Houbařka

Houbařka https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/406858/bmid_houbarka-pRl-406858.jpeg 4 2939 2939

Co všechno skrývá mycelium? Viktorie Hanišová debutovala v roce 2015 nadšeně přijatým románem Anežka o komplikovaném vztahu matky a adoptivní dcery, o skrytém rasismu a stereotypech. Také v pozadí nového příběhu je ukryto rodinné tajemství, které si hrdinka odnáší ze svého dětství a na které se snaží zapomenout. Jenže lze skutečně uniknout tomu, co se už jednou stalo? Sára žije ve staré chalupě na Šumavě a živí se sběrem hub. Každé ráno si nazuje letité pohorky, popadne košík s utěrkou, v kapse pohladí ostrý nožík a vyrazí. Už sedm let chodí po stejné trase, sedm let od jara do podzimu sbírá houby na týchž místech a za pár stovek je prodává. Jako dobrovolná poustevnice se s nikým nepřátelí ani neopouští Pošumaví. Jen občas vyrazí za psychiatričkou do Plzně přesvědčit ji o svém vyrovnaném duševním stavu. Zpráva o matčině smrti proto Sářin život příliš nezmění. Avšak co se zdá jako nepatrnost na povrchu, bouřlivě bují pod ním.... celý text

Sorrow
26.09.2019 5 z 5

Autorku jsem objevila poměrně nedávno díky jejímu nejnovějšímu románu Rekonstrukce. O jejích předchozích knihách jsem sice samozřejmě slýchala už dřív, stále však zůstávaly na mém pomyslném TBR listu, a ne a ne na ně dojít řada. Pro čtení Houbařky jsem si ale nemohla vybrat lepší dobu. Začínající podzim mi umocnil už tak velmi dobře vykreslenou atmosféru a prostředí knihy. Šumavské lesy cítíte z každé stránky a hned od začátku jako byste se Sisi procházeli mezi stromy a hledali malé kloboučky schovávající se v listí. Hlavní hrdinka není stereotypně líbivá, přesto se mi s ní lehko sbližovalo. Její pokora, smýšlení a dokonce i způsob života mi byly velmi blízké. Děj je perfektně vystavěn tak, aby čtenáře držel lehce napnutého, i přesto, že se vlastně docela záhy dozvídá příčinu Sisiina chování. Velmi pozitivně hodnotím, že autorka není zcela doslovná, často pouze naznačuje, podněcuje čtenářovu představivost a řadu věcí ponechává vlastní interpretaci. V podobném duchu se pak nese i závěr knihy, který, ač pro mnohé možná nedostatečně uzavřený, je vlastně velice přiléhavý a k celkovému vyznění se skvěle hodí. Oproti Rekonstrukci mám z Houbařky pocit naplnění, pocit, že celá kniha byla výtečně vypointovaná a po celou dobu někam vedla. Pakliže vám u Rekonstrukce vadilo motání se v kruhu a jistá bezvýchodnost, zkuste Houbařku, je o trochu více přímočařejší a mohla bych tak sednout širšímu okruhu čtenářů. Sama autorka nicméně uvádí, že pro ni vede právě její poslední kniha, a dokonce naznačila, že za Houbařku se tak trošku stydí :)

MíšaS.
26.09.2019 5 z 5

Za mě nejlepší kniha od V. Hanišové.

Jestli jste knihu ještě nečetli, nečtěte ani můj komentář !!

Sice uznávám, že mi ten konec taky trochu "zkazil" radost, ale zase na druhou stranu si nedokážu představit, že by to končilo jasným happyendem (asi něco jako u Příběhu služebnice, to prostě není příběh pro happyend). Skončilo to s čistým stolem a domyslete si, zda je Sára dost silná na to, aby začala od znova a zúčtovala s minulostí. Mě to vyhovuje.

Popisy přírody byly neskutečné, úplně jsem cítila vůni podhoubí. Vůbec mi nevadily jako některým čtenářům. Prostě to k tomu patří. Holka sbírá houby a vy se divíte, jak se tím vůbec může uživit, protože jako každý obyčejný houbař pro mě rostou jen na podzim :), a ona sbírá od jara do prvních mrazíků. Žije si svůj život a prostě neví, co se sebou, protože jí v dětství zradily dvě nejbližší osoby, na které by se mělo dát spolehnout. A její bratři taky nejsou zrovna vzor bratrské lásky.
Ano, děj je předvídatelný, ale i tak napínavý, jak se to vyvrbí a jestli jí někdo pomůže nebo ne. Jestli si nechá pomoci anebo ne.

Takovou depku z knihy jsem už dlouho neměla...

sar.janurova
25.09.2019 5 z 5

Moje první přečtená kniha od Viktorie Hanišové a musím říct, že se mi moc líbila! Měla jsem ji přečtenou během pár dní, od děje se prostě nedalo odtrhnout. Autorka si opravdu dala záležet na psychické stránce postav, protože ne každý autor takhle skvěle propracované postavy má. Opravdu se mi líbily pasáže o sběru hub (a to jejich milovnice nejsem), cítila jsem v nich jakési náznaky naděje pro mladou Sáru. Hlavně celé to postavení knihy a její čeština se mi ale líbilo nejvíce - žádný hrubý skok od jednoho ke druhému, žádné zbytečné tahání za vlasy... Prostě hezky plynulé a nenásilné proplouvání děsivým a až mrazivým příběhem.

ladush
23.09.2019 4 z 5

První kniha, kterou jsem od autorky přečetla. Měla jsem z ní v průběhu čtení smíšené pocity, což se ale krystalizováním příběhu přetavilo do emocionální bouře. Jsem štastná, že máme na české literární scéně tak šikovnou autorku a těším se na další její knihy.

michaela2338
23.09.2019 5 z 5

Mám předsudky vůči současné domácí literatuře. Možná za to mohou průměrní autoři s dokonalým "pí ár". S knihami jako Hana od Mornštajnové a Houbařka je načase předsudky odložit.

Aneleh
22.09.2019 5 z 5

Nikdy by mě nenapadlo, jak silný příběh se bude skrývat pod tak obyčejným názvem Houbařka. Byla jsem příjemně překvapená, protože kniha se vlastně zabývá vážným tématem, zdaleka tu nejde jen o sbírání hub. I když i tyto pasáže mě bavili a byly velmi zajímavé, stejně jako zkušenosti z pobytu na psychiatrickém oddělení. Tím více, že se kniha odehrává v mém rodném městě a jeho pro mě tak známém okolí.

Jane89
19.09.2019 4 z 5

Tak tohle bylo silné ... zpočátku jsem absolutně nečekala, jak se bude kniha vyvíjet, pak mě průběh odrovnal ... hvězdičku ovšem beru za závěr, tam jsem čekala trošku více, ale doporučuji bez váhání!

St.Evelin
17.09.2019 4 z 5

*** o stahuje spoiler ***

Co všechno se dá najít v lese? Sára, byť mladá žena, tak žije poustevnickým životem na Šumavě, bydlí v téměř rozpadlé chatě a živí se sběrem hub.
Proč? Proč mladá dívka bydlí sama? Proč se živí sběrem hub a proč se s nikým nekamarádí? A proč jen sem tam vyrazí do Plzně na pravidelnou konzultaci ke své psychiatricce?
Viktorie Hanišová si jako ústřední motiv opět vybrala spletitost, záludnost, křehkost a komplikovanost vztahu máma-dcera, ovšem opět v jiném provedení. Problémem, ostrou hranou je tentokrát téma sexuálního zneužívání v rámci úzké rodiny, konkrétně otcem.
Kniha o rodině, jejich vazbách, o tom, jak lze pevné tisknout a zavírat oči před tím, co vidět nechceme, o tom, kolik toho dokáže unést dětská bolavá duše, o tom, jakou zkázu zavřené oči těch nejbližších mohou zanechat, o houbách a taky krásné šumavské přírodě.
První část knihy byla fajn, Sára, její bratři, táta, chata, líbilo se mi, jak chodí houbarit, tráví spolu čas. Nenápadný alkoholismus mámy, věc v dnešní době už ne tak jedinečná (bohužel). Prostě příjemné čtení o takové obyčejné rodině. Od pasáže o zneužívání pro mne byla kniha bolavou . Moc jsem Sisi přála, aby dokázala sebrat síly... K podpisu smlouvy, k odstěhovani, k Vojtovi, k vzepření se,... Vlastně k čemukoli, v co věřila, k čemu by se odhodlala. Strašně jsem doufala, že to zvládne, že se odhodlá... A díky otevřenému konci (jak jinak) věřím, že poslední zbytky sil sebrala.
Co se dá najít v lese? Odpuštění? Rozhřešení? Klid? Smíření?

Erzetka
15.09.2019 4 z 5

Houbařka se Vám buď bude líbit, nebo nebude. Někde jsem zaslechla, že je Houbařka přirovnávána ke knize Do tmy. No, už jsem byla skeptická, ale co, říkám si, maximálně ji vrátím zpět do knihovny. Oproti Do tmy na mě Houbařka působila nenásilně, nebyla natolik fanatická jako sběr bylin, netrápila jsem se s jejím čtením a necítila jsem tak nesmírnou a hlubokou depresi a smutek. Popis hub, mechu, okolí lesa, pošumaví, jak Sisi žije se mi líbil, bylo to reálné. Stránky utíkají jedna za druhou, pěkně to letí a už jsem na konci knihy a jen si řeknu sakra kde je pokračování? Jen ten konec je takový nijaký :-( Přečtena za jedno odpoledne.

Sonrie
13.09.2019 5 z 5

Jsem z knihy trochu rozpačitá. Kupodivu velmi zajímavé mi přišly pasáže o houbách, vůbec jsem netušila, co všechno se dá sbírat a kdy, za mě by jich tam mohlo být i víc. Na příběhu samotném leží tíže nelehkého osudu malé, zrazené holky. I příběh její matky je tíživý. Jakoby všechno mohlo být jinak, kdyby matka neměla úraz, který změnil její (jejich) život. Ale chybělo mi hlubší uchopení, náznaky mi přišly příliš ploché, celá ta minulost je nesla jen jako závoj nad současným životem - i když možná to tak je správně, minulost realitu ovlivňuje, ale nevnímáme ji tak ostře, žijeme jejími důsledky... Takže chytlavá, dobrá kniha, ačkoli pro mě ne topka.

MarsyPint
05.09.2019 2 z 5

Zcela popravdě jsem z příběhu celkem zklamaná. Řekla bych, že daleko více stránek obsahuje popis a druhy hub než samotný příběh. Netvrdím, že to nemusí být pro někoho zajímavé, ale pro mě byla půlka, někdy i více, stránky na téma kolik máme druhů, čím se liší, kde přesně rostou a pod. už moc.Samotný děj mi přišel v celé knize trochu ztracený.

slev
04.09.2019 3 z 5

Z knihy jsem trochu rozpačitá....hodnocení ano i ne...
Rozhodně je napsaná stylem, který vás nutí otáčet stránky stále dál a dál, ale přišlo mi, že děj se do tří čtvrtin knihy táhnul a pak byl na pár stranách velmi rychle ukončen. Velice brzy jsem odhalila co bude hlavní zápletkou. Hlavní hrdinka mi v některých částech knihy přišla až nesympatická...chápu těžký životní příběh,ale pro mě, z ní nevycházela žádná snaha svůj život řešit. Sbírání hub bylo v knize místy až příliš.

vivalamuff
02.09.2019 4 z 5

Možné spoilery!
Při čtení tohoto příběhu mi bylo smutno. Už dopředu jsem věděla, o čem to bude. Asi nějaké ženské cítění... Jakým způsobem Sisi žila, k čemu byla donucena, že ji bratři vůbec nepomohli, vlastně se k danému tématu ani nevyjádřili - to mi v knize chybělo. Nějaké dokončení... i ten závěr nebyl zcela podle mého gusta. V hlavě mi vyvstalo mnoho otazníků - jak to bude se Sisi dál? Kde bude bydlet, jak se uživí, co její můry, atd.
Jinak prostředí lesa, v němž se děj odehrává, bylo vykresleno velmi realisticky. O houby se příliš nezajímám, ale myslím, že si teď o nich něco přečtu...

navi
29.08.2019 5 z 5

Za mě asi nejlepší kniha i když i ostatní dvě knihy (Reknstrukce a Anežka) jsou skvělé! Krásně popsaná Šumava navíc skvěle propracovaný příběh i charakter hlavní hrdinky.

TomTomis
26.08.2019 5 z 5

Musím říci, že se mi zpočátku do knihy vůbec nechtělo. Knihy od českých autorů moc nečtu, ale nakonec jsem se nechal zlákat a knihu, která mi ležela v knihovně, vytáhl. Nelitoval jsem. Temný příběh s jakýmsi malým světýlkem na konci. Atmosféra hledání. Nejen hub, ale i smyslu života a vyrovnávání se s minulostí. Kniha je komorním příběhem mladé ženy. Vřele doporučuji.

morava
26.08.2019 5 z 5

Nechtelo se mi opoustet Sumavu, lesy, houbareni, ale na druhe strane jsem byla rada,ze mam ten smutek, ktery se mne drzel pri zjisteni neceho, co by se nemelo dit, ale bohuzel stalo,konecne za sebou.Nejdrive jsem zacala cist pribeh, ktery mi tak pripominal detstvi, letni prazdniny u babicky na vesnici, a chozeni s tatou a braskou na houby, brzy rano, do hlubokych lesu v Jesenikach.Pripomela jsem si ta jeste chladna rana, orosenou travu podel cesty do lesa, ten cerstvy vzduch a klid.A pak to prislo, kapitola, ktera mne rozsekala na kousky, a ja byla tolik rada, ze ten muj pribeh o houbareni s tatou se tomu od Sary uz nepodobal vubec v nicem.Mrazive tema.Autorka mne svym stylem psani urcite zaujala natolik, ze si prectu i neco dalsiho z jeji tvorby.

IvanaB
21.08.2019 5 z 5

Moje první knížka, příjemně překvapila, určitě sáhnu i po těch dalších. Hub bylo na můj vkus až moc, ale jinak se mi to moc líbilo, samotný příběh, i když smutný, i styl psaní, bohatá čeština, souvětí, žádná slohovka.

irefir
17.08.2019 4 z 5

Zvláštní, ale zajímavá. Rozhodně nevšední příběh.l

Elsasbooks
17.08.2019 1 z 5

Nechápu, co všichni vidí na knihách této autorky. Četla jsem všechny, co zatím vyšly a tohle byla nejhorší z nich. Hrůza. Do dalších se už rozhodně pouštět nebudu.

ibs
16.08.2019 5 z 5

Vynikajuca, mozno menej “ctiva” nez dej u Mornstajnovej knih, ale o to lepsie na zamyslenie sa.