Králové Clonmelu

Králové Clonmelu https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40947/bmid_hranicaruv-ucen-kral-40947.jpg 4 1360 108

Will je na každoročním hraničářském sněmu, ale Halt vyšetřuje záhadné události na západě. Když se konečně vrátí, přináší špatné zprávy. V Hibernii to vře. Lživá náboženská sekta, která si říká nezasvěcení, rozsévá zmatek a vyvolává vzpoury, a pět ze šesti hibernských království už bylo rozvráceno. Nyní je v ohrožení šesté, království Clonmel, a Halt, Will a Horác se vydají na cestu, aby v něm pomohli znovu nastolit pořádek. Budou jim na výpravě užitečná tajemství z Haltovy minulosti? Jeden hraničář obvykle dokáže zabránit vzpouře, ale tentokrát možná nebudou stačit ani dva...... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Egmont (ČR)

The Kings of Clonmel , 2008

Sariega
29.10.2020 3 z 5

doporučuji

Luigi1
26.10.2020 5 z 5

Opět zdařilé pokračování pravých hraničářů.Doporučuji

ZuKo
16.08.2020 4 z 5

Myslím si, že Horác je větší hrdina než Will a mám ho raději. To jeho co bude k jídlu a mám hlad. :) Jinak jak tady už bylo napsáno xkrát. Pro mládež hezké čtení a pokud donutí děti aspoň na chvilku odložit mobil a pc, ještě lépe.

TeoK7
23.07.2020 5 z 5

Super kniha stejně jako všechny ostatní HU :)

Alvari
19.05.2020 2 z 5

Další díl, který znovu bohužel "kopíruje" ty předešlé. Liga výjimečných se vydává na další ze svých úkolů. Jiné zasazení, žádná progrese. Původně jsem chtěl dát i o hvězdičku více, ale část týkající se džbánu s vodou a takzvaný nával totální stupidity obou hraničářů, mě natolik vytočil, že jsem ji musel ubrat. Nejprve jsem si chtěl dát od Hraničářova učně pauzu po skončení původní série (11. díl), ale budu se muset na nějakou dobu uchýlit k jiné četbě už teď, protože další díly zatím číst prostě nechci.

KájaKoxík
28.03.2020 5 z 5

(SPOILER) Tentokrá se vracím k 5 z 5. Hodnotím knihu nikoli jako dospělý čtenář, ale ve vztahu k dětem, pro které je psaná. Neodpustím si, že tentokrát je mapa na začátku knihy úplně k ničemu (mapa Araluenu je pro dobrodružství v Clonmelu zcela zbytečná).

V tomto díle, se dozvíme co znamenají narážky v předchozích knihách na Haltovy cesty a původ v Hibernii. Velice se mi líbí, jak je v knize popsaný způsob fungování sekty Nezasvěcených. Od mírumilovných věřících, kteří svou víru nikomu nenutí, až po společenství ze kterého nelze odejít.

Obsah = SPOILERY
Do Araluenu se vrátila sekta, která si říká Nezasvěcení. Opakuje se stejný scénář jako v minulosti. Skupina věřících se usadí v odlehlém městě nebo vesnici. Svou víru nikomu nevnucují, postupem času se vesničanům začnou dít nepříjemnosti. Tu zemře dobytek, tu někoho přepadnou, zapálí chalupu, zničí loďe... Kazatel vystoupí před obyvatele a tvrdí, že jim přináší záchranu v podobě dobrotivého zlatého boha Alseiasse. Vesničané se dříve či později nechají přesvědčit a Nezasvěceným odevzávají dary ve formě zlata - které mají bohovi dodat sílu. Když sekta shromáždí dostatek cenností, se zlatem uprchnou. Halt naštěstí jejich snažení v Araluenu překazí. Dozví se ale, že sousední království Hibernie, které se skládá ze 6 menších království již téměř celé sekta kontroluje, zbývá jen Clonmel. Pokud by obsadily všechny, bude hrozit Araluenu vážné nebezpečí a to nemohou hraničáři dovolit.
V hraničářském sboru je zřízen nový oddíl pro zvláštní úkoly - tvoří ho Halt, Will a Horác. Ti se společně vydají do Clonmelu. Zjistí, že stav země je příšerný, lidé se bojí cizinců, ale i jedni druhých. Halt využije staré legendy o Jitřním bojovníkovi, když pomohou zachránit jedno z městeček před útokem.
Na cestě se dozvíme hodně věcí o Haltově minulosti, mimo jiné i to, že místní neschopný král Ferris je Haltovým dvojčetem. Jeho slovo má tak nízkou váhu, že pro Nezasvěcené nebude problém rozvrátit celé království. Rozhodnou se jet přímo za ním a varovat ho.
Ferris ale Halta podezírá, že si chce nárokovat právo na trůn a nevěří mu. Vyjde najevo, že o plánu Nezasvěcených věděl a dokonce je podporoval. Horác se tak uchýlí k náhradnímu řešení, kdy Ferrise omráčí a Halt se jeho jménem veřejně postaví proti Nezasvěceným. S tím už Ferris nemůže nic udělat a tak rozhodne, že se pravda ukáže při Rozsudku soubojem - mezi dvěma členy Nezasvěcených a Horácem.
Prvního člena Horác přemůže, před druhým bojem se mu však do těla dostane droga, díky které nevidí. V poslední chvíli se Willovi podaří odvrátit neštěstí, když stane před Ferrisem a nakonec dokáže, že se Genovesané (pracující pro Nezasvěcené, odborníci na nájemné vraždy a jedy) podíleli na otravě Horáce. V nastalém zmatku během obvinění je Ferris zabit a vůdce Nezasvěcených Tennyson uprchne. Novým králem Clonmelu se stává Ferrisův synovec Sean (který na rozdíl od svého strýce je čestný a bude dobrým králem). Naše skupina se tedy vydává za uprchlíky.

Ivan F
19.03.2020 3 z 5

Som trochu skeptik z toho, kam sa uberá táto séria. Kniha má viacero svetlých momentov, akými sú boj proti náboženskej sekte (aj akejkoľvek na svete, z môjho pohľadu jedno z najhorších ziel), výborná čítateľnosť, plynulosť príbehu a najmä odhaľovanie Haltovej minulosti.

Toto všetko je však na druhú stranu strhnuté smerom dole plochosťou príbehu, čiernobielym vykreslení charakteru postáv (jasné ako facka, kto je dobrý a kto zlý, je to aj typická črta všetkých Verneoviek),a tým, že sa postavy nijako nevyvíjajú. Takisto dialógy sú neustálym prehrávaním toho, čo tu už bolo v minulých dieloch.

Pre detského čitateľa je to neustále výborné čítanie, boj dobra so zlom je super, takisto nejaké morálne poučenie si detská duša so sebou zoberie. Pre dospelého čitateľa je to príbeh, nad ktorým sa pousmeje, ale zároveň ho neurazí.

Hzjena
26.02.2020 2 z 5

Opět komentář od Gordonlorda velice výstižný. Bohužel s přibývajícími knihami nenastává žádný vývoj hlavních postav, jen pořáddokolové opakování toho co již známe akorát posazené do jiných lokací. U tohoto dílu mě ale naivita celkového děje zatím poslala nejvíc do kolen (proto jen 2 *). Možná kdyby se občas něco zvrtlo a děj nebyl tak nebetyčně předvídatelný možná...nebo taky ne. Klasická ukázka toho, když autor neví kdy přestat. Už to mám celé přečtené a mohu potvrdit, že lepší už to nebude (hlavně dějový skok na dospělého Willa a spol. je nepovedený), už jen se skřípáním zubů doplňuji hodnocení.

Pravdou zůstává, že jsem to dočetl (doposlouchal, kdybych to měl v knižní podobě, tak to po přečtení rovnou házím do kamen), takže se to zkonzumovat dá. Jsou i horší (Sedm kamenů např.) Už se těším na další zprávy od zhrzených milovnic Flanagana :D

Ailee
04.12.2019 4 z 5

Další skvělý díl. Ty kratší a svižnější mi většinou sedí lépe, ale i tak to bylo výborné. Popichování mezi Haltem, Willem a Horácem mě pořád dostávalo do kolen. A děj byl originální a zajímavý. Zase trochu jiný. :-)
Jediné, co mi začíná lézt na nervy, jak čtu celou sérii rychle za sebou, jsou opakující se fráze a popisování. Jak Horác obdivuje Willův klid, přičemž sám je nervózní, jak Will obdivuje Horácův klid, přitom sám má nervy... To je snad v každém díle:-(

š.m.i.k
30.11.2019 4 z 5

Pořád dobrá pohádka, jen už se mi zdá moc stejná... I když je konec záměrně otevřený, abychom pokračovali, dalším dílem pokračovat nebudu, možná později.
Jsem ale ráda za "více Halta".

Renatapek
03.11.2019 5 z 5

Osmý díl a zbrusu nová zápletka. Zavede nás do království Clonmel v Hibernii. Halt se opět stává jedním z hlavních hrdinů a příběh nám odhalí hodně o Haltově minulosti. Dozvíte se informace z kterých vám bude přecházet zrak. Jak to, že je Halt hraničář, když už od narození měl určenou jinou cestu? Wil i Horác budou Haltvi po celou dobu zdatnými pomocníky a tato neohrožená trojka rozehraje příběh, který přečtete jedním dechem.

Gordonlord
22.10.2019 3 z 5

Zase to jde rovně dopředu bez jediného překvapení. Hraničáři se pořád jeden druhému diví, jak je možné, že se k nim někdo z nich dokázal tak neslyšně přiblížit, Will s Horácem jsou hrozně skvělí, pružní, stateční, zkušení, chytří, vzdělaní a silní na svůj věk a vůbec se opakuje spousta otravných esejí z minulých dílů, díky kterým už začínám Flanagana podezdřívat ze senility. Nečekejte tady žádný vývoj charakterů, zvraty, ani překvapivé dějové kličky. Všechno proběhne a skončí naprosto přesně tak, jak čekáte. Já vím že je to knížka pro děti, ale ani děti nejsou debilové a tohle je už místy docela otravné. A nejvíc ze všeho rádobyvtipné slovní výměny mezi hlavními hrdiny, které měli být asi zábavné, ale jsou nepopsatelně trapné.

Nicméně tomu zase dávám tři hvězdičky, protože se to jako audiokniha opět nádherně poslouchalo. V ději se nikdy neztratíte, postavy jsou jasné jako facka a Flanagan pořád umí čtivě psát. Bavilo mě to i přese všechno, co jsem vypsal v prvním odstavci.

PhoebePollard
21.05.2019 5 z 5

Velmi dobrý díl. CHudák Halt, že má takového bratra, ale jinak je to skvělé. Dozvídáme se zase něco o Haltově mládí, což je rozhodně plus.

Dada_cte
25.04.2019 5 z 5

Konečně jsme se dozvěděli, kdo je vlastně Halt a musím říct, že je to opravdové překvapení! Kniha je úžasně napsaná. Mohla bych ji číst pořád dokola❤️ všem doporučuji ❤️

MonaLisa42
11.03.2019 4 z 5

Toto je velice vtipný díl, autor dokáže skutečně pobavit čtenáře. Náboženské sekty nemám ráda, ale v této knize to bylo skvěle podáno. Autor našel úžasné řešení, jak dát všechny tři hrdiny opět dohromady. O Haltově minulosti se toho mnoho dovídáme, nikdy by mě nenapadlo z jaké rodiny vlastně pochází. Začátek knihy byl úžasný, ale v průběhu děje jsem se začala postupně nudit.
Na začátku této série mi vůbec nevadilo, že se jedná o knihy pro mladší čtenáře, ale nyní mě začínají nudit a uvažuji o přerušení četby. Každopádně doporučuji tuto sérii mladším čtenářům. Zloduši utekli a pokračování se dozvíme v další knize. Děkuji!!!

skořice
10.02.2019 1 z 5

Tuhle knihu jsem nedočetla... První díly Hraničářova učně mě hrozně bavily, ale tady už je podle mě vidět, že je to psané pro peníze a příběh stojí za nic. Celkově mi to přijde jako špatná kniha...

Devil-Ivet
19.12.2018 4 z 5

Králové Clonmelu začínají velice dobře. Zatím jsem se u žádného dílu nepobavila tak, jako tady, jak je to vtipné. Také se dovíme o Haltově minulosti, což jsem uvítala. Tohoto hraničáře jsem si oblíbila a konečně jsem se dočetla něco víc. Bohužel pak to ztratilo ten náboj a já začala pochybovat, jestli má cenu číst dál. Děj začal stagnovat a poté, co jsem zjistila, že to má pokračování, jsem pochybovala, že jej otevřu hned…

Čtenář1234
05.12.2018 5 z 5

další úžasný díl . Když je spolu tri Halt , Horác , Will , tak je předem jasné jak kniha bude parádní , těším se na další díl :)

Daniel2009
21.11.2018 5 z 5

Celá kniha se přečte jedním dechem.

dadako
04.09.2018 5 z 5

Opět pomalejší rozjezd, ale konec stál za to. Konečně jsme se dozvěděli něco o původu Halta.