Čtvrtý králův pes

Čtvrtý králův pes https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23839/bmid_ctvrty-kraluv-pes-65ad5b7334b44.jpg 4 729 177

Hynek Tas z Boru série

Podtitul: Historický román z doby Václava IV. Děj románu zavádí čtenáře na přelom 14. a 15. století do doby vlády Václava IV. Do království, kde každý bojuje s každým, se po mnoha letech vrací z Itálie Hynek Tas z Boru, tvrdě vycvičený středověký osobní strážce. Po konfliktu s královským městem Berounem má velmi blízko k oprátce, ale nakonec skončí v králových službách. Hlavní hrdina jako by byl člověk bez citu a emocí, který dokáže bez mrknutí oka pozorovat, jak z jeho protivníka uniká život, ale zároveň kvůli ztrátě svého psa vyhlásí králi Zikmundovi nepřátelství a tak rozpoutá jednu z největších štvanic té doby. Děj se odehrává převážně na území Čech, ale zavede čtenáře i daleko za jejich hranice. Čtenář se rovněž bude moci setkat s představitelem Panské jednoty Jindřichem z Rožmberka a všemocným podkomořím Zikmundem Hulerem, éterickou, čistou a milující Blankou z Lazce nebo smyslnou, vášnivou a záhadnou Sofií Mafredonni.... celý text

tereza1198
11.01.2019 4 z 5

Tas. Hynek Tas. Z Boru. Jak poznamenal můj táta je to takový James Bond středověku. Čestný muž, skvělý šermíř a ani ženám není lhostejný. Kniha je akční s dobře napsanými charaktery. Král Václav se opile ukrývá po hradech a není schopen cokoliv ve své zemi řešit. Nezasloužil si takovou oddanost. Ale práce je práce, slovo je slovo a čest je čest.

harena
29.11.2018 5 z 5

S radostí jsem otevřela historický dobrodružný román s fiktivními příběhy, zasazený do doby vlády Václava IV. Velice příjemné čtení, svižný děj a čestný, zásadový a statečný hrdina. U knížky se určitě nudit nebudete, objednávám si v knihovně druhý díl. Pan Niedl prostě umí psát.

angelika29
11.10.2018 5 z 5

Moje první kniha od tohoto autora. Velmi krásně napsaná, téměř jsem se od ní nedokázala odtrhnout. Mám sice radši dějiny z doby Karla IV. ale tato kniha byla úžasná. Už čtu pokračování a myslím, že přečtu všechny knihy pana Niedla. Musím moc moc souhlasit s některými komentáři přede mnou, je překrásná.

Kerberos
04.10.2018 5 z 5

Příběh Hynka Tase z Boru mě chytil od první kapitoly,Drzý,sebevědomý bojovník,kterého si oblíbil i tak nedůvěřivý člověk jako král Václav IV a dokonce i královna Žofie.Musí čeli nepřátelství mnoho vlivných lidí v čele s králem Zikmundem.

Rihatama
17.07.2018 5 z 5

Niedlův historický příběh, ač vcelku lineární, dokáže v člověku probudit netušené emoce pro historii a postavy našich dějin dávno minulých. Pozitivní i negativní. Ve své dobrodružné sáze mimořádně čtivým způsobem narouboval na české dějiny doby Václava IV příběh fiktivní, mně osobně hodně sympatické postavy, králova osobního strážce Hynka Tase z Boru. Tohoto pro mnohé "psího čumáka" vykreslil jako odvážnou a silnou osobu vysokých morálních kvalit. A vzdělanou. Nejspíše kvůli kontrapunktu k rozmazlenému, slabému, línému a snad až bezcharakternímu Václavovi, který se na svět díval nejraději přes dno své sklenice. I díky tomu se mohla po území Českého království prohánět a jeho statky plenit ta prohnaná liška jedna zrzavá. A mně nezbývá, než si, jako mnozí přede mnou, povzdechnout, jak nudné byly hodiny naše hodiny dějepisu na gymplu. Škoda, že František Niedl se nenarodil a nepsal o pár let dříve, to bych možná měla jedničku i z dějepisu a nejen z fyziky :-).

babystar
08.07.2018 4 z 5

První historický příběh o bodygardovi Václava IV. Z knihy mám rozporuplné pocity. Nějak jsem se nemohla začíst. Václav mi připadl nějak moc psychopatický a Hynek Tas z Boru zase bez emocí (i když ke konci nějaký ten cit ukázal). Nicméně na královském dvoře plným intrik byl opravdovým rytířem bez bázně a hany. Kdyby někoho takového Václav opravdu měl, možná by naše historie vypadala trošku jinak. Opět jsem "googlila" a zjistila jsem, že se román odehrává na pozadí skutečných historických událostí.

PolarBee
27.06.2018 5 z 5

Prvni kniha, kterou jsem od autora poslouchal. Urcite zkusim i dalsi, velice bavila :)

Prateri
04.05.2018 5 z 5

Skvěle napsaný historický román o předhusitské době. Hynek Tas z Boru vzbuzuje sympatie poctivým jednáním a věrnou službou králi. Král Václav IV. a Zikmund Lucemburský je pěkně vyvedený párek bratříčků, kteří moc velké sympatie nevzbuzují. Karel IV. by ze svých synků určitě radost neměl. Pro milovníky historie další dobrá kniha.

Str. 232: Jaký a čí to byl záměr, dát lidem na jedné straně rozum a na druhé to prokletí zabíjet - horší než u zvířat. Protože ta zabíjejí jenom z nutnosti a pro svou potřebu.

Standa24
10.04.2018 4 z 5

Moje první kniha od F. Niedla, ale určitě ne poslední. Příběh je plný akce, prakticky na každé stránce se něco děje a autor neztrácí moc času se sáhodlouhými popisy, jak to někdy u historických románů bývá.

evelýny
17.03.2018 3 z 5

Minulost nezměníme. Snad proto mě vždy překvapí každý nový střípek v mojí historické skládance se společným jmenovatelem Česká republika. A proto mám ráda historické romány. I v této knize jsem několik střípků posbírala.
Příběh středověkého bodyguarda krále Václava IV., rozehraný na historickém základě boje o českou a římskou korunu na prahu husitské doby. A rozehraný tak dobře, že jsem se na konci musela zeptat: ,,Pane Hynku Tasi z Boru, byl jste skutečností nebo fikcí?"
Oceňuji název knihy, který se originálně pojí s pointou uvnitř příběhu. Vtipnost a prostořekost čtvrtého králova psa - mnohdy hraničící s neomaleností - dobře okořenila tento příběh. Bohužel, ke konci mě příběh nudil (ale jen trošičku, protože jsem dočetla).

P.S: Pane Hynku Tasi, ať jste skutečný nebo fiktivní, z mého pohledu byste se na Pražském hradě vyjímal i v současnosti :-))

P.P.S: Druhý díl této tetralogie mám již připravený ve své čtečce.

Klarv
09.03.2018 3 z 5

Poslouchala jsem audioknihu v práci. Svůj účel to splnilo. Hodiny utíkaly a za chvilku se šlo domů. :) Akorát mi chvílemi přišly některá místa takové hluché a tak jsem to třeba vypla, protože mě to zrovna nebavilo. Do plných hvězdiček mi také vadily neustále nedokončené věty a najednou navázání úplně něčím jiným. V knize bych si toho možná nevšimla, ale v mluveném slovu mi to dost vadilo. Taky když jsem poslouchala více hodin v kuse, tak jsem si všimla, že je dost často opakováno, že má Václav vznětlivou a nepředvídatelnou povahu skoro v každé kapitole. Ale jinak to bylo fajn. :) Znovu bych si to asi nepustila, papírově to taky nepotřebuju, ale jako oddechovka dobré.

Zdenda20
23.02.2018 4 z 5

Podle mého názoru kniha je pěkně napsaná. Po celou dobu má pěkný děj a těžko porovnávat s Oldřichem z Chlumu nebo Jakubem Protivou. Tuto knihu doporučuji všem co se líbí příběhy ze středověku.

EmmaKrizova
05.02.2018 3 z 5

Možná ještě před rokem bych dala 5 hvězdiček, dnes mi ale příjde, že je to jen variace na už 100x čtené. Petr Kukaň z Kukaně, ale bez humoru. Vondruška bez toho klidu, který na mě působí. Je to kniha asi spíš pro chlapy, protože Hynek je fakt dobrej zabiják a to oni ocení.

KAREL6725
22.01.2018 5 z 5

Historické romány moc nečtu, čteno na doporučení kamaráda. Moje první kniha od Františka Niedla , nelituji příběh Hynka Tase z Boru mě uchvátil ,celou sérii jsem přečetl v rekordním čase a zpětně posháněl všechny knihy od autora. Doporučuji stojí za přečtení plný počet hvězd .

Aerine
21.01.2018 4 z 5

V porovnání s Platnéřem mi chyběla ta lehce detektivní zápletka. Čte se ale také dobře. Jsem zvědavá na další osudy Hynka.

Don-Leo
13.01.2018 5 z 5

Opět vynikající příběh z pera Mistra Niedla. Nenudil jsem se ani chvilku. Ale doba to tedy byla šílená. Zlatej Zeman.

minek
04.01.2018 4 z 5

Velmi čtivá kniha (přečetl jsem ji na jeden zátah), která podává, v rámci možností a nenásilných odchylek od historických skutečností, obraz tehdejší doby - začátek církevních reformací, víceméně bezvládí Václava IV., boj o moc v Evropě a v neposlední řadě i život obyčejných lidí, sužovaných na jedné straně vrchností a na druhé straně loupeživými tlupami.

Jaruš7
24.12.2017 5 z 5

I. ze série Hynek Tas z Boru, načtená silně sugestivním stylem.
Autor vylíčil postavu krále Václava IV. natolik té době pravděpodobně, že to až děsí. Vladař může cokoli, jen poklesek v citech si nedovolí, neboť ten s bratrem, se mu bolestně nevyplatil.
Kdekdo se nestačí divit, kam se poděly dobrotivé geny po Karlu IV.
Hynek Tas je osobitá postava, bez které, by tato doba v knižních dějinách byla příliš ponurá.
Naturální styl pohledu do dějin.

prochyn
26.11.2017 5 z 5

Historické knihy dělím na dva druhy: nudné a zábavné. Čtvrtý králův pes nepatří ani do jedné kategorie. Není zábavná, je prostě skvělá.

eva-lupen
16.10.2017 4 z 5

Pěkná, čtivá knížka, leč - místy trochu divný sloh, čárky kde být nemají, krátké věty místo souvětí... to mi ze začátku vadilo a rušilo mne to ve čtení. Jinak se mi ale tenhle styl líbí. Žádná přeslazená romantika a děj pěkně ubíhá.