Holčička, která měla ráda Toma Gordona

Holčička, která měla ráda Toma Gordona https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1135/bmid_holcicka-ktera-mela-rada-toma-gordo-nCz-1135.png 4 2309 363

Svět měl zuby a mohl vás jimi kdykoli pokousat. Trisha McFarlandová to zjistila, když jí bylo devět let. V deset hodin dopoledne začátkem června seděla vzadu v autě své matky, na sobě měla modrý nadhazovačský dres Red Sox (s číslem 36 Gordon na zádech) a hrála si s panenkou Monou. V půl jedenácté zabloudila v lese. V jedenáct se snažila nepodléhat panice, snažila se neříkat si "Tohle je vážné, tohle je moc vážné". Snažila se nemyslet na to, že když se lidé ztratí v lese, někdy se jim může něco stát...... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Girl Who Loved Tom Gordon , 1999

pavel6855
02.04.2019 2 z 5

Celkem čtivá a zajímavá kniha až na pár nudnějších stránek... Je to poměrně taková jednoduchá jednohubka, která neurazí, ale ani nijak zvlášť nenadchne.. I přes to je ale zajímavé, že i když jsem knihu četl pár let zpět, stále si pamatuji ten úžasný závěr u kterého se mi zamlžily oči.... Kdo od té doby dělá stejné gesto rukou? Myslím, že nebudu sám... (Tím chci jenom poukázat na to, že i po letech si na ni vzpomenete s příjemným pocitem) :)

Adellll
18.03.2019 4 z 5

Průměrná Kingovka. Děj poutavý, Trisha byla taky dost sympatická postava a některé okamžiky byly i celkem strašidelné, ale hororem bych to nenazývala...

Jujkyna
18.03.2019 4 z 5

Úžasný příběh, vtáhl mě do děje - přesně tak, jak je u Kinga zvykem - připadala jsem si, jakože jsem tam s Trishou a prožívám všechny její strasti. Nebyl to klasický horor, ale rozhodně stál za přečtení. Strachovala jsem se o Trishu celou dobu, jako bych to byla já, jako by to byl můj osobní horor.

SushiLolada
03.03.2019 3 z 5

Knihu jsem jednou odložila, ze začátku kvůli nezajímavému příběhu, který nebyl ani tak děsivý, jako příběh o přežití, knihu jsem nakonec dočetla. A po přečtení, nakonec musím uznat, že to byl velmi zajímavý příběh o malé hrdince, místy napínavý, postava byla moc krásně popsaná do všech detailů, ale jako horor trochu slabší.

mirka71
13.02.2019 2 z 5

Za mě zklamání, knížka mě nebavila, nějak mi nic nedala...Jen protože mě zajímalo, jestli se Trisha najde sama, nebo bude nalezena, jsem to dočetla, ale už podruhé se do téhle knížky nepustím...

Pumpkin
09.02.2019 3 z 5

Četla jsem anglickou verzi, převyprávěnou v edici Maxmilián. Až přečtu originál možná hodnocení upravím.

Imy
19.01.2019 5 z 5

Za mě super. Sice první a poslední kniha od Kinga, nemám ráda horory, ale rozhodně nelituji. Není to horor jako takový, ale je psána takovým způsobem, že vás vtáhne do děje a hororem se stane představa, že v těch horách bloudíte vy sami.

gauriela
31.12.2018 5 z 5

Pokud jste někdy v dětství bojovali o přežití plní strachu, víte, že dětský děs umocněný představivostí dokáže zmučit človíčka rychle, nebo z něj udělá bojovníka schopného ledasčeho. Taková zkušenost změní osobnost dítěte navždy. Ta kniha je úžasná a dětský úvahový systém pěkně zachycený. Je to skvělá kniha o touze přežít, o naději a odhodlání. Jsem za ni ráda.

MaggieR
30.11.2018 3 z 5

V tejto knihe som si veľmi obľúbila hlavnú hrdinku. Dievčatko ktoré objavy svoju odvahu. Na hororoch pána Kinga mi nesedí len to, že sú príliš nereálne. Obrie potkany, vraždiace tlačiarne, čierna hmota ktorá zabíja. Ale Dievčatko, ktoré milovalo Toma Gordona sa mi aj tak páčilo hlavne preto lebo je odlišná od ostatných jeho kníh je taká trošku ,,pri zemi". Pri tom, že by to mohlo byť možné.

Margherita_N
19.11.2018 4 z 5

Napínavý, místy pěkně strašidelný příběh. Ale některé z těch peripetií mi připadaly vyhrocené a nepravděpodobné. Je možné, aby se člověk v lese během pár dnů sám tak zmasakroval? A aby odskočením si za keř zabloudil natolik, že přejde do sousedního státu? Zkoušet to ale nechci :-) Je to čtivě napsaná a pohlcující knížka, pro mě za čtyři hvězdičky, pět jsem dala jiným Kingovým knihám.

Niu
12.11.2018 5 z 5

Kingovek mám načtených mraky, ale stále mě autor dokáže překvapit. Do téhle tenounké knížečky (na Kinga :-D) dal tolik strachu, bolesti a naděje, že to snad ani není možné. Statečná Trisha a "její" Tom. Líbilo se mi, že hlavní byl Trishin příběh a jen na pozadí vykreslené události, které se dějí kilometry daleko. Pořád jsem tak nějak věřila, že se Trisha probudí na zadním sedadle auta ... A hodnotím s jakou lehkostí a humorem byly vykresleny celkem nepříjemné události, které sem tam potkají každého z nás. Jo a na Kinga velmi málo postav, takže si je lze velmi snadno zapamatovat.

IvikaS
02.11.2018 5 z 5

Pan King prostě umí.

Amolein
29.10.2018 4 z 5

Pro mě první kniha od mistra hororu pana Kinga. Jeho díla znám ale z filmové podoby. Holčička, která měla ráda Toma Gordona je kratší kniha a pro autora spíše netypická, protože v ní chybí nadpřirozeno. Co děsí zde, je dětská představivost devítileté holčičky, která se ztratila v lese. Někomu možná v knize bude chybět děj a akce, ale pro mě to tak nebylo. I na úplně obyčejné zápletce dokazuje pan King, že je mistrem slova. Kniha mě dokázala velmi dobře chytit a nešlo se odpoutat až do konce příběhu. Na druhou stranu delší už by asi kniha být nemohla, přestože autor z banální situace dokázal bravurním vyprávěním udělat nervydrásající příběh, déle už by čtenář osudy děvčátka v lese sledovat nechtěl.
Na knize obdivuji hlavně barvitost líčení dětské psychiky a spád, který kniha má.

sipkulka
07.10.2018 5 z 5

Zajímavá, napínavá knížka. Poslouchala jsem v práci audioknihu a musím pochválit skvělí přednes knihy.

TessaJean
15.09.2018 2 z 5

Do čtení jsem se musela nutit. Kdyby nebyla knížka tak tenká, asi bych ji nedočetla.

Anushka1
06.09.2018 5 z 5

Jak děsivá může být dětská představivost. Kdy se z naprosto banálních věcí můžou stát monstra. A nebo tam monstra opravdu číhají v temnotě lesa?

Allena24
24.08.2018 5 z 5

Pan spisovatel prostě umí. Úžasně napsané (i přeložené). :-) Hezky to vyjádřila jfialova : mistr hororu v plné parádě, aneb jak málo stačí...

jfialova
22.08.2018 4 z 5

Celou dobu jsem jí držela palce, aby se z toho šíleného lesa vymotala, holka jedna :-) Dobrá kniha, opět se ukazuje mistr hororu v plné parádě, aneb jak málo stačí...

Eremites
29.07.2018 4 z 5

Bojíte se sami v lese? Ne? Ani v hluboké noci? Měli byste.... protože nikdy nevíte, co je v tom lese s vámi...

"Měla hada přímo pod rukou, schovával se v suchém listí a měla ho přímo pod rukou. Zřejmě nekousal, díky Bohu. Ale co když je jich tu víc? Co když ti ostatní jsou jedovatí? Co když je jich les plný? A oni tu určitě byli, lesy byly plné všeho možného, co člověk nemá rád, všeho možného, čeho se bojí a instinktivně si to hnusí, všeho možného, co se vás snaží ochromit hnusnou, nepříčetnou panikou."

Tentokrát sází mistr pera na naše nejhlubší podvědomé animální strachy příliš zcivilizovaného člověka a zcela se obejde bez nadpřirozených bytostí, rozmanitých strašidel a jeho obvyklé krvelačnosti. Vystačí si s hlubokými rozlehlými a opuštěnými lesy plnými bažin a jednou malou, devítiletou holčičkou, která se v nich ztratila.
A jako vždy je brilantní ve vtáhnutí čtenáře do děje, v popisu atmosféry, v plíživém děsu, který se vám usazuje v břiše.

Pro mne snad jediné malé mínus je v mé absolutní neznalosti baseballu, děj je totiž částečně postaven na paralele baseballového zápasu. Myslím, že pro ty, kterým je tento sport blízký, musí mít kniha ještě mnohem větší kouzlo.

Janicga88
22.07.2018 5 z 5

výborně napsáno.. moc se mě libilo

děti boj o přežití lesy strach bažiny, mokřady, močály baseball

Stephen King
americká, 1947