Klan Rudé lišky

Klan Rudé lišky https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390821/bmid_klan-rude-lisky-yfT-390821.jpg 4 497 77

Přichází čas nové generace hraničářů, která nyní musí převzít odpovědnost a chránit Araluenské království. Maddie úspěšně ukončila třetí rok svého hraničářského výcviku a je povolána zpět na hrad Araluen. Jednotvárný život na hradě ji však ubíjí, cítí se v něm jako ve vězení a touží z něj uniknout. V okolí se začínají šířit zvěsti, že království hrozí nové nebezpečí. Tajemný klan Rudé lišky, skupina rozvracečů v liščích maskách, útočí na královskou rodinu a zpochybňuje nástupnictví princezny Kasandry a její dcery Maddie na araluenský trůn. Podaří se Rudým liškám odstranit Kasandru a Maddie a uchvátit trůn pro sebe? Na pokračování..... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Egmont (ČR)

The Red Fox Clan , 2018

amalis42
13.09.2021 4 z 5

Kniha brána samostatně se mi líbila. Hlavní zápletka byla (alespoň pro mne) překvapující, nedokázala jsem ji předem odhadnout. Je pravda, že děj není tak akční, ale i díky tomu jsem se dokázala vžít do Maddie.
Dělá mi ale velký problém přenastavit se na tento způsob četby. V porovnání dobrodružství Willa je to... vlastně to ani porovnat nelze. Je to něco tak odlišného. Pokud bych si přečetla 1. díl a následně dostala do ruky tuto knihu s jistým očekáváním, byla bych z největší pravděpodobnosti velmi zklamaná.

Gordonlord
13.08.2021 odpad!

(SPOILER) Tohle se už fakt nedalo.

Flanaganova úroveň kvality v rámci hraničářské série poslední dobou hodně kolísá nahoru a dolů a v tomhle konkrétním případě spadla nejníž, co to šlo.

Zápletka tak trochu opisuje Obléhání Macivaldenu, jen tady není nápad, zajímavé postavy, napínavý děj ani strhující atmosféra. Valná většina knihy je nafouknutou, nekonečně prodlužovanou vatou, vyplněnou epizodkami, které se hlavního děje dotýkají jen okrajově, pokud vůbec a bylo by zdravé zkrátit jejich trvání tak o 90%.

Humor a vtipy, které byly vždycky tak trochu trapné, se dostaly tak daleko, že jsem se při čtení za autora hluboce styděl. Úroveň jeho infantility dosáhla kritického bodu a jsem si jist, že při čtení bude trapně i šestiletým dětem. Jeden za všechny - skandijec - rodilý námořník - vyjadřující se k jízdě na koni - "ta věc nemá kotvu, tak nevím jak ji zastavit". Hahaha, no tyvole...

Trochu to mohl zachránit konec, kde se zdálo, že to už začne gradovat, ale potom přijde zcela očekávaný zvrat, velmi nudně znovu-opsaná zápletka minulých knih zdechne se smrtí jediné zajímavé postavy (samozřejmě nikdo z hlavních hrdinů, nebojte se děti !) a skončí naprosto náhle, bez jakéhokoliv rozuzlení.

Jasně, je možné, že se Flanagan připravuje půdu pro další díl a tam to bude lepší. Ale já mám jen tenhle a ten budu hodnotit. Jenže ono není co. Bylo to utrpení.

Ailee
28.06.2021 3 z 5

Dloooouhé, na to, že se tam nic moc nedělo, a předvídatelné. Až moc. A kam se ztratil Will? Pokud to už dál bude jenom o princezně Madelyn, tak nevím, jestli chci pokračovat. Ne že by to byla špatná postava, ale Hraničářův učeň je Will, ten do toho příběhu patří.
Asi chápu, proč to v originále je rozdělené po Ztracených přibězích na dvě série.

lemur007
04.06.2021 2 z 5

Když jsem Klan Rudé lišky četla poprvé, skončila jsem u 50 stránky, nebavilo mě to. Později když vyšel 15 díl HU, jsem se odhodlala a dala knížce druhou šanci.

Bylo to lepší než poprvé, ale pořád nic extra,s porovnáním s předchozími díly. Knížka měla celkem pomalý rozjezd a pořádná akce se dostavila až ke konci. Kniha je vlastně hlavně o Maddie, kterou jsem si ve dvanáctce moc neoblíbila, zkrátka mi tam chybělo Halt a Will, kteří byli kdesi v království a chytali zloduchy.

Polovina knihy je jen o tom, jak se Maddie vrací na zámek Araluen a Horác s Gilanem jedou zastavit povstání takzvaného klanu Rudé lišky, klanu, který nesouhlasí se zákonem, jenž opravňuje ženské nástupnictví na trůn. Vyprávění bylo zpestřeno, Maddiiným hledáním Araluenských tajných chodeb.

Co se autorovi musí nechat je svět, který mám moc ráda a popisy. Téměř vše jsem si dovedla živě představit a popisy soubojů byly vážně skvěle provedené. Já celkově mám ráda styl psaní Johna Flanagana, i když tenhle díl byl, spolu s jedenáctou, asi nejslabší ze série.

Důvěřuj pláštěnce.

kyticka152
23.05.2021 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Typické příjemné počteníčko od Flanagana. Bavilo mě, jak se nově vyvíjely postavy, které v příběhu nedostaly tolik prostoru jako teď. Jsem zvědavá, jak bude děj pokračovat, a jakým způsobem tentokrát spisovatel své hrdiny vysvobodí ze složitých situací. Doporučuji k přečtení!

vodopad152
05.04.2021 4 z 5

Tento díl byl trošku slabší. Chyběli mi tam Halt a Will. Ze začátku mě to moc nebralo, ale postupně se vše spojilo a dávalo smysl. Padouch je moc dobře vykreslený a jsem zvědavá, jak to dopadne

vojta888
18.02.2021 4 z 5

(SPOILER) Zase skvělý díl ale chyběl mi tam halt a will.
Ale zase je skvělé že zločinci jsou díl od dílu podlejší Dimon mě teda dostal.

1flanagan.best1
09.12.2020 2 z 5

Bohužel jeden ze slabších dílů Hraničářova učně. Jeden z důvodů byl, že byla kniha rozdělená na dva díly. Nevím, jestli za to autor dostane víc peněz, ale je to možné, nevím jak ostatní, ale já mám rád knihy Hraničářova učně s více stránkami. Další důvod je, že hlavní záporák nebyl tolik chytrý, tím samozřejmě nemyslím, že byl hloupý, ale že nebyl tak chytrý jako třeba Morgarath a nevymýšlel tak chytré plány... Taky to Maddie šlo všechno strašně lehce, a od začátku bylo jasné, jak kniha dopadne. A poslední, hlavní důvod, proč tato kniha byla slabší je kam zmizel Will a Halt?? Dobře, na začátku tam oba byli, potom měli jít prověřit Klan Rudé lišky a zjistit co má v plánu atd... Od té chvíle však o nich v knize nebyla ani zmíňka jenom jak se vrátili, ale pak nic. Kde byli, když hrad začal obléhat Dimon a Horác a Gilan byli uvězněni v pevnosti?? Ovšem tato kniha neměla jen mínusy, oceňuji, že autor propojil Hraničářova učně s Bratrstvem.

Sariega
29.10.2020 4 z 5

Lepší než první díl ale štvalo mě že tam nejsou ty postavy z prvních dílů i tak jsem to dočetla až do konce a těším se na patnáctý díl.

TeoK7
24.07.2020 5 z 5

Trochu horší než minulý díl, ale také dobré

DuncanIdaho
03.05.2020 5 z 5

Hraničářův učeň (i Bratrsvo) jsou série, které jsou určeny pro mládež, ale muže je číst i dospělý jako lehkou oddychovku. Takto na mne působila i tato kniha. Nenáročný ale napínavý děj, který se nikam nežene. Takovéto knihy čtu rád, a proto obě zmiňované série patří k mím oblíbeným. Klan Rudé lišky opět nezklamal. Poměrně rychle přečteno a dost to pobavilo. Protože není děj knihy ukončen, musím se hned vrhnout na Souboj na Araluenu.

hanaseidl
04.04.2020 4 z 5

Hraničářův učeň je moje srdeční záležitost. Miluju ho od prvního dílu a ráda se k němu vracím. Bohužel z tohoto dílu jsem trochu zklamaná. Nemohu mu upřít tradiční atmosféru pošťuchujících se hraničářů, to ne. Ale děj byl teda v mínusu. Hloupý nepřítel byl rychle poražen, nikdo nebyl ani zvlášť v ohrožení. Žádné geniální plány nebyly vymyšleny, jak bývalo zvykem. Už od začátku bylo jasné jak to dopadne. Ale i tak jsem knížku přečetla na jeden zátah a vůbec se nenudila. To zase ne. Ale další mínus... kníha je rozdělena do dvou částí. V půlce je to utnuté a pokračuje dalším dílem.

Dada_cte
24.03.2020 3 z 5

HU už není to, co bývalo. 13 mě tak trochu zklamala. Will se tam skoro nevyskytuje a celý příběh se týká pouze nějakého uvěznění, což mě velice mrzí.

Nuray
29.01.2020 3 z 5

S hraničářovým učněm jsem začala v podstatě hned, co začal vycházet. Takže přemýšlím, jestli jsem na to už moc stará nebo je tahle knížka trošku slabší :-)
Samozřejmě opět pěkné prostředí. Některé pasáže se mi zdály psané tak nějak "dětsky". Hlavní linka celkem předvídatelná a docela dlouho mě kniha uspávala. Myslím, že předtím nikdy takhle dlouhý rozjezd nebyl, ale přiznám se, že jsem dlouho předchozí díly nečetla.

Nicméně je to pořád Hraničářův učeň. Takže sbírám jednu hvězdičku za slabší kousek a jednu hvězdičku za některé nejasnosti, které se zde vyskytly, pořád je to ale hezký svět a doporučuji jako oddychovou četbu hlavně mladším. :-)

farmař132
11.01.2020 5 z 5

Na 13.díl jsem se hodně těšil, i přes né zrovna pěkné recenze. Na začátku knihy byl pro mne děj na první začtení snadno předvídatelný. Trochu mi vadilo, že příběh byl rozdělen na dvě části do dvou knížek. Poutavost děje a čtivost stejná jako u předchozích dílů – 1 kniha na dva dny :-)). Stále si nemohu zvyknout, že např. Kasandra je dospělá, má dceru a i jiné „mateřské“ myšlení , obavy atd.. Také se mi líbilo, že v knize měli větší roli skandijci. Opravdu hodně mi chyběl Will s Haltem, kteří jsou ústřední postavou hraničářova učně od počátku. I přes tyto nedostatky knihu doporučuji všem, komu se série Hraničářův učeň líbila .

honyczek
20.12.2019 3 z 5

Jako vždy rychlé a napínavé čtení. Vadil mi špatný překlad některých slovních obratů a frází. Nicméně jak jsem se více začetl, tak už jsem to tolik nevnímal.

krovacek
11.12.2019 5 z 5

Pribeh strhnul a precetla jsem skoro jednim dechem a tehdy jsem byla smutna z otevreneho konce, ted uz pokracovani existuje:) Je pravda ze postavam vse az trochu moc vychazelo, ale i tak to bylo napinave.

Gurus
19.11.2019 4 z 5

4/5 kvůlli tomu, že tam neni Will jinak to byla fajn knížka, která krásně odejpala :). Maddie už není tak protivná jako ve 12. dílu, ale pořád to není ono.

Zelený_Drak
06.11.2019 2 z 5

13. a 14. díl tvoří dohromady jeden celek, a proto je okomentuji dohromady. Tyto dva díly mi přišly rozplizlé. Mám pocit, že jsem dostala příliš mnoho Horáce s Gilanem, aniž by dělali něco zajímavého, možná i příliš Kasandry a málo Madelyn. Nedivím se, že si ji mnoho čtenářů zatím neoblíbilo. Nedostává tolik prostoru, jako měl v prvních dílech Will. Zároveň je její druhé dobrodružství zaměřené primárně do „bezpečného“ araluenského léna a není zdaleka tak napínavé jako to první. Částěčně v tom hraje roli to, že čtenář snadno uhodne, kdo je hlavní záporák (já jsem to třeba uhodla hned jak se objevil „bez masky“, autor dost napovídal).

Souhlasím s tím, že změna překladatelky, která si nenačetla původní překlady, v kombinaci s odfláknutou prací redakce (kde se to rozhodně mělo zachytit), knihám příliš nepřidala. S výjimkou Blaze. Blaze je klisna i v originále. Původní překladatelka z ní udělala hřebce (nejspíš proto, že hřebci se pro úlohu hraničářských koní obecně hodí lépe). Všichni ovšem víme, že toto už dávno není první Blaze, a tak zrovna změna pohlaví koně mi nepřišla nijak zvlášť rušivá. Will Treaty byl vzhledem k již zaběhnutému Will Dohoda katastrofa. Nezapomínejme, že je to dětská kniha a podobné změny jsou zbytečně matoucí. Také mi vadilo, že Madelyn staré zranění bolí jinde, než ho má. Ve 14. dílu se to zase zlepšilo, ale ne od začátku, jako kdyby někdo začal dělat korektury až od x-té kapitoly.

Autor navíc opět oře s postavami, aby získal dramatické scény. Na konci 13. dílu je moment s Kasandrou, který vůbec nedává ve vztahu k jejímu charakteru smysl, a i pokud bychom připustili, že zrovna nebyla v kondici, její stráže by se tak nesmyslně chovat neměly. Ale autor to tak „musel“ napsat, aby mohl z jiné postavy udělat hrdinu dne.

Samotná zápletka byla dost předvídatelná. Ono se to prostě nabízelo, když se blíží čas vlády první královny. Tady Flanagan šikovně zakomponoval to, jak různé zájmové skupiny často vůbec nehledí na fakta a všechno se snaží podat tak, aby to sloužilo jako zbraň proti jejich protivníkům. Obávám se ale, že cílová skupina zrovna tohle při čtení spíše přehlédne. Celkově je to pořád důstojné pokračování série, ale zrovna tyto dva díly jsou opravdu vhodnější pro děti, které ještě tolik nesrovnávají jednotlivé díly mezi sebou a jsou nadšené z každého dalšího dobrodružství jejich oblíbených postav.

Závěrem souhlasím s tím, že ve Stigovi by si autor mohl připravovat budoucího prvního rytíře. Nevím ale, jestli je autor dá dohromady i přes značný věkový rozdíl. Řekněme, že Haltovi, Duncanovi a Thornovi je na začátku 12. dílu asi 60, Erak by měl být mladší, tak spíš 50. Kasandra s Horácem mohli mít Maddie tak ve 20, takže by jim (a Willovi) na začátku 12. dílu bylo 35 (holt zešedivěl brzy, ale o moc starší být nemůže, když Gilan vypadá pořád tak mladistvě), zatímco Gilanovi by bylo asi 40 (je určitě trochu nemístné o něm mluvit pořád jako o mladém veliteli, když se o Willovi mluví jako o starším hraničáři). Jestliže se Volavky viděly s Kasandrou, když jim bylo asi 18, a ona je o něco starší, ale ještě neměla dítě, Volavkám by na začátku 12. dílu bylo vesměs kolem 33 let. Teď o 3 roky později, když je Madelyn 18 by tedy Stigovi 36. To už je docela rozdíl. Chci vědět, proč nikdo z Volavek ještě není ženatý. Nebo jsou ženatí a dozvíme se to později? Pak by dávalo smysl, aby byl Stig jediný volný, protože Bratrstvo, 6. díl. Autor by pro nás měl někde věk postav a časovou osu příběhu raději zveřejnit, jinak se pravdy nedobereme.

Killlerka3031
27.10.2019 5 z 5

Příběh skvelej jako všechny ostatní jen mě autor trochu nemile překvapil že příběh rozdělil do dvou knih.