InTyMně

InTyMně https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/421379/bmid_intymne-2fp-421379.jpg 4 681 164

Od sametové revoluce přes Nagano až k dospělosti Všechno, co neuložíte, se jednou ztratí. A ztratit vzpomínky na dětství a dospívání v devadesátkách a na přelomu tisíciletí, to by byla škoda. V této knize nejsou ty vaše, ale spousta z nich vám bude povědomá. Jsou dětsky naivní, pubertálně vzdorné a taky dospělácky bolestné. Budete se u nich smát, pokyvovat hlavou a pocítíte úlevu, že v tom všem zmatku, co se v životě děje, rozhodně nejste sami.... celý text

elenai
04.12.2022 4 z 5

Na Markétě jsem byla cca 14 dní zpátky u nás v městě. Měla besedu. Dorazila o 15 minut později, protože D1. A potom to byl fičák. Dozvěděla jsem se, že má podcast. Tak jsem si ho druhý den pustila a ty dva týdny jsem Markéty plná. Teď v pátek v knihovně jsem neodolala a k nové Dvořákové si přihodila ještě Intymně, protože jsem cítila jakési souznění (když už nic, tak mám s autorkou aspoň stejný rok narození). A nutno dodat, že tato osobní kniha ve mně vzbudila vlnu nostalgie po něčem, co ne vždycky bylo úplně skvělé a růžové, ale čas zaoblil hrany a teď na to vlastně celkem bezbolestně a občas i ráda vzpomínám. Ty trapné momenty v životě všech, které jsou v dané chvíli šílenou tragédií, která nemá východisko, ale víte co, opak je pravdou. :-) Takže si je teď kombinuju s těmi krásnými a je mi hej. 85%

Vlak7
05.11.2022 3 z 5

Čtivé, poslední kapitoly mě moc nebavily, od autorky mě dělí 7 let, ale téměř vše, co popisuje, si pamatuji.

Sova15
02.11.2022 4 z 5

Nečekala jsem vzpomínky autorky, ale přesto to bylo skvělé. Moc se mi líbla pasáž o životě o samotě, který teď dobrovolně prožívám a taky si ho užívám. I když je autorka mnohem mladší, jak jí rozumím...
Fandím jí, je dobře, že jí psaní jde, což jako čtenář několika jejích knih oceňuji. A těším se na novou knihu o dějáku.

SofieH
02.11.2022 4 z 5

Z knížek Markéty Lukáškové asi moje nejmíň oblíbená, ale pořád skvělá.

adela.hol
15.10.2022 5 z 5

S autorkou jsme stejný ročník, takže při popisu jejího dětství a dospívání na mě dopadla ta pravá nostalgie. Ano, přesně takhle se všechno odehrálo. V knize vypíchla věci, co dnešní generace nepochopí a my jsme tím dennodenně žili.

Kniha nebyla ale jen humorná, měla v sobě i vážné téma úzkostí, nízkého sebevědomí a pochybností, které autorka vtiskla postavám svých dalších knih. Což znamená, že už ty postavy také člověk vidí jinýma očima a víc je chápe.

Za mě opět skvěle napsané, autorčin styl mi prostě sedí.

NymphMaeve
12.10.2022 4 z 5

Něco jiného, než jsem čekala. Myslela jsem si, že půjde o klasický román, ale jsou to vlastně autorčiny vzpomínky na dětství, pubertu i začátky v žurnalistice. Dost mne to nadchlo už od začátku a i když styl Markéty Lukáškové mi není úplně nejbližší, její knihy jsou úžasné a vždy se k nim ráda vracím. Zde šlo místy malinko o galimatyáš všeho možného včetně přeskakování a vracení se k myšlence, to ale ke vzpomínání prostě patří. Knihu jsem si dokonale užila, zavzpomínala na devadesátky a zjistila, jak se psal Losos v kaluži i Panda v nesnázích. Humor autorky je mi velmi blízký a moc se mi líbí, že vlastně každá kniha je úplně jiná. Vždy je tedy na co se těšit.

Tereziee
04.09.2022 4 z 5

Markéta Lukášková je prostě můj šálek kávy. Mám ráda její knihy, u kterých člověk může vydechnout a v případě InTyMně zavzpomínat na svoje dětství. Tato kniha je plná vzpomínek, emocí a zážitků a rozhodně vás bude bavit. Přenese vás pár let zpátky a při čtení si vybavíte spoustu vašich zážitků, na které jste možná už skoro zapomněli.

Dasa1313
10.08.2022 3 z 5

Lehké, vtipné, nostalgické. Zpověď a vzpomínky. Vypíchnutí okamžiků a lidí v životě autorky. Kdo se chce o Markétině životě něco dozvědět, či je ve stejné věkové kategorii, tak zavzpomínat, nechť si knihu přečte. Jinak asi úplně nezaujme. To raději vemte do ruky Lososa, Pandu a nakonec Vlaštovku.

kaja77
31.07.2022 4 z 5

Milá knížka vzpomínek, sice jsem starší než autorka, ale většinu věcí si taky vybavuju:)

MoireDeTardis
24.07.2022 4 z 5

Tohle není úplně můj šálek čaje/kávy. Mamka tuhle knížku, stejně jako ostatní od Markéty, dostala k narozeninám či Vánocům a hned jak ji dočetla, řekla mi, že si ji prostě musím přečíst taky. Že je ta holka podobně stará jako já, řeší tam devadesátkový věci jako tamagotchi a že se v tom uvidím.
Měla jsem trochu obavy ale. Poslední knížka, co mi máma vnutila, že si ji musím určitě jako přečíst sice byla ok, ale jak byla mimo mou komfortní zónu, způsobila mj nakonec pekelnej čtenářskej blok.
No nic, koukám, je to malinký, má to pár stran, to dám, i kdyby to bylo blbý.
První část z dětství bylo hezky retro a through back, celkem v pohodě, ale vystřelená z trenek jsem zase tolik nebyla. V něčem jsem se viděla, ale zase tolik toho nebylo.
Pak přišla druhá pubertální část, tam už to bylo lepší a vtipný :D
Zatímco po prví části jsem si říkala jo, dobrý, tak 2 hvězdy vzhledem k ostatním knihám, co jsem hodnotila výš, tak druhá část to vyšponovala na hvězdy tři.
Přišel zlom, poslední část, vážnost, real life, single třicítka, depky. Dokonce mě to i rozbrečelo a to je vždycky dobrej bonus. Poslední část mě zaujala tak, že dávám nakonec 4 hvězdy a vůbec mi to není blbý :)
Ta máma ví, co doporučit a jak, aby tě to nakoupilo a zároveň neprozradilo, že to hodně důležitý je až na konci, protože sama jsi měla depky, úzkosti a seš overthinker.

Takže za mě teda dobrý. Extrémně pozitivně hodnotím i styl psaní, hezky nespisovnej a na pohodu, úplně jako já :D A další věc, co se mi líbila - barevný stránky zvenku.

Na závěr bych chtěla říct, že si musím vygooglit, jak Markéta vypadá a zjistit, jaký má kérky.

Konec hlášení :D

LenkaMacak
16.07.2022 3 z 5

Příjemné čtení, moc se mi líbily vzpomínky na devadesátky.

IreneP
13.07.2022 3 z 5

Příjemně napsané autobiografické vzpomínky na dětství v devadesátkách plus s malým přesahem skoro do současnosti. Přála bych si, abych uměla podobně zpracovat svůj život.

VercaV
30.05.2022 4 z 5

Těžko se mi tato kniha hodnotí. Bylo to hodně zajímavé a čtivé. Za mě to teda není knížka, kterou hltáte a přečtete jedním dechem. Četla sem ji delší dobu a postupně.
Nejvíc se mi líbila část, něž šla studovat na VŠ. Poté to už lehce pokulhávalo, byly tu víc popsané její myšlenky atd než samotný popis té doby, což mě už tolik nebavilo. Bylo super se dozvědět, proč se první kniha jmenuje Losos v kaluži a jak dospěla k druhému dílu. Co se stalo s jejím trenérstvím tam taky nebylo pak napsané.
Za mě ta část dospívání byla super, číst její zážitky a co jak v té době fungovalo a bylo. Od nástupu na VŠ se to točilo víceméně už jen kolem jejich myšlenek a ne tak o té době. Ale i tak mě to hodně bavilo a bylo to čtivé. Už se těším na další knížky autorky.

Jessie_K
11.05.2022 5 z 5

Takový to, když někdo napíše knihu v podstatě o vašem životě. Tolik podobných zážitků, názorů, stejný sarkasmus.. To je asi hlavní důvod, proč mě knihy od Markét baví, proč mě baví i jiná její tvorba, proč mě baví ona sama jako osobnost. V takovém případě je těžké nemít rád její knihy. Snažím se moc to s tím sentimentem nepřehánět, ale občas ráda zavzpomínám na svý devadesátkový dětství prostřednictvím podobně laděných knih.

Alilka
05.05.2022 5 z 5

Upřímná InTymní zpověď..., bavila jsem se, i když už patřím do kategorie "starší generace". :-D Některé situace se holt opakují v každé době. Co mě potěšilo je fakt, že jsem se dozvěděla jak vznikl název knihy Losos v kaluži a taky proč vznikla Panda v nesnázích, ty mě totiž také moc bavily.

4xbabča
01.05.2022 4 z 5

Milá knížka, která vyvolá vzpomínky na dobu, kterou popsala autorka docela hezkým způsobem a vzniklo tak prima odpočinkové čtení.

Ambo
23.04.2022 5 z 5

Bavila jsem se, vzpomínala jsem a ač mám na hodně věcí odlišný názor a pohled než hlavní postava(y), četbu jsem si užila. Je to takové hezké shrnutí zásadních momentů z veřejného i obyčejného života, které si všichni pamatujeme.

tereza5289
05.04.2022 4 z 5

Velice příjemné a odpočinkové čtení. Přestože jsem o 10 let mladší než autorka, v mnoha popisovaných situacích jsem se našla a nostalgicky zavzpomínala na podobné starosti i radosti.
InTyMně je první knížka, kterou jsem od Lukáškové četla, a mohu s radostí říct, že to určitě nebyla poslední.

romika
22.03.2022 3 z 5

Jsem o pár let starší než autorka, takže určitě věci si pamatuju trošku jinak,možná proto mě začala kniha bavit až v současnosti,kdy popisuje spíš pracovní život. Určitě mě tím ale navnadila a přečtu si další její knihu.

spencer
01.03.2022 5 z 5

Už dlouho jsem se při čtení autobiografie tak moc nepobavila!
Markéta Lukášková patří k mým nejoblíbenějším českým autorům právě díky jejímu humoru. Není to sice humor, který by se líbil každému, ale mně sedí. Přestože v knize autorka vypráví své zážitky z dětství v devadesátkách, najdou se v nich i ti, kteří v nich nevyrůstali. Já se třeba narodila až v roce 2000 a v několika z nich jsem se viděla. Taková zvonkohra, chození na dvorek a věčné vzájemné prozvánění (protože jsme klasicky neměli kredit) jsem taky zažila. Velmi navíc oceňuji otevřený styl psaní a to, jak o většině příhod dokázala autorka mluvit s humorem.
Tato kniha je prostě plná nostalgie a neubráníte se v tomto případě ani úvahám nad vlastním dětstvím. Kéž bych měla takové vypravěčské schopnosti jako ona, protože takto poutavě a humorně hovořit o svých zážitcích bych opravdu chtěla umět.