Ikabog

Ikabog https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/450636/bmid_ikabog-dDo-450636.jpeg 4 610 149

Napínavý pohádkový příběh plný naděje, s ilustracemi českých dětí. Království jménem Přehršlánie bývalo nejšťastnější na světě. Oplývalo spoustami zlata, zdejší král měl nejkrásnější knír ze všech a po místních dobrotách lidé tančili blahem. Jen v mlžném Mokřadu na severu žil podle legendy strašlivý Ikabog. Všichni věděli, že jsou to povídačky, ale ty někdy začnou žít vlastním životem. Co když se taková legenda rozhodne srazit království na kolena a unést dvě děti ve víru dobrodružství, o které ani za mák nestály?... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Pohádky
Vydáno: , Albatros (ČR)

The Ickabog , 2020

Anavi8912
20.05.2021 3 z 5

Odpočinkové čtení.

Booklice
19.05.2021 3 z 5

Knihu jsem četla v originále tak, jak ji autorka zveřejňovala na webu. Zpočátku to bylo zajímavé, ale potom mě přestaly bavit neustálé intriky a vraždy záporných postav. Chvílemi jich bylo na můj vkus až moc. Nakonec ale kniha nebyla špatná. Líbilo se mi, že tam Rowlingová vetkala svůj smysl pro detail a že i zdánlivé maličkosti z úvodu hrály na konci velkou roli.

DK197
18.05.2021 4 z 5

E-KNIHA: Ikabog je poněkud temnější, spletitá pohádka, která mě bavila. Ovšem stejně jako jiné mě překvapila ta drsnost. Na druhou stranu, sama autorka příběh předčítala vlastním potomkům a líbila se jim. Navíc pohádky minulosti byly ještě daleko krutější. Takže ty své děti možná trochu podceňujeme. Tedy znovu - Ikabog se mi líbil. Jen ten konec jsem očekávala jiný. Zkuste to i vy. Tenhle příběh je rozhodně originální. A já doufám, že autorka nepřestane pro děti psát.

Štěpinambura
17.05.2021 5 z 5

Kniha se mi strašně líbila. J.K.Rowlingová v mích očích zase velice stoupla. Moc mě bavilo knihu ilustrovat.

Datr1
07.05.2021 5 z 5

Tuhle knížku dostal můj vnuk k 8.narozeninám, a půjčil mi jí k přečtení. Čte se moc hezky, je trochu drsná, ale Andersen je mnohem horší, pro děti. A v televizi jsou i v animovaných pohádkách mnohem drsnější scény. Harry taky není nic pro malé děti a zbožňují ho. Já se moc těším, až jim (jsou 2 kluci) to budu o dovolené předčítat.

bárbra13
02.05.2021 4 z 5

Do čtení této knihy jsem šla s tím, že si odpočinu u knížky pro děti. Ale obyčejná pohádka to opravdu nebyla.
Moc se mi líbil svět, do kterého byl děj zasazený. Postavy byly skvěle popsané a příběh byl poutavý. Kniha přinesla krásná ponaučení nejen v závěru.
Přece jenom jsem musela dát o hvězdičku míň. Nedokážu si totiž moc představit, číst tuto knihu dítěti. Některé pasáže na mě byly moc drsné, vzhledem k tomu, že je to pohádka. Snad nikdy nezapomenu na pasáž, kde se zmiňuje, že se hřbitov za sirotčincem plní čím dál víc..
Ale dospělákům knihu doporučuji. Už je kvůli těm krásným ilustracím od dětí.

whiolet
29.04.2021 4 z 5

Vážně tuhle knihu někdo srovnává s Harry Potterem? Vždyť je to něco jiného... Chápu, že někdo může namítat "Harry Potter byl tak úžasný a tohle je jen slabý odvar" no ano je to pravda, jenže víte co? Bohužel nic co J.K.Rowling napíše se nikdy Harry Potterovi rovnat nebude...
Kniha se mi líbila, strašně jsem dětem fandila, Ikabog byl super, tak jako celá ta myšlenka ( tak dlouho vlk lhal o tom, že sežral všechny ovce, že, když to udělal nikdo mu to nevěřil) na druhou stranu si neumím představit, že to moje dítě čte. Bylo tam moc smrti, násilí a smutku.
Těžko říct, ale knížku pro děti bych si představovala, trochu jinak :)

ydnac
27.04.2021 3 z 5

Ále tak hezká pohádka :-)
Samozřejmě jsem měla velké očekávání od autorky Harryho Pottera asi jako všichni, ale za to si můžu sama :-)
Dítětem nejsem již dlouho tak nevím od kolika let bych tuto knihu doporučila číst, no myslím, že 7 je málo, to asi ještě nepochopí.
Četlo se dobře, mrtvoly se kupily, rádcové krále se s ničím moc nepárali a chudák Ikabog čeho všeho se dopustil.... nebo ne ? :-)
Ilustrace od dětí jsou super nápad :-)
Podle mě normální kniha, která mě bavila a v tom správném věku by to bylo nejlepší :-)

Kikulka97
26.04.2021 3 z 5

Myslím, že tato knížka může s klidem následovat ty, na které byla uvalena kletba krásných obálek. Vizuálně - za mě lluxusně zpracovaná knížka, i nápad se soutěží ilustrací super (a že ty ilustrace jsou krásné, klobouk dolů před všemi, co je kreslili).

Co se týče děje - na můj vkus je začátek poměrně zdlouhavý, střední část knihy na děti vcelku depresivní (raději nepočítám, kolik kapitol končilo tím, že osud v nich zmíněných postav nebude jiný než tragický) a konec měl docela spád a tam jsem si čtení docela užila (i když teda problematika Ikabogů a nahrobení....ehm, budiž)
Pominu-li fakt, že dnešní děti jsou patrně už zvyklé na jiný "styl" pohádek (akční filmy, kde smrt nebývá výjimkou), těžko říct, co si z toho odnese šesti-, sedmileté dítě (to je na posouzení jiných). I když příběh byl vskutku dobře promyšlen (to se zase musí nechat ;)), nemůžu říct, že bych byla uchvácena. Možná je to tím, že už jsem na to stará, možná je to tím, že místy to bylo na mě příliš zdlouhavé a dějově se to neposunulo. Každopádně byly zde i momenty, které jsem si užila. Takže 3,5 hvězdičky za mě.

Lexand
21.04.2021 3 z 5

Je to spíš slabá knížka vzhledem tomu, co autorka zatím předvedla. No a co?

Lea_41
21.04.2021 5 z 5

Je to něco jiného než Harry Potter, ale líbila se mi. Mrzí mě že jsem si ji nekoupila. Je to opravdu pohádka, sice trochu krvavá a hodně mrtvol. Ale za mě super.

mysa.cek
19.04.2021 2 z 5

po Harrym a Cormoranovi s Robin, som si myslela, že pri Rowlingovej nemôžem šliapnuť vedľa...ale toto je skoro nečitateľné. až mi je ľúto, že som do knihy investovala peniaze. vražda v každej kapitole, politika,... pre 7 ročné deti určite nie. navyše nejaký divný, ťažkopádny preklad. za mňa veľké sklamanie. dve hviezdičky dávam nápadu s detskými ilustrátormi a vypiplanej obálke..

Litocha
19.04.2021 3 z 5

Mrzí mě, že to musím napsat, ale pro mě bylo čtení knížky docela boj. I přesto, že má krátké kapitoly a množství ilustrací (dobrý nápad, některé byly opravdu skvostné), přišla mi většinou rozvleklá a tempo nabrala až v závěru. Neprospěl jí ani podivný překlad - názvy a jména byly nesourodé a mnohdy uchu nelahodící (a jsem ráda, že jsem knihu nepředčítala, to by bylo ještě horší). Věty byly na Rowlingovou netypicky strohé (nostalgicky jsem vzpomínala na Harryho Pottera, kde dokázala slovy vyčarovat magický, a přitom reálně působící svět).
Kniha opravdu má leccos z pohádky, ale zařazení závažných politických a společenských témat působí mnohdy násilně, je tam toho moc. Taky si vůbec nejsem jistá udávaným věkovým zařazením (a kdo, proboha, přiřadil k téhle knize dokonce štítek pro děti od pěti let?), jako knížka pro prvňáky mi to fakt nepřijde. Musím ale ocenit vyústění knížky a celý proces nahrobení je krásně vymyšlený.
I když je u knížky nad čím přemýšlet a má i některé světlé momenty, toho zla, manipulace, beznaděje a bezpráví na mě bylo zkrátka moc, a než se mi ji podařilo zdolat, musela jsem překonat čtecí krizi. Takže další čtení asi nehrozí.

simon.cervenak
16.04.2021 4 z 5

Dobrý, ale moc mrtvejch.

Zujaja
15.04.2021 5 z 5

Kniha se mi líbila a docela hodně. Za sebe můžu říct, že doporučuji číst s dětmi. Byla jsem na příběh zvědavá, s příběhy Harryho Pottera nemá kniha nic společného, zároveň si myslím, že je více náročnější pro dětského čtenáře, protože se daleko více přibližuje nám lidem a našim povahám. Kniha se krásně četla a snad se k ní někdy dcera vrátí. Možná by za to stálo, aby si ji v dnešní době přečetli všichni, hlavně tedy dospělí a hlavně ti dospělí, kteří rozhodují o důležitých věcech ...

Kačaba79
15.04.2021 4 z 5

Na knihu jsem byla moc zvědavá a jelikož jsem neměla v této době nic pro čtení před spaním, riskla jsem to. Mám dceru 6 let a 12 let a mohu říct, že již dlouho se mi nestalo, aby i starší čekala na čtení před spaním. V průběhu čtení jsem trnula hrůzou jaké psychické problémy mladší budu řešit, ale naštěstí nic. Vzala to. Nemuseli jí dojít všechny souvislosti, ale příběh se jí líbil. Smrt neřešila, ale horší bylo odloučení od rodičů. Starší si z příběhu brala zase chování Flusbrocka a nevěřila jak mu to může procházet. Úžasně inspirativní na další povídání s dětmi.

lenkaBajza
12.04.2021 4 z 5

Příběh mi připomínal pohádku Tajemství staré bambitky, kterou miluju:)
Na rozdíl od zmíněné pohádky ale tento příběh obsahoval řadu popisů i situací, které nejsou dle mého vhodné pro děti.
Já ale s příběhem byla spokojená:)

petrarka72
10.04.2021 5 z 5

Pohádka o dobru a zlu - nebo mýtus o strachu a lžích, co si kdo vybere. Příběh zábavný a myslím, že stravitelný jak pro mladší děti (v té "příšeří" lince, v dětských identifikačních postavách, tématu kamarádství...), tak pro ty starší (mimo jiné pro postupné zjišťování, že nic není tak jednoduché, jak to vypadá) - a dospělí si také najdou to svoje (třeba to, že nevědomost není omluva, že na hrůze se lze podílet z dobrých důvodů, že chyby dělá každý, ale odpuštění si lze zasloužit... nebo že šťastné království může s přehledem zničit jeden zručný manipulátor). Způsob původního publikování respektuhodný, ilustrace kouzelné. Pro ty, kteří mají pocit, že drastiky a smrti je příliš - není jí více než třeba v českých lidových pohádkách (vzpomeňme na všechny panny obětované drakovi a týmž zabité rytíře, zrádné bratry či "přátele", intrikánské rádce, zesnulé rodiče, macechou trápené, vyhnané, ztracené, potažmo sežrané děti, naplněné strašlivé věštby...), Rowlingová jen dopouští, abychom si ke každé postavě, včetně těch s tragickým osudem, vytvořili osobní vztah, třeba tak, že jim dá jméno... A mimochodem - jak asi chutná panenský sen? :-)

Vknihách
09.04.2021 5 z 5

Ikabog nás, mňa aj dcérku, zaujal na prvý pohľad. Nádherná obálka a prekrásne ilustrácie slovenských detí (dokonca aj tu som musela čítať meno,vek a bydlisko dieťaťa-no a samozrejme, či dieťatko od nás býva ďaleko). Veľa čitateľov vraj deťom knihu neodporúča,ale je to samozrejme na každého individuálnom rozhodnutí a zvážení. My sa nebojíme čítať žiadnu knihu. Veľa sa rozprávame aj počas čítania, takže niektoré pasáže čítam na viackrát. Ide mi o to,aby dcérka text pochopila. Aby vedela, čo je dobro a zlo. Prečo ľudia klamú, vraždia, prečo sú krutí, sebeckí a aký to má pre nich dopad. Prečo je lepšie byť dobrým a čestným človekom,aj keď je táto cesta väčšinou oveľa náročnejšia. Prečo je dôležité priateľstvo, empatia, milujúca rodina a prečo nie je priateľ každý,kto sa tak tvári. Musím povedať, že Rowlingová sa s ničím 'nepára' a intrigy, manipulácia, zákernosť, tyrania a vraždy sú tu častým javom. Celým príbehom zúri pomyselná bitka medzi dobrom a zlom. Dcérku od začiatku príbehu zaujímalo hlavne to, či je Ikabog, tá odporná príšera z bažín, skutočný. To sa dozviete pri čítaní ;)

Radzha
07.04.2021 5 z 5

Rowlingová prostě umí.
Knížku jsem přečetl během pár večerů a nemohl jsem se od ní odtrhnout.
Příběh rychle plyne, ilustrace od českých dětských výtvarníků skvělé, popis a děj dokonalý (jak to u této autorky bývá).
Jediné, co jsem byl zaskočen, tak je brutalita, která se v knížce objevuje. I jako dospělém čtenáři mi to přišlo poněkud drastické, natož na dětskou literaturu.
Takže za mě rozhodně super knížka pro dospělé, která má v sobě nějaké poslání, ale ne pro dítě pod 10 let. Je to sice pořád pohádka, ale rozhodně pro větší děti.