Hry o život

kniha od:


KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Na troskách bývalej Severnej Ameriky vyrástol Panem ovládaný bohatým Sídlom, ktoré obklopuje dvanásť chudobných obvodov. Sídlo vládne železnou päsťou a svoju moc dokazuje okrem iného tým, že si raz do roka vezme z každého obvodu jedného chlapca a jedno dievča vo veku od dvanásť do osemnásť rokov, aby sa zúčastnili na Hrách o život a pred zrakmi televíznych divákov bojovali na život a na smrť. Šestnásťročná Katniss Everdeenová žije sama so svojou mamou a mladšou sestrou, o otca prišla pred rokmi pri banskom nešťastí. Keď nastúpi ako súťažiaca do hier namiesto milovanej sestričky, zdá sa, že si zvolila smrť. To však pre ňu nie je nič nové – boj o prežitie je súčasťou jej života od útleho detstva. Je rozhodnutá vrátiť sa domov, ale ak má zvíťaziť, musí potlačiť hlas svedomia a zničiť ostatných dvadsaťtri protivníkov. Hry o život sú románom plným napätia, dobrodružstva aj lásky, a hoci dej sa odohráva v budúcnosti, dajú sa v ňom nájsť znepokojivé podobnosti zo života v súčasnosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/82_/82739/hry-o-zivot-SO7-82739.jpeg 4.65280
Série

Hunger Games / Hry o život 1.

Žánr
Sci-fi, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno, Ikar (SK)
Orig. název

The Hunger Games, 2008

více informací...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (13)

I když už k sérii Hunger Games vyšly všechny 4 filmy, první ke knize Aréna smrti vede. Je nejlépe natočen a ma nejméně kritiku. (AnetaM)


Hunger Games – Suzanne Collinsová
Románová trilogie Susan Collinsové se v roce 2012 dostala na plátna kin jakožto jeden z nejočekávanějších filmů tohoto roku. Americký dobrodružný film vychází z úvodní knihy s podtitulem Aréna smrti a vzbudil zájem nejen pouze mezi mládeží. (terkavampir)


Na motivy knihy natočil Gary Ross film Hunger games roku 2012. (chaera)


Zaměření krajů

Každý kraj má zaměření na určitou věc, kterou poté dodává Kapitolu.

1. kraj – Luxusní zboží, drahé kovy
2. kraj – Stavebnictví, mírotvorci
3. kraj – Továrny, elektronika
4. kraj – Rybolov
5. kraj – Energie – solární, větrná, jaderná...
6. kraj – Transport, dopravní prostředky
7. kraj – Dřevo
8. kraj – Textil
9. kraj – Obilí
10. kraj – Chov hospodářských zvířat
11. kraj – Zemědělství
12. kraj – Uhlí, doly (Zničený, viz Catching Fire – Vražedná pomsta)
13. kraj – Jaderné elektrárny (Zničený) (CraWer)


Už během prvního roku se prodalo jen v Severní Americe přes 1,5 milionu výtisků. Licence na překlad již byla prodána do 37 zemí světa. (CraWer)


Ihned po dokončení první knihy dostala Suzanne Collinsová od nakladatelství Scholastic smlouvu na šestimístnou sumu na celou trilogii. (CraWer)


Podle autorky se zrodila idea díla ve chvíli, kdy přepínala televizní programy mezi soutěžními reality show a válečnými zprávami přímo z bojiště.
Odkazuje se také na řecký mýtus o Theseovi a Minotaurovi, podle něhož bylo město Atény nuceno poslat na Krétu jednoho muže a jednu ženu, aby uspokojili potřeby Minotaura (CraWer)


V několika jménech autorka zanechala skrytý význam.
Peeta nám skrývá význam chléb, (V Arabštině) (CraWer)


V několika jménech autorka zanechala skrytý význam.
Například Katniss znamená jako jméno střelec / střelkyně. (CraWer)


Autorka Susane se nechala inspirovat také Příběhem z Řecké mytologie a to konkrétně s Theseem a Minotaurem. (Bramboráček)


Filmová adaptace knihy šla do kin 23. 3. 2012. (Bee)


Námět na příběh autorku Suzanne Collinsovou napadl ve chvíli, kdy přepínala televizi mezi zprávami z války v Iráku a reality show. (Bee)


Ocenění

2010 - Deutscher Jugendliteraturpreis (Preis der Jugendjury (Cena poroty))