Houbařka

Houbařka https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/406858/bmid_houbarka-pRl-406858.jpeg 4 2939 2939

Co všechno skrývá mycelium? Viktorie Hanišová debutovala v roce 2015 nadšeně přijatým románem Anežka o komplikovaném vztahu matky a adoptivní dcery, o skrytém rasismu a stereotypech. Také v pozadí nového příběhu je ukryto rodinné tajemství, které si hrdinka odnáší ze svého dětství a na které se snaží zapomenout. Jenže lze skutečně uniknout tomu, co se už jednou stalo? Sára žije ve staré chalupě na Šumavě a živí se sběrem hub. Každé ráno si nazuje letité pohorky, popadne košík s utěrkou, v kapse pohladí ostrý nožík a vyrazí. Už sedm let chodí po stejné trase, sedm let od jara do podzimu sbírá houby na týchž místech a za pár stovek je prodává. Jako dobrovolná poustevnice se s nikým nepřátelí ani neopouští Pošumaví. Jen občas vyrazí za psychiatričkou do Plzně přesvědčit ji o svém vyrovnaném duševním stavu. Zpráva o matčině smrti proto Sářin život příliš nezmění. Avšak co se zdá jako nepatrnost na povrchu, bouřlivě bují pod ním.... celý text

Mothermoth
16.08.2019 5 z 5

Opet velmi silny pribeh o ztracene dusi a sobectvi.

Aleh
15.08.2019 5 z 5

Přečetla jsem první knihu od Viktorie Hanišové. Byla jsem velmi mile překvapena. Téma sice depresivní, ale překvapil mě autorčin způsob psaní. Příběh chytí člověka od samého začátku. Byla jednou jedna vážená rodina Tichých. Otec, matka, 2 synové Evžen a Milan a dcera Sára, která v 18 letech opouští rodinu, město Plzeň, v níž dosud s rodinou žila a bez ukončeného vzdělání se vydává na Šumavu do polorozpadlé chaty patřící její rodině a přivydělává si na své živobytí sběrem hub. Proč tomu tak je? Co za tím vším asi vězí? Viktorie Hanišová pomalu a postupně čtenářům dávkuje důvody, které Sáru přivedly k poustevnickému způsobu života a odkrývá tak postupně, že na pohled vážená rodina Tichých je vlastně skrz naskrz prohnilá. Román Houbařka přitahuje pozornost čtenářů skvěle napsaným příběhem, neexistují tu žádná hluchá místa. Každá z kapitol přináší střípky pravd, z nichž vám na konci románu vznikne ucelená mozaika života Sáry Tiché. Moc se mi to líbilo. Doporučuji k přečtení.

janica09
13.08.2019 5 z 5

Trochu depresivní, ale výborná

Zumina
07.08.2019 5 z 5

Kniha se mi moc líbila a opravdu na ní člověk jen tak nezapomene. Od této autorky se mi líbí všechny její knihy.

leucantha
05.08.2019 5 z 5

Opravdu skvělá kniha, Anežka se mi líbila, ale tahle byla fakt parádní, téma těžké, ale výborně zpracované!!! Už se těším na další autorčinu knihu

Michi.01
31.07.2019 5 z 5

Já jsem se do knihy pustila, aniž bych o ní cokoliv věděla předem. Dokonce jsem si ani nepřečetla obsah na přebalu.. a od první strany už jsem se nemohla odtrhnout. Často mi u čtení bylo do pláče. Obvykle po přečtení knihy přemýšlím, která postava byla nejvíce symatická, ale tady se člověk pozastaví nad tím, kdo byl vlastně ten nejhorší. Moc mě bavila forma textu a střídání časových os i zajímavé informace k houbaření.

Páájinka
31.07.2019 5 z 5

Hodně dobrá knížka. Byla jsem z příběhu úplně hotová. Ta matka byla hrozná, že nic neudělala. Chudák holka.

Kamilajznik
29.07.2019 5 z 5

Za me opet skvele cteni, i kdyz tema desive a chovani matky je pro me nepochopitelne, vzhledem k tomu ze jsem mam dvou deti...

lagina
29.07.2019 4 z 5

Ke knížce jsem přistupovala s trochou kritiky předem, protože se o ní všude čte, píše.
Zajímavý příběh, měla jsem chuť popadnout košík a pádit do lesa.
Celou dobu mě to nenechávalo chladnou a těšila jsem se, co bude ...ale pak najednou jako, když si autorka uvědomí, že už je to dlouhé a začalo to mít pro mě až moc rychlý konec.
Některých postavám jsem jejich chování nevěřila. Chyběl mi konec, pokračování, to bych u takové knihy docela ráda měla.
Každopádně mě autorka hodně oslovila a ráda si přečtu další její knihy :-)

Martooni
21.07.2019 3 z 5

Kdybych věděla o čem tato kniha bude, nekoupila bych si ji.

Napsaná je dobře, je čtivá, paní Hanišová píše velmi dobře, ale toto téma, pro matku dvou malých dcer, mi nesedlo.

Po první polovině jsem si říkala, že už jí nedočtu, ale chtěla jsem se dozvědět, jak to se Sisi dopadne. Konec se mi nelíbil, čekala jsem nějaký závěr, vysvětlení, pokračování, abych mohla dobře spát, tak jak to znám u knih paní Mornštajnové. Chyběl mi pohled Evžena, chybělo mi vyřčení pravdy bratrům..

Ale paní Hanišovou nezatracuji, určitě zkusím jinou její knihu.

mosem
20.07.2019 4 z 5

Nevím, proč je tahle kniha zařazována jako "román pro ženy" - neřeší typicky ženské téma, do romantického příběhu má daleko.....přemýšlím, jaké speciální kritéria vlastně román pro ženy musí podle těch, kteří kategorie knih vymýšlejí splňovat. Kniha je to rozhodně čtivá, příběh je to silný. Moc silný. Nicméně, poněkud mně vadilo, že poměrně brzy jsem věděl, co stojí za zvláštností Sáry, i když jsem očekával poněkud jiné řešení ve vztahu k otci. Na druhou stranu jsem byl rád, že kniha nekončí formou "ženského románu" tedy sladkým, pozitivním závěrem.

zlinissi
18.07.2019 3 z 5

Po Anežce jsem měla (jen ke své škodě) příliš vysoké očekávání, takže mi kniha nepřišla tolik strhující...Ovšem opět těžké téma, zpracováno autenticky, až mrazilo.

nada3314
18.07.2019 5 z 5

Neskutečně skvěle napsaná, silně emoční kniha. Není to moje první přečtená kniha od paní Hanišové. Tento rok jsem četla Anežku, a už po druhé mě styl psaní autorky uchvátil. V anotaci je vše popsáno, netřeba asi dalšího spojleru a rozpovídávání se o ději. Já jsem si anotaci nečetla a první co mě zarazilo, bylo to, že se jednalo o 25 ti letou dívku nevím, proč jsem si podle názvu myslela, že to bude příběh staré opuštěné paní, která chodí na houby, aby přežila… Nebylo tomu tak, a knížka je opravdu dokonalá, skvěle čtivě napsána a budu si ji hodně dlouho pamatovat, stejně tak to mám i s Anežkou. A o to tady jde…zážitek z knihy je nejvíc…a autorce se to velmi povedlo. Moc se těším na její další počin a to Rekonstrukci.

barus14
12.07.2019 5 z 5

Strhující příběh, který se postupně klube na pozadí vyprávění o sběru hub. Houbařka mě od začátku zaujala svou nevšedností a jak kniha utíkala, pohlcovala mě stále víc. Sára (hlavní postava) mě úplně vtáhla do svého života, cítila jsem její zoufalství a utrpení a potřebovala jsem se pořád dozvídat víc a víc. I díky čtivému stylu autorky jsem závěr hltala rychlostí blesku a po poslední stránce jsem smutně (a trochu i naštvaně) hledala další kapitolu.

Plusové body přidávám za popis lesa a průběhu houbaření.

ptoček
11.07.2019 5 z 5

Po Rekonstrukci druhá kniha spisovatelky a musím říct, že jsem se zase nemohla odtrhnout. Otevřený konec je asi jediné malilinkate mínus, ovšem jen pro mě, protože jsem zvědavec a vždycky chci vědět jak to dopadlo. Styl psaní mi neuvěřitelně sedí, z knihy mi bylo ouzko, zaslouží 5* a ráda se vrhnu na Anežku

Knižní střípky
09.07.2019 5 z 5

Od autorky jsem četla zatím jenom REKONSTRUKCI a včera jsem se vrhla na HOUBAŘKU. Co říci po přečtení? Snad že je to jedna z knih, kterou by bylo škoda si nepřečíst.
Sisi si v dětství prožila něco, co by si žádné dítě prožít nemělo. Následky onoho zrůdného činu si sebou nese až do dospělosti a pravděpodobně se z nich nikdy nevzpamatuje. Prozatím přežívá na šumavské samotě a věnuje se sběru hub. Dobrovolně žije na okraji společnosti a jen díky tomu si prozatím zachovala zbytky zdravého rozumu. To vše ovšem pomalu vezme za své po smrti její matky, její tolik pracně budovaná rovnováha se pomalu rozpadá jako domeček z karet. Autorka opět bez příkras podává čtenáři další hodně silný příběh. Příběh navenek úctyhodné rodiny, uvnitř však skrz naskrz prohnilé. Ke konci, který hodně čtenářům vadí, snad jen tolik - je výsostné právo autora ukončit svůj příběh tak, jak uzná za vhodné a nám čtenářům nezbývá nic jiného, než se s tím smířit. Ale uznávám, useknutý trochu asi byl.

Peřinka
08.07.2019 5 z 5

Moje druhá kniha od Hanišové. Anežka mě zaujala spíš tématem než stylem psaní, ale TOHLE? Naprosto skvělá práce a tleskám! Není to veselé čtení, je to temné a ošklivé, ale je to jedna z knih kterou nezapomenete, a která ve Vás zanechá to "něco".
Těším se na "Rekonstrukci", nutno dodat, že Hanišová nasadila laťku vysoko :-)

dagmar.rub
05.07.2019 5 z 5

Už Anežka byla dobrá a Houbařka mě zasáhla taky. Přečteno jedním dechem, musela jsem číst dál a dál a dozvědět se, co za tím vším stojí. Silný příběh a obávám se, že bohužel není nijak výjimečný. Že kolikrát se ty největší křivdy dějí od lidí nejbližších a do kterých by to nikdo neřekl.
A aby to nebylo jen neveselé..... hned jak bude volný čas, vyrazím s košíkem do lesa :-)

Dajine
05.07.2019 5 z 5

Těžké téma.

Nuny
03.07.2019 3 z 5

Tohle bylo zvláštní. Nebyla jsem schopná se začíst a příběh pro mě neměl naboj. Nenutil mě pokračovat ve čtení a to mi vadí.
Jediné co mám chuť, je listovat atlasem hub.