Vražda v Orient-expresu

Vražda v Orient-expresu https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/350980/bmid_poirot-vrazda-v-orient-expresu-YAB-350980.jpg 5 2652 380

Hercule Poirot série

Hercule Poirot právě přicestoval do Istanbulu, ale vzápětí je telegramem odvolán do Anglie. V Orient-expresu, kam nastoupil, upoutá jeho pozornost bohatý Američan Ratchett; mimo jiné nabídkou vysoké odměny za to, že jej detektiv ochrání před hrozícím vražedným pokusem. Poirot odmítá – a následujícího rána je Američan ve svém kupé nalezen ubodán k smrti. Orient-expres uvízl v závějích a cestující i posádka zůstali ponecháni napospas osudu. Každý se svým tajemstvím, každý se svou záhadnou minulostí… a teď i s podezřením ze zločinu. Málokterá detektivka se dočkala tolikera adaptací, tradičních i netradičních: existují komiksová zpracování, japonský seriál i počítačová hra. Nejnovější filmové verze se ujal britský herec a režisér Kenneth Branagh – a obsadil ji hvězdami jako Judi Dench, Michelle Pfeiffer či Johnny Depp. Titulní role se ujal sám. Česká premiéra filmu je plánována na 9. listopadu tohoto roku.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

Murder on the Orient Express , 1934

Maevie
14.03.2022 5 z 5

Kultovní detektivka s Herculem Poirotem nechává čtenáře odhadovat vraha do poslední chvíle, a že je z množství postav na výběr. Agatha Christie je mistryně ve vyprávění a v dialozích a nejinak je tomu u Vraždy v Orient-expresu. Hercule Poirote opět boduje díky svému pozorovacímu talentu a umění komunikovat s lidmi a nám se odkrývá mozaika lidských příběhů, motivů a pohnutek.

brunettlibrary
12.03.2022 4 z 5

Christie je klasika, kterou miluju už hodně dlouho. Tento díl jsem četla poprvé a jsem z toho nadšená. Skvělý děj, který má spád, konec dopředu neodhadnete a originální postava Poirota z této knihy dělá skvělou detektivku. Doporučuju!

jajsemenyk
22.02.2022 5 z 5

(SPOILER) Velice originálně napsaná detektivka. Do poslední chvíle jsem absolutně netušila, kdo vraždu spáchal...

Renatka11
30.01.2022 4 z 5

Těšila jsem se, že si mě legendárním Orient Expresem Agatha Christie konečně úplně získá, ale i ten, stejně jako Černoušci, jsou pro mě jen na 4 hvězdy. Ano, je to dobré, elegantní, překvapivě a chytré, ale bohužel asi nejsem typický Agátin fanoušek. Takže teď se s ni zase na chvíli rozloučím a uvidíme příště.

Kskaja
26.01.2022 5 z 5

Opravdu jsem se bála, že mě knížka nebude bavit a opravdu mě bavila. Přečetla jsem si ji díky čtenářské výzvě. Krátké a svižné kapitoly. Žádný zdlouhavý popis osob nebo prostředí. Zápletka super. Spokojenost.

deny_ba
15.01.2022 5 z 5

Agathu mám ráda právě pro její styl psaní. Nenáročná četba, poutavá, nenudící, kratší kapitoly, kdy každá jedna odkryje něco nového, co vnese trochu světla do případu. Navíc se mi líbí francouzské věty, zasazené přímo do textu, dodá tomu na atmosféře celé knihy.

Booky84
10.01.2022 5 z 5

Naprosto skvělá detektivka, od jedinečné autorky. Kniha se čte jedním dechem a nejlepší je samozřejmě ten konec.

milary
04.01.2022 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih od Agathy Christie. Zločin v luxusním vlaku, sněhovou závějí dočasně odříznutém od světa.
Vyposlechla jsem audioknihu načtenou Lukášem Hlavicou a dopřála i sobě luxus srovnání následným zhlédnutím filmové verze z r. 2010 s Davidem Suchetem a posledního zpracování z r. 2017 pod režijním vedením Kennetha Branagha v hlavní roli.
Bylo zajímavé porovnat odlišnosti všech tří zpracování. I v pohledu a důrazu na téma viny, podoby spravedlnosti, dosažitelnost zadostiučinění, svědomí...
Určitě si proto nenechám ujít ani film z r. 1974, kde v roli Poirota vystupuje Albert Finney.
Zajímalo by mě, která verze by byla (byla-li by vůbec některá) nejbližší madam Christie...

Janina2609
31.12.2021 4 z 5

Klasika, mistrné dialogy, exotické místo činu, zápletka…skvělé. Nejsem moc příznivcem detektivek, ale toto nelze neocenit.

babystar
20.12.2021 5 z 5

Výborná detektivka, kterou můžete číst či poslouchat stále dokola, i když víte, kdo je vrah. V luxusním vlaku z Istanbulu, který uvízl ve sněhovém přívalu v jugoslávských horách, se H. Poirot přesvědčí, že nic není takové, jak se zdá a všichni obyvatelé vagónu, kde došlo k vraždě, lžou. Geniální detektiv pak krůček po krůčku odkrývá pozadí vraždy, odhalí skutečnou identitu jednotlivých aktérů a nakonec dokáže svou lidskost. Podívala jsem se i na filmové zpracování. Nová americká adaptace z r. 2017 je katastrofa a paní Christie se musí v "hrobě obracet". Vidět Poirota, jak jako akční hrdina honí podezřelého po mostní konstrukci, je důvod ke vzteku nebo k smíchu. Anglická verze z r. 1974 je podstatně lepší.

martin_aston
13.12.2021 5 z 5

Vynikajúco vyskladaná detektívka. Poirotov "Meisterstuck". Luxusná a zároveň exotická atmosféra asi najznámejšieho vlaku v histórii, skvelá zápletka. A samozrejme, šedé bunky mozgové malého Belgičana.

Steew
10.12.2021 5 z 5

Trochu jsem se bál, zda mě to bude bavit. A bavilo a sakra hodně.

Šimon_
08.12.2021 4 z 5

Atmosféra jako blázen, břitké dialogy a Poirotovy šedé buňky. Přesně tak, jak jsem si představoval. A ačkoliv tenhle případ jsem na plátně viděl jen s Brannaghem, stejně jsem si představoval Sucheta.

Hotovson
25.11.2021 5 z 5

Klasika. K mojí smůle už jsem jí čet a bohužel si pamatoval konec. Dokonce i film jsem viděl, snad dvě verze. Teď jsem to zkusil jako audioknihu. Musim říct, že vůbec nevadí, že jsem vraha znal, tohle je prostě tak dobrý, že děj plynul sám od sebe a já byl v napětí až do konce, kdy přišlo Poirotovo famózní odhalení, tady ještě vyšperkovaný, ale nebudu psát jak, protože o tom to celý je.

Spolu s Černouškama je tuto naprosto legendární, možná proto, že to neni obyčejná detektivka, ale celkem to boří mantinely. Nebo spíš nejede ve vyjetejch kolejích, tehdejších zvyklostí, co se detektivky týče.

Usire
24.11.2021 5 z 5

Děj krapet přitažený za vlasy, ale dejme tomu. Zpracování je perfektní a napínavé. Hecule je prostě skvostný a televize mi ho jen neumí dobře podat. Kniha je velmi známá, a tak motivuje řadu lidí k jízdě v Orient-Expresu, kde musí být úžasné si ji přečíst a vžít se do role.

pakoshka
31.10.2021 4 z 5

S Agathou (a zejména Poirotem) pod lavicí jsem přežila spoustu nudných hodin ekonomiky a dějepisu, od střední školy jsem ji ale nevzala do ruky. Jaká škoda! Vybrala jsem si pro re-reading Vraždu v Orient-expresu, což je asi nejznámější Poirotovka a já si myslela, že si vraha nepamatuju... V průběhu čtení jsem si ale uvědomila, že pamatuju. Je to pro mě taková milá a chytrá detektivní pohádka a já slibuji sama sobě, že po Agathě Christie budu sahat častěji než jednou za 10 let.

betička
13.10.2021 5 z 5

Ačkoliv jsem tento příběh viděla již několikrát v televizi, tak mě nikdy nepřestane udivovat s jakou precizností je vystaven tento příběh a z jakých útržků dokážou šedé buňky mozkové pana Poirota nalést vraha/vrahy :-)

annes
09.10.2021 5 z 5

Viděla jsem snad všechny verze, ale ta knižní je po čertech stejně napínavá a ten konec mi udělal velkou radost. Poirot není žádný fanatik jako ve filmech, ale normální člověk a velmi lidský. Za mě rozhodně velmi poutavé čtení a hodně napínavé.

TaNya_
30.09.2021

Tolikrát zfilmovaná a různě zpracovaná klasika a stejně člověk musí pokaždé žasnout, že ona to napsala a vymyslela. Smekám královno!

knihomolkaMist
10.09.2021 4 z 5

*poslouchala jsem jako audioknihu*
Tohle mě ze začátku strašně nebavilo. Když se to pak ale po výpovědích cestujících rozjelo, skoro jsem nemohla přestat poslouchat.
Geniální řešení, které mě ze začátku nenapadlo. Ale jinak je to takové plytké a místy nudné. Prostě jiná doba.
Navíc díky audioknize vím, jak se ten prokletý Poirot správně čte :D