Já jsem hlad: Příběh o zápasu s mentální anorexií, hledání, cestě a návratu k ženské duši https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16961/bmid_ja-jsem-hlad-rkZ-16961.jpg 4 524 131

Petra Dvořáková přichází s vrstevnatým vyprávěním, jehož rámec tvoří zápas s mentální anorexií. S nevykalkulovanou otevřeností se dotýká složitých rodinných vazeb a traumat, milostného tápání a hledání útočiště v náhradním vztahu, který má až skandální přídech. Zachycuje provázanost rozvoje anorexie s mimořádně vážným onemocněním dítěte a střídavě úspěšnými pokusy najít pevný bod ve víře v Boha. Autorka také bez retuší pojednává o poměru dcery k matce jako určujícím vztahu, na jehož podkladě anorexie vzniká. Anorexii představuje jako neustálou snahu zakotvit v pravém ženství, které však uniká, a nepevné životní kontury se tak za jistých okolností promění v touhu po exkluzivní vyhublosti. Jde o svého druhu neurotický syndrom, který nakonec vyvstane jako jediná možnost, jak kontrolovat a ovládnout vlastní život. Autorka rozbíjí médii zjednodušeně prezentovaný a obecně zažitý obraz mentální anorexie coby hubnutí pro krásu, které se později vymkne kontrole a může se tragicky vymstít. Dotisk v roce 2013.... celý text

Babo
02.03.2018 4 z 5

Dala jsem 4 * ,doufala jsem,že se procenta zvýší,protože přes moje výhrady si myslím,že anorexie může být problémem , který by se neměl přehlížet.
Moje výhrady se netýkají ani stylu a čtivosti ,ale spíš názorů hlavní hrdinky .
Každý ale máme právo na svůj pohled na život , každý vidí problém jinde a tak si svůj názor na pocity , které zpovídající přivedly až k anorexii nechám pro sebe.
Rozhodně mne zaujal popis jejího pobytu v klášteře a svým způsobem i její prohlédnutí .

Gabba99
02.03.2018 4 z 5

Odhalující osobní zpověď, která nutí zamyslet se i nad vlastními pocity, co si neseme z dětství, jak se sami chováme ke svým blízkým, jak je těžké prát se s ranami osudu... Z knihy byl hlad hmatatelně cítit, hlad po lásce, hlad po blízkosti, hlad po tom, najít cestu sama k sobě..

Chesterton
28.12.2017 3 z 5

Ano silné, mrazivé, bolavé, obnažené, intimní, hluboké a velice potřebné?? Ano, čím krmíme své hlady my?
Dobrá zpráva je, že jde prozatím o příběh s vítězným koncem . . .
Petro, přejeme stále lepší zítřky!!

Christianne.K
22.12.2017 4 z 5

Nevím proč, ale něco se mi této knize líbilo a něco vůbec. Knížka má skvělý styl psaní, ale nějaké věci se mi vážně nelíbili (jako např. některé popisky).

Sarka313
30.10.2017 3 z 5

Silný příběh, autorka se doslova svlékla.Do detailu popisuje vztah k sebe samé, rozebírá svůj život od dětství, manželství až po boj se svou nemocí, anorexií. Na můj vkus bylo v knize moc sexu a dalších intimnosti.

Veríňák
18.09.2017 4 z 5

Je moc dobře, že autorka boří mýtus o tom, že anorexie se týká jen hubené postavy chtivých mladých dívek, že důvod může být úplně jiný a mnohem hlubší. Sebetrýzeň jako pocit vlastního úspěchu a naplnění.
Hrozně bolavá knížka.

Amalberga
24.08.2017 3 z 5

Myslím si, že výpověď autorky je velmi důležitá a hodnotná, ale mám k ní určité výhrady.

Aladinka89
08.07.2017 4 z 5

Na téma anorexie jsem přečetla už více knih, tahle se od nich ale liší v mnoha ohledech. V první řadě jde o anorexii, kterou trpí zralá žena, ne náctiletá dívka. A dalším zjevným rozdílem jsou důvody vzniku tohoto onemocnění, které nezůstávají na povrchu (touha po dokonalém těle), ale věnují se hlubším tématům (touha po vnitřním naplnění, problematika ženství jako takového).

kalinkacz
17.02.2017 5 z 5

Silný příběh, ze kterého přímo mrazí! Naprosto brilantně vylíčený život, který může nastat v momentu, kdy se žena necítí sama sebou... Grafické zpracování je velice zdařilé a já nemohu jinak, než ohodnotit knihu plným počtem hvězd... Opět mi Petra Dvořáková dokázala svůj talent a jsem si jistá, že si nenechám ujít žádnou její knihu... Velké doporučení!

OneBas
11.02.2017 3 z 5

Kniha pro mě byla velkým očekáváním, ale po dočtení jsem byla malinko zklamaná. I když byl příběh poutavý a částečně neobvyklý, přece jen jsem čekala trochu víc. Určitě ale patří ke knihám které téma mentální anorexie zpracovávají nejlépe.

n.noi
04.12.2016 5 z 5

Místy jsem měla pocit, že je autorka šílená... Krásné, smutné a zoufalé zároveň. Držím palce nejen jí, aby se to už nikdy neopakovalo, ale i všem dívkám, které "ana" dovedla na zcestí...

ajla5
30.10.2016 3 z 5

Velice smutná kniha.

IvanaB
02.10.2016 5 z 5

Knížku jsem vzala do ruky až po osobním setkání s Petrou Dvořákovou a přečetla doslova jedním dechem. Milá, příjemná žena, ani se nechce věřit, co má za sebou. Určitě stojí za přečtení, i když pro někoho může být až moc otevřená, intimní.

lencin
12.08.2016 4 z 5

Kniha velmi syrově a místy i drsně popisuje,co je v pozadí mentální anorexie a proč je takové sebedestrukce člověk schopen. Doporučuji!

R.E.M.
18.07.2016 4 z 5

Velmi syrová zpověď, místy drsná až k naturalismu. Primárně nejde o anorexii, ale o hledání sebe sama, vztahy, emoce i životní bolest a trápení.
Já jsem hlad stojí za přečtení, i když může na leckterého čtenáře působit velmi depresivně.

hanoule
08.10.2015 3 z 5

Myslím, že hlavně díky tomu, že je kniha psána stroze a autorka příliš nezabíhá do detailu, má čtenář při čtení pocit lehkého odcizení a syrovosti, který k tomuto příběhu vlastně patří.

sabanka
25.04.2015 1 z 5

Autorka to popisuje velmi, ale velmi chladne.Nezjistovala jsem jestli je to jeji pribeh, ale je to bud psano bez citu nebo bez zkusenosti. Dokonce jsem se snizila k preskakovani starnek .....

sonije
11.04.2015 2 z 5

Nemohla jsem se knihou prokousat, prostě se mi nečetla dobře, ale protože je tenká, tak jsem ji po třech dnech dočetla.. Myslím, že to není stylem psaní, spíš obsahem knihy, ač se zdá jako zpověď velmi intimní, na mě prostě působila chladně.. Prostě tak, jako hlavní postava popisovala svou mámu - jen ona má problém se všemi a se vším, lezlo mi to na nervy. Tolik přátel ochotných pomoci a milujících, ale od těch přijímat nechce? Možná mám jiný pohled, protože bych se mohla teoreticky s hlavní hrdinkou dost ztotožnit, v mém životě se stalo hodně podobných věcí, pocitů.. A k tomu jsem neměla kolem sebe tolik milujících lidí. Chybí pohled na děti, ona má problém se sebou a co její děti? Jestliže jí chybí láska, proč ji nepřijímá od těch nejnevinnějších stvoření? Jí samé chybí mateřský cit a svým dětem ho také nedopřává? Možná ano, ale zmínek tam moc není. Chybí mi prostě takový ten obyčejný popis každodenního života, ne jen pocitů pořád dokola.. Alespoň pár stránek.

kneslova
15.10.2014 3 z 5

Zajímavá kniha dospělé ženy s mentální anorexií a víceméně popsané příčiny psychických problémů...těžko to hodnotit hvězdami

Noctuelle
05.10.2014 5 z 5

Tato kniha se ke mě dostala před pár dny, během sobotního dopoledne jsem jí přečetla a prakticky celý víkend o ní nemůžu přestat přemýšlet.. K problematice poruch příjmu potravy jsem si přičichla poněkud blíže, než by bylo vhodné a právě proto je pro mě tento příběh dosti osobní, v mnohých myšlenkových pochodech autorky se nalézám. Fascinuje mě její odvaha se absolutně obnažit. Její vyprávění je velmi podnětné. Oceňuji, že zobrazuje anorexii maličko netypicky. Myslím, že se ke knize ještě několikrát vrátím.

ženy nemoci manželství katolická církev anorexie poruchy příjmu potravy hladovění řeholnice, řádové sestry

Petra Dvořáková
česká, 1977
2020  89%Vrány
2019  83%Chirurg
2018  77%Dědina
2022  86%Zahrada
2016  84%Sítě

Kniha Já jsem hlad: Příběh o zápasu s mentální anorexií, hledání, cestě a návratu k ženské duši je v