Houbařka

Houbařka https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366041/bmid_houbarka-2VA-366041.jpeg 4 2939 2939

Co všechno se dá najít v lese? Mladá Sára žije ve staré chalupě na Šumavě a živí se sběrem hub. Každé ráno si obuje letité pohorky, popadne košík s utěrkou, v kapse pohladí ostrý nožík a vyrazí. Už sedm let chodí po stejné trase, sedm let od jara do podzimu sbírá houby na týchž místech a prodává je za pár stovek jedné hospodě. Jako dobrovolná poustevnice se s nikým nepřátelí ani neopouští Pošumaví. Jen občas vyrazí za psychiatričkou do Plzně přesvědčit ji o svém vyrovnaném duševním stavu. Zpráva o matčině smrti proto Sářin život příliš nezmění. Zúčastní se pohřbu, setká se s bratry, kterým se už dávno odcizila, a vrátí se zpátky do lesa. Jenže co se zdá jako nepatrnost na povrchu, bouřlivě bují pod ním. Dědické řízení do jejího života navrátí rodinu, která ji zavrhla. A domek se postupně rozpadá. Obchody nejdou. Začíná být jasné, že Sára bude muset svůj houbařský způsob života opustit. A jedinou cestou ven je přestat odvracet oči od toho předchozího. Viktorie Hanišová zpříma a zároveň citlivě měří, co vydrží dětská duše a kde jsou hranice rodiny. Román Houbařka je příběh předem neúspěšného pokusu utéct traumatu. Občas ale nejde neutíkat. Dotisk r. 2020... celý text

Lassie24
01.10.2020 5 z 5

Houbařka je velice čtivá kniha. Prolíná se v ní osobní výpověď mladé ženy s velmi zajímavým vyprávěním o houbách - chvíle hlubokého smutku se střídají s chutí obout si pohorky, vzít košík a vyrazit do lesa. Naučit se znát i jiné houby, než ty hřibové, a dostat se z té kategorie "houbového přizdisráče" na jiný level. Jako někteří zde, ani já jsem se nemohla odtrhnout - dočítala jsem pod dekou se svítícím mobilem. To se mi ještě nestalo.

martineknatasa
25.09.2020 5 z 5

Začala jsem a četla a četla dokud nebyl konec. Kniha ve mně zanechala hluboký dojem. Doporučuji k přečtení.

Horalka5
22.09.2020 5 z 5

Ačkoliv se tato kniha zabývá opravdu těžkým a smutným tématem, přečetla jsem ji jedním dechem a přála hrdince hezký konec... Krásně napsaná kniha!

hanzmb
21.09.2020 5 z 5

Tak tohle je černější než spousta noir-detektivek. Určitě bych to nedoporučil nikomu, kdo není zrovna v nejoptimálnější psychické pohodě. Vše ještě násobí literární zpracování. Nejprve lehké i docela idylické popisy Šumavy, do kterých začne postupně kapat jed minulosti. Poslední třetina už je opravdu hodně tvrdá. Začínám mít dojem, že nejdrsnější knihy poslední doby jsem četl od autorek.

janamaxik
17.09.2020 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Po dlouhé době moc krásná kniha. Doporučuju

annacte
16.09.2020 5 z 5

Houbarku jsem precetla jednim dechem, libilo se mi postupne odhalovani zivota hlavni hrdinky a styl vypraveni

Kerolka_P.
10.09.2020 3 z 5

V polovině knihy čtení odkládám. Hanišové se nedá upřít velký literární talent; píše velmi poutavě. A tak mě moc mrzí, že už po jejích knihách nesáhnu; avšak síla volených témat je větší, než bych právě ted potřebovala. Respektive - že bych to chtěla číst před spaním, to tedy ne.

mol378
10.09.2020 5 z 5

Chudák holka. Docela drsně realistické čtení - nikdo vám nevěří, když jste mladí a vaši obecně respektovaní rodiče vás obviňují a trápí. Nikdo nezjistí pravý stav věci, nikdo vás neposlouchá, nikdo se nezastane, neporadí - jaký div, že vám z toho hrábne. Skoro jako Do tmy od Anny Bolavé, jen explicitnější a o něco méně tíživé, ale podstata stejná - každý má ten život nějak podělaný, tak nesuďme. Kdyby to jen člověk vždycky dokázal.

GYROTOURBILLON
05.09.2020 4 z 5

Určitě užitečná kniha pro milovníky hub a přírody , detaily jak chutnají houby , nač se používají ocení i kuchaři , ale zase používat houby v gastronomii " bez papírů ", je fakt ošemetné , jsem z oboru , vím, že je to takto praktikovné u nás velmi nebezpečné..A pokud houby nezná kuchař , je jednou nohou v kriminále, při lepším způsobu bez práce. Kniha je smutná , ale podobné příběhy nejsou ojedinělé...Autorka vytvořila postavu a příběh ..., chvílemi to působilo trochu až biograficky , jako by to prožívala právě ona..??? Kniha splnila očekávání , snad se hl. aktérce povede zvednou ze dna , vím co to je na dno padnout

bee88maja
30.08.2020 4 z 5

Když se vás minulost drží, jako klíště. Z Jejíhož podhoubí jste vzešli a vzepřít se je tak upřímně složité... Kdo nemá za sebou temné "houby"...Zřejmě těžko tento příběh pochopí... Všem bojujícím houbařkám přeji víc sil a odvahy vymanit se z nadvlády hnijícího mycelia ;)

Vercutka
30.08.2020 5 z 5

Skvěle napsaná kniha. Netušila jsem, co jdu číst, kdybych tušila, raději bych nečetla, na tohle téma musím být dopředu připravená. I když jsem už tušila od začátku, k čemu se schyluje, vydržela jsem až do konce. Taky bych si přála druhý díl, jak už tady někdo psal. Nejradši bych, aby hlavní hrdinka našla klid a mohla začít žít normálním životem, ale jde to vůbec?

rominda
29.08.2020 5 z 5

Neskutečně silný příběh, ze kterého chvílemi mrazí..... Kapitoly jsem musela dávkovat s kratšími přestávkami, abych stihla rozdýchat. Kniha, která Vám i po dočtení zůstane dlouho v hlavě. Jen tak dál, paní Hanišová!

P4vlin4
25.08.2020 5 z 5

Velmi silný příběh o těžkém tématu. Kniha je neskutečně čtivá a autentická. Oceňuji také zajímavé informace z oboru mykologie.

Jackjelly
19.08.2020 5 z 5

Miluji houby, houbaření i jejich následnou konzumaci. A tak, když mi dcera donesla tuhle knihu, prý ať si ji přečtu, učinil jsem tak bez nějakých velkých výmluv že jsem na takové knihy starý. Dobře jsem udělal.
Samozřejmě, že jsem o ni již slyšel, nedalo se nevšimnout si, že je něco jako český bestseler.
Takže hub jsem si užil a kniha mě, musím poctivě přiznat, celkem nadchla. Způsob zpracování tak vážného tématu mi připadá originální a velmi působivý. Čtenář není zahlcen temnotou prožitého, přesto na něj neustále vykukuje zpod vrstev zdánlivě banálního popisu života mladé ženy, houbařky se zaťatými zuby, a jejích postupně se odhalujících traumat.
Více k obsahu netřeba, pokud se ji rozhodnete číst, chybu neuděláte. A snad přispěje k postupnému společenskému znemožnění bagatelizace těchto věcí, které je stále, bohužel možná až příliš, v našich krajích rozšířené. Obzvlášť, pokud se jedná o ten typ pachatele, který je vylíčen v románu.

argi111
18.08.2020 5 z 5

Pěkná kniha. Námět je poutavý, ale na můj vkus rychlý konec. Ráda bych si i přečetla jak hrdinka knihy naložila se svým životem dál.

tonysojka
18.08.2020 5 z 5

Vůni lesa, hub a podhoubí, slunné i deštivé dny najdete v této knize. Ale najdete tam také děsivost rozpadu osobností rodičů, křivdu zrady a zdánlivou marnost boje s traumaty. Jak níže v komentářích uvedeno, podáno decentně bez zbytečných podrobností. O to je příběh působivější.

Acner80
17.08.2020 5 z 5

Nikdy neubližujte dětem a nikdy nepřehlížejte jejich volání o pomoc! Tak moc jsem Sáře přála, aby začala nový, krásný život

Anickahor
14.08.2020 4 z 5

Kniha příběhem velmi připomínající Do tmy od Anny Bolavé. Někdo zde psal, že se mu více líbila druhá zmiňovaná kniha. U mě vítězí Houbařka. Špatně se to popisuje, ale kniha je pro mě nějak lépe uchopitelná, konkrétnější. Lépe se s hlavní hrdinkou dokážu ztotožnit.
Příběh se mi moc pěkně četl a zanechal ve mě pocity a myšlenky, ke kterým jsem je zpětně ještě vracela. Navíc jsem si představovala vycházky do lesa, jako bych tam se Sárou byla. Miluju sbírání hub.
Kniha na první pohled vypadající jako lehké čtení, ale při větším zkoumání zjistíte, že ve vás text zanechal hlubší stopu. Jen ten konec teda mohl být trochu vymazlenější.

Abroš
11.08.2020 5 z 5

Velmi čtivá kniha.Z pěkného prostředí Šumavy.Moc jsem fandil Sáře,ať se vyhrabe ze dna,do kterého ji jako malou holčičku svrhl její deviantní otec a neschopná matka a začne žít svůj,krásný život.

aydam
11.08.2020 5 z 5

Nezapomenutelné čtení.
Myslím, že to Sára konečně dokáže a nastolí svému životu jiný řád.
Zvláštní, že ani jeden z bratrů (tipoval jsem Milana) nebyl více empatičtější.