Houbařka

Houbařka
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/406858/bmid_houbarka-pRl-406858.jpeg 4 2955 2955

Co všechno skrývá mycelium? Viktorie Hanišová debutovala v roce 2015 nadšeně přijatým románem Anežka o komplikovaném vztahu matky a adoptivní dcery, o skrytém rasismu a stereotypech. Také v pozadí nového příběhu je ukryto rodinné tajemství, které si hrdinka odnáší ze svého dětství a na které se snaží zapomenout. Jenže lze skutečně uniknout tomu, co se už jednou stalo? Sára žije ve staré chalupě na Šumavě a živí se sběrem hub. Každé ráno si nazuje letité pohorky, popadne košík s utěrkou, v kapse pohladí ostrý nožík a vyrazí. Už sedm let chodí po stejné trase, sedm let od jara do podzimu sbírá houby na týchž místech a za pár stovek je prodává. Jako dobrovolná poustevnice se s nikým nepřátelí ani neopouští Pošumaví. Jen občas vyrazí za psychiatričkou do Plzně přesvědčit ji o svém vyrovnaném duševním stavu. Zpráva o matčině smrti proto Sářin život příliš nezmění. Avšak co se zdá jako nepatrnost na povrchu, bouřlivě bují pod ním.... celý text

Jifia
13.11.2019 3 z 5

Téma knihy je těžké, drsné.. čekala jsem nějaký obrat k lepšímu, byť jen drobný. To že se hlavní hrdinka plácá u dna a zjevně pro ní není cesty ven. Kniha mi přišla depresivní. Mám tři dcery a představa takových křivd je pro mě těžko stravitelná, čímž nechci zpochybňovat, že by byla nereálná.

Marekh
11.11.2019 5 z 5

Tato kniha je spíše určená pro ženy. Jedná se o první knihu, kterou jsem přečetl od této autorky. Knihu hodnotím pozitivně. Myslím si, že kniha stojí za přečtení, což dokazuje vysoké hodnocení čtenářů. Kapitoly jsou krátké, střídá se minulost s přítomností. Knihu jsem přečetl na jeden zátah.

Hlavní postavou je Sára, která se živí sběrem hub. Sára je výbornou znalkyní hub, které prodává do místního hostince. Pobírá částečně invalidní důchod, žije skromně, a ač se snaží nalézt práci, nedaří se jí to. Zajímavé bylo také to, že provázela turisty lesem, povídala jim o houbách, a pokud cestou nějaké nalezli, tak je posbírali. V knize se dočteme také o její rodině a studiích na střední škole, dočteme se o chlapcích, se kterými tráví čas a dočteme se o dalších příhodách, které Sára prožije..

Během četby jsem z různých náznaků vyvodil, co se přihodilo Sáře a s čím se nemůže srovnat. Úplně mě z toho zamrazilo! Říkal jsem si, jestli jsem to správně pochopil a nakonec se ukázalo, že jsem měl pravdu. Bylo to otřesné! Měl jsem vztek a nemohl jsem se dívat na to, jaký postoj někteří lidé zaujali, nechápal jsem to!! Nejsmutnější na tom všem je, že podobné případy se mohou odehrávat v reálném životě, což je smutné.

V minulosti jsme občas navštívili les a sbírali jsme houby. Sbírali jsme jen ty houby, které jsme znali – většinou praváky, křemenáče, suchohřiby, lišky. Jiné houby jsme raději nedávali do košíků, abychom zbytečně neriskovali naše zdraví. :)

Aseverova
05.11.2019 5 z 5

Krásná knížka, velmi silný příběh, přečteno jedním dechem.

Petass
03.11.2019 3 z 5

Autorka se chopila velmi závažného tématu. Vystavila zajímavý a poutavý příběh. Hltala jsem každé slovo a čekala, jak to dopadne... Googlila popisované druhý hub, viděla před sebou šumavský les... Ale nějak autorce její postavy nevěřím... Sisi a Vojta pro mě ožili, postavu matky a bratrů ale autorka až zesmešňovala. Odbíhání do špajzu apod. Místo reálných postav pro mě byli spíš karikaturami. Konec mě pak docela zklamal. Doporučuji přečíst! Vracet se nebudu.

ajasin
01.11.2019 5 z 5

Zajímavá kniha. Jsem poměrně nadšený houbař, takže pasáže o houbách pro mě byli vítané, poučné a zajímavé. K samotnému příběhu. Děj se točí kolem činu, který je zvrácený a pro naprostou většinu lidí nepochopitelný.
A zajímal by mě názor vystudovaného psychiatra na popsané reálie z léčebny.

PetiJelinkova
01.11.2019 5 z 5

Kniha se mi velice líbila a rozhodně mě nezklamala. Přečetla jsem ji jedním dechem během dne. Tahle kniha vás zasáhne. Nutí vás pokračovat ve čtení až do konce! Jen mi trochu vadí, že konec byl celkem useknutý.

deirdre
28.10.2019 2 z 5

Knihu som prečítala za jeden deň, tak som si nechala dojmy z nej trochu odležať s tým, že možno zvýšim hodnotenie. Nezvýšim, žiadne dojmy vo mne nezostali.

Sumatrae
22.10.2019 5 z 5

Silny pribeh, kniha se dobre cetla

karol.cadex
21.10.2019 4 z 5

Nejenže Sisi byla zacyklená sama v sobě, v minulosti a v houbách, občas mi přišlo, že se zacyklila i sama autorka. Nevím, jestli se snažila nahonit stránky, ale hluchých míst jsem našla v knize víc než dost.
Ale to nemění nic na tom, že se jedná opět o naléhavé téma a ač zpracované pouze v náznacích, čtenář nemá vpáleno nic přímo, postupně si sám odkrývá střípky.
Prostředí Šumavy a lesů je moje domácké, takže mi chvílemi přišlo, jak kdybych Sisi znala a po houbách lezla s ní.
Jsem moc ráda, že v Čechách ještě někdo dokáže napsat reálnou knihu, z reálného prostředí a s lidskými problémy, které jsou všude kolem nás.

petula22
20.10.2019 4 z 5

Líbil se mi autorčin styl psaní, silný příběh... vkusně a nenásilně odlehčený houbařením :)

bigben
20.10.2019 4 z 5

Docela dlouho mi trvalo než jsem se propracovala k jejím knížkám. A teď mě to mrzí, že tak pozdě. Výborně napsaná knížka o něčem, pro mě nepochopitelném, co rodiče můžou dítěti udělat - otec činem, matka nečinem a ignorantství sourozenců. Chtělo se mi Sisi tak hrozně pomoc - za beznaděj a nepochopení....

Makii
18.10.2019 5 z 5

Tak tohle bylo... :-O Top kniha od české autorky, ráda si přečtu i její další knihy. Ale nečte se to dobře, to ani náhodou. Ne kvůli stylu psaní, ten je skvělý, ale ten příběh... Z něj mrazí. Moc. Určitě doporučuji.

Monni
18.10.2019 4 z 5

O této knize nevím moc co si myslet. Kniha byla čtivá, ale přišla mi pořád dokolečka. Na jednu stranu chápu hodnocen plným počten hvězd, ale na druhou stranu nevím no... Rozhodně nelituji, že jsem si ji přečetla a chystám se i na další. Dala bych asi tak 3,5 - 4*.

Talys
16.10.2019 5 z 5

Sisi, osamělá a paralyzovaná svým trápením, obětní beránek své rodiny. Smutný a zároveň realistický příběh jedné z mnoha. Bohužel.

NymphMaeve
11.10.2019 5 z 5

Neskutečně smutný, ale zároveň krásný příběh. Paní spisovatelka Hanišová má nádhernou vyprávěcí schopnosti a zároveň umí popsat věci pravými jmény. Líbilo se mi vzpomínání prolínající se s přítomností. Je hrozné, jak může silné trauma v minulosti zničit člověka do základů. Sářiny rodiče mě neskutečně iritovaly a časem jsem si k nim vytvořila vyloženou nenávist, bratři na tom byli stejně. Bylo mi jí líto a zároveň jsem ji obdivovala. Je to skutečně čtivá a poutavá kniha se silným příběhem, na tu nelze jen tak zapomenout.

Evišťátko
09.10.2019 5 z 5

Skvělé, ještě jednou skvělé!!! Druhá kniha téhle autorky a opět pocit, že stojí za to ji číst!!

knih.sasa
09.10.2019 5 z 5

Jedna z nejtemnějších knih, zároveň ale jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Pokud nevíte, o čem je, zhruba do poloviny se nedozvíte, proč má hlavní hrdinka ne moc prosluněný život na periferii v chatě, do které teče a proč pořád chodí "jen" na houby. Přiznám se, že knihy s touto tématikou (nechci prozrazovat) nečtu, vím, že se to děje, ale poprvé jsem byla schopná o tomto problému číst beletrii. Od Houbařky jsem se prostě nemohla odtrhnout. Tzn. rozhodně bych knihu viděla i jako "terapeutickou" pomůcku. Vina je na všech stranách - mlčet, nemlčet? A kdo by rozhodně NEMĚL mlčet? Kdo se má za vás postavit, když už né vaše matka? Příběh o vztazích a o tom, že není snadné promluvit, ale ani zavírat oči a vše má své důsledky, které člověka stejně doženou.
Mimo jiné se mnoho dozvíte o houbách, zvědavý čtenář se mnohé přiučí a možná si sám něco vyhledá. Pro mě obohacující / vzdělávací - info o houbách, jejichž jména jsem nikdy ani neslyšela.
A co se týká světa hlavní hrdinky - jak vyjít s málem, bez účtu, šetřit si do plechové pixly, vzpomínat na dětsví a poklady, které jsem schovávala s tátou - krása, melancholično, realita, žádný spěch, spojení s přírodou - balzám na duši.
Rozhodně doporučuji k přečtení, ale nečtěte, pokud jste zrovna v depresi. Prostě něco jako Kafka, musíte to číst v usměvavé době svého života.

kristeen
07.10.2019 4 z 5

Překvapivě příběh téměř ze současnosti, což mě překvapilo. Pořád jsem měla dojem, že se musel odehrávat mnohem dřív. Navzdory truchlivému tématu knížka dýchá lesem - stromy, mechem, vlhkem a hlavně houbami. Je pochopitelně neutěšená a bezvýchodná, ale ty houby dávají příběhu i hlavní hrdince aspoň nějakou naději.

ivana02
05.10.2019 5 z 5

Krásný smutný román. Moc se mi líbily popisy hub a způsob jejich úpravy, vše zasazeno nenásilně v ději. Někomu může vadit, že zabírají v knize až moc místa, ale pro mne by tam podobných pasáží mohlo být klidně i víc. Rozčarovaná jsem byla z konce, je takový nijaký, nejsem si jistá, jestli jsem ho pochopila.

Domka901
01.10.2019 5 z 5

Houbařka je bomba! Hanišová to prostě umí... Zase skvěle vylíčen osud hrdinky, opět téma rodiny a vztahu rodičů a dítěte. Stejně jako v Anežce. Super! :)