Husitská epopej. IV, 1438-1449 - za časů bezvládí

Husitská epopej. IV, 1438-1449 - za časů bezvládí https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/274253/mid_husitska-epopej-iv-1438-1449-za-cas-kPz-274253.jpg 4 403 68

Husitská epopej série

Sedmidílná sága vypráví o událostech slavné i pohnuté doby 15. století v Českém království. Snad žádná jiná historická epocha našich dějin není v obecných představách tak kontroverzní jako právě husitství. Ta doba je pro dějepisné líčení o to složitější, že obě strany, katolická i kališnická, měly svým způsobem pravdu, ale obě současně páchaly bezpráví. Snad poprvé se v naší literatuře objevuje dílo, které se odehrává v obou znepřátelených táborech, aniž by jeden upřednostňovalo před druhým. Snaží se postihnout důvody, proč se chudí postavili proti bohatým, prostí proti vzdělaným, Češi proti Němcům, a jak dopadl střet rozumných s fanatiky. Historicky věrně popisované události tvoří kulisu čtivého a napínavého příběhu rozvětvené rodiny Prokopů, jejíž příslušníky postaví ne - úprosný osud proti sobě. Čtvrtý díl začíná těsně po smrti císaře Zikmunda. Na trůn nastoupí jeho zeť Albrecht Habsburský. Ten však záhy také umírá a v zemi se znovu rozhoří domácí válka, kterou proti sobě vede šlechta podporovaná městy. Již třetí generace rodu Prokopů prožívá své drobné soukromé starosti, ale podílí se také na dramatických zemských událostech. Vyprávění nás zanese do Prahy, Písku, Plzně, na Tábor i do dalších měst...... celý text

Kačudovič
08.07.2016 5 z 5

Čtvrtý díl se oproti předchozím poněkud odlišuje.

Není to však autorova vina, nýbrž je to dané dobou, o které pojednává. Zatímco v předchozích částech rod Prokopů sekunduje u všech důležitých událostí během husitských válek, tentokrát se děj především soustřeďuje na jejich soukromé životy. A to z jednoduchého důvodu. Oproti již zmíněným třem dílům se může zdát a ono se i zdá, že z politického hlediska se v této době příliš nedělo. Ostatně už podtitul knihy mnohé napovídá.

S tím jde ruku v ruce další fakt. Zatímco předtím v hojné míře dostávaly prostor postavy, které byly z historického hlediska stěžejní pro průběh děje, tentokrát se po jejich bok nikdo nezařadil. Respektive pochopitelně se nějaké nové, v budoucnu důležité, samozřejmě objevují. Avšak s porovnáním s Janem Husem, Prokopem Holým, nebo naopak se Zikmundem či Želivským příliš nezaujmou.

Rozhodně se ale nejedná o kritiku autorovy práce, která stále dosahuje vysoké úrovně. Naopak je třeba ocenit, že i v dobách, kdy v zemi panuje chaos a není se prakticky kde "chytit" nějaké klíčové události, dokáže poutavým způsobem vyprávět o osudech těch "obyčejných" lidí, jakým jsou všechny titulní postavy z rodu Prokopů.

Jerry.69
27.06.2016 5 z 5

Je radost vědět že pokud sáhnu po knize tohoto spisovatele nikdy mě nezklame.
Způsob jakým pan Vondruška vypráví své příběhy zasazené do dějinných událostí naší země je jednoduše jedinečný. Přečetl jsem zatím vše co pan Vondruška napsal a všechny jeho knihy mě velmi pobavily a vždy ukázaly nějaký nový pohled na historické události naší země, nebo alespoň náhled na život v té době. No a Husité .... je radost si přečíst příběhy na pozadí této doby, obzvláště potom, co nám, školou povinným v dobách normalizace, byla předkládána jako vzor dokonalého soužití.
Poučné, zábavné, čtivé .... jako vždy.

konicekbily
23.06.2016 4 z 5

Přečetl, ale nehodnotím. Prozatím. Vynechal jsem jeden díl a musím se vrátit, až budu mít přečteno předchozí. I kdyř je na konci knihy rodokmen, abychom se v tom trochu orientovali.

TeaPeter
17.06.2016 4 z 5

Kniha to byla opět dobrá, nicméně stejně mělká jako předchozí díly. Tentokrát to bylo více o lidských vlastnostech a pletichách než o náboženství. Na mysl mi přichází takový podtitulek "balada o nesvornosti".

vitavita
11.06.2016 5 z 5

Opět jsem si tuto knihu vychutnal a četl velmi pomalu. Opravdu výborná kniha, p. Vondruška nikdy nezklame své věrné čtenáře.

nero 13
08.06.2016 5 z 5

Tak dohromady je to už zhruba 2500 stránek, a zatím jsem se ani na jedné nenudil. A i když jsem narazil na pár nesrovnalostí například v datech, nebo že se z kováře stal najednou pekař, tak při objemu tohoto díla je jasné že tiskařský šotek někde zaúřaduje. A proto dávám 5 hvězdiček.

Zdenda20
04.06.2016 5 z 5

Také v první řadě bych chtěl poděkovat autorovi za pěkné čtení. Tady je jasné, že se historie opakuje, neumíme si vládnout sami. Jsou zde krásné příběhy žen z té doby nejen královny, ale i žen z rodu Prokopů. Většinou smutné, ale velice poutavé. Boj o moc kališníků a katolíků je zde moc krásně popsána a je zde vystižena ta malichernost boje o moc. Tedˇ již nezbývá než se těšit na pokračování.

kloin
27.05.2016 4 z 5

Na začátku poděkování autorovi za další díl. Už jsem se těšil na pokračování. Věřím že i tentokrát si každý najde v knize to co ho přitahuje. Nic není jen černé a bílé a myslím, že kniha vyvolá v čtenáři nutkání alespoň se nad popisovaným obdobím více zamyslet a doplnit si náhled na tuto část historie.