Houbařka

Houbařka
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/406858/bmid_houbarka-pRl-406858.jpeg 4 2962 2962

Co všechno skrývá mycelium? Viktorie Hanišová debutovala v roce 2015 nadšeně přijatým románem Anežka o komplikovaném vztahu matky a adoptivní dcery, o skrytém rasismu a stereotypech. Také v pozadí nového příběhu je ukryto rodinné tajemství, které si hrdinka odnáší ze svého dětství a na které se snaží zapomenout. Jenže lze skutečně uniknout tomu, co se už jednou stalo? Sára žije ve staré chalupě na Šumavě a živí se sběrem hub. Každé ráno si nazuje letité pohorky, popadne košík s utěrkou, v kapse pohladí ostrý nožík a vyrazí. Už sedm let chodí po stejné trase, sedm let od jara do podzimu sbírá houby na týchž místech a za pár stovek je prodává. Jako dobrovolná poustevnice se s nikým nepřátelí ani neopouští Pošumaví. Jen občas vyrazí za psychiatričkou do Plzně přesvědčit ji o svém vyrovnaném duševním stavu. Zpráva o matčině smrti proto Sářin život příliš nezmění. Avšak co se zdá jako nepatrnost na povrchu, bouřlivě bují pod ním.... celý text

Majdaloupka
03.03.2019 5 z 5

Tak tohle bylo něco. Jsem moc rada, ze jsem ji četla, ale svým blízkým ji doporučit nemůžu, protože se stydím. Stydím se za to co musela hrdinka prožít, za její rodinu, za společnost... Několikrát jsem měla chuť knihu odložit s tím, ze na takový příběh nemam sílu, ale už jen kvůli Sáře jsem ji docetla. Ještě teď, nějakou chvíli po přečtení mám slzy v očích protože jsem knihu nečetla, já ji žila

makyla
02.03.2019 5 z 5

Kniha, která není žádný thriller, žádná krev... Přesto děsivá. Houbařka má takové zvláštní plíživé tempo, přesto vás nutí číst dál a dál. Za mě plný počet hvězd, podle mě si je Houbařka zaslouží.

fruitbueno
01.03.2019 4 z 5

Kdesi jsem četla, že Houbařka Viktorie Hanišové bývá nejčastěji srovnávána s knihou Do tmy Anny Bolavé. Říkala jsem si: oujé, tak to bude nářez. A byl, přestože sběračka hub je ve srovnání se sběračkou bylin ten nejspolečenštější člověk na světě. Každopádně jde o skvělé čtení, které je umně vystavěno tak, aby pro zradilo v každou chvíli jen malý střípek a aby finále člověka srazilo na kolena.

mekkejla
26.02.2019 5 z 5

Zase jedna geniální česká knížka. Příběh je strhující od samého začátku, s hrdinkou soucítíte, lituje ji, povzbuzujete, brouzdáte s ní skrz šumavské lesy, chvějete se zimou a hlavně strachem a úzkostí. Vyprávění je skvěle vystavěno, vše do sebe zapadá. Chování celé Sisiny rodiny mi trochu připomnělo mentalitu postav, především matky, z díla Květy z půdy. Přesto, že z celé knihy dýchá depresivní nálada, tak nemůžete přestat číst a baví vás to.

lenik284
23.02.2019 5 z 5

Moc mě knížka bavila krásně napsané i přesto hodně bolavé téma. To co si prožila Sára je strašné, trauma na celý život. Postoj její mámy pro mě nepochopitelný, měla jsem chuť ji jednu vrazit. Závěr knihy je otevřený já bych Sáře přála víc štěstí. Knihu moc doporučuji i přes bolavý příběh krásně popsána příroda a při čtení máte chuť vydat se do lesa a sbírat houby.

JajaCZ
22.02.2019 5 z 5

Zaujímavé, drsné a depresívne. Viem, že to vyznie divne, ale mala som chuť chytiť košík a vyraziť so Sisi na huby, striasť zo seba všedné starosti a myšlienky a len sa tak túlať. Šetríť s ňou na opravu novej strechy, jesť smaženicu pred chalúpkou, nakopať jej rodinu do pr*ele za to, čo jej urobili, ako ju zničili. Nie každý sa dokáže minulosti vzoprieť a začať znova a ešte silnejší. Knihu odporúčam.

Akťavs
20.02.2019

Zajímavé čtení, že nejde jen o sbírání hub, jsem pochopila po pár stránkách, pak jen čekala , kdy se prozradí hlavní zápletka. Je to hlavně o traumatech dětských obětí zneužívání, která trvají celý život, a o špatných rodinných vztazích, zéjména o rozdílné výchově v rodině, přetvářce, slabostech rodičů a neschopnosti zasáhnout včas. Jako matka tří dětí jednání matky nemůžu pochopit, a jednání otce jednoznačně odsuzuji. Přečetla jsem za 2 dny.

oskli
18.02.2019 5 z 5

Houbařka mě bavila moc. Příběh je docela bezútěšný, temný, pustý i hluboký... jako šumavské lesy. A to mokro a chlad člověk občas vyloženě cítil. Podobně jako v ostrovní sérii Petera Maye. Autorka má obrovský cit pro jazyk a vypravěčský talent. Do knihy jsem se ponořila a všechny cesty prošla s ní. A až do poslední stránky jsem doufala, že se hlavní hrdinka dokáže sebrat a zkusí svůj život přece jenom změnit. Nebudu prozrazovat, jak to dopadne, protože knihu určitě doporučuji k přečtení. Fakt si ji přečtěte, pokud už jste to neudělali.

LeTour
16.02.2019

Zajímavé, měla jsem pocit, že mě kniha nebaví, ale musela jsem ji dočíst.

Karolína52
13.02.2019 5 z 5

Zajímavá a krásně napsaná knížka. Zaujal mě
popis lesa, hub a přírody, který hraje důležitou
roly v dramatickém příběhu hlavní hrdinky Sáry.
Závěr knihy byl trochu otevřený, já bych Sisi
přála víc životního štěstí a naděje.

Malachime
10.02.2019 5 z 5

Nádherně napsaná a vyprávěná kniha. Hodně podobná Anně Bolavé (Do tmy), ale troufám si říci, že je ještě lepší. Knihy Viktorie Hanišové mne hodně baví a těším se, co dalšího od ní čas přinese.

Hanzis_
09.02.2019 5 z 5

Fantastické!

Restang
09.02.2019 2 z 5

Tak jsem trochu v rozpacích. Téma vážné a to jediné se mnou zamávalo. Ale knize celkově dávám dobrou 3*. Nevím, asi nejsem úplně cílovka pro takto napsanou knížku, přestože mě psychologické knihy baví a psychologická témata a rodinné příběhy. A ten konec, zvláštní i když v jistém smyslu pochopitelný. Přesto zkusím dát autorce ještě šanci s novou knihou, která bude vydána.

Dela111
09.02.2019 5 z 5

Není moc knih, které by mě zasáhly tak, jako tato. Houbařka je hodně silný příběh.
Zpočátku, při popisu života hlavní hrdinky Sáry (Sisi) v chalupě na Šumavě a každodenního sběru hub, na mě dýchala uklidňující atmosféra lesa. Ovšem jen do chvíle než byly prostřednictvím vzpomínek Sisi odhalovány příčiny její izolace.
S tak dlouholetým traumatem je těžké se vyrovnat a osamělá Sisi dělá co může... a přitom to místo a houby ji k traumatu ještě víc připoutávají... Bylo mi jí neskutečně líto. To, čeho se na ní její rodina dopustila, je ublížení v té nejhorší podobě.
Houbařka je vynikající psychologický román o pokřivených rodinných vztazích, o temném tajemství jedné rodiny.

Ivaiva
01.02.2019 5 z 5

Knížka s neuvěřitelně tísnivou atmosférou, přesto čtená jedním dechem.

evonra
28.01.2019 5 z 5

Příběh o pokřivených rodinných vztazích, vyprávěný pouze jedním pohledem- očima Sáry. Prolínání dvou časových rovin se vyváženě střídá, současná linka ukazuje pokusy najít si cestu do normálního života, minulost odkrývá jeden děs za druhým …. Nevím, co je horší. Jestli pozornost a „láska“ ambiciózního otce k jedinému „vydařenému“ dítěti, nebo postoj matky. Je to smutné čtení. Ale výborně napsané.

Magdalena_j
25.01.2019 5 z 5

Pro mě byla Houbařka zajímavá kniha na zajímavé téma. Trošku mě v ní nesedělo období, možná to bude někomu připadat zvláštní, ale já si ji stavěla pořád někam do 70 let. To, že měla mobil mě vždycky "překvapilo" =D.

Trauma hlavní hrdinky mě děsilo a zajímalo zároveň. Ve finále mě trošku štve, že nebylo nahlas vyřčeno, co se skutečně stalo. Samozřejmě je to z příběhu jasné, ale na druhou stranu je to skutečně tak jasné?

Na knížce se mi líbila atmosféra, kterou autorka vystavěla, líbil se mi les i chatrč ve Dvorcích. Co mě trošku vadilo byla laxnost hlavní hrdinky vůči kvalitě života. Přišlo mi, že se se svou situací tak smířila, že jen úvaha o práci ji totálně uzemnila. Vlastně mě to za ní samotnou, jako chytrou dívku, hrozně mrzelo.

Na knize jako takové mě nadchla délka kapitol a jejich návaznost. Kapitoly jsou krátké, takže má příběh spád, ale zároveň se dá kniha odložit, protože autorka více méně střídá dvě dějové linie.

Knihu doporučuji. Téma je pro mě neotřelé a zajímavě pojaté.

jituz
22.01.2019 5 z 5

Přesně si pamatuji čísla stran, kdy jsem chtěla knihu zavřít a už ji nedočíst. Vždy mi to vydrželo jen do otočení stránky. Takhle má vypadat skvělá literatura. Nejde o žádnou detektivku ani thriller, ale silné téma v kombinaci s úžasným stylem p. Hanišové mě nedovolil knihu odložit. Je jednou z mnoha českých autorů, kterým držím palce, aby se prosadili i ve světě (a tím pádem i česká literatura)

bookcase
22.01.2019 5 z 5

Tak tady pracovaly emoce. Totálně mě rozsekala. Hrůza, co si Sisi musela prožít, po fyzické i psychické stránce. Na počátku knihy jsem měla za to, že jí je tak k padesátce, že je semletá životem, ale když vyšlo najevo, že je mladá, že ji zničilo to, co zažila a jak ji to poznamenalo... Cítila jsem vztek bezmoc a hořkost. Fakt výborné. Ještě není konec prvního měsíce nového roku a už mám adepta na favorita.

Kacaba57
20.01.2019 5 z 5

Krásná kniha. Moc mě bavilo popisování hub a lesa. Nad koncem pořád přemýšlím. Už se těším na další knihy od této autorky.