Jak se vám líbí

Jak se vám líbí https://www.databazeknih.cz/img/books/70_/701/jak-se-vam-libi-701.jpg 4 352 43

Hra Jak se vám líbí patří k vrcholným komediím Williama Shakespeara, kterým se často říká komedie sváteční. Kromě mileneckých párů a nezapomenutelné Rosalindy v ní vystupuje Šasek a melancholický Žak v ní pronáší jeden z nejslavnějších Shakespearových monologů vůbec, začínající slovy „Celý svět je jeviště a všichni lidé na něm jenom herci“. Shakespeare v komedii Jak se vám líbí předvádí v divadelní zkratce svět jako jeviště. Postavy nechává jednat v divadelních situacích, které v sobě navzájem zrcadlí a ve kterých nakonec vždycky poznáme i samy sebe. V tomto magickém shakespearovském zrcadlení spočívá půvab, humor i moudrost komedie Jak se vám líbí především. Vyšlo v rámci edice Souborné dílo Williama Shakespeara v překladu Martina Hilského, v souboru s dalšími třemi svazky: Sen noci svatojánské, Marné lásky snaha, Večer tříkrálový.... celý text

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , Knižní klub , ELK - Evropský literární klub

As You Like It , 1623

Kiwi24
13.06.2017 3 z 5

Bylo to zajímavé, jen mi to přišlo málo Shakespearovské. Žádná smrt...

Stellia
08.05.2017 5 z 5

Síce som videla, a čítala, mnoho variácií tohto príbehu, originál je len jeden. A odporúčam prečítať si v anglickom jazyku...

VlahošvonRosret
17.12.2016 5 z 5

Na to, že to má být klasika a povinná četba, tak to bylo zábavný a dobře se to četlo.

ZajDa37
14.11.2016 5 z 5

Asi moje nejoblíbenější Shakespearova komedie. A to kvůli dvěma postavám. Žakovi a Šaškovi. Kdyby tam ti dva nebyli, tak nevím... Ano, je to naivní, je to trochu přihlouplé, ale přihlouplé tím správným způsobem, vyváženým, kdy víte, že se nesmějete úplné kravině. Protože v žádné kravině nejsou tak úžasné hříčky se slovy, pobíhání po lese a dokonalé převleky ženy za muže.
A k tomu je tady ještě jedna z nejslavnějších vět v historii literatury: "Celý svět je jeviště..."
Tomu nejde nedat pět hvězd.

MirijamFrankl
13.10.2016 4 z 5

Hra se mi opravdu líbila a šašek byl výborný,avšak chvíli mi trvalo,než jsem se zorientovala v ději.

Theia83
26.08.2016 5 z 5

Veľmi rada čítam tieto historické série a táto bola naozaj TOP. Určite odporúčam.

mac.martina
14.03.2016 5 z 5

Další pěkný příběh z rodiny Murrayových. Je to hezká čtivá knížka přečetla jsem jí za víkend, moc doporučuju :-)

Babu23
01.02.2016 5 z 5

Romantická kniha u které jsem se zasmála. Můžu jen doporučit.

helmiczka
26.10.2015 4 z 5

Toto ma bavilo veľmi. Ako vždy trochu naivné, ale tie dialógy!

moudivlacek
03.09.2015 5 z 5

Smějete se rádi a máte romantiku, pak si tuto knížku musíte prostě přečíst, mohu jen doporučit.

Daniel.95
03.05.2015 4 z 5

Příjemná komedie na oddech.

havrmoni
20.04.2015 5 z 5

I po druhém přečtení pořád úžasný příběh. Vtipné,svěží romantické čtení. Sesřenky Murayovi jsou bezva holky ,mají podobné osudy i manžele,proto se to dobře čte.Chlapy ve většině knih jsou úžasný,ale jen málokterá autorka těchto knih nemá fňukny bez mozku ☺ a proto hurá do dalších dílů této rozvětvené rodinky.

PomněnkaPrvní
09.11.2014

Opět velmi jednoduchý příběh i jednoduchý styl psaní paní Howell. Velmi oddechové a velmi lehce zapomenutelné. Místy jsem se ale zasmála, Gillyanna je prostořeká, to příběh oživilo. Vtipné bylo originální svolávání k večeři.

Vera Silent
28.10.2014 4 z 5

Mezi Shakespearovskymi komediemi jedna z nejlepsich (spolecne s Vecerem Trikralovym). Prave z teto hry pochazeji mnohe slavne citaty jako "Cely svet je jeviste..." a moje oblibene „Who ever loved, that loved not at first sight?“ Samozrejme je to casto prehnane a prastene, ale co by se jineho dalo ocekavat od komedie, ktera tehdy mela zaujmout nezvdelane proste publikum? Vsak Shakespeare nepsal knihy a ani se nepredpokladalo, ze to nekdo bude "cist". Proc taky, vzdyt tehdejsi lid cist ani neumel a ti co umeli pravdepodobne povazovali divadlo za bezbozny hrich (puritani). Ocekavala jsem sice v ramci padnouciho happy endu nejakou tu svatbu (nebot jak v tragediich herci umiraji, tak se v komedii zeni), ovsem pocet prekvapil i me. Kdyz uz, tak poradne ne?

Odehnalka
12.09.2014 4 z 5

Komedie si nějak nemůžu oblíbit, Shakespeare je prostě nejlepší na tragédie, ale proč si na oddech nevzít komedii? Na odpočinek doporučuji.

Liana
18.07.2014 4 z 5

Táto hra bola pretriasaná celé dve časti kníh Iba jeden deň a Iba jeden rok a tak ma to zaujalo, až som si ju prečítala. Je to moje prvé priame stretnutie so Shakespearom a veľmi milo ma prekvapil. Páčilo sa mi to. Vidím to tak, že si prečítam aj ďalšie jeho diela.

Veeria
05.07.2014 4 z 5

Tuto knihu jsem objevila ve filmu Nepolíbená :)

trevor
06.11.2013 5 z 5

Úžasný svět v Ardenském lese a nezapomenutelní obyvatelé. Když tuto hru opakovatelně čtu, vždy se mi vybavuje studentské představení v DISKu. Kdo potřebuje pohladit na duši, nechť si hru přečte.

Hikari
13.10.2013 5 z 5

Konečně né tragédie :D

věra
24.03.2013 4 z 5

Příběh se mi líbil,knihy od H.Howell mám ráda -dobře se čtou.

William Shakespeare
anglická, 1564 - 1616
2015  80%Romeo a Julie
2010  83%Hamlet
2011  80%Zkrocení zlé ženy
1994  82%Sen noci svatojánské
1964  83%Othello

Kniha Jak se vám líbí je v