Harry Potter a relikvie smrti

Harry Potter a relikvie smrti https://www.databazeknih.cz/img/books/9_/8/bmid_harry-potter-a-relikvie-smrti-5x2-8.jpg 5 12317 833

Harry Potter série

Naposledy?... Věrní kamarádi Harry, Ron a Hermiona do posledního ročníku bradavické školy nenastoupí. Musí splnit nelehký úkol, který moudrý ředitel školy Albus Brumbál již nemůže dokončit. Společně se vydávají hledat tajemné viteály, do kterých Pán zla roztříštil svou duši. Zničení viteálů je tak jedinou šancí, jak nad ním zvítězit. Na trojici kamarádů číhají na cestě nebezpečné nástrahy, ale ani v těch nejtemnějších úkrytech neztrácejí podporu svých přátel.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Harry Potter and the Deathly Hallows , 2007

adela.hol
24.08.2022 5 z 5

(SPOILER) Na úvod musím říct, že jsem opravdu ráda, že jsem se po těch letech dokopala si konečně všechny díly přečíst, protože to stálo za to. Rowlingová to měla naprosto dokonale vymyšlené a na filmy se už teď budu dívat jinak. Nezkazí mi to ten pohled na ně, ale zároveň už budu rozumět úplně všemu.

A nyní k hodnocení posledního dílu. Bylo znát, že když se rozhodli tento díl rozdělit do dvou filmů, tak se to vyplatilo. Dali tam v podstatě vše, ale zároveň tam toho bylo tolik, že i tak neměli čas to pořádně vysvětlit. Vybrala jsem několik takových pro mě zásadních věcí, které bych chtěla k tomuto dílu vypíchnout.

Vím, že už jsem několikrát četla nebo slyšela reakce na to, že ve filmu chybělo rozloučení s Dursleyovými. Souhlasím, chybělo a hodně. Vernon se sice nezměnil, ale Dudley překvapil. To jeho udivení, že Harry nejde s nimi, to uvědomění, že mu zachránil život a nakonec i to podání ruky. A i u Petunie byl ten moment, že by snad Harryho i objala nebo snad mu jen popřála štěstí, ale před Vernonem se asi bála. Jestli by to ve filmu zabralo pět minut? To tam opravdu mělo být.

Dále co ve filmu nebylo vůbec byl Kráturův příběh. A jak ten byl zase důležitý. Na konci prince dvojí krve si ve filmu sice přečetli ten vzkaz u falešného medailonku, ale ve filmových relikviích se už nikdy nedostali k tomu, kdo teda ty medailonky vyměnil. Že vlastně Siriusův bratr předal Kráturu Voldemortovi jako takového pokusného králíka, aniž by věděl, co vlastně Voldemort bude chtít. A také za svou nevědomost Regulus dobrovolně zaplatil. To, jak se pak Krátura změnil, jak je obskakoval a měl je vlastně rád, to ve filmu taky tak chybělo. Když se pak za ním nemohli na Grimmauldovo náměstí vrátit, tak mi ho bylo úplně líto, když jsem si představila, jak tam na ně čeká a oni nikde. A když už jsem u skřítka, nemůžu opomenout Dobbyho, to mě rozbrečelo i tady.

Další zásadní příběh tohoto dílu byl ten Brumbálův. Ano, ve filmu byl Aberforth, byla tam zmíněna Ariana, ale to opět nevysvětlovalo nic. O jeho rodině se člověk nedozvěděl nic a to, že Brumbál v mládí také koketoval s černou magií a že jeho sestra zemřela kvůli hádce právě ohledně té Brumbálovy spolupráce s Grindelwaldem se také jaksi opomnělo. O něm snad ve filmech nepadlo slovo ani jednou, což opět vyvolává zmatek vzhledem k Fantastickým zvířatům.

Snape - tolik let nenáviděná postava a při tom to byl on, kdo Harryho chránil. Samozřejmě to bylo dané vlastním vykoupením, že jeho vinou umřela jeho milovaná Lily. To je tak nádherný příběh, i když nešťastné lásky. To ale opět ve filmu nebylo, že Voldemortovi řekl o té věštbě, aniž by tušil, koho se to bude týkat.

Bitva o Bradavice byla velkolepá. A líbila se mi mnohem víc, než ta filmová. To, jak se postupně všichni objevovali v Komnatě nejvyšší potřeby (včetně Percyho, což mě dostalo a opravdu to tam sedlo v tu správnou chvíli) a že nebojovali jen učitelé a studenti, ale i všichni kouzelní tvorové, obři nebo skřítci (úplně jsem si Kráturu představovala, jak tomu tam velel) bylo zase skvěle rozepsané. A potom ten závěrečný duel mezi Harrym a Voldemortem. Ano, ve filmu to sice mělo spoustu efektů, jak spolu padali z věže apod., ale v knize ho vlastně Harry umluvil a to byl fenomenální souboj. No a když Voldemort padl, bylo tam to vítězné objímání, což ve filmu chybělo úplně nejvíc. Tam to opravdu působilo, jak kdyby padnul nějaký no name kouzelník, hlavně z toho nedělat žádnou vědu.

A posun o devatenáct let byl také samozřejmě lepší, měly tam ty postavy víc prostoru a že se třeba Neville (který v tomto díle také válel na jedničku) nakonec stal učitelem v Bradavicích, bylo super se dozvědět. Stejně tak i to, že Harry se stal pravým kmotrem pro syna Lupina a Tonksové.

Bravo, bravo a ještě jednou bravo pro Rowlingovou za její skvělé vysvětlení všeho ohledně relikvií, viteálů a vůbec za vytvoření tohoto fenomenálního kouzelnického světa, který je už tolik let mou srdcovou záležitostí.

LunaL.
19.08.2022 5 z 5

Přečteno asi po sedmé. A pohltilo mě to stejně, jako poprvé. Svět do kterého se vždy ráda vracím!
Sedmý díl je poslední dobou můj nejoblíbenější. A při čtení jsem zjistila, jak snad není kapitola, kde bych neměla oblíbenou scénu! :) Líbí se mi putování hlavní trojice a to, jak se pomalu dávají střípky dohromady. A i posedmé jsem v knize objevila něco, čeho jsem si předtím nevšimla, nebo jsem tomu nevěnovala pozornost - jsou to detaily, ale právě ty drobné detaily mám na knize tak ráda! :) Miluju i filmové zpracování, líbí se mi, jak se s knihou hezky doplňuje - ve filmu se mi víc líbí "zabezpečení hradu"proti Smrtijedům (všechny ty efekty, jak bublina kolem Bradavic, tak most a Nevilova past), v knize zase je lépe popsaný závěrečný souboj Harryho s Voldemortem! Prostě film a kniha je silně propojená, nemůže být jedno bez druhého! :)

AlbionFoxyFox
29.07.2022 5 z 5

Opět zavírám poslední díl se slzami v očích jako každé léto. Tak zase za rok, moje životní knižní lásko :)

Dudlík08
18.07.2022 5 z 5

Prostě tuto sérii miluji a čtu stále dokola dokolečka

Winster
13.06.2022 4 z 5

(SPOILER) Za mě asi nejhorší z celé řady knih o HP. POZOR MUZE BYT SPOIL.
Jde o to že zde prostě není to tajemno bradavického hradu. Dlouho se zde pořád jen někdo dohaduje, uráží apod. Než je zajmou, je to velice nečtělé což jsem zatím nikdy v žádné knize nezaznamenal. Druhá půlka už je trochu lepší. Odhalují se zde záhady a tajemství celé ságy. Což je občas až moc informací najednou. Dále bych zde vyjmul jednu věc, která mi přišla velice zvláštní. Obrazy ředitelů nejsou jen vzpomínkou, ale fungující bytostí s vlastní hlavou a možností přispět novou informací...což je velice zvláštní. V podstatě jako-by ten člověk skoro žil...První knihy jsou rozhodně lepší. Už i proto kolik je zde postav...o kterých se toho moc neví...Konec s Percym byl vtipnej...

Martina852
04.06.2022 5 z 5

Kdo by neznal příběh o chlapci, který zůstal na živu?

Na filmech o Harrym Potterovi jsem vyrůstala, ale ke knížní sérii jsem se dostala později, když už byl asi natočen pátý či šestý díl. Zastávám názor, že knížní verze jsou o mnohdy lepší než filmové či seriálové zpracování. Proto nebylo pochyb a dala jsem se do čtení příběhu o chlapci s nachovou jizvou na čele ve tvaru blesku. Protože jsem ji poprvé přečetla někdy na základní škole, tak jsem se rozhodla zakoupit si celou sérii nyní a znova si připomenout ten napínavý příběch naší trojce plné čar a kouzel.

Spisovatelce J. K. Rowlingové se podařilo vytvořit úžasný svět, do kterého se vždy rádi vracíme a vždy bude v našich srdcích.

I po takové době?
Navždycky.

Vlci.Sestra
29.05.2022 5 z 5

(SPOILER) Opravdu úžasné zakončení série! Z celé knihy se mi asi nejvíc líbíl ten závěrečný souboj Harryho a Voldemorta. J. K. Rowlingová má prostě nádherný styl psaní a jak to promyslela....

Astridka
27.05.2022 5 z 5

Série Harryho Pottera je BOŽÍ. Mám ji moc ráda a 7. díl mám taky. I když jsem věděla, že na konci zemře docela dost lidí, tak to autorka popsala tak, že mi to nepřišlo až tak hrozné a ani jsem se u toho nerozbrečela :D a za to autorce moc děkuji. :) :D

Kniha je super a ROZHODNĚ doporučuji. :D :) :D

Tereziee
24.05.2022 5 z 5

Už jsem skoro zapomněla jak geniální a epický závěr celá tahle série má. I když už to čtu poněkolikáté, vždycky mám husinu a vždycky uroním nejednu slzu. Harry je láska na celý život.

Hanncha
23.05.2022 5 z 5

Sedmičku jsem četla asi nejvíckrát. Občas se k ní vracím.

zirafinec
22.05.2022 5 z 5

Nyní jsem celou sérii poslouchala jako audioknihu a musím říct, že je to úplně něco jiného, než její čtení. Nedokážu ale říct, která verze je lepší.

AlexandraBane
20.05.2022 5 z 5

Skvělý díl a vynikající série! Harry je prostě klasika!

Čmeláček
14.05.2022 5 z 5

Vynikající poslední díl a fakt super zakončená série! Harry Potter je třída! :)))

Nikusha
06.05.2022 5 z 5

Kdo miluje filmy HP a nečetl knihy měl by to určitě napravit. Já jsem dosud četla první dva díly a ty byly takové víceméně dětské/pohádkové, tak jsem si řekla, že se vrhnu rovnou na ten poslední, jelikož mi žádné spojitosti neutečou (po miliardě shlédnutí filmů). A kurnik asi se časem vrátím k těm ostatním, protože to knižní zpracování je mnohem víc obsáhlejší, detailnější, zábavnější, napínavější - prostě lepší! Miluju ty závěrečné díly, pro jejich temno a strhující příběh. Moc jsem si to užila a až budu zase přemlsaná všech těch thrillerů, tak se zase do nějakého dílu pustím.

veveropysk
14.04.2022 5 z 5

Celá série byla skvělá, nápad je úžasný.

Áža707
07.04.2022 5 z 5

(SPOILER) Harry Potter po sedmé a bohužel i naposledy. Těžko uvěřit, že se blížím ke konci příběhu a budu se muset rozloučit s hlasem pana Hyhlíka, který podle mě Harryho namluvil skvěle. Jaký strach jsem měla, když jsem si pustila první audioknihu a najednou jsem se do toho zamilovala. Audioknihy poslouchám při každé možné příležitosti a díky tomu si udržuji krásný počet knih.

Zpět k příběhu. První věci, kterou musím zmínit a kterou nám tvůrci filmu opět odepřeli je to, že Dudley dospěl a jeho vztah k Harrymu se změnil. Sice je to kratičký moment na začátku knihy, i tak mě dostal.

Celkově musím přiznat, že mě překvapilo kolik věcí se do dvou filmů nevešlo a to by člověk řekl, že se tam vše podstatné vleze. Například zde není naprostá proměna Krátury, který se začal chovat velmi zdvořile a uctivě k Harrymu. Poté Lupin, ktery se zachová jako úplný srab a naše trio chce doprovázet na jejich cestách. Samozřejmě ve filmech se naprosto mine to, že Lupin s Tonksovou čekají miminko a narodí se jim syn, kterému Harry půjde za kmotra. Jo a samozřejmě nemůžu zapomenout na jednu událost z poslední kapitoly.

Možná bych toho mohla najít více, ale nebudu to řešit. Doopravdy musím říct, že mě ve většině dílu vytáčel Ron, který se choval jak malý rozmazlený fracek a zbytečně si to vybíjel na svých kamarádech. I když na konci knihy projevil vlastnosti hodného Nebelvíru.

Nechyběl tady i ten správný Potterovský humor, který nás provázel všemi díly. Doopravdy musím říct, že konec série je skvělý a vážně krásně ukončený. Mě doopravdy mrzí, že opouštím Harryho tak rychle a hned mám chuť začít od začátku. Dám tomu chvilku čas.

⭐ 5/5

Mistři
26.03.2022 5 z 5

Další skvělá knížka o Harry Pottrovi. Harry nikdy neomrzí!

Petronelka123
20.03.2022 5 z 5

Láska je silnější než smrt...

Majtinkacočte
15.03.2022 5 z 5

Poslední díl je drsnější a dobrodružnější než ostatní a možná právě díky tomu je to tak zdařilý konec . Je plný nových informací které se sypají na Harryho hlavu že je obdivuhodné že se s každou dokáže vypořádat .

Luicy
12.03.2022 5 z 5

Myslím, že se jedná o úctyhodné zakončení ságy, a byť nejsem zrovna velkým fanouškem konců typu „láska a síla přátelství zvítězí nad veškerým zlem světa“, jsou relikvie smrti mým nejoblíbenějším dílem z celé série. Vždy se mi líbila prosťoučká povídka o tří bratří z pera barda Beedleho, samotný boj o Bradavice a osudy oblíbených postav, nicméně nejvíc mě zaujalo odhalení života prof. Snapa. Tahle postava mě vždy svým způsobem fascinovala, protože v člověku evokuje celou škálu emocí od odporu, lítosti a soucitu až po obdiv. Sice působil jako arogantní bezcitné hovado, ale ve skrytu duše to byl laskavý muž s dobrými úmysly a mně jsou takové postavy svým způsobem sympatické. Rowlingové se tento charakter bezesporu povedl.

Celkem se mi líbí i ten posun od první knihy, kde se Harry poprvé setkává se Snapem a s rozbolavělou jizvou na čele se ptá, kdo je ten učitel, který na něho tak nenávistně pohlíží, načež v závěru poslední knihy o něm hovoří jako o nejstatečnějším člověku, kterého kdy poznal...