Ledová země

Ledová země https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12951/bmid_ledova-zeme-5XU-12951.jpg 4 1881 170

Will a Evanlyn plují do Skandie jako zajatci hrozivého kapitána skandijské vlčí lodi Eraka. Halt přísahal, že Willa zachrání, a udělá vše, aby slib dodržel – dokonce poruší přísahu hraničáře a král ho za to vypoví ze země. Horác, který rovněž chce jet hledat Willa, se k němu připojí a oba společně zamíří do Skandie přes Galiku. Cestou je neustále obtěžují potulní rytíři, neblaze proslulí jako lupiči a hrdlořezové. Horác však o bojování už něco málo ví a díky svým neobyčejným schopnostem začne brzy přitahovat pozornost rytířů a válečníků na míle daleko. Přijedou do Skandie včas, aby zachránili Willa před životem v otroctví? .... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Egmont (ČR)

The Icebound Land , 2005

Luigi1
28.09.2020 5 z 5

Jsem nadšený nejen dějem,ale i slohem.Má to grády.

cibulka 8
27.07.2020 4 z 5

Tento díl se mi líbil víc než druhý. Střídání kapitol o Haltově a Willově osudu mě stále udržoval v napětí. Velká pochvala za drogovou tématiku, velmi citlivě popsanou.

iskovsky
21.07.2020 4 z 5

Citeľný posun v kvalite a v nazeraní na svet... akoby autor začal dospievať a rozhodol sa pripraviť na tento šok aj svojich mladých čitateľov ... príjemné prekvapenie

Netopýr_5
14.06.2020 5 z 5

Musím uznat, že autor v tomto díle výborně popsal téma, které je aktuální i v dnešní době a je nádherně vykreslené se všemi důsledky. Myslím, že je to pro mnohé mladé čtenáře poučný příběh a my starší si uvědomíme, že máme štěstí, že nás "to" minulo. Jsem opravdu zvědavý co mne očekává v dalších dílech.

Dorota09
13.06.2020 5 z 5

Další úžasný díl z této série, kniha mě opět pohltila. Má skvělý příběh s spoustou překvapení. Už se těším na další díl.

TeoK7
11.06.2020 5 z 5

kniha mě hrozně bavila a přečetl jsem ji za jedno dopoledne...

slaska77
20.05.2020 4 z 5

Tak konečně jsme dočetli se syny při našich čtecích večerech, za mě trochu moc pravidelnosti ve střídání dvou dějů (možná se mi už i tento způsob knih v poslední době zajídá). No ale stále krásný svět, ve které jde o čest, odvahu a dobro. Těšíme se na další díl (květen: 712 str.)

Alvari
11.02.2020 4 z 5

Zatím nejzábavnější díl ze série. Přišel mi takový nejskutečnější, zvlášť první polovina knížky. I přesto, že se dalo hodně věcí předvídat, tahle skutečnost mě nijak moc netrápila. Největší zásluhu na tom měl asi fakt, že už jsem dopředu počítal s tím, do čeho jdu a díky tomu jsem byl docela mile překvapen.

kalache
06.12.2019 5 z 5

...knížku jsem bral do ruky s tím,že vím,co od ní čekat,nezklamala...

Hzjena
02.12.2019 3 z 5

Přeně jak jsem čekal :D

Čím je kniha v sérii (hlavně young and adult) lepší, tím více zde nacházejících se Bridged Jones a frantíků více skuhrá...

,,Ó né už to není tak pohádkovsky naivní, konzervativní a tupé, to nemohu číst dětem!"
,,Nééé..první dvě knihy byla taková bezmozková jízda naplněná balastem a vatou, kterou děti tušili už předem (v názvu Hořící most by děti přeci nikdy nepřišli na spojitost), ale tady už autor zabíhá moc k realismu a děti by se mohli začít bát opravdového světa fuj fuj...."

Mě se to líbilo, právě kvůli těmto faktům. Kniha se poprvé dotkla skutečných reakcí a chování lidí, ze kterých by si třeba mohli děti vzít ponaučení. Přece jen, kdybych ze svých dětí chtěl udělat nemyslící a slintající trosky, tak by je stačilo nechat koukat na televizi a nemusel bych se zabývat četbou že? Ale na jednu stranu chápu, přece jen jablko nepadá daleko od stromu.....

orson
29.11.2019 3 z 5

Zatímco první díl mě chytnul a bavil, tady už jsem si připadal trochu nepatřičně a bylo vidět, že autor cílí na mnohem mladší čtenáře. Ale to je jen moje chyba.

jaroiva
21.11.2019 4 z 5

Děj se dále rozvíjí, putování pokračuje...
No, tak budeme pokračovat ještě dál :)
Trochu moc nakrčeného obočí, řekla bych, dokonce víc než naježených chloupků v zátylku, jinak ale nemám výtek :)

š.m.i.k
16.11.2019 4 z 5

Předchozí dva díly se mi líbily o něco víc, ale pořád mě pokračování velmi zajímá a celé mě to neskutečně baví. Vzniká u mě solidní závislost na hraničářovi ;)

Renatapek
03.11.2019 5 z 5

Třetí díl serie Hraničářův učeň ve kterém pokračuje zápletka z dílu druhého. Will a Evelin jsou v zajetí a na vlčí lodi odplouvají do Skandie. Cestou se jim přihodí nejedno dobrodružství a ve Skandii si oba mladí a silní hrdinové sáhnou na dno svých sil. Protože nás čekají další úžasné díly, je jasné, že se z toho nakonec dostanou, ale bude to tak tak. Halt nenechá svého učně na holičkách a vyráží mu na pomoc i když mu dá velkou práci vymyslet "fintu" jak odjet ze země, když ho král nechce pustit, protože ho potřebuje jinde. Tento díl se mi líbil asi nejméně, ale pokud ho nepřečtete nebudete vědět o čem je celá serie dál :)

knižnífanda
27.09.2019 5 z 5

moc hezky a i vtipně napsané, s velkou dávkou napětí.
I když jsem už starší ročník tak na relaxaci je série o hraničářovo učni to pravé pokud máte rádi tento žánr.

KájaKoxík
02.09.2019 5 z 5

I třetí díl série nemohu hodnotit jinak než 5 z 5.
Stále mne velice baví mírné ponaučení, které z knihy plyne.

Tentokrát se dostáváme do oblasti drogové tématiky. Část knihy věnovaná tomuto problému, je dle mého názoru velice pěkně napsaná. Čtenář se dozví, jak snadné je do závislosti spadnout (nabídka od přítele pod záminkou, že tato látka dokáže pomoci). Jak moc drogy dokáží člověka změnit, že bez pomoci se z toho nikdo sám nedostane, ale že i tak je možnost jak se uzdravit. Celé je to zasazeno do příběhu a vhodně zpracované i pro mladší čtenáře.

Z knihy je čím dál více patrná inspirace autora v mapě Evropy. Araluance můžeme tedy přirovnat k Angličanů s jejich důrazem na pravdu, a rytířství jako za dob Artuše. Galika odpovídá Francii, kde si jede hlavně každá sám za sebe a Skandijci jsou Vikingové. Upřímný národ s jednoduchou filosofií a přímočarým jednáním.

Pozor spoilery!!!
V knize se nám tentokrát střídá příběh Willa s Evanlyn a Halta s Horácem poctivě vždy po kapitole.

Halt je zahnán do kouta, jelikož nemůže opustit zemi a splnit svůj slib Willovi, že ho zachrání. Nezbude mu tak nic jiného než okatě pošpinit krále, nechat se vyloučit z hraničářského sboru a země. Trochu nechápu, proč nikomu nedošlo, proč to vlastně udělal. K záchranné výpravě se přidává i Horác. Jeho účast se ukáže jako prozíravá právě v oblasti Galiky, kde se Haltovi hodí jeho rytířský um.

Naproti tomu Will s Evanlyn cestují na Vlčí lodi s jarlem Erakem do Skandie. I v této knize se potvrzuje Erakova čestnost, které jsme si mohli všimnout již v předchozí knize. Ale přesto je oba dá do otroctví, pod vidinou toho, že alespoň zůstanou spolu. Will kvůli lsti propadá závislosti na hřejivé trávě. Jakmile to zjistí Erak pomůže naší dvojici s útěkem a předá Evanlyn znalosti, jak se pokusit Willa odvyknout a tím ho zachránit.

Před koncem knihy se obě dějové linky na můj vkus trochu rychle potkají.
Ale jak to dopadne,si budete muset přečíst sami :)

KK

Dycko
21.07.2019 5 z 5

Další skvělé pokračování Hraničářova učně. Líbí se mi, že kvalita děje neklesá. Další skvělý příběh.

francouz
16.07.2019 4 z 5

Musím souhlasit s komentáři, níže uvedenými, že první dva díly, to byla opravdu jiná jízda.
I když na druhou stranu to co se dělo s Willem a Evelyn, mělo spád.
To jak se zachoval Halt, i mě se to zdálo malinko přitažené za vlasy, to jak okatě se snažil jít na pomoc svému žákovi.
To, že zde narazíte na používání drog, to bych opravdu něčekal, je jenom škoda, že to nebylo rozvedeno trošku víc.
Ale je to spíše takové čtení na letní večery, kdy nemusíte moc přemýšlet a popustíte uzdu svojí fantazii, a necháte se unášet pohádkovým příběhem.

Ailee
25.05.2019 4 z 5

Takový vycpávkový díl s uměle doplněnou akcí s černým rytířem jen proto, aby se něco dělo. Nebylo to moc šikovné. Ale kniha je kraťoučká, takže to rychle uteklo a další díly budou určitě opět lepší. :-)

PhoebePollard
21.05.2019 4 z 5

Hezký díl, ale ne tak dobrý, jako ten první. Evanlyn jsem si moc neoblíbila, i když se v pozdějších dílech třeba vybarví lépe. Doufám.