Šváby

Šváby https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/243702/bmid_svaby-243702.jpg 4 4149 4149

Harry Hole série

Komu veriť v meste anjelov? Šváby sú v poradí druhou časťou krimisérie s populárnym detektívom Harrym Holem. Dej sa tentoraz prenesie do Bangkoku, kde v jednom bordeli nájdu zavraždeného nórskeho veľvyslanca v Thajsku. V chrbte má zapichnutý nôž a v taške fotografie s detským pornom. Keďže veľvyslanec udržiaval blízky kontakt s nórskym premiérom, na ministerstve zahraničia sa šíri panika. Ako čo najskôr zabrániť politickému škandálu? Harry Hole nasadá do lietadla s jasným zadaním: prípad vyriešiť, no veľmi sa nemiešať do tejto ošemetnej záležitosti. Harry sa však nedá zmanipulovať a hneď sa so svojou thajskou kolegyňou púšťa do vyšetrovania. Čoskoro sa ukáže, že nejde len o náhodnú vraždu. Za stenami sa totiž niečo hmýri a šramotí. Niečo, čo neznáša denné svetlo.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Ikar (SK)

Kakerlakkene , 1998

Tereez8662
18.04.2020 2 z 5

Velice ráda čtu knihy J. Nesba. Mám je přečtené během týdne. Tahle mě ale moc nenadchla. Nemohla jsem se do ní začíst natolik, aby mě děj vtáhl jako u jiných jeho knih.

Sova15
16.04.2020 2 z 5

Moje asi pátá kniha od Nesba, moc jsem se v ní neorientovala. Pletly se mi thajská jména, někdy i norská (ale to je můj problém). Ale zdá se mi, že děj byl překombinovaný a závěr - nesmrtelný Hole....

Bakana
01.04.2020 2 z 5

Tak nevím, co si o knize mám myslet. Začnu věcmi, které mi vadí:
1) Policajt by neměl nějak přemrštėně chlastat. I když Harry většinu knihy abstinuje, stejně mi vadí pomyšlení, že je to v podstatě ztroskotanec. Tak takovýhle přístup si hochu můžeme dovolit my, normální lidi, ale ne vyšetřovatel.
2) Proč si autoři myslí, že detektivka bude lepší, když se bude odehrávat v prostředí, o kterém nemají ani on ani hlavní postava páru?
3) Můj osobní bod - když už nějaké násilí, tak nevyhnutelné, neplánované, nebo v podstatě bezbolestné. Třeba když najatý vrah zastřelí chlapa, protože za to dostal zaplaceno. Ale plánované sekání rukou mi přijde zbytečně nechutné.
Celkově Švábi nejsou nic, k čemu bych měla potřebu se vracet.

omgjako
30.03.2020 3 z 5

No..tahle mě až tak nebavila... Nečetla se mi úplně dobře souvisle...a vlastně jsem až do konce si nebyla jistá u jedný postavy, kdo to vlastně zase je :D a tak nějak celkově se tam hůř orientovalo, kdo je kdo... Ale tak to může bejt i moje chyba, že jsem to nečetla dostatečně soustředěně asi...
Co mně ale na začátku (pak už mi to přišlo v druhý půlce lepší) vadilo hrozně, bylo neustálý komentování názvů značek. ("Dal si na stůl nohy v botách značky "blablabla", sundal si z očí brýle značky "blalba", měl u sebe předmět značky......") To mě hrozně lezlo na nervy už po chvíli, protože se mi zdálo, že to je snad na každý stránce něco. Mnohem víc by mi rozehrálo představivost, kdybych věděla, že to byly ošoupané, prochozené, kdysi snad červené boty, než že to byly boty značky té a té. Znělo to, jako kdyby to byla placená spolupráce :)

zimka.r
24.03.2020 3 z 5

Tak já nevím...druhý díl....a tak nějak stejné.... Když beru knížku do ruky následující den, tak si většinou nepamatuji o čem jsem četla minule a o čem to bylo. Je to pro mě asi nezáživné a ještě s matoucím jmény! Ale jelikož jsem před uzavřením knihoven v rychlosti nabrala ještě třetí díl, tak ten dám, než to vzdám :)

Janadvorackova
22.03.2020 5 z 5

Harry opět svérázný, místy vostroň, ale také dočista obyčejný chlápek s uvěřitelnými neřestmi a jakousi minulostí.
Thajské prostředí dusné a zápletka pěkně zapletená.
Autorův styl mi sedí :), vlastně jsem se ani nepodívala, kdy série vycházela. Milé překvapení.
Jdu na další díl a tenhle doporučuji :).

Ivanka83
12.03.2020 4 z 5

Na jednoho co vidíš dalších deset které nevidíš. Brr.
Četlo se mi ti celkem dobře. Podezření jsem měla, ale vraha jsem neodhalila. Ten závěr byl strhující.

Standa24
10.03.2020 4 z 5

Knížka se mi četla dobře, ale bylo to tak trochu čekání na posledních cca 100 stran. Vraha jsem si tipnul správně už dlouho před koncem :-)
PS: Přečteno v angličtině.

CountNosferatu
07.03.2020 3 z 5

Kniha má na začátku možná až moc pomalu rozvíjející se příběh - stejný problém jako u Netopýra. Ale tady je to hodně rozvláčné a bez svižnějšího tempa po celou dobu, co knížku čtete. Švábi určitě nejsou špatní ohledně děje samotného. Rezervy mají nicméně ve zbytečně zdlouhavých pasážích, které knížce výrazně ubírají na dynamice.

ropo
28.02.2020 5 z 5

Kniha, stejně jako netopýr, má pomalejší rozjezd, ale i přesto se mi velice dobře četla, no a samotný závěr, tak ten nemá žádnou chybu. Vřele se pouštím do dalšího pokračování.

laura
27.02.2020 1 z 5

Tak jsem přežila Šváby :)

Prokousávala jsem se tím příběhem měsíc a ptala se sama sebe, proč raději nehodím flintu do žita a nejdu od toho... Na druhou stranu nutno podotknout, že jsem s Harrym strávila pouhých pět večerů a bylo po všem. To mezitím byl jen čas, kdy jsem se ke čtení nedostala, čas, kdy jsem od knihy utíkala k jiným věcem, protože mi nepřipadala natolik lákavá, abych to dělala naopak...

Bylo to lepší než Netopýr, to rozhodně. Druhá polovina knihy mi konečně naznačila, že jsem nejspíš udělala dobře, když to s panem Nesbo nevzdávám ;) No a ten konec - tak to byl masakr...

Přesto knihu neodkládám s pocitem, wow, to bylo něco, spíš s úlevou - uff, je to za mnou, konečně dočteno. Co to o mě vypovídá? Co to vypovídá o knize?

Že zas až takový dojem na mě neudělala...

Každopádně, ačkoli několikrát na vážkách, dávám šanci ještě Července...

chaera
09.02.2020 2 z 5

Druhá kniha, kterou jsem od tohoto autora četla a pravděpodobně i poslední. Dala jsem mu dvě šance, ale jeho styl mě zkrátka nezaujal a já se oběma knihami musela prokousávat. Některé pasáže mi přišly zdlouhavé a neuvěřitelné a hl. hrdina je mi stále silně nesympatický. Do čtení jsem se musela nutit a nemohla se dočkat (nepříliš uspokojivého) konce. Tohle vážně nebude série pro mě. 2/5

MilanCFC
04.02.2020 3 z 5

O něco lepší než první Netopýr, ale stále to není ten Nesbo. Ten teprve přijde :-)

berila
16.01.2020 3 z 5

Tak nevím, takové rozvleklé, nějak mi úplně nesedí styl psaní. Je to třetí přečtená kniha od autora, předchozí mě také příliš nenadchly, ale autor to určitě je dobrý. Trochu si od něj odpočinu, ale zpět se nejspíše vrátím.

fruitbueno
16.12.2019 4 z 5

Druhý díl byl o dost lepší než ten první. A poprvé v životě jsem uhádla, kdo vraždil :D Sice až později, ale uhádla :D

Ethys
15.12.2019 4 z 5

Typický případ Harryho holea. Opět jsem skoro dokonce netušila, kdo je vrah.

JanaBalunova
22.11.2019 5 z 5

Jsem spokojená. Řekla bych, že to bylo lepší než první díl. V Bangkoku se to pěkně rozjíždělo a třikrát jsem měnila tip, kdo je vrah :-D Líbí se mi ty zmatené scény, kdy je Hole na pokraji sil a má halucinace. To je pecka :-D Harry Hole mě baví....

Enti
22.11.2019 4 z 5

V druhém díle série s Harrym Holem se Nesbo opět vydal daleko z rodného Norska, tentokrát do Bangkoku. A po australských reáliích prvního dílu se dozvíme něco málo o fungování thajské policie, prostituce i korupcí zničeného (skutečného) dopravního projektu BERTS. Harry opět málem přijde o život, ale nakonec docela snadno čtenářem odhadnutelného vraha dopadne a potrestá.

Eeli
01.11.2019 3 z 5

Druhý díl série je sice více zaměřen na detektivní linku, zpočátku to však s sebou přineslo i jistou nepřehlednost. Nicméně nelze říct, že by autor neměl zápletku propracovanou, a vyřešení druhého případu HH tak nakonec jasně sedne. Celkově mi ale v tomto příběhu chyběla atmosféra - jako by to bylo tělo bez duše.

Vevericka.eva
31.10.2019 4 z 5

Jízda,ještě to nedosahuje kvalit Sněhuláka, ale byl to teprve 2. díl. Doporučuji, stojí za přečtení.