Zmenšující se muž

Zmenšující se muž https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/497497/bmid_zmensujici-se-muz-EWt-497497.jpg 4 27 7

Den za dnem, centimetr po centimetru se Scott Carey zmenšuje. Jde o nezastavitelný proces v důsledku vystavení jeho těla podivné radiaci. Carey se nejprve pokouší pokračovat v jakémsi normálním životě, žena a děti se mu však nezadržitelně vzdalují. Poté, co ztratí veškerý kontakt s lidmi, jsou mu hmyz a pavouci obřími protivníky. A i to je jen etapa na jeho cestě do neznáma… Dnes už klasická science fiction z padesátých let minulého století je několikrát zfilmovanou, stále působivou připomínkou, že ty nejlepší příběhy odolávají působení času. Richard Matheson zde sleduje základní premisu s neúprosnou, děsivou logikou, jak je mu vlastní. Román navíc doplňuje několik kratších prací, z nichž některé jsou známy díky úspěšným filmovým zpracováním.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Povídky

Vydáno: , Argo
Originální název:

The Shrinking Man , 1956


více info...

Přidat komentář

Disease
18.03.2024 4 z 5

Titulní novela ja klasika, ale i přes zvládnutou psychologii poněkud zestárla. Povídky jsou lepší, i když kvalita je kolísavá, nicméně po psychologické a literární stránce je to na padesátá léta hodně nadpůměrné. Kromě provařených kousků jako Duel nebo Tlačítko zaujal nejvíc Test, to je majstrštyk se vším všudy.

jaroiva
13.08.2023 4 z 5

Škoda, že tak velkou část knihy zabrala titulní novela. Bývalo by stačilo, kdyby měla tak třetinový rozsah. Pak by se mi líbila víc. Nápad byl dobrý, ale strašně zdlouhavé popisy byly spíš zbytečné.

Ostatní povídky byly údernější. Ne všechny se mi líbí, ale v tom kratším rozsahu se dají přežít i slabší kousky, aby si člověk mohl vychutnat ty třešničky.
Za mě jsou nejlepší Duel a Tlačítko. Přičemž Duel nedoporučuju číst kardiakům nebo hypertonikům... je to adrenalin, vemte si předtím prášek na tlak.
Tlačítko mi trochu připomnělo výborný humorný thriller Ruperta Holmese, který zatím bohužel nestihl vyjít česky - Murder your employer. Také doporučuji.


kackahracka
30.06.2023 3 z 5

(SPOILER) Já nevím, tohle je fakt světová klasika? Nápad skvělý, ale to zpracování. Au. Příšerně mě otravovaly pasáže, co otrocky popisovaly prostředí. A pak taky neustálé opakování slov. Mohla bych zapíchnout prst do kterékoliv stránky, tak třeba tady:
(...)
Nadšeně vytáhl z gumové zátky další špendlík. Pak odmotal asi šest metrů - pro něj - nitě. Vyházel špendlíky a niť ze skříňky, pomocí zátky vylezl ven, pak vytahal své úlovky do kopce a prohodil je štěrbinou na podlahu.
(...)
Nekonečné množství vět, ve kterých bylo něco "v pravém úhlu", "šedesát metrů", "kolmo", "příčně"... A pavouk, tomu jsem fandila! Celý děj zachraňovaly jen úvahy během změnšování, kapitoly ze sklepa jsem měla chuť přeskákat. U povídek mi došlo, že jsme si s autorem prostě nesedli. Konec trápení, odkládám.

sf1
27.02.2023 3 z 5

Hlavní postava je otravný, zapšklý starý úchylák, kterého měl ten pavouk sežrat na straně dvě a ne se s ním otravovat 250 stran. Povídky v druhé části knihy jsou daleko lepší.

micha-ella
31.01.2023 5 z 5

Na rozdíl od předchozích komentářů mě hlavní část této knížky velmi bavila, těšila jsem se, že příběh bude pokračovat, že proto je knížka tak báječně tlustá. Když se ten muž zmenšoval, proč by se nemohl po dosažení minima zase zvětšovat, že ano. A tak mě hodně zklamalo, když místo dalších příhod následují samostatné povídky, které mě už nezaujaly. (Možná spíš proto, že jakékoliv povídky nemusím.) Autor umí skvěle vyjádřit pocity a vztahy, umí stupňovat napětí, opravdu moc se mi to líbilo. Knížka mi připoměla Guliverovy cesty nebo Kafkovu Proměnu.

StrYke
04.01.2023 3 z 5

Jak bylo řečeno, autor používá prosté motivy a získává z nich maximum. To stačí na kratší povídky, které jsou vesměs zábavné, úderné a jednoduché. Osobně se mi líbil hlavně příběh Hrůza šest kilometrů nad zemí, který jsem dosud znal zpracovaný pouze filmově. Bohužel, hlavní dominanta Zmenšující se muž, která zaujímá více než polovinu knihy, již tak ideální není. Příběh se často táhne a i když mě některé pasáže opravdu bavily (hlavně ty retrospektivní), dějová linka ve sklepě je většinou úmorná. Naštěstí celkový dojem zachraňují právě ty povedené povídky, které zaujímají menší polovinu knihy.

trudoš
09.12.2022 4 z 5

Román Zmenšující se muž a následná kolekce příběhů s fantaskními i nefantaskními motivy dokazuje, že Richard Matheson byl mistrem pera oprávněně. Z jednoduchých motivů dokáže vytřískat maximum a udržet vás naprosté nejistotě, dokud v závěru nepadnou poslední slova. V některých momentech pak umí být neuvěřitelně znepokojující tím, jak snadno vystihne lidskou povahu, jindy cítíte jeho vlastní potřebu varovat před možnými důsledky civilizačního konání.
Paradoxně nejhůře z celé knihy vychází titulní román a to díky nesympatickému hrdinovi, který s osudem bojuje maličko hystericky. Tím nechci shazovat kvalitu textu, ale v porovnání s ostatními je jasné, v čem autor vynikal především. Zbylé povídky totiž málokdy přesáhnou desetistránkový rozsah a dodržují krásný obyčej končit zajímavou pointou. Poznáte v tom přitom spoustu námětů, které jste četli nebo viděli zpracované modernějšími tvůrci, ovšem zdaleka ne tak úderně a kreativně. Až člověka zamrzí, že obsah sbírky není alespoň dvojnásobný.

Štítky knihy

zfilmováno hororové povídky

Část díla

všech 9 částí díla

Autorovy další knížky

Richard Matheson
americká, 1926 - 2013
2008  80%Já legenda
1999  83%Jak přicházejí sny
2022  77%Zmenšující se muž

Kniha Zmenšující se muž je v

Právě čtených1x
Přečtených28x
Doporučených2x
Knihotéce41x
Chystám se číst37x
Chci si koupit22x
dalších seznamech1x