Hotýlek

Hotýlek https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/235353/bmid_hotylek-blc-235353.jpg 4 4918 1188

Některé věci jakoby existovaly mimo čas. Zůstávají stejné navzdory dějinám, válkám, totalitním režimům i počasí. Takový je i hotel pana Leopolda, vlastně spíše hodinový hotýlek, založený v dobách první republiky a nabízející potěšení a rozkoš pánům za protektorátu a dokonce i poté, co ho znárodnili komunisté. Oč více přímočaré lásky ale nabízely hotelové pokoje, o to osudovější a dramatičtější vztahy se odehrávaly v rodině majitele a posléze správce. (Dotisk v roce 2017)... celý text

m_martina
01.12.2023 5 z 5

Hned po sobě jsem si přečetla další knihu od paní spisovatelky, kterou mám moc ráda. A ani tento příběh mne nezklamal. Teď si ale dám pauzu a zkusím zase něco jiného, například nějakou detektivku nebo možná thriller.

mila2411
26.11.2023 5 z 5

Co napsat? Další báječná, skvělá a dokonalá kniha PANÍ spisovatelky. Další výborně odvyprávěný, báječně vypointovaný a zcela uvěřitelný příběh. Od začátku do konce mě to hrozně moc bavilo. Mrzelo mě jen že to skončilo...

Lely
25.11.2023 5 z 5

Další výborná kniha od autorky. Kniha vtáhne do děje a s napětím čtete a čekáte jaké osudy postavy čekají.

yonda
15.11.2023 5 z 5

A. Mornštajnová mě jako obvykle vcucla do svého příběhu. Vyprávění o spletitých životech několika generací je plné emocí a nutí čtenáře číst pořád dál.

Mi-šu-le
05.11.2023 5 z 5

No, jako vlastně vůbec nevím, co na to říct. Ze začátku jsem se nemohla začíst, pak nastal obrat snad během jedné stránky, a kniha mě úplně pohltila. Je to asi pět minut, co jsem dočetla, buší mi srdce, ukápla slza a bylo mi vlastně strašně úzko. Knihu doporučuji. Kouká na mě z knihovny další autorčina kniha Les v domě, ale musím si teď dát oddych.

Plativa
05.11.2023 5 z 5

Další skvělá kniha od Aleny Mornštajnové a znovu se musím opakovat, že tolik opěvovaná Hana zdaleka nezastíní jiné knižní skvosty této spisovatelky. Já si prostě libuju ve spletitých osudech rodin, že do poslední chvíle si člověk není jistý, jak která postava dopadne. Je fajn sledovat příběhy a osudy lidí, ve kterých lze najít povahové rysy lidí ze svého okolí.

misaC
28.10.2023 4 z 5

Další z mnou přečtených knih od Aleny Mornštajnové - a mohu jen chválit. Snad jen - na můj vkus - urychlený závěr.

Evkaha
10.10.2023 4 z 5

Moje první přečtená kniha autorky a určitě né poslední. Musela jsem si ze začátku zvyknout na její styl psaní, ale to asi jen proto, že jsem četla delší dobu jen po kapitolách. Příběh rodiny se mi líbil i když mi místy bylo smutno a líto některých postav.

Surmei
08.10.2023 4 z 5

Život napříč lety točíčí se kolem "hotýlku", který spojuje rodinu a blízké napříč generacemi. Krom těžkých životních situací poukazuje také na složité rodinné vztahy.

chrudas
05.10.2023 5 z 5

Hotýlek se četl dobře. Více mě bavila první polovina knihy, ale i tak hezká kniha.

Kory98
05.10.2023 4 z 5

Tak mám kromě dětských knih (na které se ale také chystám) přečteny všechny romány od paní Mornštajnové. Hotýlek je opět příběh jedné rodiny, který prochází napříč delším časovým obdobím - zmiňuje obě války, novou republiku i dobu komunismu a finišuje těsně u sametové revoluce. Jak stejný byl život hotýlku a jak jiný život jeho obyvatel. Je to příběh o charakterech lidí, ryzích i těch pokřivených, lásce a nenávisti, zdraví i nemoci, zradě, odplatě. A v neposlední řadě smrti, tou to začíná i končí. Mě se příběh četl dobře, ale musím přiznat, že můj srdeční od paní spisovatelky to není.

Booksaddict
29.09.2023 3 z 5

Kniha o tom, že lidský život uteče stejně rychle jako čtení tohohle příběhu. Tak to vidím já.

tess.de.veles
21.09.2023 4 z 5

Libila se mi....moc!

Andělský
21.09.2023 2 z 5

Hana, Les v domě, Tiché roky, Slepá mapa - 5*

Hotýlek a Listopád jsem nedočetl. Hrozně jsem se nudil, a tak jsem to vzdal.

ellypusik
04.09.2023 5 z 5

Tento román jsem četla po Tichých rocích a Slepé mapě. Pořád u mě vedou Tiché roky pro svoji hloubku a zároveň jednoduchost, ale Hotýlek mě nadchnul určitě více než Slepá mapa. Děj měl neuvěřitelný spád a konec byl hořkosladký. Postavy jsem si oblíbila a bylo mi líto, když se někomu stalo něco špatného. Autorka je opravdu vynikající vypravěčka.

Radka1911
04.09.2023 5 z 5

Všechny knížky od Aleny Mornštajnové jsem přečetla jedním dechem. Hotýlek je nádherný román a z její tvorby mne zaujal snad nejvíc. Rozhodně doporučuji.

Anasa
28.08.2023 4 z 5

(SPOILER) Hotýlek tak do poloviny plynul jako velmi klidné vypravování, pak nastal zlom a zápletka vlastně detektivní. A další obnažení charakterů. Pocit hořkosti - nikdo vlastně neprožil šťastný život. Děda Leopold? Možná, ale i on prožil velkou ztrátu. V životě každé postavy byl větší či menší díl neštěstí, bolesti, zklamání. Někdo si svou bolest odžil, šel dál, jiný byl ztracený. I paradoxy doby vykonaly své. V každém případě všechny osudy a vztahy byly velmi realistické a paní Mornštajnová umí vyprávět.

Wendella
24.08.2023 5 z 5

Paní Mornštajnová dokáže psát i o smutných nebo obyčejných věcech tak lehce a poutavě, že se její knížky nedají odložit a musí se přečíst na jeden zátah. Je zajímavé sledovat příběhy několika generací, líbí se mi, jak jsou postavy popsány se všemi svými slabostmi a charakterovými nedostatky, a přesto jsou čtenáři blízké a nemá tendenci je za jejich jednání odsuzovat. První tři autorčiny knížky mě nadchly, na další tři, které už mám v knihovně se těším a věřím, že nebudu zklamaná.

MatBla
05.08.2023 5 z 5

Alena Mornštajnová opět nezklamala. Je to moje čtvrtá kniha od této autorky a zase úžasná. Autorka umí tak krásně vykreslit postavy, že mi připadalo jako bych patřila do rodiny Mánesů.
Dočetla jsem až kolem půlnoci, nešlo se odtrhnout.
S postavami jsem usínala a ráno u snídaně jsem ještě o nich přemýšlela.
Paní Aleno, děkuji.

Dajine
28.07.2023 4 z 5

Příběhy lidí okolo jednoho hotýlku a kolem běžících dějin. Občas se zatajeným dechem, občas s úsměvem.