Hypotéza lásky

Hypotéza lásky https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/510917/bmid_hypoteza-lasky-xBk-510917.jpeg 4 1531 346

Romantická komedie, která zbořila sociální sítě! Olive je doktorandka na Stanfordu. Na trvalé romantické vztahy příliš nevěří, zato její nejlepší kamarádka ano. Takže pokud ji chce přesvědčit, že s někým randí a její milostný život nabral správný směr, musí na to jít chytře. Vědci totiž potřebují důkazy. Proto Olive, jako každá jiná sebevědomá bioložka, zpanikaří a políbí prvního muže, na kterého narazí – Adama Carlsena. Mladý, v oboru uznávaný profesor má pověst přísného školitele. Byl tak jejich polibek největší chybou, kterou Olive v životě udělala, nebo se tohle setkání může vyvinout v něco víc? Kniha obsahuje také bonusovou kapitolu.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: ekniha , Ikar (ČR)

The Love Hypothesis , 2021

bajulda
16.10.2023 5 z 5

Nutně jsem potřebovala proložit vážnější knihy romanťárnou, a tahle kniha to dokonale splnila. Nečekala jsem nic hlubokého, jen odpočinek u oddevhovky. Do knížky jsem se krásně začetla, zavzpomínala na roky strávené vysokoškolským výzkumem a mírně se zklamala, že na naší fakultě nebyl nějaký pan Carlsen.

Laf
15.10.2023 5 z 5

Ani jsem to nečekala, ale tohle byla bomba. Hned mne to vtáhlo a líbilo se mi to od začátku do konce. Také se mi líbilo, že příběh byl zasazený do akademického prostředí, takže to byla příjemná změna. Rozhodně to za přečtení stojí ;)

Potolu
14.10.2023 5 z 5

Milé, čtivé, vtipné, oddechovka. To, co jsem potřebovala v pravou chvíli. :-D Jasně, některé situace příliš předvídatelné, některé klišé, některé výrazy... Ale co. Splnila svůj účel na chvíli nad ničím moc nepřemýšlet. :-)

barborazveze
11.10.2023 5 z 5

Už dlouho jsem se tak nebavila. Skvělé, milé, romantické až na půdu. Když jsem knihu brala do ruky, kroutila jsem očima a fakt jsem nečekala, že mě to chytí tak, že za dva dny budu mít zhltnuto. A to jen proto, že jsem musela do práce. Prolog vypadal... Dobře, není to psané špatně. První kapitola mě dost vyděsila, po čem jsem to sáhla, že to jede dost zostra. Ta situace, kterou hlavní hrdinka vytvořila byla dost ujetá, ale kupodivu to nějak fungovalo. Fakt jsem se bavila, jejich diskuze mi přišly milé a vtipné, hihňala jsem se u toho jak puberťačka, fakt. Bylo to neskutečně upřímné, některé obraty jen tak z hlavy nepustím, vzájemné dobírání si "sladkomilná" a "zeleninožrout" se táhly celým příběhem a fungovalo to. Jedna kapitola čistého porna, ale i to se docela dalo zkousnout a bylo to napsané vlastně docela dobře. A Olive s Adamem teď nějakou dobu budou žít v mé hlavě a vůbec netušim, kdo je vyžene. Natož, jestli je vyhánět chci.
Btw: fakt, že to vzniko z fanfikce pořád přetřásám a stále jsem se nerozhodla, zda tohle vědomí knize pomohlo nebo ne. Na daném páru jsem nikdy neujížděla, ale trochu by mě ta původní podoba zajímala. Na druhou stranu čím dál se Adam vzdaloval své předloze (minimálně si troufnu tvrdit, že má Adam výrazně lepší sociální cítění než jeho předloha), tím mi byl vlastně sympatičtější. A taky to celé mělo vibe fanfikce. Hodně dobřě napsané, s hodně dobrým editorem, který to pak učesal.
No nic, jdu hledat další knížky autorky a na pár dní se s nimi někam zavřít.

JessicaCorny
10.10.2023 3 z 5

Do čtení této knížky jsem se pustila, protože mě zajímalo, jak dobrý musí příběh být na to, aby se stal z fanfikce bestsellerem. A taky protože si občas ráda přečtu nějakou tu 'reylo' fanfikci. xD

Nevím co jsem čekala, ale asi něco víc, vzhledem k tomu, jak ji všichni doporučují. Příběh jako takový byl vtipný, chytře napsaný, lehce se četl, rychle utíkal a poslechla jsem si to celé za méně než týden. Ale zároveň to bylo také šíleně předvídatelné a plné klišé, které jsme už viděli ve filmech nebo knihách 50x. Za celou knihu jsem byla něčím překvapená asi tak jednou. Takže jsem si uvědomila, že současné romantické novely asi... nebudou můj šálek čaje?

Co mě bavilo byl vhled do života PhD studenta. To bylo zajímavé.

Abych to shrnula, byla to dobrá odpočinkovka a mám pocit, že kdybych tento příběh četla jako fanfikci na 'reylo' asi bych byla nadšená. Nevím proč, ale jako originální příběh to pro mě prostě nezafungovalo. Což je divné, takže si budu muset asi přečíst další knihu od této autorky, abych přišla na to, proč. Ale přiznám se, že se mi do toho, po Hypotéze lásky, nijak extra nechce. :/

JanickaP
10.10.2023 3 z 5

(SPOILER) Ja se na tu knizku tak tesila. Anotace me opravdu chytila, ale... Sice super zmena v prostredi, inteligentne napsaný dej, ale to pro me koncilo. Dialogy mezi hrdiny jsou priserne, takhle se spolu nebavi ani pubertaci (i ti dokazou mluvit vic sexy :D ac jsou jeste nedospeli), chemie mezi Adamem a Olive sice je, ale nedokázala se na me prenest. Jako Adamovi je 34 a vypadalo to,ze je panic ve vsech směrech:D, Olive to same - da pusu klukovi a je z toho hotova. Vlastne se pro me stala knizka zajimavou az v posledni třetině. Škoda toho.

obedova.pauza
10.10.2023 4 z 5

Na hypotézu najdete na profilu celou recenzi, ale jedná se o romantický příběh z vědeckého prostředí a jako takový je ideální na čtení o letní dovče. Jako ostatně jakákoli jiná kniha od autorky
Ali Hazelwood. Takže pokud toužíte prožít nějakou tu příjemnou "naivní" romanci, směle do toho!

iveta3689
06.10.2023 2 z 5

Evidentně nejsem cílová skupina takové knihy, protože s hodnocením půjdu proti všem. Romantické to asi bylo, vtipné nijak zvlášť. Hlavní hrdinové se chovali jako malé děti, dialogy byly minimálně zvláštní.

Knihomolka_176
05.10.2023 5 z 5

Můžu dát milion hvězdiček?
Hypotéza lásky je další z knížek, které z nějakého důvodu prosluly na TikToku. A i když nejsem zrovna Tiktok fanynka, ráda čtu tyhle populární knížky, abych zjistila, proč mají takový hype.
A tahle knížka si všechnu tu pozornost rozhodně zaslouží. Od začátku do konce jsem se rozplývala a nemohla přestat číst. Přečetla jsem už desítky romantických knížek, ale v žádné jsem se tak nenašla. Olive byla uvěřitelná, opravdová a svá a já se naprosto zamilovala do její povahy a smyslu pro humor. No a Adam Carlsen je bůh, sen naprosto každé holky. A tím nemyslím jen po fyzické stránce, která je perfektní, ale zároveň i co se týče vlastností - není ani zčásti toxický jako spousta obdivovaných charakterů, je věrný, hodný, milující a podporující.
S Olive tvořili naprosto úžasný pár, jejich chemie byla cítit z každé stránky. Už teď se mi po nich stýská a jsem si jistá, že si tuhle knížku za pár měsíců přečtu znovu.

Littlemonday
30.09.2023 5 z 5

Perfektní oddechový románek, který je předvídatelný jako všechny tyhle pohádky pro nás holky, ale stojí vážně za to!

Hlavní hrdinka Olive mě trochu štvala tím, že nebyla schopná nikomu nic narovinu říct a neustále si ztěžovala život, ale samozřejmě musela být trochu švihlá, aby všechno fungovalo, jak má.

A Adam? Toho jsem si brutálně zamilovala! Přísný, ale férový, inteligentní, pozorný a ještě namakaný? To chceš.
Jeho humor, péče, pracovitost, pragmatičnost, to všechno se mi moc líbilo!

Jejich přátelé byli také skvělí, jejich příběhy nebyly vyprávěny tak do hloubky, ale stačilo to na to, aby je člověk dostatečně “poznal a mohl se radovat a smutnit i z těchto dějových linek a osudů.

Prostředí školy se zaměřením na biochemii bylo jen třešničkou na dortu, okamžitě bych se s Olive vyměnila a žila její život.

Moc doporučuji!

5/5

kristyna1305
21.09.2023 5 z 5

Když jsem četla recenze na databázi, tak jsem po koupení knihy byla lehce v obavách. Přeci jen na sociálních sítí to má neskutečný hype a tady to tak moc nevypadalo. Nenechala jsem se odradit a do čtení šla s předpokladem, že to bude fajn.

Musím říct, že se okamžitě zařadila do mých oblíbených knih! Opravdu! Řadím tam Colleen, Acotar a poté Hypotézu.
Nevím, zda je to tím, že se děj odehrává na postgraduálu biologie, což je téměř moje situace, nebo úžasným humorem, vědeckou stránkou, či lehkou ztřeštěností hlavní hrdinky, ale já si to neskutečně zamilovala.

Okamžitě jsem objednala v předprodeji další díl ze série a nemohu se dočkat až se opět začtu do skvělého stylu psaní Ali H.

Pokud váháte dejte tomu šanci, věřím že nebudete litovat <3

Eva P.
20.09.2023 3 z 5

Hypotéza lásky určitě vyčnívá humorem spojeným s akademickým prostředím, ale bohužel se jí nevyhnula mnohá otřepaná klišé a často jsem měla pocit, že se hrdinové nechovají adekvátně svému věku a dost mi to kazilo celkový dojem z knihy.

KnihománieN
19.09.2023 3 z 5

Tato kniha se honosí nálepkou senzace TikToku, která mě pochopitelně nalákala, hned vedle stovek krásných recenzí.
S tématem fake dating je možné se setkat třeba v knize Láska po španělsku, která má báječnou atmosféru, ale jinak nějaké ty výhrady bych k ní měla. V tomto případě jsem očekávala něco velmi podobného.
Hlavní hrdinkou je Olive, která je studentkou postgraduálu. Jako postava měla své mouchy a některé její pohnutky byly nelogické, ale sympatie k ní jsem si získala. S mrzutým profesorem Adamem už to bylo horší. Každý takový mračoun bývá v knížkách neuvěřitelně sexy, což fungovalo i zde, ovšem tu cestičku k němu jsem si nenašla, působil příliš cize.
Hlavní motiv předstíraného vztahu je dost pochybný a pro dospělé lidi to platí dvojnásob.
A nakonec to hlavní, romantická linka. Ve vědecké prostředí působilo vše velmi osvěživě a nově a ta chemie tam prostě byla. Hlavě ze začátku, kdy přichází opatrné oťukávání a poznávání, jsem mezi postavami cítila příjemné napětí. S příchodem prvních pikantních scén ovšem vymizelo. Stalo se mi to už u mnoha knih, že to prvotní nadšení tehdy ochladne, ale bohužel to bylo i zde.
Od jakožto senzace jsem čekala víc hmatatelného jiskření a tu pravou senzaci. Zachránilo to vědecké prostředí, které pro mě bylo novinkou, a dobrý začátek, ale zatím nedovedu říct, jestli ještě po nějaké knize této autorky sáhnu.

Katanov
16.09.2023 5 z 5

Tohle bylo tak pěkný! Zpočátku bych nevěřila, že Olive dostane z Adama kloudné slovo, ale nakonec to vyšlo! Líbilo se mi, jak drobnými detaily udržela autorka jejich osobnosti. On suchar pijící černou kávu, zatímco naproti němu sedí holčina s láskou k přeplácanému dýňovému latté s posypkou. Četlo se to samo a můžu doporučit.

Monique66
14.09.2023 4 z 5

(SPOILER) Knížku jsem četla v angličtině a rozhodně bych si ji více užila v češtině, i když tohle mělo taky něco do sebe.
Byla romantika, při které se ženy rozněžní, jak krásné to je a pak moment, kdy se vám chce hlavní hrdinku nakopat do zadku, ale nakonec se vše skrze štěstí dá do pořádku. Taková ta knížka, kterou si vezmete na dovču, jako oddychovku. Navíc je úžasné vidět propojení znalostí z oblasti vědy, což bylo pro mě osvěžující, víc takových knih. Věda jede!

Marekh
12.09.2023 5 z 5

Autorka publikovala hodně odborných článků týkající se nervové soustavy. Pochází z Itálie, přestěhovala se do Ameriky. Získala doktorát z oboru neurovědy. Žila také v Německu a v Japonsku. Stala se profesorkou. Píše příběhy z akademického prostředí, poněvadž toto prostředí dobře zná.

Jedná se o romantickou komedii. Hlavní postavou je mladá žena OLIVE (26 let), která je doktorandka na Stanfordu. Jednoho dne políbí doktora ADAMA CARLSENA (34 let), mladého profesora, z kterého mají studenti obavy. Políbí ho z důvodu, protože chce, aby její kamarádka ANH viděla, že má nového partnera a mohla s klidným svědomím pokračovat ve vztahu s jejím bývalým partnerem. Olive se s Adamem dohodnou, že se stane jejím falešným přítelem. Brzy se koná velká vědecká konference a Olive má na této konferenci vystoupit. Dojde však k určité události, která ohrozí její budoucí kariéru..

OLIVE má zelené oči a hnědé vlasy, je svobodná a bez závazků. Pochází z Kanady. Plně se věnuje svému studiu. Její mamka bohužel zemřela na rakovinu slinivky, a proto se rozhodla ponořit plně do studia a provádět laboratorní výzkumy na onemocnění rakoviny slinivky, aby se včas odhalil výskyt a zachránili se tím lidské životy. Chce získat doktorát, v laboratoři je šikovná, avšak její slabinou je prezentovat své výsledky před ostatními lidmi. Kolem sebe má také kamarády doktorandy, které Olive mají rádi a ona je. Jezdí na kole. Má ráda dýňové latté a chipsy se solí a octem.

ADAM je mladý profesor, rovněž je svobodný a bez závazků, je vysoký, má tmavé oči a vypracovanou postavu. Doktorandi ho nemají rádi, protože je hodně přísný a jde z něj strach. Mnoho doktorandů ukončilo studium kvůli němu. Je otázkou, jestli je jeho chování vůči doktorandům správné, jestli by nepomohlo být k nim více vstřícnější a naslouchat jim, jinak formulovat zamítnutí jejich obhajoby. Jeho mamka pracovala jako velvyslankyně USA v Holandsku.

Olive a Adam hrají před ostatními divadlo, že spolu chodí, ale je to jen na oko. Každou středu se na chvíli setkají ve Starbucksu, aby se ukázali mezi lidmi a setkávají se na dalších akcích. Postupně se čím dál tím více sbližují a Olive zjišťuje, že Adam není tak hrozný, jak se na první pohled zdá..

Líbilo se mi, že se kniha odehrává ve vysokoškolském prostředí. Nahlédneme do prostředí vysoké školy, jak to chodí při doktorském studiu včetně přidělování grantů a všechno z této oblasti.

Kniha obsahuje také hodně humoru. Kniha obsahuje také erotickou scénu, které se mohla autorka vyhnout, anebo ji nemusela popisovat do takových podrobností. Kniha obsahuje také bonusovou kapitolu (bonus k patnácté a šestnácté kapitole), která popisuje erotickou scénu z jiného úhlu pohledu.. Myslím si, že tuto bonusovou kapitolu si mohla autorka odpustit. V knize se také vyskytují vulgarismy, ale naštěstí jich není mnoho.

V knize se nachází také ukázky e-mailů a chatová komunikace.

Kniha obsahuje PROLOG a EPILOG. V závěru se nachází POZNÁMKA AUTORKY a PODĚKOVÁNÍ. Na počátku každé kapitoly se nachází hypotéza.

V Poznámce autorky jsem se dočetl o federálním zákonu HLAVA IX, který zakazuje jakoukoli formu diskriminace s ohledem na pohlaví. Řeší situace zahrnující různé přestupky (nepřátelské pracovní prostředí, sexuální obtěžování a útoky). Hlava IX je dokumentem, který garantuje rovný přístup ke vzdělání a chrání studenty i zaměstnance proti diskriminaci na základě pohlaví.

Celkově se kniha četla dobře. Knihu hodnotím na 90 %.

laura
12.09.2023 5 z 5

Srdce se zlomí mnohem snáz než ty nejslabší vodíkové vazby...

Krásné. Úsměvné. Vtipné. Romantické. Tohle mi sedlo a to tak moc, že lituju, že už je konec. Víte, jak to skončí. Víte, co se bude dít. Víte vlastně všechno už na začátku a přesto... přesto...

...zatímco oba pod zavřenými víčky prostě jen byli... tady, jeden s druhým.
Tiše. Nehybně. Naposledy.

Autorka napsala svižný, humorný příběh z univerzitního prostředí, který nenudí, pobaví, vykouzlí vám úsměv na tváři, dokáže vás odbourat, že se smějete nahlas, a chcete víc. Chcete mnohem víc...

Copak jsou nějaké jiné ženy? Já myslel, že jsi jen ty...

Příběh o lásce, postgraduálním studiu, nepřístupném profesorovi, prošlých čočkách, jednom setkání v univerzitní umývárně, jednom bláznivém polibku a spoustě náhod, které možná náhodami nebyly... Příběh o přátelství, samotě, opuštěnosti, touze něco dokázat, o naději, snech, které se plní (když opravdu chcete), o zradě a bolesti, nedorozuměních, podpoře a touze. Příběh dvou lidí, kteří by se možná nepotkali, nebýt TOHO večera...

Bylo to děsivé. Děsivé tím, jak krásné to bylo. Jak snadné by bylo s tím nikdy nepřestat. Nechat čas, aby plynul do nekonečna, zapomenout na všechno ostatní a prostě zůstat v tomhle okamžiku... Navždycky.

Úžasné, něžné. Ještě teď mám připitomnělý úsměv na tváři a v duši krásno. Jo! Tohle rozhodně ANO...

tereza8418
11.09.2023 4 z 5

Romantarna jako prase,vlastne hned vite,jak to dopadne,ale samozrejme to neni tak jednoduche Peprna eroticka kapitola me celkem prekvapila,to bych od takove knihy necekala,ale vlastne proc ne
Pro me prijemne ozvlastneni detektivek a fantasy,krere bezne ctu. Ctive,prijemne pocteni a vedecke pozadi pribehu pridava na zajimavosti.

tatjana1737
11.09.2023 5 z 5

(SPOILER) !!! POZOR SPOILERY !!!

Další z knih, na které jsem v rámci rezervací v knihovně musela dlouho čekat. Coby fanynku seriálu Teorie velkého třesku mě to bavilo hodně, Olive by klidně na nějaké konferenci mohla v rámci panelové diskuse nebo afterparty v baru potkat Bernadette :-). Jen pokud porovnávám jako externí doktorand humanitních věd, připadá mi, že naše univerzity pro postgraduální studenty nejsou tak brutálním prostředím jako ty americké.

U erotických scén jsou více méně dvě cesty, jak se s nimi spisovatel může popasovat, a to buď psát hodně otevřeně (ale pak hrozí, že se některými použitými výrazy netrefí do vkusu čtenářstva) nebo jinotajně - vybalancovat to je velmi těžké. Zde překladatelka mohla místy volit jiné výrazy (po láskyplné předehře mi sloveso "šukat" přišlo jako pěst na oko) a autorka zase mohla ubrat na explicitě a detailech. (Opravdu jsem nepotřebovala číst o tom, že Adam nasál celý jeden pysk.) Každopádně, i když hodně podrobná, sexuální scéna je v knize vlastně jenom jedna (ale zato dvakrát). Škoda, že knihu hyzdilo několik překlepů a chyb, celkově se hodně povedla - i když Adam z obálky nevypadá jako Adam z mojí hlavy. Jistě, děj obsahuje různá klišé, lásku ústřední dvojice vidí všichni kromě ústřední dvojice a od začátku je jasné, jak to dopadne, ale je to napsané čtivě, vtipně a bavilo mě to celou dobu. Lituju snad jen toho, že záporná postava se odkopala moc brzy a konflikt skončil dříve, než začal.

Zatímco Transcendence, na níž jsem v rámci rezervací také dlouho čekala, mě spíše zklamala, u Hypotézy lásky jsem měla očekávání nízko a byla velice příjemně překvapená. Bavily mne i dílčí hypotézy v úvodu kapitol, které napovídaly, o čem kapitola bude, a bylo znát, že autorka univerzitní prostředí dobře zná. (Na rozdíl od jiných knih, které se sice na univerzitách odehrávají, ale autor spíše potřeboval nějaký dějový rámec než že by se v prostředí reálně vyznal.) V rámci žánru velmi zdařilá kniha - Hazelwood si ji opravdu vymazlila a svojí potřebou psát i něco jiného než akademické texty se mi zařadila po bok Leonarda Hofstadtera a dalších sympaťáků z Pasadeny. I když jsou zde dějová i romantická klišé, a i když je jasné, jak to skončí, zasazení do univerzitního prostředí pro mne bylo něčím novým a suma sumárum, je to milá oddechovka, takže za mne za plný počet.

lenkaabooks
06.09.2023 3 z 5

Romantika z univerzitního prostředí. Občas to bylo vtipné, jen některé peprné výrazy byly opravdu zbytečné.

romantika

2023  85%Hypotéza lásky