Harry Potter a vězeň z Azkabanu

Harry Potter a vězeň z Azkabanu https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29804/bmid_harry-potter-a-vezen-z-azkabanu-swA-29804.jpg 5 13215 776

Harry Potter série

Harry Potter a jeho kamarádi Ron a Hermiona jsou už ve třetím ročníku bradavické Školy čar a kouzel. Harry se nemohl dočkat začátku školního roku, když ale přijede do Bradavic, panuje tam napjatá atmosféra a strach. Proč? Na svobodu uprchl vězeň z Azkabanu, nebezpečný vrah Sirius Black – prý nástupce lorda Voldemorta, Pána zla. A stopa vede – kam jinam než do školy v Bradavicích.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban , 1999

ToVy
16.06.2022 4 z 5

Až třetí díl mě donutil napsat nějaký komentář. Hodně dlouho jsem se chystal přečíst Harryho, snad vždy jsem se díval na všechny díly filmu. Navíc jsem se ještě doslechl, že kniha toho řekne mnohem víc, na co už nebyl ve filmu prostor. Když jsem přečetl první díl, tak jsem si v hlavě úplně přehrával ten film a říkal jsem si, až na drobnosti je to úplně stejné jako ve filmu. V druhém díle bylo odlišností už trošku více, ale třetí díl mě tedy velmi překvapil, jak se v detailech lišil, v zásadě se došlo ke stejnému cíli, ale celou knihu jsem říkal, teď musí přijít toto, teď bude toto, vždyť už zbývá málo stránek, aby se to tam vlezlo. Poměrně překvapen jsem, ale příjmně.

Lejčís
16.06.2022 5 z 5

Z prvních třech dílů série se mi tento líbil zatím nejvíc. Jako malá jsem četla pouze první 4 a nutno podotknout, že si to absolutně nepamatuju a žiju jen z toho, co je ve filmech :D O to víc mě překvapilo, kolik je toho v tomto dílu navíc! A nejen to. Vězeň z Azkabanu obsahuje hromadu detailů, které celý příběh dokreslují, ba dokonce jsou mnohdy klíčové, aby člověku vše zapadlo do sebe a krásně se to propojilo (např. historie vrby Mlátičky nebo Chroptící chýše). Přesto o nich není ve filmu ani zmínka, takže pokud tu sérii milujete, knihy rozhodně nevynechte, jinak se o dost připravíte.

Stále je cítit, že kniha je psaná pro výrazně mladší čtenáře, ale místy už probleskávají vážnější témata a tím se celý příběh posouvá na vyšší úroveň. Přesto, kolik se toho v knize děje, nejste ani chvíli zmatení. Děj je velmi složitý a propletený, ale Rowlingová má dar podat ho tak jednoduše, že tomu bez problému porozumí jak děti, tak i takový nečtenář fantasy jako jsem já, kterého jiné světy akorát matou a nedokáží nadchnout, proto se jim vyhýbá. HP bych ale mohla číst pořád, cítila jsem neskutečné vzrušení z každé akce, dychtivě otáčela stránky jako bych snad četla nějaký našlapaný thriller. Každý čtenář stále doufá, že ty nejlepší knihy ho teprve čekají, protože je těžké smířit se s tím, že nic lepšího nepřijde, ale některé knihy zkrátka nemají konkurenci a pro nás, kteří jsme s nimi vyrůstali, ani nikdy žádnou konkurenci mít nebudou. Ale i na to se dá vyzrát - dejte si rereading! ;)

Astridka
26.05.2022

Další super kniha o Harry Potterovi a určite doporučuji!
Od příběhu jsem čekala trochu něco jiného, ale i tak se mi moc líbil. :D

Hanncha
23.05.2022 4 z 5

U třetího dílu se mi naopak lehká odlišnost filmu od knihy líbila.

PájaHája
21.05.2022 5 z 5

Další skvělý díl. Doporučuji!

stelka_knihomol
18.05.2022 5 z 5

Doporučuji, můj nejoblíbenější díl Harryho Pottera.

Littlemonday
15.05.2022 4 z 5

(SPOILER) SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER
Pokud jsi necetl/a treti dil, dal necti!!!

Takze treti dil byl pro me zezacatku takovy nudnejsi nez predchozi dva, Hermiona s Ronem se porad dohadovali, Harry omdleval z mozkomoru a myslim, ze jeden z duvodu, proc jsem byla takova skepticka byl ten, ze mi jeden z clenu ctenarske skupiny napsal, ze Black je Harryho kmotr. Takze jsem to mela bez prekvapka a jen cekala, kdy uz to konecne dobre dopadne.

I presto jsem se vsak zhruba v polovine knizky zacetla a nemohla se odtrhnout, protoze se zacaly dit veci! ‍️ Neuveritelne propracovane, nakonec do sebe vse zapadlo, do posledni chvile jsem dostavala spoustu utrzkovitych informaci a bala se, ze budu mit v hlave gulas a nakonec se to vsechno krasne spojilo.

Nejsilnejsi moment pro me byl, kdyz Harry popisoval, ze pri souboji s mozkomory videl tatu. To byla chvile, kdy jsem mela na krajicku a celou tu situaci jsem si predstavovala a bylo to proste krasny. ️

Bala jsem se zaveru “A tak je Black schovanej a pohadky je konec”, ale zaverecny dopis a Harryho a vlastne i Ronova radost me moc potesila.

Takze treti dil zatim pro me asi nejvydarenejsi a tesim se na ctvrty! ‍️

Jinak budu rada, kdyz me budete sledovat na IG: little.monday

Čmeláček
14.05.2022 5 z 5

Výborná kniha, i když už trochu temnější. Harry Potter je prostě nejlepší :))).

AlexandraBane
22.04.2022 5 z 5

Asi můj nejoblíbenější díl.

Ninjer
18.04.2022 4 z 5

Třetí díl poutavé ságy o mladém čarodějovi. Ani tentokrát nebude mít Harry klidný rok, jde totiž po něm masový vrah.

Autorce J.K. Rowlingové jdou velmi dobře scény, které vyvolávají silné emoce, a zde své postavy často nešetří. Dvojice kamarádů Ron a Hermiona se mezi sebou pohádají kvůli domácím mazlíčkům (takhle to zní hloupě, ale oba mají dobré důvody, proč spolu nemluvit, a obou mě bylo líto) a Draco Malfoy krutě šikanuje Harryho i dobráckého poloobra Hagrida. Frustrace nad různou nespravedlností je tu až hmatatelná.

Naštěstí je ve Vězni z Azkabanu i mnoho odlehčených scén (třeba když si Ron dělá srandu ze své potrhlé učitelky jasnovidectví) a po mnohých útrapách také dochází k menším i větším vítězstvím, které si pak čtenář o to víc užije.

V knize se také dál rozvíjí fascinující svět kouzelníků. S ním však taky přichází další trhliny. Možná je trochu hloupé pátrat ve fantasy knížce cílené pro děti nelogičnosti, ale nemůžu si pomoct, ten nápad, že Hermiona dostane stroj času - teoreticky nejmocnější artefakt, co si snad dokážu představit - aby se mohla lépe učit... Ten si měla bývalá šprtka Rowlingová nechat do nějaké jiné, ujetější ságy.

Jinak je totiž Vězeň z Azkabanu solidní detektivka. Prvky detektivky jsou již v předchozích dílech, ale v tomto ohledu je třetí díl zatím nejambicióznější. Podstrkává nám mnoho stop a vše směřuje k velkolepému finále, které ale funguje spíše na té emocionální úrovni než detektivní. Přeci jen je tu hodně náhod, aby vše takhle dopadlo.

Famfrpál jinak stále nedává smysl, ale kapitoly s ním jsou navzdory tomu zábavné a napínavé. V reálném světě by ta hra byla dost nuda, když nepočítám to, že by hráči padali z košťat a umírali (zde to vždy nějak zvládnou, samozřejmě), protože 150bodový rozdíl chytače, který si někde bokem chytne zlatonku, je natolik obrovský, že by si zbytek hráčů spíš dával někde kafíčko než blbnul s nebezpečnými lítajícími mičudami. Jenže Rowlingová vždy přijde rychle s nějakým novým nápadem, proč je zrovna tenhle zápas napínavý. Takže vlastně nakonec super.

Celkově velice dobrá kouzelnická detektivka se silnými momenty a výborně napsanými postavami.

Osm šprtek snících o delších dnech na šprtání z deseti.

marketa9252
16.04.2022 5 z 5

Harryho prostě Miluju..

Delphín
15.03.2022 5 z 5

Vězeň z Azkabanu. Díl, který jsem jako malý moc nemusel, abych si jej v dospělosti zamiloval.

Tůčomil
11.03.2022 5 z 5

Jako každá kniha Harry Potter to byl super příběh.
Tato kniha se mi velice líbila

Susan94
10.03.2022

Mé hodnocení ovlivňuje hned několik aspektů. Nejdříve jsem viděla film a to hned několikrát, také jsem knihu četla až v dospělém věku. Nikdy bych netvrdila že film je lepší než kniha, tady to ale pro mě prostě tak je. Samozřejmě kdybych četla třeba knížku dřív... i tak to pro mě je nejoblíbenější díl a knížce dávám plný počet bodů.

Karolbookworld
07.03.2022 3 z 5

Asi opravdu půjdu proti proudu , ale bohužel za mě je 3. díl HP nejslabší .
Po recenzích ostatních nastoupila očekávání a ty bohužel zničily můj dojem na tuto knihu.
Předem chci říct , že to vůbec neznamená , že je špatná nebo že mě nebavila , jen mě nenadchla tak , jako předchozí díly bohužel . Chápu proč lidé tento díl milují , ale já zůstávám stále věrná 2. a 5. dílu

branislav1814
06.03.2022 5 z 5

Po 16 letech jsem si s radostí přečetl můj nejoblíbenější díl HP. Nemá smysl o tom cokoliv psát, jsem si jistý, že všechno bylo již řešeno v předchozích komentářích. Těším se na další ze série.

david9690
01.03.2022 5 z 5

Už je to nějakých pár let co jsem HP četl naposledy a dostal jsem neodolatelnou chuť si to celé naprosto úžasné dílo přečíst znovu. A tak jsem se do toho pustil a musím říct, že se to čte samo a autorčina fantazie je absolutně geniální. 3 díl série se mi hodil do výzvy pro letošní rok, protože Sirius Black je přímo prototypem postavy na útěku, jež se skrývá.
A opravdu tenhle díl je obzvláště povedený a čtení bylo pro mě opravdovým zážitkem.
Profesor Lupin byl skvělý, děje a události s Mozkomory byly chvílemi pěkně mrazivé a finále s Klofanem a pak s Tichošlápkem, Náměsíčníkem, Krysou Peterem a Snapem bylo strhující. No a myšlenka s obracečem času totálně geniální.
Těším se na další díly série, první tři jsem měl přečtené fakt za chvilku - prostě je to extra třída a né nadarmo to má takovou celosvětovou oblíbenost napříč generacemi.

Anastazie0810
01.03.2022 5 z 5

Tento díl patří mezi mé oblíbené. Objeví se zde spoustu nových postav, které skvěle dokreslují celý příběh a spolu s nimi i mýtická stvoření. Tato série je díl od dílu lepší a lepší a rozhodně si zaslouží svou oblíbenost. Málokdo dokáže psát jako J.K. Rowlingová.
Naši hrdinové jsou rok od roku zvědavější, odvážnější a loajálnější. Jsou i teď připraveni čelit jakémukoliv nebezpečí, co na ně ve škole čeká.
Filmové zpracování opět velmi povedené a mohla bych na to koukat pořád dokola.

pohoda58
16.02.2022 5 z 5

Jak jinak, je to prostě skvělá kniha pro všechny generace.

Vlci.Sestra
11.02.2022 5 z 5

(SPOILER) Skvělý díl série. Oproti prvním dvěma dílům už není příliš dětský a začíná se komplikovat. Vymyslet mozkomory to se jednomu nepovede... A to, že po setkání s nimi má dotyčná osoba sníst čokoládu... pro milovníky čokolády velké plus. Jeden z největších padouchů, který všechno hodil na Siriuse Blacka, Harryho kmotra, byl po celou dobu Ronova krysa. To byl nejzajímavější zvrat. Musela to být podivná čtveřice kamarádů profesor Lupin, James Potter, Sirius Black a Peter Pettigrew. Jejich osudy šly úplně jinými směry.
Potom je tu obraceč času. Sice nevím, jak ho ministerstvo mohlo povolit třináctileté dívce, ale uřčitě je to velmi užitečná věc.

přátelství kouzla Harry Potter zfilmováno tajemství čarodějové fantasy pro děti internát

J. K. Rowling (p)
britská, 1965