Já, legenda

Já, legenda https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/381217/mid_ja-legenda-fe7-381217.png 4 426 95

Svět zdevastovala hrůzná epidemie a ti, kteří neměli to štěstí a přežili, byli přeměněni v krvechtivá stvoření noci. Až na Roberta Nevilla. Zdá se, že pouze on byl vůči nákaze imunní, jenže krutá ironie z něj učinila vyvržence. Ve dne zabíjí a v noci se schovává s nadějí na další den prázdného života. Je legendárním monstrem, které musí být zabito, protože se odlišuje od všech ostatních… Já, legenda je jedním z nejslavnějších upírských románů 20. století. Pravidelně se umísťuje mezi deseti nejlepšími díly v mnoha kritických studiích hororového žánru. V době vydání byl prezentován jako science fiction – poprvé vyšel v roce 1954, ale jeho děj se odehrává v budoucnosti roku 1976. Vliv románu na pozdější generaci hororových autorů je nepopiratelný, stejně jako vliv na tvůrce celé řady hororových snímků. Jde o dodnes čtivou, nestárnoucí klasiku, která u nás nevychází poprvé a jistě ani naposledy.... celý text

Literatura světová Povídky Sci-fi
Vydáno: ekniha , Argo

I Am Legend , 1954

Mergirus
28.04.2018 5 z 5

Z této knihy jsem nadšená a půjdu si vyhledat nějakou autorovu další knihu. Zpočátku jsem byla rozčarovaná, protože jsem nejdříve viděla film a hlavní hrdina knihy se ani omylem nepodoboval Willu Smithovi. Ale nakonec to nebylo na škodu a knížka se četla sama. Konec byl vše říkající. A povídky v knize? Naprosto skvělé. Občas mi naháněly hrůzu.

RunningWolf
27.01.2018 4 z 5

Určitě nejde srovnávat s filmem.Film je natočen na motivy ne podle knihy
Takže je určitě lepší nejdří přečíst knihu a pak kouknout na film.
Mě se to ze začátku celkem míchalo ale pak jsem se do toho dostal a nakonec super!
Já legenda je první polovina knihy,druhá má 10 povídek s jinou tématikou.Knihu celkově obohacuje i když jsou úplně někde jinde a o něčem jiném než Legenda
Já jsem spokojen 8/10

Lorej
11.11.2017 4 z 5

Občas jsem se musela příběhem dost prokousávat, ale stálo to za to a příběh jsem si vcelku užila.

danny_21
03.09.2017 5 z 5

Sakra příjemné překvapení mi přinesla kniha pro mě neznámého autora, po které jsem sáhl ze zvědavosti díky před pár lety zhlédnutému stejnojmennému filmu s Willem Smithem. Depresivně surový postapokalyptický příběh, který jsem přelouskal za odpoledne mě pohltil, skvěle přednesené myšlenkové pochody v nezáviděníhodné situací hlavního hrdiny, které do situace neskutečně seděly, prostě výborný nápad s nečekaným koncem a to se sakra cení stejně jako fakt, že i když je kniha značně fousatá, čtenář to vůbec nepozná, děj se mohl odehrávat před 60-ti lety stejně jako dnes, zítra nebo za 60 let. Jsem moc zvědavý, co přinese další setkání s autorem - 90 %

micha-ella
01.09.2017 2 z 5

Pěkně napsané, ale škoda, že je to o "krvechtivých stvořeních noci", líbila by se mi jiná přeměna...

FiFoj
14.08.2017 4 z 5

Upírský subžánr to bohužel solidně koupil zprofanováním teenagerských pseudoromantických braků, avšak Matheson zde nabízí poměrně slušný crossover mezi upírskou tématikou a zombie apokalypsou. Kniha je bohatá na tíživou atmosféru, myšlenkové pochody izolovaného jedince i dějové zvraty. Příjemné je, že autor konfrontuje bájnou stránku s vědeckým pohledem. Jediné, co bych vytkl je rozsah, jelikož si autor připravil solidní základ, který měl však daleko větší potenciál. Každopádně doporučuji, jde to sejmout za den.

Raysee_97
28.01.2017

Já ty upírské věci prostě nemusím, ale tohle rozhodně stálo za to. Knížka je rozhodně jiná, než filmová podoba, takže se neochuďte ani o jedno.
Může se zdát, že příběh plyne a vy si říkáte, že to přeci o ničem není, ale knížka je docela skromná a nemá zbytečné stránky navíc takže si jen tak neřeknete, že o sto stránek míň by bylo lepší. Za mě moc pěkné počtení na odpoledne.

midloch
14.11.2016 4 z 5

Přečteno skoro na jeden zátah. Na upírské knihy moc nejsem, ale tohle bylo velmi dobré - surové a depresivní. Rozhodně doporučuju.

Insignitka
10.09.2016 3 z 5

Tato tématika mě moc neoslovuje, ale celkem se to číst dalo.

makyna03
11.05.2016 2 z 5

Filmové zpracování této knihy se mi líbilo mnohem víc...zase na druhou stranu kdybych neviděla film, knihu bych považovala za skvělou

MinaHawke
29.02.2016 4 z 5

Skvělý příběh. Sice nemám moc ráda postapokalyptické příběhy, ale tenhle se mi líbil. I film je super.

Finn69
04.02.2016 3 z 5

Trošku jiná knížka o upírech.
Je to spíš postkatastrofická scifi než horror, svět obrácený naruby po záhadné nákaze. Člověk se ve světě upírů sám stává nestvůrou. Je to docela zajímavé, jen mi přišlo že ten nápad je tak akorát na výbornou povídku, těch 300 stran sám neutáhne. Je tam hodně řídkých míst.

frukeška
27.12.2015 1 z 5

Málokdy se mi to stává, vlastně téměř vůbec se nestává, že by se mi film líbil víc jak kniha... a teď se to stalo. Asi jsem čekala něco úplně jiného. Neříkám, že se někomu kniha nezalíbí, ale zrovna mě neoslovila..

juli2
04.12.2015 5 z 5

Po této knize jsem sáhla po zkouknutí filmového zpracování. Od filmu se trochu liší a řekla bych, že se knihou pouze inspiroval.
Každopádně kniha byla suprová. Dle mého názoru vystihuje lidskou psychiku naprosto dokonale. Představa posledního člověka na světě, který je imunní vůči nákaze a tím je vlastně divnej a jinej. Všichni blízcí a známí jsou hladové obludy kroužící kolem zabedněného baráku nebo jsou mrtví. Naprosto zarážející je pasáž, kdy se do domu vrátí jeho martvá manželka a nechápe co se stalo. Obdivuju jeho zapálenost a snahu přežít, kdy by to jiní dávno vzdali.
Na to v jaké době je kniha napsána, je to naprostá bomba. Prostě jsem knihu zhltla a těšila jsem na každou následující stránku, co zase přijde.
Knihu jako takovou bych komukoliv doporučila, ale nečekejte knižní verzi filmu.

Terva
15.11.2015 5 z 5

Brutální upířina, kterou svým hereckým uměním pasoval Will Smith na nezapomenutelný zážitek. Skvěle se to čte a ještě líp se na to kouká. Poslední člověk na zemi není sám.

hnusák
03.11.2015 2 z 5

Abych řekl pravdu, docela jsem se na tuto knihu těšil, ale již její průběh mne naladil na nižší tóninu. Takový neslaný, nemastný, ale asi to bude tím, že jsem ji srovnával s filmem a stále jsem se z toho nemohl vymanit a očekával to, co me bylo známé... no nic, učitě to není špatné, ale byl jsem rád, že už byl konec.

Evus
27.10.2015 3 z 5

Sice jsem původně čekala, že kniha bude podobná filmu (respektive obráceně), takže jsem byla ze začátku poměrně překvapená, když Will Smith z přebalu knihy byl popsaný jako modrooký blonďák, ale nakonec mě kniha celkem vtáhla. Je pravda, že začátek mě dost rozčiloval - tedy především to, jak si Neville chodil domů jak na hotel (pět klimatizací ve světě, kde nikdo nepřežil je totiž úplně normální), plýtval materiálem, jídlem i pitím a kouřil jednu od druhé, ale nakonec jsem se do knížky celkem začetla, takže výsledný dojem není tak zlý. 3,5***

zahadum
31.08.2015 4 z 5

Súbor poviedok viacmenej hororovo ladených .... prvá a veľmi známa poviedka : Ja, Legenda je silne depresívne ladený post-apo príbeh o osamelom mužovi ktorý ako jediný prežil tajomný vírus ktorý robí z ľudí bytosti podobné upírom...filmové spracovanie z roku 2007 si berie len veľmi málo z tejto poviedky...dokonca vo filme nenájdete ani upírov....chýba mu aj tá temná depresívna a hlavne beznádejná atmosféra...určite doporučujem prečítať poviedku aj pozrieť film. Ostatné poviedky sú vydarené a posledná : Kto je na dráte je fakt výborné dielko. Celkovo spokojný a nemám výhrady.

Peleus
19.08.2015 4 z 5

Nejprve jsem viděl film. Líbil se. Po několika letech (letos) jsem objevil knihu. Také se líbila, ale zaujme něčím jiným, a to atmosférou. Hlavní hrdina sám ve vylidněném městě na osobní křížové výpravě, zatímco se psychologicky chvílemi pohybuje na samotné hranici příčetnosti.
P.S. V jisté části knihy se objevila i slza. Kdo četl, pochopí.

pikacka
27.07.2015 5 z 5

příběh se mi líbil ,ale ten kdo se první podívá na film bude překvapen. Kromě jmena hlavního hrdiny a základní myšlenky ,že hlavní hrdina bojuje proti viru ,který lidi mutuje do příšer jsou to dva odlišné příběhy. Když bychom hodnotili jen knižní předlohu , je příběh zajímavý , najdeme v něm napětí a čte se velmi dobře. Rozhodně přečtení doporučuji .Knižní vydání je složeno s několika povídek . Kromě povídky Já legenda jsou ostatní také zajímavé ,ale podstatně kratší .