Dýka s hadem

Dýka s hadem https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/2400/bmid_hrisni-lide-kralovstvi-ceskeho-dyka-aYg-2400.jpg 4 980 154

Barvitý a napínavý detektivní příběh z časů slavného českého „krále železného a zlatého“ Přemysla II. Otakara. Na svůj úřad nezvykle mladý královský prokurátor a současně správce hradu Bezdězu Oldřich Z Chlumu má v pravomoci i vyšetřování a trestání hrdelních zločinů. Při vyšetřování vražd šlechtice, mnicha johanity a hradního kata prokazuje nejen své nemalé detektivní schopnosti, nýbrž i moudrost a rozvážnost. Autor, renomovaný historik, čerpá řadu motivů z dobových pramenů, v nichž zjišťuje, že život píše příběhy vskutku neuvěřitelné, a zpracovává je živým, současným jazykem do děl naplněných dramatičností, jež vzbuzují zvědavost a napětí od první do poslední řádky.... celý text

ivoiro
01.01.2016 5 z 5

Zajímavé spojení historie a kriminálního žánru.

PeterDzurjaník
28.10.2015 4 z 5

Možno ste aj vy čítali príbehy sudcu Ti z prostredia Číny siedmeho storočia riešiaceho rôzne vraždy a záhady. A spýtali ste sa či by sa nedalo podobného vytvoriť z domáceho prostredia. A Vlastimil Vondruška priniesol vlastnú odpoveď: kráľovského prokurátora Oldřicha z Chlumu žijúceho za čias přemyslovského kráľa Přemysla II. Autor je navyše historik, takže dôverne pozná prostredie českého stredoveku, pomery, vzťahy a ostatné reálie. Chápe však aj to, že čitateľ má o tejto dobe svoje vlastné očakávania a tak je sem-tam nútený nepridŕžať sa historickej pravdy dôsledne.

To najdôležitejšie je ale či sa kniha dobre číta, je pútavá a funguje ako plnohodnotná detektívka. Podľa ohlasov čitateľov a obľuby série myslím, že odpoveď je jasná. Dýka s hadom sa skutočne ľahko čítala a máte pocit, že po prečítaní kapitoly sa musíte pustiť okamžite do tej ďalšej. Text možno pôsobí akoby ste čítali staršie knihy a ani jazyk nepôsobí práve najmodernejšie, ale vzhľadom na zasadenie do minulosti to dáva zmysel a pri čítaní to neprekáža. A určite nie som jediný, kto si vychutnáva detektívky staršieho typu kde vyšetrujúci nepoužívajú stopy DNA, mikroskopy a závery kriminálnych znalcov, ale všetko sa rieši pomocou mozgovej činnosti (na spôsob Holmesa či Poirota).

Aj sám Oldřich má charizmu, ktorú od neho očakávame. Človek s vysokými mravnými zásadami hlboko veriaceho v spravodlivosť a pravdu aj keď svet okolo neho vyznáva zneužívanie moci, intrigy, vraždy a manipulácie. Zvyšné postavy až tak nezaujali, resp. nemali toľko priestoru na hlbšie ponorenie do ich povahy a temperamentu (Ludmila, Havel, podozriví). Jedinou výnimkou je mladý panoš Ota. Okamžite si ho obľúbite práve pre jeho ľudskosť a poklesky. Dodáva do románu človečenstvo a život. Chápem, že Diviš má zobrazovať jeho protipól, ale dúfam v to, že neskôr dostane aj on viac priestoru, kde sa o ňom dozvieme viac.

Jednotlivé prípady fungujú, mám k nim len málo a nepodstatných pripomienok. Osobne mi chýbalo odhalenie vinníka tak jasnými a nespochybniteľnými dôkazmi, že nemá šancu sa z viny vymotať. V prípade vraždy Jindřicha z Donína však musel prokurátorovi pomôcť sám vrah útekom a aj Adalbert bol odsúdený viac-menej na nátlak lakomého komtúra a i v tomto prípade pripravoval Oldřich pascu s uhliarovým synom. A zatiaľ čo v prvom prípade mohol čitateľ uvažovať o vrahovi spolu s vyšetrovateľom, posudzovať výpovede podozrivých a zvažovať kto je vrahom, v druhých dvoch už tú šancu nemal, pretože Vincent, Vít a Konrád Wolf sa objavujú až v samom závere a obzvlášť o existencii posledných dvoch sa dozvieme až v samom závere.

Nevyznamenal sa ani korektor, ktorý záver nezvládol a tak sledujeme Konráda Wolfa a o pár odstavcov je to Konrád Volf a raz dokonca Konrád Oto. Svedok Jíra (uhliarov syn) je zasa raz oslovený ako Vít a aj pobehlica Lucie sa raz mení na Ludmilu.

Ale ako som zmienil vyššie, sú to len menšie zakopnutia a celkové uspokojenie z knihy je dostatočné na to, aby ste neskončili u tohto dielu, ale pustili sa aj do zvyšku série. Veľkým plusom je aj akčná pasáž s Otom v závere.

Merynkaw
24.08.2015 5 z 5

První kniha od pana Vondrušky a rozhodně né poslední. Krásné čtení.

lapej
07.06.2015 5 z 5

Velmi příjemné čtení. Oldřich z Chlumu je sympaťák. Určitě se pustím i do dalších příběhů.

amysa
02.06.2015 5 z 5

Co ještě dodat? Řada pochvalných komentářů mluví za vše a i já si dovolím přidat ten svůj. Věděla jsem 100%, že si chci historickou detektivku v podání Vlastimila Vondrušky vyzkoušet, ale chvilku mi trvalo, než jsem k tomu "uzrála"... Po shlédnutí filmu Jménem krále se mi to načasování povedlo tak dokonale, že už sháním další díly a chci zase co nejdříve pátrat a vyšetřovat další zajímavé a napínavé případy společně s Oldřichem z Chlumu... Takového sympaťáka a i jeho další parťáky si prostě nemůžu a nechci nechat ujít:-) Autorovi děkuji za velmi nevšední zážitek, ostatním doporučuji a už se moc těším na další návrat do 13. století naší historie...

jaja1989
20.04.2015 5 z 5

hustá kniha

Aliii
03.04.2015 5 z 5

I když mě historické prostředí nikdy moc "nebralo", pan Vondruška píše velice poutavě a přesvědčivě. Určitě si přečtu i nějaké další jeho knihy.

andzuli
30.03.2015 4 z 5

Krásná, odpočinková kniha. Na chvíle, kdy potřebujete vypnout naprosto ideální.

wooloong
22.02.2015 4 z 5

Příjemné nenáročné čtení.

aktijnov
13.01.2015 4 z 5

Velmi hezké, napínavé, čtivé, odpočinkové....

Selinute
24.12.2014 5 z 5

Dvě výborně napsané a čtivé detektivky , které mají spád i logiku. Ideální odpočinkové čtení.

Covenant
01.12.2014 3 z 5

Je to dobré, ale pro mě osobně moc usedlé. Moc klidné, bez nějakého vzrušení. To není chyba autorova, ale moje. Sáhl jsem pouze po tom, abych ověřil, zda-li je to dobrý dárek k vánocům pro mamku. Vybíral jsem mezi touto a Mrtvým na pekelném vrchu. Je jasné, že vítězem je Dýka s hadem. U mě, ale zvítězila na plné čáře kniha druhá. Já jsem prostě na takové ty dobrodružnější, akčnější a mamka na ty klidné rozvážnější

Peti
18.11.2014

Velice pěkná detektivka z doby Přemysla Otakara II. Královský prokurátor Oldřich z Chlumu vyšetřuje vraždu, která na první pohled vypadá jako jednoduchá věc, ovšem není tomu tak, Oldřich rozplete celkem složité klubko. Výborná kniha, do detailů promyšlené a velice zábavné, doporučuji.

Belatris
09.11.2014 4 z 5

Příjemné překvapení pro čtenáře, který se většinou detektivnímu žánru vyhýbá a byl dosud zcela nepolíben i historickým žánrem. Konceptuálně je ještě znát, že v prvním díle série Hříšní lidé Království českého autor trochu hledal způsob, jak celý román poskládat jako soudržný celek. Konec se zdá trochu useknutý, když srovnáme plynulý přechod mezi prvním a druhým případem a dobře zvládnutý úvod, ale to jsou nakonec malé věci. Výsledný dojem je u mne tvořen zejména výtečným začleněním historických detailů. Podat informace o životě tehdejších lidí napříč vrstvami společnosti přirozeně a nešroubovaně, to autor zvládl výtečně. Přestože mi případ řešený v johanitské komendě přišel delší než mohl být, otázka panovník vs. církev je vždy zajímavé téma. Zde citlivě podané. Hlavně se v románech děsím, aby autor nezabředl do argumentace pro jednu a pro druhou stranu a celkově nesklouzl k politicko-teologickým disputacím, místo aby měl na paměti soudržnost románu.
Rozhodně si při příští potřebě příjemné oddechovější četby dopřeju další případy Oldřicha z Chlumu.

cérka
14.10.2014 5 z 5

Super. Knihy od pana Vondrušky mě fakt baví.

Maat
27.05.2014 4 z 5

Moje první kniha od Vondrušky a líbila se mi. Příjemná historická detektivka, žádné brutality, příběh pěkně plyne, rozuzlení je zajímavé. Určitě si od něj přečtu další knihy.

gimli35
29.04.2014 5 z 5

Jako první knížku od pana Vondrušky jsem si vybral právě Dýku s hadem a myslím, že jsem udělal dobře.

Keddie
28.03.2014 5 z 5

Výborná historická detektivka skládající se ze dvou na sebe navazujících příběhů. Krásně je zde vidět, že právo a spravedlnost se ve středověku řešili poněkud jinak, než dnes.

Yorika
22.02.2014 3 z 5

Čtivý příběh bez zbytečných komplikací a složitých zápletek.Nečekala jsem sice nic světoborného, přesto jsem však trochu zklamaná naivitou a nenáročností příběhu.Postavy mi k srdci příliš nepřirostly a milostné eskapády panoše Oty mi připadají nezáživné a v každé Vondruškově knize v podstatě stejné.Vondruška napsal i zajímavější knihy než je právě tato.

evafort
12.02.2014 5 z 5

Skvělá knížka, moje první knížka od Vondrušky a hned jsem si oblíbila hlavní hrdiny a těším se na další.