Chladnokrevně

Chladnokrevně
https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/394393/bmid_chladnokrevne-4rD-394393.jpg 4 2628 2628

Chladné londýnské ráno. Velký kufr, který vyplavila Temže. Detektiv šéfinspektor Erika Fosterová a její kolegyně Mossová už tuší, že je uvnitř nečeká příjemné překvapení… Ale na to, co doopravdy najdou uvnitř, když se jim zrezivělý kufr podaří na několikátý pokus otevřít, nemůže být nikdo nikdy připraven… Byť to není poprvé, co detektiv šéfinspektor Erika Fosterová čelí brutální vraždě, kufr s rozřezaným tělem mladého muže vyplavený na břeh Temže ji šokuje. O dva týdny dříve bylo navíc nalezeno v podobném kufru tělo mladé ženy. Je to jen náhoda, nebo se Erika a její tým budou muset znovu postavit sériovému vrahovi? Co obě oběti spojuje? A co další případy, které se sice staly v jiném okresu a za jiných okolností? Mohou se i u nich najít nějaké styčné body s případem těl v kufrech? Zločin si navíc, jak známo, nevybírá dovolenou a Erika se zaplete do paralelního případu. Robert Bryndza opět splétá a rozplétá mnohovrstevný příběh ve více rovinách a vede nitky ke konci, jenž čtenáře tentokrát možná tolik nešokuje, ale rozhodně vybudí silné emoce. A znovu nechá každého, aby si sám odpověděl na otázky, co znamená láska až za hrob, pro co jsou lidé ochotní riskovat nebo kvůli čemu zrazují své přátele.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: ekniha , Cosmopolis

Cold Blood , 2017

Janniska
06.01.2019 5 z 5

Tady jsem nemohla sáhnout vedle.Robertův styl psaní mi velice sedí,ikdyž se snažím knihy od něj si “šetřit” prostě to nejde.Je trochu škoda že pachatelé byli odhaleni autorem tak brzo,ale i tak mě to bavilo.Super!Těším se na další příběh s Erikou a tajně doufám ve větší vývoj její postavy a jejího života.

maja11231
06.01.2019 5 z 5

Knihu jsem dostala na Vánoce a jsem za to ráda. Příběh byl zase napínavý jako vždy od začátku až do konce.
Super

Dida86
06.01.2019 5 z 5

Jako vždy skvělý příběh, už se těším na další knížku :)

EliCZ
04.01.2019 3 z 5

Bezprostředně po dočtení jsem měla z příběhu smíšené pocity. A možná by bylo lepší nechat dojmy z knihy nějakou dobu uležet.

Příběh je sám o sobě dobře promyšlený. Nevadí mi, že je vrah odhalen dříve, než na samém konci knihy.

Bryndza zřejmě předpokládá, že život inspektorky Eriky Fosterové máte v malíčku z předešlých knih, takže vás zbytečně nezdržuje nějakými dlouhými úvody o tom, jak "žila byla jedna žena."
Postupem příběhu se možná pomalu začínáte v paní Fosterové ztrácet stejně tak, jako ona sama v sobě. Co vlastně od svého života chce? Rozhodla se správně? Kam to všechno vede?

POZOR SPOILERY!

Kniha začíná dnem, kdy se z vody vyplaví kufr s rozřezaným tělem. Následně se postupně odhaluje, že se před nějakou dobou objevil další kufr s "pokladem" uvnitř a vraždy spolu souvisí. Děj je prokládán flashbacky (retrospektiva, chcete-li) do myšlenek a života Niny a Maxe. Tyto dějové roviny zachycují klíčové události vraždy.

Erika pomalu rozplétá případ. Potýká se se zradou kolegy Nilse, nešťastným koncem vztahu s Petersonem a náznakem milostného vzplanutí s kolegou Marshem (které stejně tak rychle zase uhasne).

Zároveň mladá Nina podlehne kouzlu psychicky narušeného kolegy Maxe, ztratí veškerý pud sebezáchovy a zdravého rozumu.

Nepochopila jsem zdlouhavé popisování děje ohledně malého chlapce v bytě Niny a Maxe - o tomto incidentu se pak ve zbytku knihy autor nezmiňuje, takže není úplně jasné, proč to tam bylo, pravděpodobně šlo jen o záměr ukázat krutost Maxe k dětem.

I když bylo možností útěku od Maxe nespočet, Nina je zaslepená a s Maxem zůstává dál v jejich narušeném vztahu. O vraždě u vodopádu nemá smysl se dlouze rozepisovat - zápletka byla úchylná, krutá, ale i napínavá.

V této knize čtenáře Bryndza nešetří a celou knihou prosakuje homosexualita, znásilnění a násilí.

Škoda překombinovaného závěru. 3x postřelená Nina upadající několikrát do bezvědomí je stále ještě schopná mluvit, plazit se a nakonec i zabít Maxe. Chudák Max musel mít pusu asi od ucha k uchu, aby mu tam mohla vlítnout světlice.

KONEC SPOILERU!

Na závěr se vybízí shrnout, co vlastně kniha přináší. Po dočtení Chladnokrevně můžete mít stejně rozporuplné pocity jako já. Kam hlavní hrdinka směřuje se svým životem? Může být člověk opravdu tak naivní? Ale hlavně - nebylo to už na čtenáře moc? Bude taková i další kniha?

Mišutamyš
03.01.2019 4 z 5

Knížka rozhodně nezklamala, Bryndza už u mě patří k osvědčeným autorům, ráda sáhnu po každém dalším dílu.

Frenkis
03.01.2019

Kniha pěkně ubíhala a střídalo se zde vyšetřování s popisem pachatelů a jejich motivem k vraždám. Konec nebyl nijak zbytečně natažený, jak u některých knih bývá zvykem. Od Bryndzy jedna z jeho nejlepších knih

tulip131
02.01.2019 4 z 5

Tentokrát měla Erica malý prostor, stála v pozadí a hlídala, ale sama toho tentokrát moc neprošetřila. Každopádně příběh poutavý. I prostor pro zápletky postav byl dobře zamotaný. Čtení jak má být.

Ankavi
02.01.2019 5 z 5

Páté setkání s Erikou Fosterovou bylo opět vydařené. Ačkoli detektivky Roberta Bryndy nejsou nijak komplikované ani překombinované, nemám co vytknout. Dějová linie je přehledná, jedinečná, neokopírovaná. Postavy jsou nám, až na pár výjimek, důvěrně známy. Jejich příběhy navazují na ty minulé, rozvíjejí se, nenásilně jsou nám připomenuty některé detaily z minulosti - ale přiměřeně a nevtíravě. Tentokráte se milostný život Eriky nikam dramaticky neubíral, nicméně o to naléhavěji a s větší intimností jsou popsána její emoční hnutí i niterné pocity, týkající se její životní situace. Erika není 100% kladná hrdinka - a to ji činí sympatičtější. I v této knize chybuje a chyba se jí vrací ve chvíli, kdy se to opravdu hodně nehodí - ale přenese se přes to s lehkostí sobě vlastní. A ani psychologie viníků není černobílá. Třešničkou na dortu je prolínání britské a slovenské kultury... Miluji knihy Roberta Bryndzy a už se těším na další!

edith79
02.01.2019 5 z 5

S Robertem Bryndzou budu mít do budoucna jeden velký problém. Budu se dlouho a hodně těšit na jeho další knihu, abych ji potom otevřela a za pár hodin bylo po všem. Tak moc mě knížky tohoto autora baví. Chladnokrevně není vyjímkou. Opět napínavý, poutavý příběh, kde děj je tak zajímavý a místy strašidelný, že prostě musíte vědět, co bude dál. Erika je mi s každou knihou sympatičtější, protože autor více a více odhaluje její pravou povahu a lidskou tvář. Navíc je tu Mossová se svým skvělým smyslem pro humor. Autor v poznámce na konci slibuje, že knih bude ještě spousta. To doufám. A čekám.

lenča232
02.01.2019 5 z 5

Další skvělá knížka, napínavá, čtivá. Nemohla jsem se od ní odtrhnout.

Ketrin.TR
02.01.2019 5 z 5

Zase další Robertova super pecka! Opět napínavé čtivo, které vás u stránek drží klidně do dvou do rána. I když je zločinec opět znám téměř od samého počátku, sledovat jeho příběh mě baví tak, že to zastíní to malé zklamání z napětí při jeho odhalení. Robertovy knížky jsou prostě záruka fajn čtení, takže už se těším na další lahůdku!

Martiiiik
02.01.2019 5 z 5

Kniha byla úžasná, stejně jako všechny jeho knihy.. Byla jsem pohlcená od první stránky a byla zvědavá, jak to celé dopadne.. Určitě doporučuji :-)

alnahu
02.01.2019 5 z 5

Již pátá kniha s šéfinspektorkou Erikou Fosterovou a detektivem Kate Mossovou ,opět nezklamal. Tentokrát je příběh trochu brutálnější -nalezené kufry s naporcovaným lidským tělem ,byl trochu drsnější ,ale i tak je kniha velmi napínavá a čtivá. Kniha je psána ve dvou časových rovinách ,které se střídají . Líbí se mi ,že autor vkládá do děje také něco ze soukromého života Eriky. Knihu doporučuji všem milovníkům dobrých detektivek.

Januli
02.01.2019 4 z 5

Možná více krutosti než jsme u autora zvyklí, ale to mi vůbec nevadilo. Líbilo se mi střídání popisu že strany vyšetřování a že strany pachatelů. Jo další povedený díl s Erikou Fosterovou.

verca0794
01.01.2019 5 z 5

Další příběh Eriky Fosterové... Další naprostá bomba Roberta Bryndzy!!!

Kniha přečtena na jeden zátah, velice čtivá. Hlavní hrdinka je senzační, doufám že se dají dohromady s Petersonem, moc jim fandím. Líbilo se mi, že se zápletka tentokrát týkala i rodiny policie. Zase to byl skvělý a napínavý příběh.
Za mě opět 5*, Bryndza je prostě TOP. Těším se na další díly, ale do příštích dílů by mohl ubrat na brutálnosti. Doporučuji!!

Eduarda
01.01.2019 3 z 5

Brutální ano, ale brutálnější než předchozí podle mě ne - pokud jste zvládli Do posledního dechu, tak tohle vás, myslím, nepřekvapí. Klasický extrémně čtivý Bryndza, ke kterému se ovšem vracím jen díky jedinému - a to je Erika Fosterová.

Kamilajares
01.01.2019

Kniha přečtena hned, ačkoliv je téměř od začátku jasné kdo je vrahem, tak příběh je tak napínavý, že člověk přestává chvilkami dýchat :)
Poslední kniha mi přišla psaná trochu jiným stylem, takovým “brutálnějším” než předchozí díly :)

oolinkaa
31.12.2018 5 z 5

Další úžasně čtivý případ s Erikou..doporučuji všechny knihy od Roberta..

preny
30.12.2018 5 z 5

Naprostá bomba. Opravdu čím dál lepší,bylo to napínavé od začátku a konec mi vyrazil dech. Těším se na další příběh.

sagasir
30.12.2018 4 z 5

Všeho s mírou

Chladnokrevně je zatím u nás posledním vydaným románem Roberta Bryndza a autor se do něj pustil opravdu chladnokrevně. Jak se mu povedl? Stále je to velice čtivé, ale….. ale… no zatím nejhorší díl z jinak skvělé série. Když se podíváte na nějaké komentáře k této knize, tak u hodně z nich bude, že se čtenářům nelíbila krutost v ní a je pravda, že zde nám autor hodně zvážněl. Nebudu vám tu přímo popisovat v čem a jak abych vás nepřipravil o překvapení či celkový zážitek z četby, ale prostě jen nálezem rozřezaného těla to rozhodně nekončí. Někomu se ta změna může líbit, někomu zase ne. Třeba i to byl autorův záměr. Prostě zkusím to tak napsat a uvidím. Za mě se to úplně nesetkalo s úspěchem. Nějak jsem tomu zde nepřišel na chuť (byť mi to v jiných detektivkách vůbec nevadí, (viz. Masterton atd.) a hlavně mně to prostě k předchozím knihám autora nepasovalo. Jsem docela zvědav, jak se k tomu Bryndza postaví a zda tak násilný bude i další díl ze série či nikoliv. To je, však jen jeden důvod proč se mi toto dílo tolik nelíbí. Tím dalším je samotný děj. Přijde mi už takový moc nereálný a moc překombinovaný. Na druhou stranu se mi líbilo, že v ohrožení se ocitli osoby přímo s policií spjaté a tento motiv sepsal Bryndza dobře. Předposledním menším mínusem jsou v tomto díle u mě postavy. Erika na jednu stranu je se svojí tvrdohlavostí fajn, ale občas už to je i na škodu a občas si i říkáte ty …. proč to děláš? Úplně mi nesedli ani ty postavy záporného charakteru. Ta mužská byla taková až moc zkažená a ta ženská zase až moc ovlivnitelná. S postavami pak souvisí u mě i poslední mínus u této knihy a to samotný konec příběhu. Není tak úplně špatně zpracovaný, ale spíš, že jedna záporná postava jakoby byla stále naivní a naivní a věřila, že ten druhý záporák přece jenom taky má své hranice přes které nepůjde ani on. Přesto si však říkám jestli byla opravdu tak zamilovaná, slepá nebo prostě blbá, že tomu věřila a nebo tomu chtěla věřit a pak jakoby se divila a nechápala co vlastně dělala a prováděla. Trošku pozdě řekl bych. Dost už však těch negativ a přejděme k plusům. Rozsahově opět nic mimo aneb Chladnokrevně má 416 stran. Prostředí fajn, postavy vesměs jako celek spíše také fajn. Příběh je zajímavý, čte se rychle, nechybí mu napětí a originalitu a má uzavřený konec a nechybí ani opět milé poděkování autora čtenářům na konci knihy.

Chladnokrevně ve čtenáři asi vyvolává pár otázek. Proč autor tak zdrsněl? Bude na této vlně psát dál a nebo se vrátí ke svému osvědčenému stylu. Je láska opravdu tak slepá? Otázek se prostě nabízí spousta. Spoustu názorů určitě získá na sebe i samotné dílko samotné. Můj názor je takový, že tohle se úplně nepovedlo oproti předchozím dílům autora a za mě má tedy 75 %. Uvidíme s čím přijde Bryndza příště.