Já, legenda

Já, legenda https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/381217/mid_ja-legenda-fe7-381217.png 4 426 95

Svět zdevastovala hrůzná epidemie a ti, kteří neměli to štěstí a přežili, byli přeměněni v krvechtivá stvoření noci. Až na Roberta Nevilla. Zdá se, že pouze on byl vůči nákaze imunní, jenže krutá ironie z něj učinila vyvržence. Ve dne zabíjí a v noci se schovává s nadějí na další den prázdného života. Je legendárním monstrem, které musí být zabito, protože se odlišuje od všech ostatních… Já, legenda je jedním z nejslavnějších upírských románů 20. století. Pravidelně se umísťuje mezi deseti nejlepšími díly v mnoha kritických studiích hororového žánru. V době vydání byl prezentován jako science fiction – poprvé vyšel v roce 1954, ale jeho děj se odehrává v budoucnosti roku 1976. Vliv románu na pozdější generaci hororových autorů je nepopiratelný, stejně jako vliv na tvůrce celé řady hororových snímků. Jde o dodnes čtivou, nestárnoucí klasiku, která u nás nevychází poprvé a jistě ani naposledy.... celý text

Literatura světová Povídky Sci-fi
Vydáno: ekniha , Argo

I Am Legend , 1954

Silkwe
25.01.2015 5 z 5

Skvělé. Nadčasové. Nejen samotná titulní novela, ale i ostatní povídky jsou skvělé. Přečteno v rámci Čtenářské výzvy 2015 - a rozhodně nelituji (kniha podle, které byl natočen film)

Btw k filmu - Nebyl špatný, ale co si pamatuji, tak mi moc nedávalo smysl hned několik věcí, třeba proč se jmenuje, tak jak jmenuje (o alternativním konci ani nemluvím).

Ovšem knižní předloha má opravdu grády a vše je jasné...Říkám, si, že bych se na ten film měla podívat znovu, třeba to tentokrát bude pochopitelnější

Standa Šebek
27.10.2014 4 z 5

Šedesát let uběhlo od napsání tohoto post-apokalyptického hororu/sci-fi a přesto byste v něm prakticky nenašli jedinou větu, která by prozradila, jak starý tento příběh je. Mohl vzniknout klidně včera. A pořád zůstává stejně zajímavý. Výborný příběh s jednoduchou a originální pointou.

Budulman
05.09.2014 5 z 5

Poslední slova v knížce... Jsem legenda... Konečně vím, jak byla myšlena a v kontextu celé knížky dávají sakra smysl.
Musím říct, že pro film až tak moc neznamenají a opravdu mi došly až po přečtení tohoto díla, které je zase o dost jiné, než je následná filmová adaptace.
Navíc, když si člověk uvědomí, kdy byla tahle knížka napsaná, klobouk dolů!

Střídání napětí, vzpomínek, bezmoci, samoty, vše úžasně poskládáno do jednoho celku s koncem, který je ve své podstatě opravdu uvěřitelný a při pomyšlení na vývoj událostí pravděpodobný.

Děkuji pane Mathesone za skvělý zážitek!

BubuRybova
22.07.2014 2 z 5

Ke knize mě navedl film s Willem Smithem v hlavní roli. Zbožňuji filmy s Wilem Smithem a co víc, filmy od Francise Lawrence, umí dokonalé napodobit knižní předlohu. Hrozně jsem se na přečtení této knihy těšila, avšak hned po prvních pár stránkách jsem byla poněkud zaražená.

Kdo čekal, aspoň trochu podobnosti, bude zklamán. Snažila jsem se knihu vnímat jen jako knihu a novodobé filmové zpracování nechat ležet za mnou, bohužel mi to opravdu nešlo. Film se mi opravdu líbil více, ale pokud bych měla hodnotit pouze knihu, vidíte to v pravém horním rohu tohoto komentáře. Také už jsem když tak očekávala trochu napínavější a epičtější konec. Nepokládám Mathesona za špatného autora, ovšem v tomto románu jsem se čas od času ztrácela, nevěděla jsem, co vyjádřenou větou myslí a tak obecně, jsem z toho byla spíše skleslá.

Naopak jeho povídky, které byly v druhé části knihy mě naprosto dostaly. Tím vylepšil mé mínění.

Ellkarka
18.06.2014 2 z 5

Můžu s klidem říct, že to nebylo zrovna špatné. Bylo to chvílemi dojemné, chvílemi se člověk vžíval do světa, kde si musel vystačit sám se sebou a bojovat o přežití a hlavně, aby vůbec měl ještě chuť do toho života. Na konci se člověk zase mohl zamyslet nad fungování tohoto světa, takže můžu říct, že mi tahle kniha opravdu něco dala. Ale vláčelo se to, aspoň ze začátku, než se to trochu rozhoupalo a celkově to nebyl zrovna můj šálek kávy. Novely, co následovali jsem přečetla snad tři. Jednoduše se mi už do toho nechtělo, když jsem měla to hlavní za sebou.

THERISA
06.05.2014 2 z 5

Nejsem fanoušek povídek, ale občas se ráda nechám zlákat nějakou tutovkou. Já, legenda měla být jednou z těch tutovek, které se ale nakonec ukázaly jako zoufale nudné. Přitom ten nápad je super, jen podání hodně pokulhává. Autorův styl je rozvláčný, a když už se v příběhu konečně něco děje, tak se to nijak nerozvine, ale dřív nebo později zanikne. V tomto případě je film o 100% lepší než kniha, což je nejspíš způsobeno tím, že se knihy drží jen velmi rámcově. Další povídky už jsem nečetla, pokud tato měla být nejlepší, pak nevím, co by mě čekalo na dalších stránkách. Byť to většinou nedělám, v tomto případě doporučuji spíše vidět než číst.

DreamR
11.12.2013 3 z 5

Nejdřív jsem viděl film s Willem Smithem a až poté četl knihu. Musím, ač nerad uznat, že film se mi líbil víc, než kniha. Ze začátku dobrý ale postupem času mě to přestávalo bavit. Mám z toho rozporuplné pocity.

Arry
13.11.2013 4 z 5

Zajímavý portrét hlavního hrdiny, jeho myšlenkové pochody a líčení snahy čelit upíří invazi. Čtivá kniha s nečekaným závěrem.

Barbanka
24.10.2013 3 z 5

Na knihu jsem se moc těšila, ale musím říct, že mě zklamala...Až do té chvíle kdy Roberta zajali se to ještě dalo, ale zbytek knihy s podivuhodnými příběhy, příliš složitými výrazy mě nebavil ani trochu....ke konci knihy bych je určitě pochopila, ale ke čtení jsem se musela nutit, takže jsem jí nedočetla.....

zirza
29.09.2013 5 z 5

Asi 3 dny zpátky jsem viděl film, tak jsem si říkal, že si to i přečtu. Ale příjde mi, jako by šlo o 2 uplně odlišné věci, které spolu snad ani nesouvisí. V půlce knihy jsem byl přesvědčen o tom, že je mnohem lepší než film, (tak jak to už většinou bývá) na druhou stranu mě konec knihy neskutečně překvapil. Čekal jsem konec ve stylu objevení protilátky , tak jako ve filmu, ne tohle to. Pasáž se psem i ženou byla velmi překvapující a smutná. Pořád jsem čekal na světlo na konci tunelu a ono nikde :D ale jinak super knížka, už jen to, že se čte jedním dechem o kvalitě lecos vypovídá :)

doktorking
02.03.2013 5 z 5

Stephen King ho často uvádí jako svého oblíbence už chápu proč,Matherson ukazuje spisovatelský um jak na poli upířích románu tak i dalších temných povídek,skvělý vypravěčský talent a já,legenda je jedna z nejlepších upířích povídek.

lazarus
26.12.2012 5 z 5

Výborný, napínavý příběh. Obálka bez Willa je mnohem lepší, dokresluje mnohem víc atmosféru děje.
A nové vydání od Arga má obálku ještě mnohem hezčí. Nezbylo holt nic jiného než koupit podruhé.
Mimochodem jedna z knížek u kterých je opravdu škoda, že se autoři filmové verze nedrželi předlohy a vzali z ní jen námět.

OPechal
22.11.2012 4 z 5

Samotná povídka Já Legenda nezklamala a rozhodně stojí za to si jí přečíst.
Ostatní povídky jsou v knize pouze do počtu..:/

Jaxx84
30.11.-0001 5 z 5

V jednoduchosti je síla, v přímočarosti kouzlo, v tichu nejvíce hluku, v davu ,,cizích" nejvíce osamění a v jasném nebi uprostřed mrtvého města nejvíce ponurosti...

Pidzey
30.11.-0001 5 z 5

Naprosto geniální dílo,které jsem hltal i přes to že je už pěknou řádku roků staré(přesně jak povídali v recenzi).Autorovi stačil jeden člověk,jeden dům,prázdné zdevastované město a patička upírů aby rozehrál úžasnou hru o život.Kniha je sice krátká,ale o to emotivnější a pak ten naprosto dokonalej konec u kterého jsem zůstal koukat s otevřenou pusou.