Já jsem hlad: Příběh o zápasu s mentální anorexií, hledání, cestě a návratu k ženské duši https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16961/bmid_ja-jsem-hlad-rkZ-16961.jpg 4 524 131

Petra Dvořáková přichází s vrstevnatým vyprávěním, jehož rámec tvoří zápas s mentální anorexií. S nevykalkulovanou otevřeností se dotýká složitých rodinných vazeb a traumat, milostného tápání a hledání útočiště v náhradním vztahu, který má až skandální přídech. Zachycuje provázanost rozvoje anorexie s mimořádně vážným onemocněním dítěte a střídavě úspěšnými pokusy najít pevný bod ve víře v Boha. Autorka také bez retuší pojednává o poměru dcery k matce jako určujícím vztahu, na jehož podkladě anorexie vzniká. Anorexii představuje jako neustálou snahu zakotvit v pravém ženství, které však uniká, a nepevné životní kontury se tak za jistých okolností promění v touhu po exkluzivní vyhublosti. Jde o svého druhu neurotický syndrom, který nakonec vyvstane jako jediná možnost, jak kontrolovat a ovládnout vlastní život. Autorka rozbíjí médii zjednodušeně prezentovaný a obecně zažitý obraz mentální anorexie coby hubnutí pro krásu, které se později vymkne kontrole a může se tragicky vymstít. Dotisk v roce 2013.... celý text

Evelin
03.05.2014 4 z 5

Kniha se četla dobře, a člověk si tak trochu udělá představu o této nemoci, jak člověk vnímá a přemýšlí......

domis
25.04.2014 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Dobře se čte a líbí se mi, že se kniha netočí jen kolem anorexie, ale i poukazuje podněty. Trochu mi vadily pasáže, kde popisovala víru. Celkově supr kniha, nutí k zamyšlení...

JitEliOsk
03.03.2014 5 z 5

Kniha je napsána velice čtivě a obdivuji, jak se naprosto "svlékla" a vyjádřila své nejnitěrnější pocity. Velice poučné a vlastní zkušeností prohloubené zavedení do problému ,mentální anorexie,.

cori
22.02.2014 4 z 5

Velice intimní zpověď ženy, která bojuje sama se sebou a hledá své ženství. Moc mě překvapila epizoda jejího života v klášteře, kam vstoupila v 15 letech.

Mišulenka
11.02.2014 4 z 5

Upřímné vyprávění životních cest jedné ženy mě zcela pohltilo a poměrně hluboce zasáhlo. Autorka se nebála pustit až do bolestivých detailů svého příběhu a odhalit čtenáři závoj jejího boje s anorexií. Ufff, určitě se k této knize vrátím.

ajinav82
22.11.2013 5 z 5

Poutavé čtení o anorexii. Je až neuvěřitelné, co člověk všechno dokáže unést.

Sisi11
10.04.2013 5 z 5

Tuto knihu jsem vyhledala pouze jako pomoc pro mou seminární práci, ale jakmile jsem se začetla, nemohla jsem přestat. Autorka mě svým příběhem natolik oslovila, že se mi nechtělo knihu odložit. Je to vlastně zpověď jednoho života, který se nevyvíjel tak úplně podle představ. Autorčino unikání do své samoty a následné nalezení útočiště v ní se mi velmi líbí, všichni jsme totiž sami se sebou šťastni a tudíž vždy je nějaká cesta úniku před nešťastným životem.

Dáma s hrnstjm
04.04.2013 4 z 5

Zvláštní kniha, čekala jsem něco jiného, než co jsem nakonec dostala. Překvapila mě její (snad přílišná?) intimnost, také epizoda s katolickým knězem (z té jsem byla spíš v šoku). Kniha se četla velmi dobře, je poutavě napsána, pravdivé příběhy lidí se čtou vždycky lehce. Trochu mi přišlo, že autorčina rodina je v příběhu vykreslena dost nelichotivě, snad až s neúctou - chápu, že takové zážitky a pocity člověk může mít, ale že by je měl ventilovat zrovna knihou pro širokou veřejnost... Když už nic jiného, je to důkaz, že kniha je psána velmi otevřeně, bez zamlčování skutečností.

ivankaax
28.06.2012 2 z 5

Kniha mě moc nezaujala, nelíbil se mi styl jakým byla psaná, chvílemi mě nudila. Ale jelikož je kraťoučká, tak jsem ji přečetla celou :)

bleska
18.08.2011 5 z 5

Strhující kniha, která mě vcucla svou bezprostředností, otevřeností, jde až proti pudu sebezáchovy. Nastavuje čtenáři svoji duši do krve rozdrásanou. Velmi komplikovaný a složitý lidský osud jedné ženy, která hledá sebe sama, své místo v rodině, ve vztazích k mužům k ženám. Jeji pocit hladu se projevuje na všech úrovních, citové, lidské, duchovní. Nasytit se v těchto oblastech není jednoduché pro nikoho z nás. Čím své hlady krmíme my?

Claire
23.06.2011 5 z 5

Tato kniha vám odhalí i jiný pohled na anorexii než běžné příběhy o náctiletých dívkách, které chtějí být hubené.. je uplně jinak... Autorka svůj příběh popisuje zajímavě, dokážete co něj vžít a přemýšlet nad tím jakto že někdo má tak jednoduchý život a k někomu se štěstí otočí zády... Nedospějete do happy endu, protože její příběh i nadále pokračuje..Navíc knížka se výborně čte a je kraťoučká, takové čtení na jeden večer..

ženy nemoci manželství katolická církev anorexie poruchy příjmu potravy hladovění řeholnice, řádové sestry

Petra Dvořáková
česká, 1977
2020  89%Vrány
2019  83%Chirurg
2018  77%Dědina
2022  86%Zahrada
2016  84%Sítě

Kniha Já jsem hlad: Příběh o zápasu s mentální anorexií, hledání, cestě a návratu k ženské duši je v