Inspektor s velkým mozkem

Inspektor s velkým mozkem https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/459478/bmid_inspektor-s-velkym-mozkem-hW1-459478.jpg 4 201 57

Inspektor Prevít série

< 3. díl

Inspektor Timothy Prévit je ve své podstatě stále stejný. Možná vychází z myšlenky, že co je dobré, nemá se měnit, ale spíš je mu to jedno. A pokud se chce změnit někdo jiný, nechť tak učiní a jeho nechá laskavě na pokoji. Také z těchto důvodů je nadále neoblíbený v práci a žije odloučen od své rodiny se svým milovaným dobrmanem Britem a papouškem Esmeraldou. Jenže z klidného pobývání ho vyruší vyšetřování dvojnásobné vraždy. A aby toho nebylo málo, přidá se k tomuto případu ještě jeden únos. Nyní je na Prévitovi, aby našel ten správný konec zamotaného klubka. Jenže Prévit už toho má dost... celý text

karel0684
17.07.2021 5 z 5

další setkání s inspektorem Prévitem. A opět skvělé. Moc se mi líbil humor a styl jak je to napsané. Oddechovka na delší cestu nebo jen tak na dvě odpoledne u vody.

janina66
15.07.2021 5 z 5

Opět skvělá oddychovka. Zas nechybí sarkastický humor Prévita. I když v této knize toho bylo méně. Ale kniha mě pobavila po dvou napínavých knihách, které jsem četla před tím.

harena
05.07.2021 4 z 5

Zatím poslední příběh detektiva Prévita, opět psaný se sarkastickým humorem. Neřeší jeden případ, ale rovnou tři a ještě pomáhá likvidovat zločince, kteří vykrádají miliony z humanitární organizace. Neuvěřitelné, jak se vše vešlo na pouhých 200 stránek. Chcete-li si odpčinout a pobavit se, je právě inspektor Prévit vhodným čtením.

studentice
20.06.2021 3 z 5

Tento díl mi přišel trochu slabší a druhá polovina překombinovaná. Nicméně celá série s "prevítem" mě bavila.

lenka.g
18.06.2021 4 z 5

Předchozí dva díly se mi líbily víc, ale pořád dobrý:) Potrhlých detektivů moc není a tak je to příjemné osvěžení:)

nela3812
02.06.2021 4 z 5

Inspektor s velkým mozkem byl mou prvotinou od českého autor Františka Niedla. Jedná se již o třetí díl série „Inspektor Prévit“, lze jej však dle mého názoru číst také nezávisle na sobě, ačkoliv se příběh odehrává v jedné časové linii. Nicméně neznalost předchozích dílů nijak nesnížila můj čtenářský zážitek a po dočtení jsem neměla pocit, že by mi z předchozích dílů chyběli informace. Detektivní příběh mě velmi rychle vtáhl do děje a přečetla jsem knihu téměř jedním dechem. Mimo to byla kniha sama o sobě čtivá, za což mohl především autorův styl psaní, který mi sedl. Krátké kapitoly, hodně přímé řeči = prostě skvělé!

V tomto díle se setkáváme s celkem čtyřmi případy: žhářství, dvě vraždy a únos. Popravdě jsem byla hned po prvních stranách trochu skeptická a nevěřila, že se tohle všechno skutečně vejde na pouhých 256 stran. Byla jsem však mile překvapena. Autor nejenže zvládl stručně a dostatečně barvitě popsat prostředí, ale také do něj geniálně zakomponoval hned 4 případy!

V celkovém zpracování vidím pouze 2 mínusy. Z čehož prvním mínusem jsou sprostá slova, ačkoliv chápu, že jsou součástí osobnosti hlavní postavy. Sprostá slova mi k Prévitovi seděli a dokonale dobarvovali a doplňovali jeho osobnost. Nicméně na to nejsem v knihách zvyklá a trochu nemile mě to překvapilo.

Druhým mínusem a bodem, který mi neseděl v koncepci celého příběhu, byl již zmíněný únos. Jeho vyšetřování bylo zvláštní a na můj vkus trochu brutálnější, než bych očekávala. Velmi pravděpodobně je to díky neznalosti předchozích dílů, jak jsem při čtení pochopila, nebyl to první ráznější a drastičtější čin, který Prévit podnikl. To však posoudím až po doplnění znalostí z předchozích dílů.

Co bych před svým konečným rozsudkem ještě ráda zmínila je jméno hlavní hrdiny – Prévit. Věřím, že nejsem jediná, kdo to opakovaně četl jako „Prevít“. I když myslím, že v tomto duchu to autor tak trochu zamýšlel. Inspektor je totiž tak trochu vypočítavý, ale geniální prevít.

Kvůli výše zmíněným mínusům bych dala knížce 3,5 - 4 z 5 hvězdiček, ale mohu ji s čistým svědomím doporučit všem milovníkům krimi. Především pak těm, kteří milují krimi s kapkou nebroušeného humoru. Po dočtení tohoto literárního díla i já sama sáhnu po dalších dílech z pera tohoto skvělého českého spisovatele. Žasnu, že jsem jej až do nedávna neznala, protože jeho díla si skutečně zaslouží pozornost.

orson
27.05.2021 5 z 5

Tahle série mě baví! Vtipných detektivek je sakra málo. Moc se mi líbí, jak se ta postava postupně vyvíjí a jsem zvědav, kam bude pokračovat. Jen prosím žádné globální spiknutí a podobně.

tereza1198
24.05.2021 4 z 5

Prévit ušel docela dlouhou cestu od té doby, co vylovil hysterku z rybníku a ztratil služební zbraň. Je sebevědomější a drsnější. Humoru ubylo, cynismu přibylo. Ale pořád je to super čtení. Moc se těším na další díl. Ještě dost věcí není dořešeno.

happy-smile
19.05.2021 4 z 5

Tato série mě opravdu baví. Přijde mi, že v tomto dílu bylo trochu méně humoru, ale i tak musím říct, že i tento díl si drží nastavenou laťku. Inspektor Prévit je v našich vodách něco unikátního a tak opravdu doufám, že toto nebyl poslední příběh série.

Jaruš7
15.05.2021 5 z 5

Další fajnovost z brka mistra.
Šmahem zdolat resty neschopných a vzhůru do boje s institucemi.
Troufalost má zázemí, a to není možné podceňovat, neboť co hýbe světem, má moc. Láska coby síla na pohon světa k lepšímu je chvilková, bláhová iluze, takže její cinkavý opak.

Citace: " Ještě jsme ani nezačali a už máme docela pěkné výsledky. Zítra mohu zatknout sám sebe. ...nemáme se za co stydět, to my jsme bojovali proti zlu."
"...vy byste se nechal operovat od doktora bez vzdělání, který to místo dostal jen proto, aby byla zachovaná při rozdělování míst rovnost mezi rasami?"

Těším se na IV., gradace je očividně plánovaná.

kolacky
14.05.2021 5 z 5

Nikdo neumí být tak asertivně drzý jako Timothy Prévit!

klokan.1905
04.05.2021 5 z 5

Inspektor s velkým mozkem...
Dostala se Vám do rukou tato kniha? V případě, že byste nečetli předchozí dva díly, Inspektor Prevít, Inspektor s velkým ptákem, tak ji odložte a přečtěte si tyto předchozí dva díly... Už u nich se budete velice dobře bavit se svérázným policistou Timothym Prévitem... Všechny tři díly jsou takové čtenářské jednohubky, ale zatraceně chutné... ;-)
Chcete si u čtení knihy příjemně odpočinout a zasmát se? Tato série je k tomuto jako dělaná...
V tomto pokračování bude inspektor Timothy Prévit řešit hned několik případů... Podaří se mu všechny vyřešit a udrží si vysoké procento objasněnosti? Neprozradím... ;-)
Doufám, že si autor najde čas na pokračování s mým oblíbeným prevítem Timothym Prévitem... ;-)
U knížek Františka Niedla nemůžete šlápnout vedle.. Jsou prostě skvělé a s klidným svědomím Vám je mohu doporučit k přečtení...

nero 13
01.05.2021 5 z 5

Jako vždy u knížek pana Niedla jsem se bavil, inspektor Prévit je stále ve formě a se svým sžíravým sarkastickým humorem řeší další případy, autor do příběhu zakomponoval i současné události odehrávající se v USA, například poslal Prévita do davu příznivců Black Lives Matter, kteří věrni myšlenkám marxistických zakladatelů tohoto hnutí si šli zrovna nakoupit bez peněz ke svým zcela určitě nadšeným spoluobčanům.
Jsem zvědavý jestli bude s Prévitem i čtvrtý díl, byla by škoda kdyby ne.

Boby17
26.04.2021 5 z 5

Poslední příběh detektivá Prévita, psaný s laskavým nadhledem, mě opět velice pobavil. Škoda, že série už končí. Nepochybuji ale o tom, že pan Niedl své věrné čtenáře nenechá dlouho na holičkách. Dávám všechny hvězdy a netrpělivě vyhlížím další munici do čtečky.

Ramiel
18.04.2021 3 z 5

Lehké, oddechové čtení na jeden, dva večery. Prévit byl zase prevít. Ale nevím, nějak to už nebylo ono... Té snahy o zábavnost možná bylo až moc. Stejně jako Prévitových ironických a sarkastických rozhovorů s nadřízenými a podezřelými.

kokrokr
11.04.2021 3 z 5

Druhého dubna jsem dopoledne koupil jako eknihu a večer měl přečteno. Není to špatné, ale předešlé dva díly byly přece jen o chlup zábavnější. Jsem zvědav, zda bude ještě nějaké pokračování. Náš inspektor totiž odešel od policie. Je ovšem možné, že ho autor nechá pracovat v civilu nebo ho přemístí do jiné bezpečnostní složky. Prévit má totiž zase techtle-mechtle s FBI. No, uvidíme.

babystar
10.04.2021 4 z 5

Detektivní příběh o tom, jak veškeré zlo bylo potrestáno. Tentokrát to je úplně jiný Prévit. Jako inspektor briskně vyřeší tři případy a nakonec i potrestá rozkrádače humanitární pomoci pro Afriku. Je zde spousta reálií ze současného New Yorku a okolí (včetně rabování a napadání policie) a jsou řešeny nejen vraždy, žhářství a rozkrádačky, ale i otázky rasizmu a korupce. Jen humoru je zde poskrovnu.

František Niedl
česká, 1949
2006  89%Čtvrtý králův pes
2012  89%Platnéř
2012  89%Útěk do pekel
2013  92%Čas vlků
2016  90%Rytíři z Vřesova

Kniha Inspektor s velkým mozkem je v