Husitská epopej. II, 1416-1425 - za časů hejtmana Jana Žižky

Husitská epopej. II, 1416-1425 - za časů hejtmana Jana Žižky https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/246238/bmid_husitska-epopej-ii-246238.jpg 4 623 94

Husitská epopej série

Snad žádná jiná historická epocha našich dějin není v obecných představách tak kontroverzní jako právě husitství. Poprvé se v naší literatuře objevuje dílo, které se odehrává v obou znepřátelených táborech, aniž by jeden upřednostňovalo před druhým. Historicky věrně popisované události tvoří kulisu čtivého a napínavého příběhu rodiny Prokopů, jejíž příslušníky postaví osud proti sobě. - Druhý díl se odehrává v letech 1416 až 1425. Rodina Prokopů se rozrůstá a každý její příslušník hledá štěstí jinde - nacházíme je v Táboře, mezi umírněnými pražany, na straně Rožmberků i v řadách pronásledovaných řeholníků. Kniha popisuje růst revolučních nálad v zemi, budování Tábora, první křižácká tažení do země a smrt Jana Žižky.... celý text

Jonna
08.08.2016 4 z 5

Druhý díl se četl ještě lépe než první a kvůli kališnickým bojům je plný zvratů. Když jsem si pak uvědomila, co museli prožívat naši předci (dobytí města kališníky = zabití katolíků, a také pochopitelně obráceně, a mor), tak mne překvapuje, že tu vůbec nějaké obyvatelstvo zůstalo a přežilo. Také mne překvapila zmínka o Korybutoviči, o tom nám ve škole nějak zapomněli říct, asi se to bývalému režimu "nehodilo do krámu".
Opět dobrá kniha, vrhám se na třetí díl.

vejmel
08.08.2016 3 z 5

Knize by prospělo, kdyby autor trochu (alespoň o 20 %) omezil množství středověké kopulace v textu. Snad bych neměl pocit, že každá kapitola směřuje doslova k vyvrcholení.

flanker.27
01.08.2016 5 z 5

Druhý díl se pro někoho možná překvapivě zase tolik nevěnuje jen velkým událostem a bojům, ale velkou měrou se zabývá i každodenním životem členů Prokopova rodu. I když do toho života pochopitelně velké události také zasahují.

francouz
13.06.2016 4 z 5

Tak jako obvykle se Vás snaží Vondruška vtháhnout do děje nenásilnou formou. Ačlověk zjistí, že je jedno jestli jste v nejtemějším středověku, nebo v 21 století. Jakmile se někomu naskytne možnost, aby zneužil své postavení, kdy může manipulovat s lidmi, nebo si změnou kabátu, zachránit život, nese určité paralely s dnešní dobou.
Co mě zde trochu chybí je, že zde není postava vyloženě sympatická nebo spíše vyloženě antipatická, prostě se necháte unášet dějem na pozadí historických reálií dané doby. Je pravda, že doba, která nám byla vykreslená jako jedna z nejsvětlejších období, se ve světle této knihy dostává tam kam patří. Co je naopak z knížky cítit, je že celá katalocká Evropa a zejména zneuznaný císař a český král Zikmund, měla panickou hrůzu ze slepého lapky Žižky. Ale jak Zikmund tak démonický kazatel Jan Želivský nejsou těmi, kteří by ve Vás vnitřně vyvolávali touhu po pomstě za hanebné činy, které provedli ať těm, či oněm členům rozvětvené rodiny Prokopů.

petr3048
29.05.2016 5 z 5

Druhý díl Husitské epopeje dává opět prostřednictvím rozvětveného rodu píseckých Prokopů vědět, že husitství je jedním z nejtemnějších obdobích českých dějin. Vlastně ani moc nechápu, proč jsem měl ze školních lavic dojem, že husité byly "ti dobří". Po většinou lehce ovlivnitelní bezzemci a nemakačenkové, kteří to chtěli těm bohatým nandat a sebrat majetky. Velmi těžká doba barvitě popsaná na více než 600 stránkách dává velmi reálný pohled na období od smrti Jana Husa do smrti Jana Žižky, a to jak ze strany kališníků, tak katolíků.

Ladislav64
13.04.2016 5 z 5

Čtivá kniha, která vás vtáhne do děje a mnohdy byl problém se odtrhnout.

ritz
23.03.2016 5 z 5

Další výborná kniha od vynikajícího autora, ale dalo mi to trochu zabrat, mnoho dat, mnoho postav, mnoho děje. Ale milovníkům historie doporučuji.

TeaPeter
21.03.2016 5 z 5

Tuhle knihu jsem četl o poznání déle než minulý díl. Je o dost hutnější a řadu věcí jsem si dohledával jinde. Faktem je, že stále méně a méně chápu, proč je husitství našimi historiky vnímáno pozitivně. Obdivovat desetiletí brutální občanské války se mi vážně nedaří.

JankaK
12.03.2016 4 z 5

Z počátku jsem se nemohla úplně začíst, ale po několika stránkách to šlo jako po másle. V knize se pěkně prolínají osudy rodu Prokopů s autentickými událostmi.

Etilik585585
27.02.2016 5 z 5

Pan Vondruška opět nezklamal, kniha se čte od první stránky až do konce téměř "jedním dechem,, .
Těším se na další díly. Husitskou dobu já osobně považuji snad za jedno z mála období naší historie na které muže bít náš národ hrdý. Děkuji

jitvav
09.02.2016 5 z 5

Kniha se mi opět moc líbila. Není moc historických románů, které nám současně přibližují život prostých lidí v tehdejší době. Pouštím se do třetího dílu...

Čtec
26.01.2016 5 z 5

Velmi pozitivně hodnotím nazírání husitské doby z pohledu obou znesvářených stran konfliktu. I když neumím zcela posoudit, nakolik je tento náhled správně vybalancovaný.

Co se celkového přístupu k tématu týče, jedná se vlastně o módní "dokudrama", známé hlavně z televizních obrazovek, například ze seriálu Vyprávěj. Ten je o nedávné historii a rozvětvené pardubické rodině Dvořáků, zatímco Husitská epopej je knižní sága o 15. století a rozvětvené písecké rodině Prokopů. Princip naprosto tentýž. Takovéto uchopení historie mi nejen nevadí, ale vyloženě sedí. Historické děje čtivým způsobem velmi plasticky přibližuje.

A řeknu na rovinu, že mé chápání husitského období a vůbec povědomí o té době, se Vondruškovou epopejí posunulo od Vávrových filmů a dějepisných útržků mílovými kroky - doufám, že kýženým směrem. Ale v tomto ohledu autorovi, "celoživotnímu" historikovi, poměrně věřím. (A neřeším malichernosti typu, zda se tehdy pivo pilo či jedlo z misky.)

Jedno mínus: neuvěřitelně klišovité, až skutečně směšné popisy (zvláště) žen a jejich způsobů. Typu: "byla zrzavá (variantně černovlasá), měla příjemně kypré boky a ochotně si vyhrnula suknici"... Hmm, nojo, ale když se podobná věc opakuje na každé páté stránce a těch je celkem 615, úsměšek pomalu mizí ze rtů....

Jedno úsměvné plus: autor má pravidelně ve všech svých epopejích problém vejít se s popisovaným časovým obdobím do šestisetstránkového rozsahu knihy. Tentokrát se s tím ale popral vskutku originálně. Zatímco události jednoho roku mu dosavad zabírají průměrně 70 stránek, poslední dva roky, které mu zbývaly, vyřešil (oba) na pouhých třech stranách takovýmto způsobem:

"´Mnoho o nich stejně nevíme,´ upozornil bratranec a zvedl obrácené dlaně na znamení, že nemá nic. Neměl jsem ani já. Zápisky z toho roku se ztratily. Viděl jsem na něm zklamání a utěšoval jsem ho: ´Podívej, stejně jsme už druhou knihu popsali skoro celou, víc by se nám tam nevešlo.´"

Katka81
13.01.2016 4 z 5

opět Vondruška nezklamal, pokračuju třetím dílem

kosmi
10.01.2016 3 z 5

Podobné jako u prvního dílu. Pro mě opět zmatky ve jménech ale co se dá dělat. Chvílemi mám pocit že se tu popisuje současnost a paralela tehdejší nevzdělané chudiny s dnešní migrací uprchlíků. Netuším jestli je to dobře nebo špatně, uvítal bych víc zaměření na středověký život. Bitva u Sudoměře je jako vystřižená z Vávrovy trilogie. Popis bitev takový nemastný neslaný. Ta absence dobře vykresleného vojenství mě u pan Vondrušky mrzí protože jeho knihy mám rád. Ale zase abych jen nehaněl, čte se to dobře ale co fungovalo na nejvyšší úrovni v přemyslovské epopeji , to zdá se na úrovni nižší šlechty a sedláků moc nefunguje.

jaroslav2822
09.01.2016 4 z 5

Přečetl jsme to opět jedním dechem. Vlastimil Vondruška se stal mým oblíbeným autorem. Popis doby, motivů a příběhů mne strhl. Nehodlám hodnotit silné a slabé stránky, to ať každý posoudí po svém ale za mne doporučuji k přečtení. .

čef
29.11.2015 5 z 5

Opět pěkné vyprávění z doby, která je v naší historické literatuře snad nejvíce propírána ze všech ideologických postojů. Tentokráte se myslím povedlo popsat dobu dosti objektivně a přiblížit se spíše pohledu Josefa Pekaře než snad více známých děl Aloise Jiráska nebo Františka Palackého. Navíc jsou historické peripetie přiblíženy pomocí lidských osudů rodiny střední třídy, což jistě umožňuje jiné pochopení doby než školometské biflování historických dat a zobecněných analýz.

Selinute
27.11.2015 4 z 5

Zajímavě se rozvíjí osudy našich známých hrdinů z předchozího dílu - rozvětvené rodiny Prokopů - Olbrama, Jošta, Adama, Markéty a dalších vedlejších postav a knížka se tak stává pro čtenáře poměrně čtivou. No, mě osobně husitská revoluce moc nebere, a proto i postavy Žižky, Želivského, Kániše, Jakoubka ze Stříbra dalších beru jen jako vedlejší. Mé sympatie si získal Vítek s Rozárkou a taky písař Mikuláš. Ráda si časem přečtu i další vycházející díl této epopeje.

Lenka4
19.11.2015 4 z 5

Ze začátku se vyprávění zdá místy těžkopádnější, ale možná je to dáno odstupem od přečtení prvního dílu. Doufejme, že pokračování budou vycházet v rychlejším sledu. Určitě by bylo dobré v úvodu k dalším dílům pro přehlednost nakreslit rozrod Prokopova rodu. Usnadní to orientaci mezi přibývajícími potomky a jejich partnery. Ocenění si zaslouží pěkně vylíčené vztahy mezi kališníky a katolíky i mezi různými skupinami kališníků navzájem.

rasputin
12.09.2015 4 z 5

Asi jsem čekal trochu víc. Na můj vkus příliš mnoho postav a autor přelétá z jednoho místa na druhé jakoby nic a občas jsem se trochu ztrácel. Čekal jsem trochu víc Žižky a bitev, ale jinak to bylo velice příjemné čtení a i poučné.

Shardlake
10.09.2015 5 z 5

Knihu jsem sice četla delší časový úsek, ale obsahově se mě velice líbila a i já se těším na další díly jako jiní čtenáři a příznivci pana Vondrušky.