Čtvrtý králův pes

Čtvrtý králův pes https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23839/bmid_ctvrty-kraluv-pes-65ad5b7334b44.jpg 4 729 177

Hynek Tas z Boru série

Podtitul: Historický román z doby Václava IV. Děj románu zavádí čtenáře na přelom 14. a 15. století do doby vlády Václava IV. Do království, kde každý bojuje s každým, se po mnoha letech vrací z Itálie Hynek Tas z Boru, tvrdě vycvičený středověký osobní strážce. Po konfliktu s královským městem Berounem má velmi blízko k oprátce, ale nakonec skončí v králových službách. Hlavní hrdina jako by byl člověk bez citu a emocí, který dokáže bez mrknutí oka pozorovat, jak z jeho protivníka uniká život, ale zároveň kvůli ztrátě svého psa vyhlásí králi Zikmundovi nepřátelství a tak rozpoutá jednu z největších štvanic té doby. Děj se odehrává převážně na území Čech, ale zavede čtenáře i daleko za jejich hranice. Čtenář se rovněž bude moci setkat s představitelem Panské jednoty Jindřichem z Rožmberka a všemocným podkomořím Zikmundem Hulerem, éterickou, čistou a milující Blankou z Lazce nebo smyslnou, vášnivou a záhadnou Sofií Mafredonni.... celý text

palec
30.07.2016 5 z 5

Parádní počtení,František putuje do mých oblíbených.

Brutální_Nikita
24.07.2016 4 z 5

Knížku jsem koupila na základě zdejších chválících komentářů; ze začátku jsem však očekávala něco trochu ... plastičtějšího. Původně jsem si říkala, že po dočtení se ke knize nevrátím, ale na konci jsem si uvědomila, že se nemůžu dočkat pokračování. A to kvůli hlavní postavě - Hynka Tase z Boru je nemožné si nezamilovat.
Popis doby byl pro mne značně věrohodný, myslím, že autor vystihl jednoduché myšlení tehdejších lidí a nepodsouvá jim nějaké motivace současnosti. Líčení historie bez příkras a bez kudrlinek se liší od ostatních historických románů, které jsem četla, dokonce ve mně vzbudilo zájem si o tehdejší době a osobnostech v knize zmíněných něco nastudovat (což se mi jinak nestává). Také jsem si uvědomila, jak krutá to byla doba a že bych v ní žít nechtěla. Za klad také považuji, že autor nerozvíjí nějaké romantické eskapády zakončené happy-endem, jak bývá obvyklé.

RaSu
03.07.2016 5 z 5

Tak jsem si odvezl knihu na chatu s tím, že občas když to vyjde časově, do ní nahlédnu. Přece jenom práce bylo víc než dost. No a pak jsem udělal tu chybu - knihu jsem otevřel(varování - pokud máte rozdělanou nějakou práci, nečtěte tohoto autora) a k práci na chatě jsem se musel nutit násilím. I přes to jsem při pracovní činnosti pošilhával po stole, kde kniha ležela a provokativně se na mne hřbetila. Zkrátka, za víkend jsem se prokousal asi sedmdesáti procenty obsahu. V tuto chvíli co píšu tyto řádky už jsem za polovinou druhé části z trilogie a je to snad ještě lepší. Dal byl hvězdiček šest. Díky autorovi za nevšední pohled do historie a rád bych ho přivítal na své chatě,(Aby za mne dodělal tu práci) neb on může za to, že pracovní aktivity nějak váznou.

Selinute
01.05.2016 5 z 5

Byla jsem mile překvapena, objevila jsem dalšího spisovatele, který mně prostě sedí. Zábavné dialogy, výstižný popis reálií, svižný a dynamický děj, napětí a dobrodružství, to všechno tato kniha má. Hlavní postava Hynek Tas z Boru je sympaťák, který si mě získal od první stránky. A já už teď vím, že jsme se rozhodně nesetkali naposledy...

martinasudová
07.04.2016 5 z 5

Výborný historický román...co víc napsat...těším se na další díly :-)

GepardLady
11.03.2016 5 z 5

Když jsem si tu přečetla anotaci, říkala jsem si, že to může být zajímavá knížka, ale nebyla jsem si jistá, jestli mě hlavní hrdina může něčím oslovit. Už po přečtení prvních stránek mi bylo jasné, že anotace z Hynka Tase dělá většího "studeného čumáka" než sám Václav IV. Hrdina si mě získal, a i když jsem si původně říkala, že zkusím aspoň první díl a na další dojít nemusí, teď po přečtení se nemůžu dočkat, až se začtu do dalšího.

Moc se mi líbily pasáže, které zachycovaly Hynka se zvířaty, když s nimi promlouval apod. Hlavně jeho cestu s Flaviem a Hnědkou přes Alpy jsem s ním tak příjemně čtenářsky prožila.

Co se mi na podání Františka Niedla velmi líbí, je jazyk, který je úměrný historickému románu. Nemám ráda moderní vyjadřování soudobých historických románů, kde se to hemží slovy jako "profesionální, akce" apod., jako tomu bylo u Hořící lilie O. Dvořáka, kterou jsem četla před knížkou Čtvrtý králův pes. Možná jsem konzerva, ale když historická literatura, tak ne jazykem byznysmena počátku 21. století. František Niedl má v tomto ohledu jako autor cit.

Co bych vytkla, je opakování určitých událostí Hlavním hrdinou. Čtenář je s ním prožije a zná detaily, ale když se pak Hynek Tas setká s králem nebo někým z vlastních řad, líčí jeho ústy autor všechno znovu, ačkoliv by stačilo, kdyby napsal třeba: "Hynek králi vše vypověděl..."

Celkový dojem z knihy je ale skvělý :-)

Vědruna
18.02.2016 5 z 5

Výborná kniha, čtivá, nebudu opakovat, co napsali ostatní, jenom mi přišla zajímavá jedna věc:
- pohled na středověk jako na mužský svět, ženy se v románu sice také vyskytují, ale nehrají zásadní role. Žádná zamilovanost, ale jenom potřeba a vášeň. Středověk, jaký asi byl doopravdy.
Po všech autorech a autorkách, kteří mají pocit, že každý historický román si žádá milostnou zápletku, docela úleva.

evafort
14.02.2016

Krásná a zajímavá knížka, už se těším na další díl.

monte
18.11.2015 5 z 5

Tento historický román je velice povedený. Moc dobře se četl a už se vrhám do dalšího dílu.

vincek1
13.11.2015 4 z 5

Po knize Platnéř a S vlčí hlavou v erbu opět pěkně napsané. Pan Niedl upoutá a současně čtenáře zasvětí do komplikovaných vztahů v době vlády Václava IV. Jak jsem již několikrát psal, tímto způsobem "podávané" dějiny našich zemí musí upoutat každého. Doporučoval bych v hodinách dějepisu a byl by jeden oblíbený předmět na světě.

ritta
25.10.2015 5 z 5

Vynikající kniha,jen by měl autor psát a vydávat více knih,neboť v poslední době čtu jen knihy pana Niedla a brzy nebudu mít co číst.

MartinkaSku
04.10.2015 5 z 5

Tento historický román mě moc potěšil, pěkné čtivé a fakta jsou tam taky :,)))

ondrash77
22.07.2015

Kromě Václava IV. se v knize setkáme i s dalšími skutečnými historickými postavami jako je Zikmund Huler, představitel Panské jednoty Jindřich z Rožmberka nebo mistr Jan z Husy. Niedl popisuje debatu mezi hlavním hrdinou a legendárním kazatelem, který mu vysvětluje své postoje k náboženství a popisuje, jak by měla vypadat církev. Je to poněkud hořké čtení, když si uvědomíme, jak mistr Jan z Husy skončil a co jeho smrt rozpoutala.

Endy17
30.05.2015 4 z 5

Niedla jsem objevil v trilogii o platnéři Lukášovi a brzy bylo zřejmé, že vezmu do ruky také další autorova díla. Čtvrtý králův pes mi sice neubýval tak rychle, jako Platnéř a jeho pokračování, ale nabízí důkladnější pohled do historie. Po přečtení této knihy mám mnohem větší představu o situaci v Čechách za vlády krále Václava IV. a třeba také o tom, jak podivný rozpor je mezi charakterem Otce vlasti Karla IV. a jeho synů Václava a Zikmunda. Za to patří autorovi velký dík.
Ale teď už musím, běžím si do knihovny pro další díl.

dedo2029
27.05.2015

neskutocne dobre citatelny historicky roman ktory ku zaveru trocha znudnel,ale vcelku sa velmi vydaril ;-) uz tesim sa na druhu cast ;-)

dwarfik1
16.04.2015 4 z 5

Z počátku velmi čtivé, asi v půlce jsem na tři měsíce odložil. Až nyní leže nemocen dočetl. Kniha zajímavá. Druhý díl již přečten za den !

Cuchulainn
15.03.2015 5 z 5

První kontakt s Františkem Niedlem dopadl na výbornou. Velice čtivé, zábavné, poutavé a věrohodné vystižení doby a událostí. Hlavní postavu Hynka Tase z Boru si zkrátka musíte oblíbit. A nejenom díky jeho charakteru. Autor také přesně popsal povahu Václava IV, především jeho změny nálad a přístup ke královským povinnostem. Nemohu jinak, než zatleskat a pustit se s chutí do dalších dílů.

Pavla111
06.03.2015 5 z 5

Dlouho jsem necetla knizku, ktera by byla tak ctiva. Velice prijemne prekvapeni.

sioux
21.02.2015 5 z 5

Příjemné překvapení. Autora jsem neznal a mnoho od knihy nečekal. Jako nejvyšší hodnotu knihy bych dal čtivost. Děj plyne svižně, bez nějakých komplikovaných zádrhelů. Další věc je povedená a tou jsou dialogy, výborné, zábavné, drsné, často to v nich jiskří, speciálně mezi mezi chlapy.
Třetí dobrá věc je dobrý popis prostředí, živě jsem si ho představoval.
Na druhou stranu, na středověk bych očekával trochu drsnější popis středověkého života, více detailů ze soubojů, ze sexu, prostě více syrovosti a temnosti, protože doba taková byla.
Co bych autorovi nejvíce vytknul je to, že není příliš zručný v popisu bojových scén. Několik kapitol se k něčemu schyluje, autor dobře graduje napětí, ale pak je s klíčovou scénou hotový ve dvou třech větách. To mně vadilo.
Ale jinak jsem se dobře bavil a určitě si přečtu pokračování.

pierre3637
25.01.2015 5 z 5

Musím přidat i svůj náhled ... je to "James Bond" v té těžké době přelomu 14/15 století ... doporučuji všem stejně i další knížky této řady ... jen tak dál prosím...