Vražda Rogera Ackroyda

Vražda Rogera Ackroyda https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/74440/bmid_vrazda-rogera-ackroyda-axK-74440.jpeg 5 882 157

Hercule Poirot série

Paní Ferrarsová byla nalezena mrtvá. Nikdo v King’s Abbot nepochybuje, že šlo o sebevraždu kvůli výčitkám svědomí. Proč si však sáhla na život, právě když se měla vdát za bohatého a žádoucího Rogera Ackroyda? Den nato pozve Ackroyd na večeři do svého sídla Fernly Park místního doktora Jamese Shepparda a svěří se mu s tajemstvím paní Ferrarsové, kterou někdo z místních vydíral. Po návratu domů je Sheppard přivolán zpět do Fernly, kde nalezne Ackroyda s dýkou v zádech… Slavný Belgičan Hercule Poirot odhaluje pachatele vraždy v jedné z nejkontroverznějších a nejdiskutovanějších detektivek všech dob.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

The Murder of Roger Ackroyd , 1926

evasamankova
23.05.2013 5 z 5

Geniální kniha. Ve své době to musela být opravdová bomba. Dneska si spisovatelé dovolí věcí, ale tehdy ... Hodně moc dobrá kniha i pointa.

kattyV
22.03.2013 4 z 5

Mám pocit, že tato autorčina kniha je tak profláklá a světově proslulá, že postavu vraha znají od samého počátku všichni. Naštěstí asi ne, jak vidím ze zdejších komentářů. Já ho naneštěstí znala, i když si autorka s tématem pohrává šikovně. Takže za mně ani bezbřehé nadšení, ani žádné zklamání. Pro mne, kromě originálního řešení, spíše lepší průměr Agathiných knih.

Selinute
10.11.2012 5 z 5

Brilantní detektivka. Naprostá bomba.

studentik
16.08.2012 5 z 5

Naprosto úchvatné dílo. Zasekl jsem se při přečtení vrahova jména.Jedna z nejdiskutovanějších a nejlepších knih věčné Agathy Christie. Moc děkuji za toto dílo a doporučuji všem čtenářům , už jen kvůli jménu vraha.

Lucretat
04.07.2012 5 z 5

Naprosto špičkové dílo, které vás nenechá na pokoji, dokud se konečně nedozvíte, jak to vlastně dopadlo. Jak příběh postupuje, snažíte se eliminovat možného vraha, až nakonec... Nebudu nic prozrazovat, ale určitě stojí za přečtení. Jedna z nejlepších od Agátky.

sachista
11.03.2012 5 z 5

Dodnes nezapomenu na nejlepší detektivku od Agathy Christie, jak jsem oněměl při zjištění vrahova jména.

sam198
21.01.2012 4 z 5

Ach jo! Tak nějak jsem od začátku tušil že tohle bude ta kniha kde Christie porušila jedno z pravidel detektivek (dokonce jsem věděl i jaké) takže mně bylo jasné, jak celý příběh dopadne... Bohužel jsem se nemýlil a tak mě nečekalo ani žádné velké překvapení. Líbilo se mi prostředí anglické vesnice a neustálé napětí které nutilo číst dál. Dobrá knížka, znovu ji ale číst asi nebudu.

zipporah
21.12.2011 5 z 5

pozerám, že skoro všetko po päť hviezdičiek, o dačom to svedčí, záver ma položil, také dačo by som nečakala ani po tisícke prečítaných detektívok, toto však bola kniha z tých prvých, čo som čítala, také dačo asi ani nebolo napísané, toto musí prečítať každý opravdový milovník detektívok, neviem, kedy sa narodil arthur conan doyle, ale on tiež:D

Titi
24.11.2011 5 z 5

Agátka je génius! :)

LenaBil
19.10.2011 5 z 5

Vraždu Rogera Ackroyda jsem poprvé četla před lety, ještě než jsem se začala blíže zajímat o A.Christie, takže mi při prvním čtení "nepřekáželo" vědomí, že něco bude jinak, než v jiné detektivce. Kniha se mi líbila velmi. A když jsem ji letos četla znovu, vychutnala jsem si ji s tím, že už vím, jak to bude- i tak mě četba bavila.

paulhunter
11.10.2011 4 z 5

(SPOILER) Pokud jste knihu prozatím nečetli:
O Vraždě Rogera Ackroyda se velice těžce mluví bez prozrazení pointy, a proto následující odstavce obsahují velice drobné SPOILERY (nikoliv samotnou pointu).
______________________________________________________
Všichni, kdo se kdy zajímali o detektivní tvorbu, jistě slyšeli (a v lepším případě i četli) slavné dílo Agathy Christie - Vraždu Rogera Ackroyda, která svým přístupem boří dosavadní pravidlo žánru. Přesně takové knihy mají vždy zaručenou vysokou pozornost - vždyť o jakých jiných knihách se mluví víc než o těch kontroverzních a odvážných? Jistě, kritika si na knize pochutnala jak vrány nad mršinou, ale na čem záleží, je především názor čtenářů, který byl a je velice pozitivní.
Osobně si myslím, že bez vědomí, že kniha porušuje základní pravidlo detektivek, by se mi četlo líp, neboť tato znalost je sice nepatrným, ale docela účinným impulsem, který vás navede k obezřetnosti neočekávat běžné rozluštění (I když spojení „běžné rozluštění“ v podání Agathy Christie zní poněkud divně.).

Vražda Rogera Ackroyda příliš nestaví na psychologii postav. Opravdu – semknutí s postavami je zde slabší, jen málokoho zde nazvete „oblíbenou postavou“ a celkově na mě jejich existence v příběhu působí plýtce. Tento fakt mi bránil kohokoliv ze sídla Fernly Park považovat za skutečného vraha a naopak jsem upřel svou pozornost na ty, kterým se příběh věnuje nejvíc – tedy na doktora Shepparda; jakožto vypravěče, jeho nepříjemnou sestru Karolínu a jakkoliv se to zdá absurdní, dokonce i na Poirota.
Nyní něco málo k ději: Na rovinu se musím přiznat, že klasické detektivky nepatřily a nejspíš ani nebudou patřit k žánrům, ke kterým se budu zvlášť vracet. Jde o to, že mi zde chybí „omáčka“ kolem příběhu a postav a trochu mi vadí přímočarost příběhu, kdy se jede podle stálého vzorce. Tím chci říct, že nemůžu dát 5* ničemu, co mě nebaví po celou dobu čtení – a ve Vraždě R. A. mi chybělo větší napětí, způsob vyšetřování mi přišel slabší a o vrahovi jsem byl přesvědčený (i když jsem přesně nevěděl, jak spáchal vraždu) o jednu kapitolu dříve před jeho „oficiálním“ označením. Na obranu musím říct, že jsem plné hodnocení udělil pouze Deseti malým černouškům, i když ty lze do klasické detektivky jen stěží řadit.

Tím hlavním bodem, který knihu výjimečně proslavil, je samotné rozluštění, které je více než překvapivé a na celou knihu (nebo na opětovné čtení) vrhá úplně jiný pohled a teprve zpětně dává poznat prohnanosti autorky. Za to klobouk dolů. Takže ano, Vražda Rogera Ackroyda je nejdiskutabilnější díky pointě a na svou dobu odvážnému překračování hranic žánru, ale rozhodně ne nejlepší, co se celku týče.

gogolajan90
27.04.2011 5 z 5

Moje nejoblíbenější Agatha Christie :))
Sice jsem dopředu věděl, jak to dopadne, ale čím déle jsem četl, tím víc jsem si začal myslet, že je vše úplně jinak. Tato kniha mě převezla, přestože jsem znal rozuzlení. NAPROSTO GENIÁLNÍ !!

patres
07.03.2011 5 z 5

Legendární detektivka s nepřekonatelnou zápletkou a skutečně parádním rozuzlením!! Nejlepší knížka Agathy Christie!

marinada
23.02.2011 5 z 5

Skvělá detektivka, vraha jsem odhadla správně, ale to jenom díky tomu, že jsem z komentářů vytušila, že to bude všechno trošku jinak a napětí při odhalování vraha bylo opět velké.

pistalka
30.11.-0001 5 z 5

NEJLEPŠÍ AGATHIN ROMÁN S HERCULEM POIROTEM.

O Agathě Christie se tvrdí, že našla více způsobů jak tahat čtenáře za nos, než kterýkoliv jiný autor. Ten, kdo četl tuhle knihu mi jistě dá za pravdu. Bylo léto 1926, když v Británii a USA vyšel paperback The Murder of Roger Ackroyd, autorčin šestý román - odvážná kniha, která bortila vžité představy o tom, jak by měla detektivka vypadat. Kniha se na dlouhou dobu ocitla pod palbou kritiky a stala předmětem rozsáhlých debat. Christie byla dokonce vyloučena z klubu spisovatelů detektivek, protože v příběhu porušila nejhlavnější pravidlo žánru. Jak to ale často bývá, čtenáři byli nadšeni a román se prodával neobvykle dobře. Právě tímto dílem si autorka získala přízeň tisíců čtenářů, která se pak s dalšími romány stále více umocňovala.
____

Já osobně jsem tuto knihu četl dávno, ale ještě teď si pamatuju na šok, který na mě čekal na konci předposlední kapitoly. Agatha by si zasloužila Nobelovu cenu za to, jak dokáže čtenáře tahat za nos a nejdokonaleji to zvládla právě v této knize :)

tandula
30.11.-0001 5 z 5

taky skvělá...i když zde bylo porušeno jedno základní pravidlo psaní detektivek...

Knihy72
30.11.-0001

Chudák pan Ackroyd. Byl duší poklidného King´s Abbot. Našli jej sedět v křesle s tuniskou dýkou v zádech. Vražda tohoto přívětivého pána otřásla celým městečkem. Vyšetřování se rozbíhá a s ním vzrušující četba detektivky, kterou si "první dáma zločinu" získala skutečnou popularitu a ve které jednoznačně prokázala své schopnosti zaujmout čtenáře a udržet ho v neustálém napětí. Setkáme se zde i s inteligentním a ješitným mužíčkem, soukromým detektivem na odpočinku, pěstitelem dýní Hercule Poirotem.