Husitská epopej. VI, 1461-1471 - za časů Jiřího z Poděbrad

Husitská epopej. VI, 1461-1471 - za časů Jiřího z Poděbrad https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/360376/mid_husitska-epopej-vi-1461-1471-za-cas-xCo-360376.jpg 4 274 53

Husitská epopej série

Sedmidílná sága vypráví o událostech slavné i pohnuté doby 15. století v Českém království. Snad žádná jiná historická epocha našich dějin není v obecných představách tak kontroverzní, jako právě husitství. Ta doba je pro dějepisné líčení o to složitější, že obě strany, katolická i kališnická, měly svým způsobem pravdu, ale obě současně páchaly bezpráví. Snad poprvé se v naší literatuře objevuje dílo, které se odehrává v obou znepřátelených táborech, aniž by jeden upřednostňovalo před druhým. Historicky věrně popisované události tvoří kulisu čtivého a napínavého příběhu rozvětvené rodiny Prokopů, jejíž příslušníky postaví neúprosný osud proti sobě. Předposlední díl celé ságy představuje léta, kdy byl český král Jiří z Poděbrad na vrcholu své moci. Právě v té době se mu podařilo zlomit odpor vedlejších zemí Koruny české. Jenže posilování moci panovníka, který si v očích zbytku Evropy nesl cejch kacíře, znamenalo zesílení tlaku proti němu. A jako už několikrát v minulosti se papežově politice podařilo poštvat proti českým zemím uherského krále. Jenže Jiří z Poděbrad byl nejen obratný válečník, ale také mimořádně šikovný diplomat. Navíc musel stále zápasit s domácí opozicí katolicky smýšlejícího panstva a s nároky církve. Šestý díl epopeje končí smrtí Jiřího z Poděbrad. V prostředí boje a intrik postupně umírají příslušníci i druhé generace rodu Prokopů a na jejich místo nastupují děti a vnuci. Jejich svět však už není naplněn původními ideály kališnického hnutí, ale pragmatickým zápasem o majetek a postavení. V mnoha případech však také úsilím o prosté lidské štěstí. Vyprávění nás opět zavede do Prahy, Písku, Plzně a dalších měst, ale také na rožmberská a poděbradská panství, do Horních Uher, Říma a spolu s poselstvem českého krále i do dalších zemí.... celý text

michall17
26.02.2018 4 z 5

Kniha opet nezklamala..sice se v tech postavach trochu ztracim ale i tak je to skvele cteni uz se tesim na zaverecny dil..

Mia13
25.02.2018 4 z 5

Navzdory kritice předešlého dílu má ženská zvědavost mně nutí pokračovat dál ve čtení dalšího dílu. Potíž je v tom, že pomalu ztrácím orientaci kdo je kdo a dost často se musím vracet na poslední stránky knihy schema Prokopova rodokmenu. Toto hledání odvádí pozornost od dějinné linie, která by měla převyšovat nad tímto "smetím", ale to by epopej nebyla zřejmě pro většinu čtenářů zajímavá, soudím dle recenzí. Musím pochválit autora, že konečně oželel slovo "hanebný", "mocný velmož". Pro upřesnění českých dějin doporučuji České dějiny od Petra Čorneje.

flanker.27
04.02.2018 4 z 5

Až trochu moc ženského elementu, naštěstí jsou to děvčice vesměs fortelné, nikoli jejich moderní napodobeniny, které nedostatek vlastních schopností nahrazují kvótami a genderovými studiemi. To hlavní zůstalo, co se doma uvaří, to se má doma sníst, ne neustále fňukat, co tomu řeknou v říši/u papežské stolice/v Bruseli.

tonysojka
30.01.2018 5 z 5

klasika...moudí,vyhrnuté suknice,život,smrt ,boj,svatby,rozchody a trochu té politiky,jo a ještě buchty coby úplatek nebo zdroj nátlaku ,jo je to dobré...

cérka
26.01.2018 5 z 5

Smekám, neboť já se skvěle bavila. Přes opět celkem velký počet stran, jak jinak u Vondruškových epopejí, přečteno velmi rychle, ale hlavně s obrovskou chutí! Až mě mrzí, že budu muset zase dlouho čekat na pokračování :-). Ta živelnost, vlastenectví, víra a obrovská energie, která sálá z postav mi dává radost do života a chuť něco změnit!

Vyomi
23.01.2018 3 z 5

Příběh mi nepřijde již tak napínavý. Děje, boje, myšlenky mezi katolíky a kališníky se často opakují. Enormní počet postav od začátku románu, rodovou linii Prokopů jsem měl stále ještě pod kontrolou. Na jednu stranu se člověk dozví vyprávěcím způsobem o dějinách českého národa, na druhou stranu se těším až budu mít kompletně všechny díly přečteny.

mr.Zdenek
22.01.2018 5 z 5

Děj, zápletky, se začínají trochu opakovat, už jsem nečetl takovým tempem, jako minulé díly. Ale opět jsem nacházel zajímavé události z let vlády Jiřího z Poděbrad. V rodokmenech postav se už dobře ztrácím.
Jeho synové nemohli zdědit český trůn, narodili se v době, kdy Jiří z Poděbrad ještě nebyl zvolen českým králem. Možná to byl důvod proč byl vlastně zvolen, proč se shodly obě strany, katolíci i husité.

čef
19.01.2018 5 z 5

Nepochybně zajímavé období českých dějin pod taktovkou krále Jiřího z Poděbrad, které je většinou tak povrchně s brutální zkratkou popsáno v našich učebnicích dějepisu jako období relativně klidné. Obyčejní lidé nižších vrstev však samozřejmě mnoho klidu nezažili, často jim šlo o život, kterého si nikdo nevážil. Vše se podřizovalo rozdílným církevním dogmatům různých mocipánů, kteří se zoufale snažili zakrýt, že jde jako vždy jen o prachy a moc. Čtení jsem si jako vždy u této série užil, jen se mi z těch všech natěšených Barborek občas točila hlava. Každopádně si poslední díl epopeje nenechám ujít.

Ramiel
14.01.2018 3 z 5

Opět skvělý historický román z pera pana Vondrušky. Velmi se mi líbí, jak na pozadí životních příběhů hlavních hrdinů vyobrazuje nelehký život lidí všech společenských stavů v 15.století.

kloin
13.01.2018 4 z 5

Tak jsem dočetl a jsem trochu zklamaný. Příliš věcí se stále opakuje, používání klišé a ztráta touhy po vyšších myšlenkách. Zdůrazňování, že nejdůležitější je rodina, a pak vlast, a ostatní věci jsou pokrytectví. Možná je to tak psáno cíleně, aby byla ta doba zvýrazněna. Jak kdyby tento díl vznikal ve velké bolesti z psaní.

Džerkys
09.01.2018 5 z 5

Opět dobrá kniha, už se těším na zakončení celé epopeje, snad do té doby nezapomenu už tak složité příbuzenské vztahy :)

Zdenda20
07.01.2018 5 z 5

Opět moc pěkná kniha z doby Jiřího z Poděbrad. Nikdy mi nedošlo, jak často se v té době válčilo a ještě lidi se bránili moru. V tomto díle je víc psáno o ženách z rodu Prokopů, ale i tak je to bezva počtení. Už teď se těším na poslední díl. I na Novinkách je pěkný článek s autorem.

nero 13
24.12.2017 5 z 5

Šestý díl Epopeje se nám poněkud feminizoval, hlavní roli zde zaujaly ženy z už hodně rozrostlého rodu Prokopů, nebýt obsáhlých rodokmenů asi bych se v těch postavách dost motal. Je škoda že Jiří z Poděbrad zemřel v ještě ne tak vysokém věku, a že po něm neusedl na český trůn jeden z jeho synů. Kdyby v Českém království vládla po Přemyslovcích druhá domácí dynastie, mohla naše historie vypadat úplně jinak.