Hry o život

Hry o život https://www.databazeknih.cz/img/books/82_/82739/bmid_hry-o-zivot-SO7-82739.jpeg 5 6539 887

Na troskách bývalej Severnej Ameriky vyrástol Panem ovládaný bohatým Sídlom, ktoré obklopuje dvanásť chudobných obvodov. Sídlo vládne železnou päsťou a svoju moc dokazuje okrem iného tým, že si raz do roka vezme z každého obvodu jedného chlapca a jedno dievča vo veku od dvanásť do osemnásť rokov, aby sa zúčastnili na Hrách o život a pred zrakmi televíznych divákov bojovali na život a na smrť. Šestnásťročná Katniss Everdeenová žije sama so svojou mamou a mladšou sestrou, o otca prišla pred rokmi pri banskom nešťastí. Keď nastúpi ako súťažiaca do hier namiesto milovanej sestričky, zdá sa, že si zvolila smrť. To však pre ňu nie je nič nové – boj o prežitie je súčasťou jej života od útleho detstva. Je rozhodnutá vrátiť sa domov, ale ak má zvíťaziť, musí potlačiť hlas svedomia a zničiť ostatných dvadsaťtri protivníkov. Hry o život sú románom plným napätia, dobrodružstva aj lásky, a hoci dej sa odohráva v budúcnosti, dajú sa v ňom nájsť znepokojivé podobnosti zo života v súčasnosti.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Ikar (SK)

The Hunger Games , 2008

antonio22
31.12.2013 3 z 5

93%??? Vážně??!!!

Vážně chcete knihu s naprosto čitelným happyendem, silně nedokresleným, až nedomyšleným postapokalyptickým světem, velkými dírami v prostředí, charakteru postav a logice srovnávat s největšími literárními díly 19. a 20. století??
Já to taky přečetl za 3-4 dny, tedy mě kniha opravdu bavila...ale stejně...zdejší hodnotitelé by si měli vzít příklad z CSFD, kde 80-90-100% dostanou opravdu jenom "klenoty"!!
PS: Podle mě 3 hvězdy neznamenají notně špatnou knihu ;-)

Mikisan
30.12.2013 5 z 5

Trochu předvídatelný děj, ale i tak napínavé a fascinující čtivo...

Leslie739
28.12.2013 5 z 5

Jako první jsem sice viděla film, ale knížka byla rozhodně lepší. Ve filmu dle mě chybělo oproti knížce dost podstatných věcí a bylo to prostě lepší.
Největší záporák byla podle mě Korduta, či jak se jmenovala splátkyně z prvního kraje a naopak mě mrzelo, že jsme se nedozvěděli více o Mlatově smrti a o Lišce, rozhodně to byli hrdinové, které bych ráda znala víc.
Ale jako celek to působí opravdu dobře a řekla bych, že je to i nadčasové dílo. Takže máte-li šanci, vrhněte se po knížce hlavou napřed.

katallinka
27.12.2013 5 z 5

Velmi příjemné čtení, které přečtete jedním dechem. Přestože se jedná o celkem předvídatelný děj se mi velmi líbí téma, na které je kniha velmi dobře i když trošku dětsky zpracovaná.

bzung
26.12.2013 3 z 5

První jsem viděl film a byl jsem docela zklamán. Takové Battle Royale pro teenagery. Teď už vím, že to není ani tak problém filmu, který knihu vcelku věrně kopíruje, ale naivní příběh vychází přímo z předlohy. Taková vyvražďovačka se v prvé řadě nesmí vyprávět v první osobě, aby měla grády. Na co celé to divadlo, když předem známe vítěze? Příběh je příliš přímočarý a předvídatelný. Podruhé škoda, že zápletky mezi soutěžícími, zrady, nečekané obraty a taktizování nedosahují úrovně alespoň průměrné řady reality show Kdo přežije. Krom Battle Royale se autorka měla podívat i na pár řad tohoto seriálu, a hned mohla mít o dost vyplipanější a uvěřitelnější akci. V knize se totiž snad všechny postavy chovají jak naprostí idioti. Banda profíků chodící pořád spolu... proč se nezbavit nejtěžší konkurence na začátku? Kde jsou zrady, kudly do zad...? Kde hlavní hrdinka (když už tam musí být) řeší nějaké dilema? Zabíjení záporáků a pomáhání klaďasům je na arénu smrti ubohá taktika...
Ale abych pouze nekritizoval, přes všechny nedostatky se jedná o velice zábavné čtení, už dlouho jsem něco tak rychle nepřelouskal. Výborná a nenáročná oddechovka na cestu z práce, nebo vyčistění hlavy před spaním.

mufna
26.12.2013 3 z 5

No pro mě je to takový křížený the Running Man a japonský Battle Royal pro náctileté samozřejmě s ženskou hrdinkou. Musím souhlasit s Amadys33, že je to dost vykrádačka toho japonského filmu (i když autorka tvrdí, že to nikdy neviděla, ale těm podobností je tam tolik, že jí moc nejde věřit). Nu což. Jinak ten prvníl se dal ještě přečíst, i když děj i postavy byly dost předvídatelné. A právě tahle předvídatelnost byla důvodem, proč jsem to definitivně zapíchla v půlce druhého dílu. Už to byla celkem nuda a pro mě ztráta času. Tak jsem to darovala jednomu náctiletému a ukázalo se, že to je ta správná cílová skupina. Knih o temné budoucnosti jsem přečetla celkem hodně a tahle v ničem zásadním nevybočuje a ani není ničím zvláště překvapivá - tedy pro mě. Ale pokud to přitáhne ke knižkám i ty mladší, tak díky za to.

Darkry
25.12.2013 5 z 5

Perfektní četba, přečteno jedním dechem. Collinsová vybudovala úžasný a přitom tak drastický svět temné budoucnosti. Doporučuji.

matas888
21.12.2013 5 z 5

Je mi velmi líto, že jsem první viděla film, protože kniha by byla ještě o to lepší. O to víc se těším až se dostanu k třetímu dílu :-) Ale i tak... Kniha je úžasně čtivá, vůbec jsem jí nemohla dát z ruky a jen tak jednodušše jít spát :-)

wesulle
20.12.2013 4 z 5

Hodně čtivé, svižné a zajímavé. Pokud si odmyslíme to, oč tam vlastně šlo. O vraždění lidí mezi sebou pro potěchu těch vyvolených. Můj názor je asi stejný jako má hlavní hrdinka. Už se těším na další díly, až se dozvím, jak to s tím Kapitolem vlastně dopadne :) Doporučení ode mě, nejdříve čtěte knihu a pak koukejte na film. Nepřipravíte se tak o to napínavé čtení ;)

Jen mi to trochu přidá jako kopčení filmu Battle Royale od režiséra Kindžiho Fukasaky, který natořil film s úplně stejným námětem v roce 2000 (podle stejnojmenné novely od Koushuna Takamiho). Tato kniha je pouze zasazená do jakési postapokalyptické doby, ale námět zůstává naprosto stejný.

Owain
19.12.2013 4 z 5

To já první četla a film si pustím až potom =) Knížka je super, dobře se čte, napívaná, supr =)

Arminko
15.12.2013 4 z 5

Prvni jsem videl film, ktery me uplne dostal. Opravdu jsem se do Hunger games zamiloval. Nedavno, pred premierou Catching fire, jsem se rozhodl, ze si prectu vsechny tri knihy. Precetl jsem prvni dil a tim jsem taky skoncil. Musim priznat, ze zacatek byl pomaly a vubec me nebavil. Az na konci zacal byt dej silny a napinavy. Trvalo mi velmi dlouho, nez jsem knihu precetl a celkove me zklamala. Film me zaujal o mnoho vice. Jen diky konci davam 4 hvezdicky.

hrubik
14.12.2013 5 z 5

Příběh byl neskutečně zajímavý, nemohla jsem se od knížky odtrhnout a skoro ani nedýchala, jak to bylo napínavé. Jen ten konec mě překvapil, pořád jsem neměla pocit, že tohle totiž konec doopravdy je. Prostě jsem tam já osobně neměla žádné to "uf, hladové hry konečně skončily". Tak mi asi nezbývá nic jiného, než se hned vrhnout na druhý díl.

Market = )
13.12.2013 4 z 5

Podle komentářů jsem to čekala o dost horší. Bylo mi jasný, že líbit se mi to asi bude, nakonec mám ráda i to Stmívání (ale tam si přesně rvu vlasy jak kvůli nemožnýmu překladu s pro mě nesmyslným používáním slov jako "hihňat se" tak kvůli tomu, že soudě autorku podle knihy, má zřejmě místy záchvaty slabomyslnosti...), a nakonec se mi to ne jen líbilo, ale ani "šestnáctiletá rozjitřená ichforma" hlavní hrdinky mi nepřekážela. Spíš než pokračování by mě ale zaujal díl o hrách v zákulisí (jak je to se sponzory, posíláním darů, přípravou arény...). A kdyby nic jinýho, aspoň je to přesně knížka, která zaujme i lidi, kteří jinak o knížku prakticky nezavadí.

anishta
12.12.2013 5 z 5

Tak jelikož jsem viděla film, tak jsem zhruba věděla co čekat... Film se mi líbil, tak kniha mohla být jedině lepší a taky byla...

Velmi čtivé, kruté, ale věřím, že to Panemu Katniss v dalším díle natře a bude mega vzpoura no a jdu hned na další díl... :D

Vannishka
12.12.2013 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knížek. Když jsem ji četla, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Myslím, že tento první díl je z celé série nejlepší, ale i další dva díly jsou dokonalé. Viděla jsem i filmy, které byly .... opravdu úžasné. Prostě nemám co vytknout. :D

DreamR
11.12.2013 5 z 5

Kniha mě hodně zaujala a hned jsem věděl, že další díly budou následovat. Tenhle první díl je asi možná ze všech nejlepší ale jenom o maličký kousek. Za přečtení stojí všechny a po přečtení prvního dílu je to v podstatě povinnost. Filmovou verzi jsem neviděl a ani po tom netoužím.

Ell Amaterasu
11.12.2013 3 z 5

Zajímavý námět, čtivě napsané, ale ne zrovna nejlépe... Další díly si přečtu, ale ne proto, že by mě kniha nějak zvlášť oslovila. Mohlo to být lepší a doufám, že další díly lepší budou.

Amadys33
07.12.2013 1 z 5

Velké zklamání.
Samé předvídatelné akce i samotný konec knihy. Hlavní hrdinka prokráčela arénou jen díky nemohoucnosti autorky s ní nějak přirozeně manipulovat, takže jí musela neustále přicházet nesmyslná pomoc typu "deus ex machina".
Byl tam jeden silnější okamžik, kdy slza ukápla, tu by ze mě ale vyloudila časem nejspíš i Ordinace v růžové zahradě. Objevilo se tam několik náznaků něčeho zajímavějšího, ty se ale vždy trestuhodně nevyužité vytratily.
Zápletka neoriginální, hlavní postava chabá.
Plytké počtení na jeden večer, když není energie věnovat se něčemu, "skoro všemu", zajímavějšímu.
Filmová verze je stejně kvalitní jako její knižní předloha, nicméně má aspoň na csfd.cz poněkud objektivnějši hodnocení než kniha tady.

17.12.2013 Nyní po shlédnutí japonského filmu Battle Royal (Batoru rowaiaru, r.: Kindži Fukasaku, 2000) ubírám nepovedenému plagiátu paní Collinsové další hvězdičku.

Layss
01.12.2013 4 z 5

Knížku jsem začala číst včera kolem půlnoci, a po chvíli spánku jsem se k ní zase vrátila. Dočetla jsem před chvílí. Musím přiznat, že jsem nejprve viděla film a až poté jsem přečetla knihu. K mému překvapení se ale knižní zpracování od toho filmového zase tolik neliší. Dozvěděla jsem se pár zajímavých věcí, které ve filmu nebyly a za ty jsem ráda. Knížka mě opravdu držela a nemůžu se dočkat, až se začtu do pokračování.

kleria
01.12.2013 5 z 5

Tohle byla prostě dokonalá knížka.. nemám slov :). Doporučuju!!!!