Hebrejská bible a dějiny

Hebrejská bible, Starý zákon, je Písmem židů a první půlí Písma křesťanů. Představuje sbírku spisů, které vznikaly v průběhu více než tisíciletých dějin izraelského lidu. Proto je mezi spisy Starého zákona na jedné straně a životem star(ověk)ého Izraele a jeho dějinami na straně druhé hluboký vztah. Porozumění jednomu je odkázáno na porozumění druhému. Z toho vychází pojetí této publikace, která přehledně a systematicky shrnuje současné poznatky starozákonního bádání. Její první část přináší přehled starších izraelských dějin, který zároveň zvažuje starozákonní tradice; druhá část konfrontuje starozákonní literaturu, zvláště její druhy a žánry, s konkrétní tváří života ve starém Izraeli; nejobsáhlejší třetí část je věnována jednotlivým spisům Starého zákona. Kniha poslouží předně tomu, kdo se věnuje studiu biblistiky, uvítají ji však všichni, kdo chtějí Starému zákonu lépe porozumět, například z hlediska religionistického či kulturně historického....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/267079/hebrejska-bible-a-dejiny-267079.jpg 4.110
Duchovní literatura, Náboženství
Vydáno, Vyšehrad

Das Alte Testament - Eine Einführung, 1988

Kniha Hebrejská bible a dějiny

ladyfromskye
13.10.2015

Rozhodně zajímavá publikace, která přináší množství informací, které byly zpracovány na základech literárněhistorického bádání a polemik jednotlivých názorů (výkladů) vědců. Nicméně já osobně jsem měla pocit, že mi něco stále uniká, jako by kniha navazovala na nějakou předešlou autorovu práci. Problém však spíše bude v tom, že k plnému chápání knihy je zřejmě zapotřebí být důvěrně seznámen také s Biblí (v tomto případě zejména se Starým zákonem), to jest, mít ji alespoň jednou přečtenou. Dost možná by také nebylo na škodu, mít Bibli při čtení u sebe.
Množství další podpůrné literatury jsem zpočátku vítala, než jsem zjistila, že se jedná zejména o německy psané publikace, které navíc zatím nejsou (kromě knihy od A. Jepsena) do češtiny přeložené. Na druhou stranu, překladatel si dal práci s výpisem několika málo knih, které o tématu napsali čeští a slovenští autoři.
Není to jednoduché čtení a ani zcela perfektní odborná práce (učebnice - jak je naznačeno samotným autorem knihy), ale je dobře, že se v českém překladu tento text objevil a že jednou za čas vychází nové vydání. Už proto, že odborných knih z oboru biblistiky je u nás poměrně málo.

Bible Svatá
Bible Svatá