Právo první noci

Právo první noci https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/410512/bmid_pravo-prvni-noci-EYj-410512.jpg 4 348 89

Během cesty po Moravě se panoš Ota setká se svou vzdálenou sestřenicí Miladou ze Zástřizlí. Je zoufalá a prosí ho o pomoc. Žije s rodiči na Krakovci nedaleko Prostějova, kde se v poslední době stalo několik podivných událostí, které vyvrcholily vraždou jejího snoubence. Co je však nejhorší, z jeho smrti podezírají ji. Panoš Ota se obrátí na svého pána, ale ten nemá chuť a ani pravomoc tu vyšetřovat. Jenže pak dojde k pokusu unést Miladu. To Oldřicha z Chlumu přesvědčí, že nejde o obyčejný zločin. Společně začnou rozplétat neuvěřitelný příběh, jehož nitky vedou hluboko do minulosti.... celý text

Jonna
31.08.2020 odpad!

Opravdu jen ve výjimečných případech knihu odložím, a to se stalo u této knihy, nudné, jednoduché líčení podivného příběhu, nešlo se začíst. Opět jsem si ověřila, že Vondruškovy "detektivky" nemá smysl číst.

tlllk
26.08.2020 5 z 5

Balzam na dušu, po Remarque som potreboval oddychovku a pán Oldřich mi ju opäť poskytol. Táto trojica ja zaručená kombinácia.

Kami33
19.08.2020 5 z 5

Oldřich z Chlumu s Otou a Divišem se snaží pomoci Miladě ze Zástřizlí, která je podezřelá z vraždy svého manžela. Jako vždy pohodové, odpočinkové čtení.

Ronny79
27.07.2020 5 z 5

Můj nejoblíbenější český autor... Co dodat? Těším se na další knihu.

tittanie
19.07.2020

Moje oblíbená dvojice Oldřich a Ota v akci. Mám tyhle jejich přiběhy moc ráda. A propojení minulosti s jejich minulostí bylo moc fajn.

Lumír23
13.07.2020 5 z 5

Prostě pan Vondruška nezklame. Opravdu, radost číst. Jen dvě věci na srdci mám, cizí slova, jejichž ne význam, ale ani existence nebyla vlastně ani nutná, ta tam prostě nepatří, asi jako mouřenín, nu a pak je problém v závěru, kdy se z Hedviky stane Milada. V nejméně vhodný okamžik.

Ajrad1981
05.07.2020 5 z 5

Až do přečtení této knihy jsem netušila, že Kromě hradu Krakovec existuje ještě Krakovec u Prostějova. A to k němu nemám zas tak daleko! A plus za to, že velkou roli zde hrají páni z Boskovic a že je zde i jedna malinká zmínka o Letovicích.

wooloong
16.06.2020 4 z 5

Zajímavý prolog, který navnadí, Oldřich z Chlumu občas filozofuje, Diviš hájí svou čest před divokou Arankou, Ota se chová dost standardně, zápletka dost překombinovaná, postav jak na orloji navíc se spletitými rodinnými vztahy, několik propracovaných zavádějících hypotéz, druhá linie příběhu mohla být dotažená do zdárného konce.

aktijnov
27.05.2020 3 z 5

Tentokrát mi trvalo asi prvních sto stran, než se mi podařilo začíst. Ale jako nenáročná, odpočinková četba to bylo fajn.

Vojslava
24.05.2020 3 z 5

Detektivní příběh plynulý, napínavý a čtivý, ale měla jsem v něm od začátku do konce neskutečný nepořádek. Tady už jsem si skoro nedokázala poskládat rodinné vztahy a motivace, přičemž rafinované jedy a protijedy v přemyslovské vesnici a vyměněné děti jsme tu ještě neměli... Jako relaxační četba dobré, ale už to nejsou ty propracované detektivky ze začátku série...

knihomolka999
18.05.2020 4 z 5

Opět odpočinkový, čtivý detektivní příběh z minulosti jak je u pana Vondrušky zvykem.

Stardust
11.05.2020 2 z 5

Pan Vondruška musí být nadržený jako puberťák. Ženy ve středověku zřejmě nevydržely bez penisu ani pět minut v klidu.
Bez nadsázky:
A: Pomoc, právě mi někdo obzvláště brutálním způsobem zavraždil manžela! Jeho tělo je ještě teplé!
A: Mohl by mě někdo rychle osouložit než vychladne?

Jinak autorova klasika, spousta obstojných bromance dialogů a dost nepravděpodobná zápletka.

Johana
05.05.2020 odpad!

Detektivku jsem odložila asi 30 stran před koncem... Toto není pro mne možné. Prý, že to patří do téhož levlu, jako bratr Cadfael? Nééé prosim.

Modrina
16.04.2020 4 z 5

Další z páně Vondruškových klasik, milá, mysl nepříliš zatěžující knížka, přesně vhodná pro tuto podivnou dobu.

Alex.rrr
14.04.2020 4 z 5

Další pěkný příběh na řešení. Tentokrát se vyšetřování odehrává na dvou rovinách. Osobně mi přišlo, že "důležitější" případ byl hodně opomíjený, ale celkově se mi kniha líbila, nechybělo napětí a ani překvapení na konci. Těším se na další díl.

Isew
06.04.2020 4 z 5

Knihy o Oldřichovi z Chlumu jsou pro mě výplní, mezi jinými knihami. Vždy, když si chci odpočinout. A proto ani nesrovnalosti v ději mi nervy nedrásají. Chápu, že při množství knih, které autor chrlí s kadencí samopalu vzor 24, se sem tam (někdy dost často) objeví minela. Jako u ostatních Vondruškových knih, brzy obsah knihy zapomenu, takže jsou mi tyto minely dost jedno. Tato kniha špatná nebyla. Ani překombinovaná mi nepřišla a svůj účel splnila.

Le Chat
28.03.2020 5 z 5

Další povedená detektivka od pana Vondrušky. :-) Už se těším na Ducha znojemských katakomb.

Dandulka
22.03.2020 5 z 5

Super čtení! Vondruška nikdy nezklame. Tuhle knížku jsem sice četla dost dlouho, ale nebylo to tím, že by mě nezajímala! bylo to způsobeno tím, že mám moc práce a musím číst i to, co bych jinak nikdy nečetla, a tak na to, co mě zajímá, mám nějak málo času.
Ale jak říkám, super počteníčko, i když na začátku ve mně hrklo, že čtu asi něco jiného, nebo že se autor spletl. Byl to takový zajímavý a nevšední začátek.

gimli35
18.03.2020 5 z 5

Asi po roce jsem se vrátil k sérii Hříšní lidé Království českého a s potěšením jsem zjistil, že neztrácí na kvalitě ani po pětadvaceti dílech. Perfektní gradace děje v poslední třetině, zajímavý prolog a epilog. Skvělé!

Kobzíci
09.03.2020 1 z 5

Tato kniha od pana Vondrušky se mi vůbec nelíbila, musela jsem se tentokrát do čtení nutit. Kniha by klidně mohla být o půlku kratší a mám pocit, že by kvalitově odpovídalo.