Hordubal / Povětroň / Obyčejný život

Hordubal / Povětroň / Obyčejný život https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/57851/hordubal-povetron-obycejny-zivot-57851.jpg 4 426 53

Románová trilogie z let 1934-35 je trojím pokusem spisovatele a filosofa o hlubší a pravdivější pochopení člověka v jeho citech a činech. Edice: Slunovrat. Velká řada ; sv. 5 Medailón o autorovi napsal Jiří Opelík. 37000 výt.

Melanka
22.02.2015 4 z 5

Jednoznačně nejvíc se mi líbil Obyčejný život. Člověku to nedá a po přečtení v sobě začne hledat ten "zástup" a který člověk jde zrovna vpředu s praporem.
Podívala jsem se na starý černobílý film Hordubal a stojí za starou belu. Ta síla, co je v knize, tam chybí.
Čapek byl prostě Mistr.

Dáda4
28.12.2014 4 z 5

Knihu mi doporučila kamarádka jako odreagování od četby současných autorů a měla pravdu. Je to kniha s nádhernou češtinou a bohatým slovníkem. Není pro netrpělivé, protože děj ubíhá pomalu, ale kniha se ihned po přečtení první povídky "Hordubal" posunula na přední místo knih od Karla Čapka. Po zklamání z povídky "Povětroň" byla poslední povídka "Obyčejný život" nádhernou tečkou.

Tyyynab
08.07.2014 4 z 5

Hordubal by si zasloužil 5 hvězdiček bez debat - myslím, že ho lze považovat za vrchol Čapkovy tvorby po stránce jazykové i obsahové. Další dvě části se tedy nutně musely po tak fenomenálně propracované první části stát zklamáním, ačkoliv závěr Obyčejného života je též výborný.

Pišingr
20.04.2014 3 z 5

Vím, že mě ta kniha trochu zklamala, protože mi nepřišla tak barvitá a pestrá, jak jsem byla zvyklá třeba u Čapka čítat třeba v Povídkách z jedné a druhé kapsy. Otevírá spoustu otázek, ale nenacházela jsem odpovědi. Vím, že to nejde vždy, ale tak nějak jsem z toho smutná.

Cacolinka
14.04.2014 5 z 5

Já prostě miluju Obyčejný život (výtisk, co mám doma jsem zakoupila přímo v Čapkově rodném domě v Malých Svatoňovicích).

borsalino_csfd
17.02.2014 4 z 5

Na tomto Čapkově díle je moc znát, jak moc se Český jazyk za ta léta změnil. Kniha se čte dost obtížně, nicméně příběhy jsou velmi lidské a nadčasové. Mám slabost pro díla Karla Čapka, no...

Beruskazelena
25.11.2013 5 z 5

Velmi vydařená trilogie. Karla Čapka čtu velmi ráda a toto dílo je jedno z mých nejoblíbenějších. Určitě si jej přečtu za nějaký čas znovu. Moc hezky napsané a čtivé.

Atuin
17.10.2013 5 z 5

Tady se za vším ukazuje Mistr. není třeba se dotazovat a není třeba ani třeba více dokazovat. Hluboce zušlechtil a prokoumal slovo cit a z obyčejného udělal neobyčejné. Zejména v Obyčejném životě. Vmísil se a vcítil do každého slova. Rozbil stan svého já a ukázal jak veliký může být obraz lidské duše.

Nacopak
02.08.2013 5 z 5

Pro mne jedna z knih kvůli kterým stojí za to číst.

christina6
30.05.2013 3 z 5

Celá trilogie mě velmi bavila, i když jako nejslabší novelu bych vybrala Povětroně a to kvůli zdlouhavým pasážím, které retardovaly děj. Konec mě ovšem tak nadchnul, že zpětně novelu vnímám mnohem lépe. Hordubal mi přišel nejzábavnější z hlediska děje, ale myšlenkově byl asi nejméně hluboký. Obyčejný život trilogii vygradoval, nadchly mě vnitřní dialogy postavy a hlavní myšlenka, že každý máme v sobě nekonečně mnoho charakterů, které vycházejí na povrch jen ve svém přirozeném prostředí.

bus
27.12.2012

je to velmi kr

petrn
24.10.2012 4 z 5

Tato trilogie je, jak už to bývá u čapkových děl, náročnější četba - alespoň mě to tak přijde. Zajména v Povětroni mi strašně stěžovala četbu zamyšlení jednotlivých vypravěčů - popis vnímání jasnovidce, nebo myšlenkové pochody básníka. Je fakt, že jsou v těchto monolozích zajímavé postřehy, ale to sráželo dynamiku děje. Proto se mi také líbil Povětroň z celé trilogie nejméně. Naopak nejvíce se mi líbila povídka o obyčejném životě - v první částo povídky jsem byl unešen zdánlivou prostotou a krásou obyčejného života. Poté mě naopak okouzlila dokonalá analýza lidského já. Skláním se před Panem spisovatelem, že dokázal takhle hluboce a citlivě - přitom čtivé - rozebrat lidskou duši. Upřímně řečeno, vzájemné souvislosti, nebo dokonce rozvoj myšlenky mezi jednotlivými díly jsem opravdu nenašel. To mi pomohl odkrýt až autorův doslov. Určitě doporučuji přečíst si i Doslov k Čapkově trilogii od Františka Buriánka (v knize Spisy: Horbubal/Povětroň/Obyčejný život), který pěkně ozřejmí a popíše filozofii a vznik této trilogie.

Abdach
20.06.2011 5 z 5

Tři příběhy, které spolu zdánlivě nesouvisí, a přes to, čím víc člověk čte, tím víc chápe. Ani literární vědci se neshodnou, zda už při psaní Hordubala měl Čapek v úmyslu stvořit trilogii, či zda k tomu došel postupně, možná i z popudu reakcí čtenářů a kritiků. Každopádně podle mého čtenářského zážitku spolu jednotlivé příběhy nejen souvisí, ale postupně gradují. Román Obyčejný život je prostý, ba přímo fádní, a přitom neskutečně bohatý. Kniha, u které se člověk chtě nechtě zamyslí i nad svým životem a nad jeho smyslem. I obyčejný život je "neobyčejný" a každý žijeme to své.
V doslovu k celé trilogii autor píše: "(...) život člověka je příliš veliký, aby měl jen jedinou tvář a mohl být přehlédnut najednou."
Román Hordubal začal vycházet na pokračování v Lidových novinách v roce 1932, následoval Povětroň v roce 1933 a trilogii uzavřel Obyčejný život v roce 1934.

tajemství

Karel Čapek