Já, legenda

Já, legenda https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/381217/mid_ja-legenda-fe7-381217.png 4 426 95

Svět zdevastovala hrůzná epidemie a ti, kteří neměli to štěstí a přežili, byli přeměněni v krvechtivá stvoření noci. Až na Roberta Nevilla. Zdá se, že pouze on byl vůči nákaze imunní, jenže krutá ironie z něj učinila vyvržence. Ve dne zabíjí a v noci se schovává s nadějí na další den prázdného života. Je legendárním monstrem, které musí být zabito, protože se odlišuje od všech ostatních… Já, legenda je jedním z nejslavnějších upírských románů 20. století. Pravidelně se umísťuje mezi deseti nejlepšími díly v mnoha kritických studiích hororového žánru. V době vydání byl prezentován jako science fiction – poprvé vyšel v roce 1954, ale jeho děj se odehrává v budoucnosti roku 1976. Vliv románu na pozdější generaci hororových autorů je nepopiratelný, stejně jako vliv na tvůrce celé řady hororových snímků. Jde o dodnes čtivou, nestárnoucí klasiku, která u nás nevychází poprvé a jistě ani naposledy.... celý text

Literatura světová Povídky Sci-fi
Vydáno: ekniha , Argo

I Am Legend , 1954

Archie
14.05.2019 5 z 5

Prakticky perfektni, nadcasova post-apo upirina. Tady funguje zkratka vsechno. Pribeh se cte svizne a pritom nezapomina na detaily dokreslujici atmosferu, kulisy jsou patricne desive a predevsim je kladen duraz na vnitrni svet osameleho hrdiny a lidsky element osameni, touhy, paranoii a sebeklamu. Nechybi navic ani specificky, absurdni humor. Legendarni. Neville! Pojd ven!

Metla
12.05.2019 4 z 5

"Já, legenda" je příběh o muži, který po globální katastrofě zůstal (pravděpodobně) posledním svého druhu. Čtenáři se stávají svědky existence Roberta Névilla, způsobu jeho přežívání, každodenních povinností, nočních střetů s "upíry", ale především zkoumají jeho psychiku a emoce, změnu postojů v průběhu času. Nedostatek charakterů vynahrazuje hutná atmosféra, myšlenkový přesah, nechybí ani pár akčních scén. Novela má skutečně minimum slabých míst a s odstupem pětašedesáti let neztratila nic ze své atraktivity. 85%
Druhou polovinu knihy vyplňují povídky. Výrazně z nich vyčnívá "Nepříčetný dům", který s citem pro detail ukazuje proměnu jednoho člověka, ztrátu jeho snů, iluzí a tragické zhroucení (80%). Povedené "Kdo je na drátě", rovněž pracuje s lidskou duší (70%). V obou příbězích si čtenář sám podle svého názoru a nátury může zvolit, zda se vše odehrávalo vlivem nadpřirozena, nebo hrdinům akorát straší ve věži.
V "Oběti" poznáme klasický předobraz filmových hororů o panence Chucky (65%).
Příjemně ponuré, temné, decentně mrazivé očekávání příchodu něčeho zlého - to jsou klady "Bílých hedvábných šatů" (65%).
Zbývající povídky mě neoslovily nad průměr.

frantisek8863
01.05.2019 4 z 5

Když se scénáristé odklání od původního zpracování jsem z toho nervózní a často nespokojen s jejich pojetí příběhu . Zde jsem si film užil lépe. Atmosféra samoty byla sugestivnější, stejně jako surový boj o přežití. Také nakažení mi do celého příběhu lépe seděli než upíři a nový mutanti. Kniha má svou kvalitu a závěr překvapivý. Zde bych to viděl na čtyři hvězdy. Další povídky (dvě hvězdy) jsou většinově slabé a nepříjemně narušují skvělý příběh Roberta Nevilla. Já, legenda a povídkám by prospělo, kdyby byly vydané samostatně.

callahanh
21.04.2019 4 z 5

Titulní novela je nadčasová záležitost, která je svým způsobem děsivá i po letech, protože podobná situace se může v nejbližší budoucnosti přihodit. Matheson je úsporný spisovatel, protože na vytvoření depresivní atmosféry nepotřebuje moc místa, ale v pár větách uvede čtenáře do obrazu a posléze už jen prohlubuje vztah mezi ním a titulním hrdinou, který je zoufale osamocen a čeká na jakýkoliv kontakt. Ocenit se musí i čtivost, spád a samotný nápad a příběh, v němž není hodně věcí odhaleno, ale vůbec to nevadí, protože o hledání příčiny Já, legenda rozhodně není. A samotný závěr to pak už jen korunuje. Další povídky jsou, jak už to u podobných sbírek bývá, kolísavé kvality, žádná ale není vysloveně špatná. Kupříkladu Pohřbené nadání je ukázkou toho, jak Matheson ovlivnil Stephena Kinga, protože jde de facto o prolog Mrtvé zóny, který je tím pádem poctou Mathesonovi. Vyzdvihl bych ještě Za pět minut dvanáct, která je krátká, ale má děsivou a mrazivou pointu; Oběť, což je předchůdce wooodoo hororů, který nepostrádá atmosféru a opět údernou pointu a Nepříčetný dům, což je pro změnu hodně znepokojivá povídka. Zbytek už v paměti asi tak nezůstane a některé povídky (zejména Čarodějky a Tanec mrtvých) šly úplně mimo mě a moc jsem je nepochopil, ale to je v podobných sbírkách zcela běžné. Samotná Já, legenda je ale výborná a dodnes působivá a hodnocení si zaslouží vysoké, některé zbylé povídky ale knihu jako takovou sráží dolů. 70 %

Záhadný
05.04.2019 4 z 5

Celému románu se musí vyčíst fakt, že se ve skutečnosti nejedná o román, ale o novelu. Avšak dobře napsanou s gradující atmosférou. Následuje pak soubor povídek, které mě celkem překvapily, že tam jsou... Hodnotím pouze novelu, povídky jsem četl jen tři, ty už byly slabší, tak jsem si nechtěl kazit dojem z knihy.

Vlk.kh
11.12.2018 4 z 5

Pokud bych měl hodnotit pouze příběh Já legnda, dal bych plný počet hvězd. Ale co se týče hodnocení knihy, jako celku tak jednu ubírám - některé povídky, co jsou v knize krom ústředního příběhu jsou slabší. Ale jinak jsem s knihou a investicí za její koupi spokojen. V příběhu Roberta Nevilla jsou marnost a zoufalství poslední lidské bytosti až hmatatelné a ponurá atmosféra je misrně vykreslená. Například scéna se psem je hodně silná.

Nelli84
16.11.2018 1 z 5

A ja som sa tak tešila keď som ju zbadala..velké sklamanie keď som sa dostala do polky knihy a ona jednoducho skončila..:(

st18321
28.10.2018 3 z 5

Kniha je koncipována jako sbírka několika povídek. Nevím proč to není uvedeno na titulní obálce. Povídka Já legenda je, ale skvělá od filmu se hodně odlišuje a je velmi napínavá a zajímavá, bohužel v polovině knihy Já legenda končí a je zde mnoho dalších kratších povídek, které v tuto chvíli nemám chuť číst. Časem možná přečtu.

Gematria
27.09.2018 3 z 5

Zvláštní kniha. První cca polovina knihy, tvořená stejnojmennou kapitolou, víceméně zpodobňuje filmové zpracování, jemuž je předlohou, jen umí lépe vykreslit pochmurnou atmosféru. Ovšem zbytek knihy na tento děj nikterak nenavazuje, jedná se o sbírku nesourodých, většinou až surrealistických povídek, což moc nechápu. Po první skvělé kapitole celkem nepříjemné zklamání.

SONP
16.09.2018 4 z 5

Kdysi kdysi dávno jsem viděl film s Willem Smithem, ale tuhle zásadní novelu, řekněme základní kámen žánru zombie survival, jsem tak nějak míjel. Je to přitom příjemné svěží a krátké dílko v zásadě o jedné postavě, kterou je zdánlivě cynický chlapík s citlivou duší, mající svůj opevněný dům ve světě, který po epidemii ovládli živí i mrtví upíři. Ostatní komentující mají pravdu, že náhlé ukončení příběhu v 50% elektronické knihu trochu naštve. Zbývající povídky jsem proto ani nečetl, nechám si je na později.

Niraj
10.09.2018 4 z 5

Stejně jako pro některé ostatní bylo i pro mě trochu zklamáním, že se jedná o povídkový soubor. Což ale zjistíte až v polovině knihy, kdy najednou, zcela nečekaně "Legenda" končí a objeví se další povídka. No a pak další a další .... Jsou též celkem povedené, většinou, ... ale celkový dojem z knihy mi to pokazilo. Dávám 4*
Nicméně samotná "Legenda" určitě stojí za přečtení, kdo má rád postapo, bude spokojen.

Lenny33
30.08.2018 3 z 5

Povídka Já, legenda byla skvělá. Čtivá, zajímavá a napínavá, i když mě překvapilo jak odlišná je od filmové verze. Bohužel zbytek povídek mě velmi zklamal, už jen tím, že jsem myslela, že alespoň budou ze stejného prostředí jako povídka Já, legenda. Bohužel.
Mnohem raději bych byla za útlou knížečku pouze s povídkou Já, legenda. Zde mi přijde, že jsou zbytečně nahnány stránky povídkami, kde dobrá polovina z nich je kvalitou spíše podprůměrná.

Melic
20.08.2018 3 z 5

Předně, vůbec jsem nevěděl, že jdu do povídkové knížky a film jsem neviděl. Zbytek, který jsem chtěl napsat, naprosto vystihl uživatel Atlantis. Do těch kratších povídek jsem v podstatě už ani neměl chuť, pár jsem jich ani nedočetl.

Atlantis
30.07.2018 3 z 5

Já, legenda je naprosto fenomenální povídka. Skvěle vystavěný svět, do kterého pomalu pronikáte, dostatek tajemství, aby vás děj táhnul dopředu a hlavně inteligentní hlavní představitel.
Proč tedy jen tři hvězdy, když jde o jeden z nejlepších příběhů, které jsem v poslední době četl? Problém je právě v tom slově povídka.
Já, legenda je jen jednou částí této knihy a tato skutečnost je poměrně mistrně upozaděna, takže čtete, jste v půli knihy a on je najednou konec. Zbytek tvoří krátké hororové povídky, které jakoby vypadly z pořadu Věřte, nevěřte a ze kterých si nyní (asi týden po dočtení) nepamatuji ani jednu.

Israha
27.07.2018 5 z 5

Nechápu sice, proč vydání této knihy z roku 2018 od Argo nemá nějak v názvu zakomponováno, že se jedná o povídkovou sbírku, a ne o samostatný román, ale budiž. Daleko více totiž nechápu, že Matheson coby autor nemá mezi horrorovými spisovateli mnohem větší věhlas, protože literární strašení mu jde ale zatraceně dobře. Jeho styl je poměrně jednoduchý a přímočarý, nezdržuje se obsáhlou popisností, ani nikterak pečlivě nebuduje charaktery, proto mají jeho texty spád a i díky jednoduchému jazyku se snadno čtou. Používá standardní horrorová témata a rekvizity, a nezachází do žádných extrémních bizarností a hnusů; jeho hlavní silou jsou totiž úderné pointy a zneklidňující až skličující atmosféra. Titulní novela "Já, legenda" sbírce vévodí a právě tou skličující atmosférou dokáže doslovně ubíjet. Spíš než o horror jde o depresivní, smutný příběh člověka se srdcem bojovníka, který se neumí vzdávat a pokračuje dál, i když zůstal na vše sám ve světě, který ho chce zničit. Kromě ní bych vypíchl ještě neurotický a intenzivně nepříjemný "Nepříčetný dům", ve kterém sledujeme precizně vystavený psychický rozklad jednoho průměrného muže; zlověstnou "Oběť", excentricky pojaté, divné "Tanec mrtvých" a "Válku čarodějek", nebo klidně i "Za pět minut dvanáct", která se stává mrazivou sice až svou úplně poslední větou, ale to tak, že zatraceně.

Jo, a pokud máte rádi horrory, ve kterých se protagonisté postaví zlu a hrdinně jej zapudí s vyústěním do spokojeného happyendu, tahle kniha se vám líbit nebude...

Taurusfairy
19.07.2018 4 z 5

Skoro celá knížka super, ale ten konec mi přišel hodně rychlej jako by autor už nevěděl co si s příběhem dál počít. Nicméně stálo to za to.

Pasadenka
22.06.2018 4 z 5

Malá knížka s dobrou atmosférou. Po vidění filmu pro mě nebylo snadné pořád nehledat rozdíly v předloze a filmovém pojetí. Naštěstí rozdíl mezi oběma dílky je tak markantní, že se na obě dá pohlížet jako na samostatné jednotky, které mají základní východiska stejná.

A teď malinko lidštěji. Líbilo se mi to. Takové správně zoufalé a docela lidské. Bobova sklíčenost a nesmyslnost existence s kombinací výrazného konce = Krásná jednohubka. K přihlídnutí k tomu, jaký je rok vydání originálu, se rozhodně jedná o velice dobře napsanou knihu.

Za zmínku stojí i pokus o vědecké vysvětlení existence „nemrtvých“. To mě bavilo hodně. :)

thorir
13.05.2018 5 z 5

Obvykle podobné knihy nečtu, zombie/upíři mě v literární podobě příliš neoslovují. O Mathesonově knize jsem samozřejmě věděl již delší dobu a vyhýbal se jí. Po přečtení mohu s čistým svědomím prohlásit, že jsem se jí vyhýbal zbytečně.
Kniha je o samotě, frustraci, samotě fyzické i psychické, o hledání smyslu bytí navzdory značným těžkostem a ranám osudu, o vůli přežít, přetrvat a přitom si zároveň udržet zdravý rozum, nezešílet.
Autorův popis, sonda do mysli hrdiny, je brilantní. Jen si představte, že se ocitnete v jeho kůži, z toho mrazí. Bezútěšný život. Vše je na hony vzdálené akčnějším příběhům. Přesto má kniha spád, nikde nezadrhává, kombinuje popis současnosti s několika vzpomínkami na minulost pro dokreslení motivace.
Jak již bylo napsáno níže, kniha je docela jiná než filmové zpracování, počínaje hlavním motivem, přes rozdílné hrdiny, a v neposlední řadě též odlišným závěrem.
Závěr se dá od určitého momentu předvídat, nicméně i tak působí značně silným dojmem. Úplná proměna, reverz situace.

KAREL6725
13.05.2018 5 z 5

Kniha naprostá pecka , tohle se četlo samo. Já měl smůlu před lety jsem viděl film a až ted jsem četl knihu. Kniha plný počet hvězd , nedá se srovnat s filmem , to je odpad. Tohle je surové, drsné , čtivé, kdo má rád postapo a nečetl vřele doporučuji .

AlexAlex2340
03.05.2018 5 z 5

“Já, legenda” od Richarda Mathesona je už docela starší záležitost. Poprvé byla vydána v roce 1954. Proto, když jsem četla o roce 1976 jako o daleké budoucnosti, trochu jsem se bavila.
Ale to je asi vše, co bylo v knize k smíchu, zbytek jen napětí a strach, jenž se stupňovaly tak, že jsem nebyla schopná knihu odložit, dokud jsem ji nedočetla. Kniha je napsána mistrovsky. Ačkoliv je to upírské téma, moc akčních scén tam není. Autor nádherně popisuje pocity hlavního hrdiny, jeho vzpomínky a současný život se prolínají mezi řádky.
Moc hezké čtení, napínavé od první do poslední stránky. Tento styl psaní mám moc ráda. Autor si pohrává se slovy a popisy, a přitom to není nudné. Nemusí všude cpát nějakou akci aby udržel čtenáře v pozoru. Super.