Čtvrtý králův pes

Čtvrtý králův pes https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23839/bmid_ctvrty-kraluv-pes-65ad5b7334b44.jpg 4 729 177

Hynek Tas z Boru série

Podtitul: Historický román z doby Václava IV. Děj románu zavádí čtenáře na přelom 14. a 15. století do doby vlády Václava IV. Do království, kde každý bojuje s každým, se po mnoha letech vrací z Itálie Hynek Tas z Boru, tvrdě vycvičený středověký osobní strážce. Po konfliktu s královským městem Berounem má velmi blízko k oprátce, ale nakonec skončí v králových službách. Hlavní hrdina jako by byl člověk bez citu a emocí, který dokáže bez mrknutí oka pozorovat, jak z jeho protivníka uniká život, ale zároveň kvůli ztrátě svého psa vyhlásí králi Zikmundovi nepřátelství a tak rozpoutá jednu z největších štvanic té doby. Děj se odehrává převážně na území Čech, ale zavede čtenáře i daleko za jejich hranice. Čtenář se rovněž bude moci setkat s představitelem Panské jednoty Jindřichem z Rožmberka a všemocným podkomořím Zikmundem Hulerem, éterickou, čistou a milující Blankou z Lazce nebo smyslnou, vášnivou a záhadnou Sofií Mafredonni.... celý text

Ramiel
25.09.2017 4 z 5

Pro mě zřejmě nejlepší kniha od pana Niedla. Vykreslení postav i atmosféry doby panování Václava IV. se mu velice povedlo.

Jack Bauer
22.09.2017 4 z 5

V tomto úžasném románu z doby Václava IV se mě nejvíce líbila Tasova prostořekost a vše co si ke králi dovolil, čímž ho zpočátku vytáčel k nepříčetnosti. Na druhé straně mě scházela pořádná dávka napětí a intrik jak je u historických románů zvykem. Velice krásně se to čte a už se těším na další pokračování této série. Jako bych se v té době přímo ocitnul, jak je to barvitě popsáno.

starejĎurda
19.09.2017 4 z 5

Jak mě nebaví historické romány, tak tohle mě donutilo přečíst celou tetralogii o Hynkovi Tasovi z Boru...

midji
05.08.2017 4 z 5

Pěkná knizka. Ctivy pribeh, i když série Platner se mi asi líbila víc. I tak Niedl nezklamal :)

Bolomsson
06.07.2017 5 z 5

Smekám nad tímto dílem pana Niedla! Vytvořit tak poutavý a zábavný historický příběh, jehož hlavním hrdinou je sice postava fiktivní, avšak vždy plná důvtipu, prostořekosti a místy až neomalené drzosti...to je zkrátka náš chrabrý Hynek Tas z Boru ve službách krále Václava IV. :-). Styl psaní mi hrozně sedl a opravdu je třeba vyzdvihnout u autora především to, jak dokáže čtenáře zábavnou formou obohatit celou řadou historických faktů a vtisknout i méně významným pasážím knihy osobité kouzlo, že se to čte zkrátka samo. Vřele doporučuji!

Gari89
12.06.2017 5 z 5

Další perfektní kniha, hurá na pokračování

Peleus
04.06.2017 4 z 5

Jde o jednu z těch vzácných knih, jejíchž ději jste ochotní uvěřit.

František Niedl líčí poměrně atraktivní období předposledního Lucemburka na českém trůnu aniž by se příliš vzdaloval obecnému vnímání Václava IV. a způsobu jeho vlády (tj. pijan, sukničkář s komplikovaným vztahem k církvi, šlechtě a bohužel nepříliš úspěšný diplomat). Zároveň se autorovi daří umně přidávat další vrstvy panovníkovy složité osobnosti, abychom si ve výsledku uvědomili, že tehdejší vztahy nebyly tak černobílé, jak se podávají v hodinách dějepisu. Při tom je chvályhodné, že postavy ožívající na stránkách Čtvrtého králova psa nepůsobí zkostnatělým dojmem starých vykopávek. Jsou překvapivě "živé" a jejich úvahy či pohnutky působí čistě lidsky a uvěřitelně, jedno že pocházejí z 15. století.

Vytknout se musí některé zbytečné odbočky (např. cesta do Itálie), které natahují vcelku svižně psaný text. Jinak se dá bez uzardění prohlásit, že před sebou máme zástupce "toho lepšího", co je k mání v rámci české historické beletrie.

Belatris
22.05.2017 5 z 5

Poslouchala jsem ji jako audioknihu a byl to velmi příjemný audiočtenářský zážitek. Postava Hynka Tase z Boru je úžasná, atmosféra doby a dialogy jsou velmi dobře napsané. Nesrovnávala bych Niedlův přístup např. s Vondruškou - oba mám ráda a podle nálady a chuti sahám po jednom, či po druhém. Rozhodně doufám, že budou namluveny i další díly, ale do té doby asi sáhnu po papírové podobě.

Titi
15.05.2017 5 z 5

Báječná kniha! František Niedl napsal naprosto uvěřitelný příběh z doby Václava IV., i když je Hynek Tas z Boru postava vymyšlená. Už dlouho jsem neprožívala děj tak silně, jako tady. Hlavně krále jsem měla chuť několikrát pořádně proplesknout :)
Co nejdřív si musím pořídit další díly. Vřele doporučuji.

DuncanIdaho
23.04.2017 5 z 5

Čtivý popis doby krále Václava IV. Kniha popisuje jak běžný život na dvoře tak i akčnější části středověkého života. Popisuje intriky, změny spojenců na nepřátele i opačně. Děj knihy sice popisuje akce, ale akčnost není přehnaná. Příběh nenudí zároveň je uvěřitelný.

martina1199
17.03.2017 3 z 5

Kniha mě nalákala především svou anotací. Ráda si občas přečtu historický román a tento lákal na velmi zajímavou postavu p. Hynka Tase z Boru. Ten splnil má očekávání, byl to opravdu pozoruhodný chlapík a scény s ním mě opravdu bavily. Bohužel mu na můj vkus autor věnoval v knize mnohem méně místa, než by si zasloužil. Místo toho ji zaplnil poměrně podrobným popisem historického dění v království Českém i celé Svaté říši římské. Chápu, že vykreslení historického pozadí bylo pro autora důležité. Zvlášť, když Hynek slouží přímo českému králi Václavu IV. Ale mohlo být předestřeno podle mě stručněji a splnilo by to svůj účel stejně. Příběh by tak měl lepší spád a byl čtivější.

astroweb
27.02.2017 3 z 5

Musím říct, že poněkud současnější autorovy romány jsou mi bližší, z nich jsem četl zatím Poslední batalion a především Útěk do pekel se mi líbil hodně moc. Historické nejsou špatné, ale přece jen....

martas79
18.02.2017 5 z 5

Slovo! Na počátku všeho bylo právě slovo! Čtvrtý králův pes ale slova jakoby hned taví v obrazy. Ty obrazy jsou napsány mezi řádky.
Je to mistrovský kus!
Pan Niedl je tím malířem, bohem, který vdechnul život mému příteli Hynkovi!
100%

MKrat
01.02.2017 5 z 5

Opět krásná kniha zásluhou autora, psaná velmi poutavě.. jako audio kniha zbývá jen poděkovat za umělecký přednes Dušanu Sítkovi který byl rovněž zážitkem..Doporučuji *****

likaf
11.01.2017 5 z 5

Čtivé a poutavé. Pan Hynek Tas z Boru je velký sympaťák.

achilles
04.01.2017 4 z 5

Historicky hodnověrná kniha, ale nemohu si pomoci, je to opět příběh alá Vondruška. Absolutně zbytečné věci kolem, které nejsou ani záživné a zbytečně natahují knihu. Dva díly by mohly býti v jedné knize s vynecháním zbytečných "okras" a bavilo by mě to.

smile1
03.01.2017 5 z 5

Kniha je fantastická... Nádherně se čte a začítá do románu. Už v půlce knihy mi přišlo že se vše vyřeší, a že nic jiného se v ní snad stát už nemůže...Ale autor umí příjemně napínat...Od knihy jsem se nemohla odtrhnout.. a kdo má rád historické knihy se smyšleným příběhem na základě pravdy tak Vám ji doporučuji, protože tato kniha je ta pravá a nesmí Vám chybět v knihovně

hankapimi
26.12.2016 5 z 5

Po Platnéřovi, který se mi líbil velmi, jsem se pustila nedočkavě do všech 4 dílů Hynka Tase z Boru a náležitě si vychutnala každičkou stránku. Vyloženě mi sedí věrohodný autorův styl psaní, čtenáře obohatí o dobové reálie středověku a představy, jak se žilo v Čechách za vlády krále Václava IV. Náramně jsem si smlsla na obdivuhodně vykreslených charakterech mužských potomků Otce vlasti Karla IV., jeho synů Zikmunda (Lišky ryšavé) a Václava s jeho vlažným přístupem k vladařským povinnostem. A také se mi líbily skutečné historické postavy, např. setkání a debata s Janem z Husy a jeho představě o spravedlivém království nebeském na zemi. Každému musí přirůst k srdci pevný a zásadový postoj Hynka Tase, Čtvrtého králova psa a královského vrahouna, v dobách bezvládí, pletichaření a intrik, vraždění a vypalování. Určitě si přečtu všechny zbývající díla, co Fr. Niedl napsal, jen mám obavy, že budu já rychleji číst, než on bude psát... Dávám netradičně dvakrát pět bodů !

francouz
27.11.2016 5 z 5

Musím říci, že způsob jakým pan Niedl popisuje historické události, to jak je nechává plout spíše na pozadí, a hlavní na co se soustředí jsou postavy, které rozehrávají velmi zajímavý a dramatický příběh. Děj utíká takovým způsobem, že si ani neuvědomíte a jste na konci. Hlavní postava je ve svých postojích naprosto neústupná. To jak se staví k pomstě svých jediných příbuzných, které si nemohl pamatovat, jak vyhlásil válku Zikmundovi, jak neustupuje od své linie, i když by již několikrát mohl, je opravdu něco...
Když to vezmeme pohledem dnešní doby, tak musím říci, že takových Hynků, kteří stojí za svým, nedávají na odiv co rekovného udělali, by mohlo být více, ale opak je bohužel pravdou. Nicméně tuto knihu mohu jenom doporučit a už otvírám její pokračování.

blesecka
24.08.2016 5 z 5