jsem, jak to jen šlo. Napínavé, zajímavé, tedy i ty různé praktiky - to je "spravedlnost". Navíc na to, že je to autorova prvotina, tak opravdu skvělá, moc se mi líbila.

Hzjena
09.10.2019 5 z 5

Ano přiznávám, že jsem šel najisto. Detektivky nejsou (nebyly) můj šálek čaje, ale několik přátel mi doporučilo tuto knihu vzhledem k tomu, že pan Grisham má politicko-právní praxi a jeho romány jsou povedené a přesné.

Děj i zápletka jsou nenucené a svádí dozvědět se víc. Charaktery jsou povedeně vykreslené a uvěřitelné (jen mi trochu vadí nevědomost a neznalost autorů s účinky těch kterých drog. Marihuana nedělá z lidí devianty! Naopak má uklidňující účinky, bere odvahu a iniciativu...s chemickými drogami [amfetaminy] je to jiná písnička)

Mě osobně prostředí a čas připoměli starší Kingovky a nemůžu si celkovou atmosféru vynachválit. Kontroverzní téma ještě o to více graduje celkový pocit z knihy. Samozřejmě čtenář od začátku tuší jaké bude rozuzlení, ale autorovi se povedlo, aby byl čtenář napnutý a měl pochyby až do samého konce. Skvěla napsaná kniha, doporučuji

Elapheg
11.09.2019 5 z 5

(SPOILER) Film A je čas zabíjet jsem viděl dříve, možná už celkem třikrát, takže jsem byl ještě zvědavý, jaké je knižní zpracování od Johna Grishama. Hlavním příběhem knihy A je čas zabíjet je, že dva běloši Billy Ray Cobb a Pette Willard brutálně znásilní desetiletou černou dívenku, Tonyu Haileyovou a k tomu ji brutálně zmlátí a pokusí se ji i zabít. Holčička Tonya útok přežije a její otec Carl Lee Hailey se rozhodne pomstít, lépe řečeno oba bělochy oddělat a také tak učiní. Carla Lee po zabití bělochů zastupuje jeho známý běloch právník Jake Brigance, který má manželku Carlu a dcerku Hanu. Do města Clantonu, kde se vše událo, přijíždí Kukluxklan, který ohrožuje všechny, kteří stojí při Carlu Leem, protože klan nemůže přenést zabití dvou bělochů černochem. Kniha se čte velmi dobře, napětí je zde od první stránky a snad až na pár stran postrádá hluchá místa. Jakovi pomáhají s obhajobou Carla Lee ještě jeho přátelé Lucien a Harry Rex a Ellen studující právnička. Ačkoliv všichni chtějí dosáhnout spravedlivého osvobozujícího rozsudku pro Carla Lee, nebudou to především jeho obhájci a ti, co jsou na straně Carla mít vůbec lehké, protože kukluxklan je ochoten i své nepřátele a obhájce černochů zabíjet. Městečko Clanton je rozděleno na dvě poloviny, ti co Carla Lee hájí a ti, co by ho nejraději viděli jít na smrt. Kniha je velmi dobrou sondou do amerického právního systému, kde ne vždy vítězí pravda, ale jde hlavně o to, které straně, zda žalobci, či obhájci se podaří porotu přesvědčit na vlastní stranu a to mnohdy i špinavými praktikami. Líbí se mi taky, že na popředí právních a společenských kliček a svárů mezi bílými a černými, je rozvíjen zároveň příběh hlavních postav, Carla Lee a jeho rodiny, především dcerky Tonyi, manželky Gwen a Jakea a jeho rodiny a přátel. Myslím, že tato kniha je asi autorovou nejpovedenější knihou a i když nejsem otec, za sebe říkám, že bych stál na straně otce, který vzal spravedlnost do svých rukou, protože znásilnění osobně považuji za naprosto neakceptovatelný zločin, zvlášť tak brutální a ještě k tomu na desetileté holčičce. Jak to vše dopadne? Doporučuji přečíst, nudit se rozhodně nebudete. Panu Grishamovi děkuji za velice dobrý čtenářský zážitek a určitě vyzkouším i jeho jiné knihy.

Sonik1974
08.08.2019 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, které jsem v poslední době četla. Strhující příběh o různých podobách spravedlnosti. Oceňuji skvělou plejádu osob, které ji zastupují. Pro mne obohacující exkurze do americké justice, i když osmdesátých let.

kalache
30.12.2018 4 z 5

...pochopil jsem,proč má socha spravedlnosti přes oči šátek

moudivlacek
22.12.2018 5 z 5

Jestli je toto autorova prvotina, tak opravdu musím říct - klobouk dolů. Je to skvělý příběh, skvěle vylíčený, a dle mého určitě i pocházející alespoň základ ze skutečnosti. Sice doufáte, že to dopadne pro hlavního černošského hrdinu v pořádku, ale jeho bílý přítel má plné ruce práce. Bohužel hlavně advokát obžalovaného má velké potíže. Dokonce se v příběhu objeví i Kukluxklan, takže to rovněž je znak napětí a krutosti.
Nádherné a hlavně pro mne dlouho nezapomenutelné vyprávění, jak občas funguje spravedlnost jen pro určitou skupinu lidí či jako zde rasu.
Doporučuji.

Veeris
21.06.2018 5 z 5

Kniha byla perfektní, úžasně se četla a měla super námět. Jen mě tošku zklamalo, že na to, že měla cca 600 stran, tak mi tam chyběla reakce kukluxklanu a Jakeové manelky Carly na shořelý dům.. Alespoň nějaký náznak, určitě se k-k-klan jen tak nestáhl.. Ale jinak super dílo

1amu
08.04.2018 5 z 5

Entrée J.Grishama "mezi čtenáře" jako hrom ! A ještě k tomu brzy film, co více si mohl mladý autor přát. Má dobré poradce a ti mu dali jednu z prvních klíčových rad: Pokud prodáš práva ke zfilmování své knihy, nezapomeň si dát podmínku, že chceš mluvit do obsazení hlavních rolí ! A byl tedy prosazen Samuel L.Jackson v roli nešťastného otce znásilněné dcerky, což byl výtečný tah. Nikomu tak nevěřím jako jemu .
Samozřejmě kniha je rozsáhlejší a vypovídá více o jednom z témat - pořád fungující šílenci z KKK.
Jako právník s praxí se autor "vyřádil" na popisu jednání v soudní síni, kde procesní trestní systém USA (a částečně UK) je soubojem mezi státním zástupcem a obhájcem, kdy oba musí mít (až) divadelní nadání, kterým mohou ovlivnit porotce. Mně se to líbí a škoda, že něco podobného nevidíme u nás (viz kauza MUDr. Davida Ratha). Oba týmy mají (a je to i v knize) své kouče. Napětí před výrokem poroty je mnohdy nesnesitelné a J.Grisham si v tom libuje.
V případě této knihy došlo k něčemu mimořádnému . Tím myslím zářný počátek spisovatelské kariéry autora.

Silmarien
31.01.2018 4 z 5

Nerada čítam príbehy, ktoré som videla sfilmované, ale občas urobím výnimku a Kedy zabiť je jednou z nich. Film Time to kill som ako mladšia milovala a ak som ho nevidela dvadsaťkrát tak ani raz. Aspoň zhruba som teda vedela, do čoho idem, hoci film musel opäť ponúknuť isté skratkovité riešenia.

Dvaja bieli problémoví mladí muži znásilnia černošské dievčatko. Keďže to prežije, čo prežiť nemalo, chytia ich a prípad je pomerne jasný. Budú ich súdiť, pravdepodobne odsúdia, odsedia si časť trestu a potom sa dostanú von. Lenže to Tonyinmu otcovi rozhodne nestačí a vykoná na nich spravodlivosť podľa vlastného úsudku - zastrelí ich cestou na pojednávanie.
Teraz je v cele on a ako černoch vo väčšinovo bielom okrese v Mississipi má len malú šancu. Alebo nie?

Pridajte si k tomu mladého arogantného právnika Jakea, horlivého štátneho zástupcu Buckleyho, starého, takmer vždy v liehu naloženého Jakeovho mentora, ktorý je zhodou okolností bývalým vynikajúcim právnikom, málo zásadového rozvodového právnika bez škrupúľ, ktorý je však dobrým priateľom, budúce právnické eso v postave študentky práva a zopár zamaskovaných členov Ku-Klux-klanu... a dostanete prípad, aký ešte juhoamerický Clanton nevidel.

Ak nemáte radi knihy plné procesných vecí s pravidlami, nečítajte to. Ale ak vám nevadia, dostanete dobre namiešaný príbeh, kde možno postavy nie sú do detailov vykreslené, ale príbehu to nevadí. Grisham sa nevyhýba nerestiam, ale okrem neustáleho alkoholického "prvku" sa im nevenuje, skôr ich sucho konštatuje, takže sa nestihnete príliš pohoršiť nad ľudskými slabosťami, ktoré sú ale prítomné v celom systéme.

Grisham sám žije aj na americkom Juhu, a tak pozná atmosféru miesta, ktorá je ďalšou samostatnou postavou celej knihy. Veľmi dôležitou, pretože bez nej by celý prípad Carla Lee Haileyho odohrávajúci sa niekedy v 80-tych rokoch asi nefungoval.

slunicko1958
12.01.2018 5 z 5

Byla to první kniha, kterou jsem od autora četla. Neřeším, jestli bylo jednání v soudní síni věrohodné (osobně jsem u žádného soudu ještě nebyla - a snad nikdy nebudu), já jsem měla požitek ze čtení. Knížku jsem opravdu prožívala. Fandila jsem Jakeovi a chápala bolest Carla.
Četla jsem potom i další Grishamovy romány, všechny se mi líbily, ale už žádný mě nedokázal k sobě tak přilepit.

danny_21
09.10.2017 3 z 5

Dokázal bych si představit, že kniha by mohla mít klidně o 200 stran míň a nic by se nestalo, protože vyplnění doby od zatčení Carla Lee až po samotný proces byla dost rozvláčná vata. I přesto je to zajímavý počin a pohled na to, jak absurdně morálně zkažený, manipulativní a nesmyslný je americký justiční systém včetně všech jeho účastníků a spravedlnost je jen prázdné slovo v této mašinérii. Grisham umí vyprávět a přitom působit na čtenáře tak nějak reportérsky nezaujatě, nicméně Firma mě bavila o poznání víc - 70 %

Aliii
18.07.2017 3 z 5

Od Grishama znám i lepší knihy. Místy mi kniha přišla až příliš rozvláčná a opakující se, nicméně příběh je zajímavý a nutí přemýšlet o etice nejen v souvislosti se samozvaným mstitelem, ale také s chováním okolí (výběr peněz v kostelích pro rodinu souzeného a jejich zadržování kazatelem), právníků a státního zástupce. V tom víru manipulací, vyhrabávání špíny a ovlivňování svědků (a věřím tomu, že to takhle opravdu chodí) se mi nějak ztrácí spravedlnost...

Kerberos
28.06.2017 5 z 5

Jeho první román a možná i nejlepší.

Barka287
06.06.2017 5 z 5

Zajímavý, avšak nepřekvapující pohled nejen do světa amerických soudních síní.

tami1
16.05.2017 5 z 5

Nejoblíbenější kniha od Grishama. Syrová, šokující...

LutherKing
14.04.2017 4 z 5

K panu Grishamovi se záporné recenze nepíšou. Já osobně a nestraně bych, ale v případě tohoto příběhu zvolil jiný konec v soudní síni.

Selinute
02.03.2017 5 z 5

Moje druhá od Grishama a opět bodovala na celé čáře. Jako prvotina je bezkonkureční, proto jsem ji ihned vložila do letošní čtenářské výzvy.
Tento skvělý právnický román nebyl mým posledním setkáním. Ráda se budu k autorovi vracet a jeho Platanová alej určitě na sebe nedá dlouho čekat...

Wargo
10.02.2017 5 z 5

Na Grishama skvelé, ako prvotina úžasné. Napätie, právne prostredie mi je mierne cudzie, ale tu som hltal každú stránku. Odporúčam.